Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jako szczęśliwy posiadacz (od 2 tygodni) PC Altherma, mam pytanie - czy istnieje możliwość wymuszenia w harmonogramie wyłączenia pompy w określonych godzinach?

Dom jest jeszcze w fazie wykończeniówki, a ponieważ straty dobowe przy obecnych temperaturach mam na poziomie 1-2 st., chciałbym wymusić pracę pompy wyłącznie w godz. 22-5, niestety w harmonogramie mam tylko wybór pomiędzy komf. a eko, a przy ustawieniach eko w ciągu dnia pompa i tak potrafi się załączyć, chciałbym wymusić jej wyłączenie.

 

A sterujesz pompą tylko za pomocą krzywej grzewczej? nie masz żadnego termostatu pokojowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W chwili obecnej sterownik jest na PC, docelowo sterowanie miało być przez sterowane termostatami elektrozawory. Ale czytam że to nie najlepszy pomysł.

 

Bez bufora to lipa takie elektro zawory.

Zamontuj termostat w domu jeden jak nie masz bufora i na nim ustawiasz czasówkę pod G12w i problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako szczęśliwy posiadacz (od 2 tygodni) PC Altherma, mam pytanie - czy istnieje możliwość wymuszenia w harmonogramie wyłączenia pompy w określonych godzinach?

Dom jest jeszcze w fazie wykończeniówki, a ponieważ straty dobowe przy obecnych temperaturach mam na poziomie 1-2 st., chciałbym wymusić pracę pompy wyłącznie w godz. 22-5, niestety w harmonogramie mam tylko wybór pomiędzy komf. a eko, a przy ustawieniach eko w ciągu dnia pompa i tak potrafi się załączyć, chciałbym wymusić jej wyłączenie.

 

Nie ma możliwości wyłączenia pompy. Możesz jedynie nisko zejść w harmonogramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na razie średni COP CO to 6,39, COP CWU 3,28. Zimą zapewne będzie spadał, pierwszy miesiąc monitoruję ten parametr.

 

Cop-y wyglądają ok , choć bez zewnętrznego ciepłomierza mogą nie być miarodajne (ale też mogą być...).

Natomiast ciekawe jest to , jak mało użytkowników Daikina podaje swoje zużycie czy Cop-y. Varme czasem się odzywa , ale on ma grzejniki i HT.

Nie wiem o co kaman z tymi danymi ?

pzdr

 

PS

Chyba ,że za słabo "nurkowałem" w historycznych wpisach i te dane gdzieś są...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daikinów generalnie mniej, bo te pompy oferują gorszy stosunek cena/jakość. a jak są, to okazuje się, że są z nimi kłopoty. może to z winy instalatorów, nie wiem. sam bym raczej kupił Panasonica. a przy dzisiejszych cenach energii i moim domu - tylko grzałka :)

 

Kurarra !

Sukcesywnie dochodzę do podobnych wniosków .A najlepsze jest to ,że kiedy porównywałem P do D , to P miał opinię bardzo prostej maszynki o ciut gorszych parametrach.Potem okazało się ,że miarodajne porównanie było w mojej sytuacji pomiędzy Panasem T-capem LT ( bo max Tco =55 st) a Daikinem HT...

Dłuższy czas miałem przeświadczenie o wyższości technicznej D nad P, natomiast teraz widzę coraz wyraźniej różnicę na korzyść P...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurarra !

Sukcesywnie dochodzę do podobnych wniosków .A najlepsze jest to ,że kiedy porównywałem P do D , to P miał opinię bardzo prostej maszynki o ciut gorszych parametrach.Potem okazało się ,że miarodajne porównanie było w mojej sytuacji pomiędzy Panasem T-capem LT ( bo max Tco =55 st) a Daikinem HT...

Dłuższy czas miałem przeświadczenie o wyższości technicznej D nad P, natomiast teraz widzę coraz wyraźniej różnicę na korzyść P...

pzdr

 

no, dokładnie. na forum nie ma ani jednej wypowiedzi z której wynikałoby, że Daikin jest lepszy pod jakimś względem. kosmiczne zużycia użytkowników Daikinów świadczą o czymś odwrotnym. nie wiem czy to wina pomp D, czy instalacji,a może ustawień. ale generalnie z wypowiedzi na forum (oraz OPOMIAROWANYCH instalacji) to raczej P jest do przodu, w dodatku tańszy. kiedyś jak robiłem sobie wyceny PC i pewnego sprzedawcy to się zastanawiałem, dzisiaj na pewno wyceniałbym tylko Panasonic i ewentualnie LG lub Samsung (ale nie mam do nich takiego zaufania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, dokładnie. na forum nie ma ani jednej wypowiedzi z której wynikałoby, że Daikin jest lepszy pod jakimś względem. kosmiczne zużycia użytkowników Daikinów świadczą o czymś odwrotnym. nie wiem czy to wina pomp D, czy instalacji,a może ustawień. ale generalnie z wypowiedzi na forum (oraz OPOMIAROWANYCH instalacji) to raczej P jest do przodu, w dodatku tańszy. kiedyś jak robiłem sobie wyceny PC i pewnego sprzedawcy to się zastanawiałem, dzisiaj na pewno wyceniałbym tylko Panasonic i ewentualnie LG lub Samsung (ale nie mam do nich takiego zaufania)

 

Żal mi trochę Clarneta , ponieważ stara się profesjonalnie podchodzić do tematu ( i ma ciekawy blog...)

Z tego co zauważyłem , jest bardzo duży problem z opanowaniem parametrów Daikinów-zarówno dla użytkowników jak i przede wszystkim dla instalatorów.

Same awarie sprężarek (chyba o dwóch tu słyszałem) rzeczywiście mogą wynikać z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, dokładnie. na forum nie ma ani jednej wypowiedzi z której wynikałoby, że Daikin jest lepszy pod jakimś względem. kosmiczne zużycia użytkowników Daikinów świadczą o czymś odwrotnym. nie wiem czy to wina pomp D, czy instalacji,a może ustawień. ale generalnie z wypowiedzi na forum (oraz OPOMIAROWANYCH instalacji) to raczej P jest do przodu, w dodatku tańszy. kiedyś jak robiłem sobie wyceny PC i pewnego sprzedawcy to się zastanawiałem, dzisiaj na pewno wyceniałbym tylko Panasonic i ewentualnie LG lub Samsung (ale nie mam do nich takiego zaufania)

 

Co na pewno kupiłbym Daikina?

Pompę do CWU:

https://www.daikin.pl/content/dam/document-library/catalogues/heat/domestic-hot-water-tanks/ECH2O%20Domestic%20hot%20water%20heat%20pump_ECPEN16-732_Catalogues_English.pdf

 

Zajebista, grzeje wodę na przepływie, brak problemu legionelli, normalny zewnętrzny agregat, temp działania bardzo niska.

 

Co do pomp do CO to już inny temat wymagający dużo głębszej analizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co na pewno kupiłbym Daikina?

Pompę do CWU:

https://www.daikin.pl/content/dam/document-library/catalogues/heat/domestic-hot-water-tanks/ECH2O%20Domestic%20hot%20water%20heat%20pump_ECPEN16-732_Catalogues_English.pdf

 

Zajebista, grzeje wodę na przepływie, brak problemu legionelli, normalny zewnętrzny agregat, temp działania bardzo niska.

 

super, ale mam na tyle małe zużycie ciepła do podgrzewania wody, że to też dla mnie bez sensu. szczególnie, że grzeję 100% w taniej taryfie do maksymalnych temperatur. więc nie mam problemów z legionellą. mam ponadnormowo zaizolowany bojler, więc straty niskie. grzanie przepływowe = droga taryfa, więc spadek opłacalności.

 

no i ile orientacyjnie kosztuje taka PC z montażem i do jakich temperatur działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, ale mam na tyle małe zużycie ciepła do podgrzewania wody, że to też dla mnie bez sensu. szczególnie, że grzeję 100% w taniej taryfie do maksymalnych temperatur. więc nie mam problemów z legionellą. mam ponadnormowo zaizolowany bojler, więc straty niskie. grzanie przepływowe = droga taryfa, więc spadek opłacalności.

 

no i ile orientacyjnie kosztuje taka PC z montażem i do jakich temperatur działa?

 

jak ktoś ma małe zużycie to to rzadko mu się coś innego niż grzałka opłaca, nie myślałem tego z myślą o Tobie.

Grzanie na przepływie tam jest ale ze zbiornika 300L, więc można grzać w taniej taryfie bez problemu.

za 10 tyś dostaniesz z montażem, (tylko nie licz że zwróci sie za 50lat) :-) bo nie po to ta dyskusja.

a co do temp zewnętrznej to do -15st.C a potem może sobie grzałkę dołączać w niskiej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żal mi trochę Clarneta , ponieważ stara się profesjonalnie podchodzić do tematu ( i ma ciekawy blog...)

Z tego co zauważyłem , jest bardzo duży problem z opanowaniem parametrów Daikinów-zarówno dla użytkowników jak i przede wszystkim dla instalatorów.

Same awarie sprężarek (chyba o dwóch tu słyszałem) rzeczywiście mogą wynikać z tego powodu.

Dzięki za miłe słowa o blogu. Zapraszam do lektury. Myślę, że przyszli użytkownicy pomp ciepła znajdą tam dużo pożytecznych informacji.

Natomiast wierz mi - nie musisz mnie żałować :)

Althermy Daikin sprzedają się świetnie. Mamy pełne ręce roboty zarówno z własnymi montażami, jak i z uruchomieniami firm trzecich.

A będę sprzedawały się jeszcze lepiej. Dlaczego? - bo zawsze wyprzedza konkurencję

W grudniu na rynek wejdzie

(na razie małe modele) i znowu konkurencja, której tyle co udało się nieco dogonić pompy Daikina z 2012 roku, będzie z 3 lata do tyłu.

Ponadto od połowy roku ruszył program AFSDA. Pompy uruchamia autoryzowany serwis (warunek gwarancji), który przejmuje obsługę gwarancyjną i przeglądy.

2 dni temu ruszył serwis

. Na razie jeszcze w bardzo okrojonej wersji, tylko zgłaszanie uruchomień, ale tłumaczenia są w trakcie. Świetne narzędzie zarówno dla klienta, jak i instalatora. Zgłaszanie instalacji, przeglądów, wezwania serwisu, konfiguracja, dokumentacja.

A co do problemów? No cóż.

Piszą Ci co je mają.

Jak ktoś zmienia w nastawach dolną granicę pracy i każe pompie grzać poniżej zakresu sprężarki, to pompa grzeje, tylko grzałką.

Jak każe pompie grzać i utrzymywać sztywną, najniższa temperaturę zasilania 25 stopni, a tego ciepła nie odbiera (zawory, przewymiarowana pompa, zdławiona instalacja) to pompa tą temperaturę utrzymuje i taktuje.

Jak ktoś wybiera stały dogrzew cwu w wersji zintegrowanej i temperaturę 55 stopni, to ma komfort i wody po pachy oraz niskie cop na cwu.

A można wybrać sterowanie termostatem, adaptacje krzywej grzania, uśrednianie temperatury, podbicie wokół 0 stopni, punkt lato, zmienić histerezy, buforowanie itd. i ustawić pompę tak, by działała zgodnie z oczekiwaniami.

To nie jest plug’n’play. Albo inaczej - wciśniesz pompie po wyjęciu z pudełka play, to będzie grała, ale nie koniecznie taką muzykę jak lubisz :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, ale mam na tyle małe zużycie ciepła do podgrzewania wody, że to też dla mnie bez sensu. szczególnie, że grzeję 100% w taniej taryfie do maksymalnych temperatur. więc nie mam problemów z legionellą. mam ponadnormowo zaizolowany bojler, więc straty niskie. grzanie przepływowe = droga taryfa, więc spadek opłacalności.

 

no i ile orientacyjnie kosztuje taka PC z montażem i do jakich temperatur działa?

 

Do jakich to "maksymalnych" temperatur grzejesz w II taryfie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakich to "maksymalnych" temperatur grzejesz w II taryfie?

 

co masz na myśli? chodzi o temperaturę powietrza? nie mam wahań praktycznie wcale, bo mam bardzo dużą akumulację (żelbetowa płyta z ogrzewaniem, ściany silikatowe, strop żelbetowy). w nocy podbijam temperaturę zadaną stopniowo, tak żeby rano podgrzać przegrody nawet jeśli temperatura zadana jest osiągnięta. to nie powoduje wpompowanie kilku kW nie powoduje wzrostu temperatury powietrza, tylko hamuje spadek temperatury podłogi. w okienku południowym podobnie - przez dwie godziny też mam wyższą temperaturę zadaną. jeśli straty są duże, to mam jeszcze inny próg wieczorem po 22, i potem około 2 w nocy. dlatego wziąłem regulator z 8 temperaturami na dobę, sprawdza się doskonale, a przy tym mój system w ogóle nie taktuje (ale na to ma też wpływ konstrukcja domu). mam maksymalnie dwa starty na dobę przy grzałce 6 kW i obciążeniu rzeczywistym z zeszłego sezonu około 2 kW.

 

wahania temperatury powietrza spowodowane są przez słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś zmienia w nastawach dolną granicę pracy i każe pompie grzać poniżej zakresu sprężarki, to pompa grzeje, tylko grzałką.

 

co to oznacza? u mnie temperatura zasilania na początku sezonu grzewczego zwykle nie osiąga 25°C przez kilka tygodni przy grzałce 6 kW, a ogrzewanie chodziło np. przez ostatnie 3 dni po 2 godziny na dobę (okolice Rybnika). potem też będzie startować ze znacznie niższych temperatur niż 25°C. czy to oznacza, że Daikin chodziłby u mnie ciągle na grzałce w takich sytuacjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od ustawień. Jeśli zmienisz nastawy serwisowe i wyjdziesz poza zakres oraz każesz pompie utzrymywać zasilanie poza zakresem, to bedziesz grzał grzałką. Cudów nie ma.

A jeśli wybierzesz sterowanie w oparciu o np. termostat z odpowoednią histerezą, to będziesz grzał pompą.

Aby podłogówka grzała, to podłoga musi być cieplejsza od powietrza w pomieszczeniu. Jak wpuszczasz w posadzkę 22 stopnie, to ile masz na powrocie, jaka jest temperatura podłogi, a jaka powietrza?

Dolna granica modulacji mocy jest ograniczona. Pompa nie jest w stanie dostraczać ciagle np. 500 wat.

Ale ponieważ bezwład budynku jest duży, więc pompa na poczatku sezonu pracuje cyklicznie.

Przecież Twoje grzałki też nie pracują non stop, tylko używasz programów czasowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby podłogówka grzała, to podłoga musi być cieplejsza od powietrza w pomieszczeniu. Jak wpuszczasz w posadzkę 22 stopnie, to ile masz na powrocie, jaka jest temperatura podłogi, a jaka powietrza?

 

Temperatura powietrza zwykle 22°C, temperatura podłogi i płyty fundamentowej na samym początku okresu grzewczego może być niższa (generalnie to z tego powodu uruchamiamy ogrzewanie zanim jeszcze temperatura powietrza spadnie poniżej zadanej, która odpowiada nam w sezonie grzewczym). grzeję w podłodze około 32 cm betonu. widziałem często Tz < 25°C na początku grzania, dT często < 5°C. za tydzień będę w domu to poobserwuję. niskie temperatury zasilania mam zwykle po dłuższym okresie bez ogrzewania, np. z powodu słońca (tak miałem w pierwszym sezonie - niby zimno, ale słońce przez kilka dni z rzędu ogrzewa dom, podłoga za to coraz chłodniejsza, aż po 3 dniach jest już nieprzyjemnie chłodna - w zeszłym roku zmieniłem trochę ustawienia termostatu, żeby wymusić codzienne grzanie, więc to raczej wyeliminowałem) albo właśnie przy rozpoczęciu sezonu grzewczego (często w połączeniu ze słońcem).

 

mnie nie chodzi generalnie o modulację i trzymanie tak niskich temperatur zasilania. chodzi mi właśnie o programy czasowe. załóżmy, że ustawiam zadane zasilanie na 28°C, dT 5, ale pompa na początku nie jest w stanie tyle dać, bo podłoga (płyta fundamentowa) ma 18°C, a powietrze było ogrzewane zyskami słonecznymi i bytowymi. pompa powinna więc dać po starcie 18+5 = 23 °C i zanim osiągnie 25°C musi ogrzać moją płytę fundamentową (kilkadziesiąt ton betonu), na której stoją też dosyć wychłodzone ściany silikatowe - trochę to potrwa. będzie potrzebować grzałki czy nie? jeśli zrobi to bez grzałki, to czy jest to zdrowe dla pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa o blogu. Zapraszam do lektury. Myślę, że przyszli użytkownicy pomp ciepła znajdą tam dużo pożytecznych informacji.

Natomiast wierz mi - nie musisz mnie żałować :)

Althermy Daikin sprzedają się świetnie. Mamy pełne ręce roboty zarówno z własnymi montażami, jak i z uruchomieniami firm trzecich.

A będę sprzedawały się jeszcze lepiej. Dlaczego? - bo zawsze wyprzedza konkurencję

W grudniu na rynek wejdzie

(na razie małe modele) i znowu konkurencja, której tyle co udało się nieco dogonić pompy Daikina z 2012 roku, będzie z 3 lata do tyłu.

Ponadto od połowy roku ruszył program AFSDA. Pompy uruchamia autoryzowany serwis (warunek gwarancji), który przejmuje obsługę gwarancyjną i przeglądy.

2 dni temu ruszył serwis

. Na razie jeszcze w bardzo okrojonej wersji, tylko zgłaszanie uruchomień, ale tłumaczenia są w trakcie. Świetne narzędzie zarówno dla klienta, jak i instalatora. Zgłaszanie instalacji, przeglądów, wezwania serwisu, konfiguracja, dokumentacja.

A co do problemów? No cóż.

Piszą Ci co je mają.

Jak ktoś zmienia w nastawach dolną granicę pracy i każe pompie grzać poniżej zakresu sprężarki, to pompa grzeje, tylko grzałką.

Jak każe pompie grzać i utrzymywać sztywną, najniższa temperaturę zasilania 25 stopni, a tego ciepła nie odbiera (zawory, przewymiarowana pompa, zdławiona instalacja) to pompa tą temperaturę utrzymuje i taktuje.

Jak ktoś wybiera stały dogrzew cwu w wersji zintegrowanej i temperaturę 55 stopni, to ma komfort i wody po pachy oraz niskie cop na cwu.

A można wybrać sterowanie termostatem, adaptacje krzywej grzania, uśrednianie temperatury, podbicie wokół 0 stopni, punkt lato, zmienić histerezy, buforowanie itd. i ustawić pompę tak, by działała zgodnie z oczekiwaniami.

To nie jest plug’n’play. Albo inaczej - wciśniesz pompie po wyjęciu z pudełka play, to będzie grała, ale nie koniecznie taką muzykę jak lubisz :)

Pzdr

 

Clarnet ,

mam nadzieję , że „cień” z Daikina ustąpi...

Widzisz, nasze FM może nie jest super i naj - ale dla wielu czytających może być bardzo ważne pod względem weryfikacji tego co widzą i słyszą od swoich oferentów.

A co mogą wywnioskować o Daikinach :

-są bardzo trudne w ustawieniach dla instalatorów (100% pewności z wpisów...)

-pewne nastawy są poprostu nie wykonalne w przeciwieństwie od konkurencji

-wymagają bardzo doświadczonego serwisu ( a zazwyczaj instalatorzy oferują wielu różnych producentów)

-jest bardzo mało danych na temat zużycia i średnich COP

Przy w/w dochodzi wysoka cena...

Co mogą wywnioskować czytający nasze forum ?

Nasuwają mi się takie wnioski :

-Daikin to b.dobry producent PC , ale wymagający od serwisu i użytkowników

-bardzo dobry producent PC , ale ci którzy są zadowoleni i świadomi swoich kosztów oraz sprawności się tu nie wypowiadają ( moim zdaniem przy takim zainteresowaniu mało prawdopodobne)

-Daikin to dobry producent w nieuzasadnionej wysokiej cenie

-ktoś usuwa pozytywne wpisy ( nie wierzę w to , ale mogą się znaleźć tu wyznawcy spiskowych teorii)

 

 

Oczywiście każda firma prowadzi swoją politykę- natomiast ludziska tak po prostu oczekują od sławnej i wyraźnie droższej marki więcej ,niż się nie rzadko otrzymuje...

Tylko tyle i aż tyle

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...