Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

@clarnet

 

Mam dodatkowe pytanie na który być może znasz odpowiedź. To co opisujesz z modulacją dotyczy głównie sygnału OFF.

 

Chodzi o sygnał ON termostatu ze sterownika pompy.

 

Jeśli mam ustawione wymagane 24C pomieszczenia (czy to wartość bezwzględna czy też z harmonogramu), to czy można ustawić tak sterowniki aby NIE wysyłał sygnału ON aż temperatura nie spadnie poniżej (24C - konfigurowalna delta). Innymi słowy chcę utrzymywać przedział temperatur a nie konkretną wartość.

 

Jeśli to jest możliwe, czy kojarzysz która opcja jest do tego używana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@doktorant

To nie jest puenta tylko jedna z możliwości sterowania.

I nie jest tak, że jest ona najlepsza. Po prostu dla jednych użytkowników i instalacji tak będzie, a dla innych już nie.

Oddzielny sterownik, niezależny obcy lub nawet z Daikina nie ma sensu, bo operuje tylko na stykach on/off

Stosuje się go jak mamy np. Dwie strefy i potrzeby jakiegoś nadrzędnego wyłączenia pompy.

 

@marek1233

Nie przeczytałeś wpisu do końca. A ostatnie zdanie jest tutaj kluczowe i bardzo ważne.

Ten blog to nie jest podręcznik instalatora. Ma pokazać klientom jakie są możliwości i rozwiązania, a nie uczyć konfiguracji pompy ciepła.

Co do sterownika

Możesz zmienić dokładność 1 lub 0,5 stopnia; w tym ostatnim wypadku temp. Pokojowa pokazywana z dokładnością 0,1

Możesz zmienić histerezę - od 1 do 6 stopni (domyślnie 1) - i wtedy zapewne uzyskasz przedział, o który pytasz

Możesz wprowadzić korektę +/- gdyby sterownik był np. w miejscu które ma stale wyższa czy niższa temp. Niż reszta domu, ale lokalizacja nam odpowiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marek1233

Ten blog to nie jest podręcznik instalatora. Ma pokazać klientom jakie są możliwości i rozwiązania, a nie uczyć konfiguracji pompy ciepła.

 

Rozumiem. Poszukam w takim razie tej informacji w innym miejscu.

 

 

Możesz zmienić histerezę - od 1 do 6 stopni (domyślnie 1) - i wtedy zapewne uzyskasz przedział, o który pytasz

 

Najprawdopodobniej to jest to czego szukam. Dziękuję.

 

Możesz wprowadzić korektę +/- gdyby sterownik był np. w miejscu które ma stale wyższa czy niższa temp. Niż reszta domu, ale lokalizacja nam odpowiada

 

Dziękuję, znalazłem opcję i wprowadziłem korektę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanko: Czyścił ktoś, kiedyś takie ustrojstwo jak vortexowy czujnik przepływu Grundfosa (VFS 5-100L G) co w Althermie odpowiada za błąd przepływu? Jest tam taka membrana z tworzywa na bazie silikonu i boję się ją potraktować odkamieniaczem a skoki od 0 do 23 w pomiarze przepływu żyć nie dają. Pracowała ślicznie przez ponad trzy lata a teraz codziennie alarm 7H. Odpowietrzenie układu i czyszczenie filtra nie pomaga. Jak czyszczenie vortexa nic nie da to pomierzę napięcia na wyjściu i zasilaniu czujnika i pozostanie wymiana czujnika lub płyty. Cena taka, że chyba pod choinką na święta pusto będzie ;-)

Moja pompka to Altherma 8kW seria C ze zintegrowanym zasobnikiem 180l (EHVX08S18C3V)

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam wszystkich kulturalnych uczestników dyskusji.

Wojtek

Edytowane przez ww2703
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Poniżej ustawienia:

 

CWU

 

Tryb: Dogrzewanie + Harmonogram

Nastawa max: 60C

Nastawy:

Komfort: 47C

Eko: 40C

Dogrzewanie: 47C

Harmonogram:

5:30-8:00 Komfort

8:00-16:00 Eko

16:00-21:00 Komfort

21:00-5:30 Eko

 

CO

Tryb: Regulacja pogodowa + Harmonogram

Zakres: 22C-37C

Regulacja pogodowa: 22C/30C 15C/-5C

Delta T emiterow: 5C

Nastawy:

Komfort: 0

Eko: -2

Harmonogram:

7:00-9:00 Komfort

9:00-17:00 Eko

17:00-23:00 Komfort

23:00-7:00 Eko

 

Inne:

Grzalka BUH

Tryb: Aktywny

Awarayjny: Reczny

Temperatura równowagi: -10C

 

Czas uśredniania: Brak

 

Pomiary za październik (ilość godzin)

Pompa: 313

Sprężarka ogrzewanie: 102

Sprężarka cwu: 35

BUH ogrzewanie: 41

BUH cwu: 3

Ilość włączeń sprężarki: 519

 

 

Po przeczytaniu wątku wprowadziłem już wczoraj następujące zmiany w CO:

Zakres: 25C-37C

Regulacja pogodowa: 25C/32C 13C/-20C

Delta T emiterow: 4C

 

Rozumiem, że to mogło mieć wpływ na COP CO (za często włączająca się grzałka), natomiast nie mam pojęcia dlaczego COP CWU jest tak słaby.

Dodatkowo ilość włączeń sprężarki jest jak rozumiem (z tego wątku) za duża. Co z tym zrobić? (mam termostaty w pokojach które otwierają/zamykają pętle - ustawiłem je wczoraj na razie na 25C aby były ciągle otwarte).

Witam,

Panowie pomóżcie mi z moim COP dla CWU:

https://prnt.sc/h7x1da

 

Uwagi:

- Tak, COP mam poniżej 1 dla CWU - sprawdziłem kilka razy (przynajmniej tak pokazują liczby)

- Chyba błąd: godziny pracy za październik 2017 kopiuje mi z godzin pracy za listopad 2017 (zaznaczyłem na żółto).

- Martwi liczba uruchomień sprężarki.

 

Co można poprawić?

Czy coś mam nie tak z CWU? do 50C stopni nagrzewa się zbiornik w około 1:15h (długo).

Może coś nie tak z grzałkami?

Ktoś mi podpowiedział z Daikina o glonach! (co co chodzi?)

 

Dzieki z gory za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@netmax

Ja też miałem jakiś błąd we wrześniu, ze nie pokazywał mi w ogóle wskazań startów pompy i godzin pracy.

Masz pompę z grzałką 9kW?

Ile osób w domu?

Wydaje mi się trochę dziwne sterowanie, a wręcz niemożliwe. Przecież w nastawach serwisowych jeśli masz regulację tylko krzywą grzewczą, to nie masz możliwości pracy pompy w trybie "na żądanie".

Wracając do CWU:

- zmniejsz sobie temperaturę CWU, ponieważ powyżej 50C często załączać się będą Tobie grzałki.

- zmień harmonogramy grzania CWU na krótszy,

- nie glony a legionella, ja mam ustawione to wygrzewanie w piątek w nocy.

 

Ps.

Zainspirowałeś mnie opisem tabelkowym wo CO i CWU. Sam prowadze wykresy dziennie, ale nia miałem wcześniej tak opisanego CO i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy Daikin Altherma 3 generacji na R32 można traktować jako HT? Czy nadaje się do instalacji grzejnikowej, zastępując kocioł węglowy? W ogóle są gdzieś informację techniczne odnośnie tej 3-gen? Nigdzie nie mogę znaleźć.

Raczej jako MT, tj. Medium Temperature. Teraz są HT i LT. W jakimś zakresie Altherma 3 wejdzie w instalacje grzejnikowe, bo temperatura zasilania bedzie podniesiona do 65 stopni, ale w dalszym ciagu to pompa z jedną sprężarką i te 65 stopni to górna granica możliwości. Niestety nie ma jeszcze żadnych danych technicznych. Producent wstrzymuje publikacje do czasu premiery pompy i wejści Anna rynek. Mołżiwe że bedzie to pod koniec listopada lub na początku grudnia

Na razie wejdzie do sprzedazy tylko mały typoszereg 4-6-8 kw, a kiedy wejdą duże 11-14-16 - nie wiadomo. Może przyszły rok.

Kiedy dane pojawia się w symulatorze kosztów eksploatacji, będzie można przy konkretnym zapotrzebowaniu na moc, ciepło, temperaturze zasilania i stacji pogodowej porównać koszty eksploatacji dla HT i MT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za info. Mam 2 lata czasu, żeby coś wybrać. Na razie zgłębiam wiedzę o PC. Póki co Altherma jest moim faworytem. Być może to się zmieni za jakiś czas. Nie wiem jak szybko rozwija się technologia PC. Może za 2-3 lata to będą jeszcze lepsze PC. Ta Altherma 3 to już chyba taki mały przeskok w lepszą wydajność, itd.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@netmax

Ja też miałem jakiś błąd we wrześniu, ze nie pokazywał mi w ogóle wskazań startów pompy i godzin pracy.

Masz pompę z grzałką 9kW?

Ile osób w domu?

Wydaje mi się trochę dziwne sterowanie, a wręcz niemożliwe. Przecież w nastawach serwisowych jeśli masz regulację tylko krzywą grzewczą, to nie masz możliwości pracy pompy w trybie "na żądanie".

Wracając do CWU:

- zmniejsz sobie temperaturę CWU, ponieważ powyżej 50C często załączać się będą Tobie grzałki.

- zmień harmonogramy grzania CWU na krótszy,

- nie glony a legionella, ja mam ustawione to wygrzewanie w piątek w nocy.

 

Ps.

Zainspirowałeś mnie opisem tabelkowym wo CO i CWU. Sam prowadze wykresy dziennie, ale nia miałem wcześniej tak opisanego CO i CWU.

Witam,

1. Czy to mozliwe aby COP CWU bylo niższe nić 1?

https://prnt.sc/h7x1da

 

Odp:

1. Daikin Altherma LT moc 7.4kW grzanie + hydrobox z c.w.u. 260l, P-W (nie wiem jaka jest grzałka:))

2. 2 dorosłych + 2 dzieci

3. Zmniejszyłem temp CWU.

4. CWU na krótszy? (czy chodzi, aby mniej tych godzin uruchamiania?) To jest jedynie godzina załączenia CWU i grzania do konkretnego poziomu. Ten harmonogram nie trzyma tej temp non stop.

5. Wygrzewanie mam wyłączone.

 

Co mam nie tak z tym CWU?:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1. Czy to mozliwe aby COP CWU bylo niższe nić 1?

https://prnt.sc/h7x1da

 

Odp:

1. Daikin Altherma LT moc 7.4kW grzanie + hydrobox z c.w.u. 260l, P-W (nie wiem jaka jest grzałka:))

2. 2 dorosłych + 2 dzieci

3. Zmniejszyłem temp CWU.

4. CWU na krótszy? (czy chodzi, aby mniej tych godzin uruchamiania?) To jest jedynie godzina załączenia CWU i grzania do konkretnego poziomu. Ten harmonogram nie trzyma tej temp non stop.

5. Wygrzewanie mam wyłączone.

 

Co mam nie tak z tym CWU?:/

 

Witam

 

Żadna PC o zbliżonej mocy nie zagrzeje Ci CW bez istotnego wsparcia grzałką do 50* w godzinę, a nawet w znacznie dłuższym czasie.

Zmniejsz zadaną temp. do powiedzmy 45* i grzej 2 razy dziennie.

Wtedy masz szansę grzać bez udziału grzałki.

Przy temperaturze bliskiej 50 stopni odbiór ciepła z wężownicy jest już minimalny, a sprężarka PC przy zmniejszonej delcie wyłącza się.

Wtedy do akcji wchodzą grzałki.

 

Pomijam oczywiście ew. błędy w ustawieniach.

 

Pozdawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten blog to nie jest podręcznik instalatora. Ma pokazać klientom jakie są możliwości i rozwiązania, a nie uczyć konfiguracji pompy ciepła.

 

Dla zainteresowanych, znalazłem "reference guide" dla pomp LT klasy C gdzie między innymi opisane są (ogólnie) algorytmy on/off dla sterowania temperaturą wyjścia/sterowania termostatem oraz pozycje które odpowiadają za histerezę oraz modulację:

 

https://www.manualslib.com/manual/934125/Daikin-Erlq004-008cav3.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ww2703

 

A ustatawiony masz tryb "Harmonogram" cy "Harmonogram + dogrzewanie"? W tym drugim trybie jest w menu temperatura po której załącza się dogrzewanie (pozycja 7.4.3.3). W tym pierwszym ogrzewanie uruchamia się tylko w godzinach wybranych w harmonogramie.

Edytowane przez marek1233
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Żadna PC o zbliżonej mocy nie zagrzeje Ci CW bez istotnego wsparcia grzałką do 50* w godzinę, a nawet w znacznie dłuższym czasie.

Zmniejsz zadaną temp. do powiedzmy 45* i grzej 2 razy dziennie.

Wtedy masz szansę grzać bez udziału grzałki.

Przy temperaturze bliskiej 50 stopni odbiór ciepła z wężownicy jest już minimalny, a sprężarka PC przy zmniejszonej delcie wyłącza się.

Wtedy do akcji wchodzą grzałki.

 

Pomijam oczywiście ew. błędy w ustawieniach.

 

Pozdawiam

 

Pratchawiec

Witam,

Po zmianie CWU w Komfort z 50C na 45C, jest dużo lepiej: (COP na sumie podskoczył z 1.95 na 3.06)

https://prnt.sc/ha21o2

 

Kilka jednak uwag:

1. pokazuje mi cały czas te same wartości dla:

https://prnt.sc/ha22ks

skąd taki błąd i jak go wyeliminować? (aktualizacja softu etc?)

2. Gdy zmniejszyłem dla CWU wartości temp. Komfort z 50C->45C to przy np 36C temp zbiornika nie włącza mi np o 18.10 grzania CWU do 45C, dlaczego?

Teraz widzę, że jak było około 33C dla CWU w zbiorniku to harmonogram zadziałał o 21.10. Z czego to wynika?

Temp musi być nizsza zbiornika o 10C? Jak to zmienić np na 5C?

3. Jakie macie COP dla CWU?

 

Dzieki z góry za pomoc.

Edytowane przez netmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...