Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie drastycznie spadła liczba startów po przeniesieniu sterownika do salonu. W dodatku temperatura się ustabilizowała.

Termostat ma histereze 1C, zatem czasami moze być różnie. U mnie jak mam 23c ustawione na termostacie, to przy modulacji włączonej na poczatku, krzywa pracuje wlasnie na +3c. Później pompa moduluje krzywą i przepływem, aby utrzymywać przez chwilę te 23c. Przyznam, że dopiero kilka razy osiągnął żądaną temperaturę.

Dodam tylko, że mam temperaturę w termostacie przesunięta o 0,5c, bo jesr trochę w niemiarodajnym miejscu zamontowany.Screenshot_20171210-095640~01.jpg

Edytowane przez doktorant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem :) Ustawiona temperatura jeszcze nigdy nie została osiągnięta :)

 

Jeżeli masz dobrą moc pompy dobraną to druga opcja to za małe "grzejniki/podłogówka" i tutaj musisz podnosić temperaturę w CO żeby grzejnik uzyskał odpowiednią moc.

mam to samo teraz na jednym przedszkolu, temperatura niby n zewnątrz około 0st.C a w podłogę trzeba ładować już 38st.C, Budynek zupełnie nowy.

No i wtedy biorę sprzęty i widać że brak podłogówki pod szafami, stołami, meblami, w magazynkach itd.

Czyli podłogówka rozłożona na około 70% powierzchni. Wiec skoro pompa jest ok, to trzeba szukać po stronie grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marek1233

Automatyka sterująca sprężarką nie żyje własnym życiem, tylko działa tak jak została zbudowana i ustawiona. Nie mam podobnego Twojemu ustrojstwa, ale tak na logikę - skoro układ śledzi równocześnie temperaturę powietrza w pokoju (sterownik pokojowy) i temperaturę wody na wyjściu PC (termostat), a sprężarka wyłącza się przed osiągnięciem wartości zadanej na sterowniku pokojowym, to najwyrażniej osiąga zadaną temperaturę wody na wyjściu PC.

Zatem należy zadaną temperaturę wody podnieść do takiej wartości, aby zadana na sterowniku pokojowym temperatura powietrza była osiągana wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie drastycznie spadła liczba startów po przeniesieniu sterownika do salonu. W dodatku temperatura się ustabilizowała.

]

 

Bardzo fajne wyniki, gratuluje. Oznaczają one na pewno, że u Ciebie pompa prawie w ogóle się nie odszrania - dużo bym dał, aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje. U mnie są ~3 odszraniania na 2 godziny.

 

Ja dzisiaj robiłem pomiary co 15 minut kilku parametrów - w przyszłym tygodniu będę mógł przedstawić wykresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wcale nie musi być wina pompy. Może ciepłe powietrze gdzieś ucieka, dobrze masz ocieplony strop?

 

Hej, ogólnie chciałbym wyjaśnić, że fakt, iż temperatura nie zostaje osiągnięta nie jest czymś co mnie w tej chwili martwi. Staram się zoptymalizować ilość włączeń/wyłączeń. Ideałem byłoby dla mnie, aby w przypadku nieosiągania temperatury pompa chodziła cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne wyniki, gratuluje. Oznaczają one na pewno, że u Ciebie pompa prawie w ogóle się nie odszrania - dużo bym dał, aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje. U mnie są ~3 odszraniania na 2 godziny.

 

Ja dzisiaj robiłem pomiary co 15 minut kilku parametrów - w przyszłym tygodniu będę mógł przedstawić wykresy.

 

Może mało czynnika i jednostka zewnętrzna nadmiernie szroni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mało czynnika i jednostka zewnętrzna nadmiernie szroni

 

Taką teorię już sprawdzaliśmy z serwisantem. Dodali 300g czynnika powyżej standardowej wartości ze względu na długość przewodu pomiędzy jednostkami (około 15 metrów) - nie wydaje się aby to pomogło. Zaobserwowałem dzisiaj natomiast coś ciekawego - jednostka nie wydawała się jakoś bardzo zaszroniona kiedy włączało się odszranianie. (ilość wody która z niej zeszła to może ze 100 ml). Muszę ten aspekt poobserwować dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOCHANI FORUMOWICZE,

już dwunasty raz dzieci z Ogniska Marymont przygotowały prace na aukcję. Są w tym roku też prace Tajemniczej Forumowiczki, które przesłała kartki do Ogniska.

Zapraszamy do licytowania.
Dzieci wiedzą, że my nie zawodzimy. M
ieć pod choinkę prace dziecka - t
o podnosi na sercu, to radość, to prawdziwe święto...

 

Aukcja trwa do 17 grudnia do godziny 22. A w poniedziałek wysyłamy prace.

 

http://forum.muratordom.pl/showthrea...-dzieci-zobacz
http://forum.muratordom.pl/showthrea...-Tu-licytujemy

 

 

 

Pozdrawiam
a014.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od poczatku grudnia sytuacja wygląda tak:

screen.jpg

Krzywą mam ustawioną -20/37 i 14/27. Delta 5.

Z tym, ze włączyłem teraz modulację, więc na początku kiedy pompa startuje z harmonogramu, to modulacja jest pełna na +3C. Później juz działa jak krzywa grzewcza.

@marek123 Sądzę, ze skoro mam tylko tyle startów, to pompa dosyć rzadko się odszrania. Może jest to spowodowane a) jej wielkością, b) ilością pętli/wody w podłogówce, lub usytuowaniem jednostki zewnętrznej.

 

BTW. Ma ktoś szkic zbiornika na CWU? Bo ostatnio usłyszałem od hydraulika, że nie musze wygrzewać tej bakterii, bo Daikin ma jakąś wężownicę w zbiorniku itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@doktorant

 

Bardzo fajne wyniki, pokazujące że Daikin może pracować z niską ilością startów. Jest jednak spora różnica pomiędzy naszymi pompami - ty masz 16kW (czyli "duzą") ja mam 8kW (małą).

 

U mnie wygląda to następująca na chwilę obecną:

Czas pracy pompy: 160h

Czas pracy sprężarki: 135h

Grzałka BUH ogrzewanie powierzchni: 10h

Ilość włączeń: 427

 

Pierwsze 2 parametry 1.6x twoje, natomiast ilość włączeń kompletnie inna.

 

To co rozwala moje wyniki w temperaturach w okolicach zera to odszranianie, które nie wiem czy jest sensowne biorąc pod uwagę wczorajszą obserwację o niklej ilosci szronu.

 

W temperaturach ~3-5 - jest to sterowanie które wyłącza pompę, bo osiągnięta jest temperatura wyjścia wody podczas gdy nie jest osiągnięta temperatura pokoju. Za chwilę natomiast pompa włącza się ponownie, bo temperatura pokoju jest właśnie nieosiągnięta - i tak w kółko. Widzę też, że nasze krzywe są inne - u Ciebie temperatura wyjscia przy 3C otoczenia to jest 30C, u mnie 28C. Przy twoich 5C delty, oznacza to, że woda na powrocie musi dość do 25C aby to było osiągnięte i być może kiedy ten poziom jest osiągany to jest osiąga również temperatura otoczenia zgodna z ustawieniem i nie masz ciągłych sygnałów ON. Ciekawi mi jakby zachowywała się twoja pompa, gdybyś na przykład ustawił temperaturę otoczenia na ~26C - wtedy możliwe, że wpadłaby w ten sam tryb co moja (wyłączanie temperaturą wody na wyjściu, włączanie nieosiągnięciem temperatury otoczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanwawiam się nad modyfikacją krzywej - nie wiem czy dobrze myślę:

jeśli ustawię np -15/38 i 15/25 przy delcie 5 to znaczy że do pompy wróci woda o temperaturze 33 i 20C?

Czyli w sumie średnio w podłodze płynie 35,5 i 22,5 C?

Więc jak chcę mieć 22 C w domu muszę podwyższyć krzywą lub zmniejszyć deltę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Tak ja wspominałem wyniki pomiarów z niedzieli. Na jednym wykresie są temperatury wyjścia i powrótu, na drugim przepływ i ilość włączeń.

 

Uwagi:

- skoki temperatur wyjścia to efekty wyłączania się pompy podczas odszraniania

- ilość włączeń jest związana z odszrananiem

- po osiągnięciu temperatury powrót = wyjscie - delta, pompa zaczyna zmniejszać przepływy (widoczne na wykresie).

 

 

[ATTACH=CONFIG]402928[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]402929[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie ja już nie mam siły do mojej pompy, tym razem od kilku dni wariuje mi przepływ wody (skacze od 0-25l/min, kiedyś był stały przepływ w okolicach 20l/min), ale tylko przy grzaniu CWU (przy CO - wszystko jest ok):

https://www.youtube.com/watch?v=BznjCv30SGc

I później wywala błąd: 7H-01 (problem przepływu wody).

Skąd taki problem z przepływem wody? Kamien w zbiorniku? (nie mam włączonej dezynfekcji).

Dzieki z gory za pomoc.

 

Aktualizacja:

Dzisiaj na wszystkim pokazuje 0l/min (i następnie oczywiście 7H-01 (problem przepływu wody)). Co mogło paść? Czujnik przepływu, pompka Wilo?

Pompka Vilo ma diodę, ale w ogóle nie reaguje.

https://photos.app.goo.gl/78MTEnpJG22XD7Fy2

Edytowane przez netmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...