Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co oznacza skrót GZ?

 

Ciągle nie rozumiem jak inni grzeją np. tylko w tańszej taryfie, jak mi automatycznie i tak się włączają grzałki to im się nie włączają jak nie grzeją? Nie umiem tego tematu ogarnąć :)

 

GZ to górne źrodło ciepła czyli podłogówka. DZ to dolne żrodło czyli powietrze lub wymiennik gruntowy.

 

Niektóre pompy mają np taki algorytm że jeśli w podłogówce masz ponad 27 stopni to przy defrostach grzałki się nie właczają bo do defrostu wykorzystywana jest energia zgromadzona w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Co oznacza skrót GZ?

 

Ciągle nie rozumiem jak inni grzeją np. tylko w tańszej taryfie, jak mi automatycznie i tak się włączają grzałki to im się nie włączają jak nie grzeją? Nie umiem tego tematu ogarnąć :)

Zigobar Ci odpowiedział,GZ to górne źródło czyli podlogowka,przy nie ocieplonej chacie gdzie ciepło ucieka normalnym jest,że będzie pracować na grzalkach gdyż temp.zasilania/powrotu jest zbyt niska.

W Panasie jest tak,że pompa przez 20 min "testuje" grzanie,jeśli temp.powrotu będzie zbyt niska (bodajże 20st.C) to z automatu włączają się grzałki.

U Ciebie jest taka sytuacja czyli normalna zanim nie wygrzejesz domu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się wyjaśniło po rozmowie z Adrianem i po części potwierdziło to co mi pisaliście.

 

Wyłączając ogrzewanie zmienia się temperatura nastawy ( dla mnie to nic nie znaczyło - niewiedza ) i ta temperatura nastawy jest kilka stopni niższa. U mnie mając zasilanie ogrzewania ustawione na 27*C wyłączając ogrzewanie temperatura nastawy automatycznie ustawiła się niżej prawdopodobnie na 22*C a jeśli ona jest poniżej 25*C to pompa się wyłącza i grzeją sobie grzałki ( chyba zabezpieczenie przeciw zamarzaniu działa jak jest ogrzewanie domu wyłączone ). Takim oto sposobem, moją niewiedzą wywaliłem kilka stówek :)

 

Kolejna sprawa - defrosty: jeśli temperatura powrotu spadnie poniżej 25*C automatycznie załączy nam się grzałka i to jest normalne, takie ustawienie ma pompa. U mnie dom jest niewygrzany, nieocieplony niska temperatura w środku co skutkuje tym, że szybko się wychładza woda i podczas defrostu temperatura powrotu spada poniżej 25*C. Przy temperaturze zasilania ustawionej na 30*C temperatura powrotu to 25*C-26*C ( nie wiem jaka jest norma, ale 4-5*C różnicy to chyba sporo? ) Dodam, ze u mnie są też grzejniki, one się szybciej wychładzają i to też ma zapewne na to wpływ.

 

Mam nadzieje, że komuś przydadzą się te informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

grzalki tez wlaczaja sie po przekroczeniu temperatury rownowazenia, jezeli ja ustawimy na ok. 0 st i w tej temp. wilgotnosc wzgledna bedzie +95%, to defrosty beda co 30 minut, tak czeste straty ciepla sa rownowazone wlasnie praca grzalek, kilka minut na cykl (tutaj mozna pokombinowac z mocami grzalek I i II stopnia, definiuje sie co 200W)... oczywiscie mozemy przesunac sobie temp. rownowazenia, ale to nie zmienia ilosci defrostow, jezeli pompa daje rade osiagnac zalozony parametr to nie ma problemu... praca grzalek przy defrostach jest podobniez uwzgledniona w etykiecie energetycznej

 

wielu pyta o eksploatacje, nie tak latwo odpowiedziec, bo trzeba znac wszystkie uwarunkowania, ale: dom kolo Wroclawia, budowany jakies 10 lat temu, pow. ogrzewana ok. 150m2, wentylacja grawitacyjna (zadnych odzysko ciepla), ocieplony standardowo, Altherma 3 8kW, temp. w domu ok 22 stopni, za grudzien 2018 - 912 kWh ogrzewanie, 102 kWh ciepla woda (w tym co tygodniowa walka z legionella)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzalki tez wlaczaja sie po przekroczeniu temperatury rownowazenia, jezeli ja ustawimy na ok. 0 st i w tej temp. wilgotnosc wzgledna bedzie +95%, to defrosty beda co 30 minut, tak czeste straty ciepla sa rownowazone wlasnie praca grzalek, kilka minut na cykl (tutaj mozna pokombinowac z mocami grzalek I i II stopnia, definiuje sie co 200W)... oczywiscie mozemy przesunac sobie temp. rownowazenia, ale to nie zmienia ilosci defrostow, jezeli pompa daje rade osiagnac zalozony parametr to nie ma problemu... praca grzalek przy defrostach jest podobniez uwzgledniona w etykiecie energetycznej

 

wielu pyta o eksploatacje, nie tak latwo odpowiedziec, bo trzeba znac wszystkie uwarunkowania, ale: dom kolo Wroclawia, budowany jakies 10 lat temu, pow. ogrzewana ok. 150m2, wentylacja grawitacyjna (zadnych odzysko ciepla), ocieplony standardowo, Altherma 3 8kW, temp. w domu ok 22 stopni, za grudzien 2018 - 912 kWh ogrzewanie, 102 kWh ciepla woda (w tym co tygodniowa walka z legionella)

 

Cześć. Mam pytanie. Jakie Masz temperatury rownowazenia? U mnie instalator zostawił na 0°a myślałem że będą np od - 9. Mam podział na 2 i 4 kW. Pytam bo mam skoki w zużyciu nagle z 24 kW na 50 kW na dobę gdzie temperatury spadły może z - 2na - 7. Niestety nie wiem ile pracowały grzałki bo nie potrafię tego odszukać w Altherma III. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 to jest nastawa fabryczna Daikina, i jak pisalem tu nawet nie jest taka wazna temp. co wilgotnosc wzgledna, przy +95% defrosty beda co 30 min, ale juz od -80% zapewne co ok. 75-90min, a grzalki powinny wlaczac sie na kilka minut zaraz po zakonczeniu defrostu, aby szybciej osiagnac zalazony parametr (temp. wody), ja mam chyba 1 ustawione (bo moj czujnik temp. troche oszukuje), no i -2 a -7 to nie jest to samo;), masz krzywa grzewcza gdzie przeciez temp. rosnie wraz z -, i jednoczesnie sprawnosc ukladu maleje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 to jest nastawa fabryczna Daikina, i jak pisalem tu nawet nie jest taka wazna temp. co wilgotnosc wzgledna, przy +95% defrosty beda co 30 min, ale juz od -80% zapewne co ok. 75-90min, a grzalki powinny wlaczac sie na kilka minut zaraz po zakonczeniu defrostu, aby szybciej osiagnac zalazony parametr (temp. wody), ja mam chyba 1 ustawione (bo moj czujnik temp. troche oszukuje), no i -2 a -7 to nie jest to samo;), masz krzywa grzewcza gdzie przeciez temp. rosnie wraz z -, i jednoczesnie sprawnosc ukladu maleje...

 

Cześć. Mój czujnik ma podobnie. Ok jeden stopień oszukuje,choć jest po północnej stronie domu, Mam dziwne wskazania licznika zużycia prądu. Od niedzieli mamy około - 7 stopni codziennie rano i ok - 2-3 w południe a różnice są na liczniku o 28-55 KW. Temperatura na zewnątrz bardzo stabilna a defrosty szybkie bo mam bufor duży z powodu grzejników. Jedni maja temperatury równowagi na -10 a inni 0. Dom ma punkt biwalentny na około - 9 Dziś przy -4.5 grzałka załączyła się tylko , zrobię - 5 i zobaczymy. W domu chce mieć około 20 stopni. Mam robione wykończenie i pompa może pracować sobie bez ograniczeń i myślałem że ok -10 dopiero będzie dogrzewac grzałka. Do teraz na PC wskazało 700 KW w Styczniu a produkcja 2150. Grzejniki na 70% domu. Dom 180 m użytkowej. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak macie ustawiona PC przy taryfe dwustrefowej.

Chodzi mi czy grzejecie stala temperatura nastawy, czy krzywa.

Jaka macie temperature zasilania, delte itd.

Wczoraj zmienilem taryfe na G12W i zastanawiam sie jak bedzie najlepiej dla pompy.

Z gory dzieki

 

Ja mam też G12w i stałą temperaturę ustawioną w T2 (35 ale z dozwoloną modulacją), natomiast w T1 lekko na 31. Przynajmniej na zimę. Delta 5. Na wiosnę można obniżyć albo zrobić krzywą np. +35 do 0 a jak cieplej to niżej. Zasada jest taka, że w T2 trzeba zakumulować przez noc ile się da więc musi grzać ile fabryka dała. Z powodu użytej opcji modulacji pompa i tak z reguły nie grzeje do 35 tylko zatrzymuje temperaturę w momencie kiedy przy danym przepływie i delcie 5 wyciąga już pełną moc cieplną. Krzywe pogodowe są dobre do optymalizacji sprawności w płaskiej taryfie. Ty masz dosyć dużą pompę 11 kW na taki dom, więc będzie się to sprawdzać w tygodniu, chociaż przez weekend zrobi się chyba za gorąco, więc wtedy akurat by się przydało obniżyć temp. zasilania żeby uniknąć taktowania i gorszego COP. Niestety Daikin na to nie wpadł, żeby definiować temp. wody w oparciu o harmonogram. Ja mam małą Althermę 7,4kW na budynku ok. 200 m2 i nie ma tego problemu, gdyż przy przeciętnej temp. zewn. (lekki minus) przez cały weekend zagrzeje cały dom o ok. 2 więcej. I to jest w sam raz, żeby znacznie ograniczyć T1 w tygodniu ale się nie przegrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też G12w i stałą temperaturę ustawioną w T2 (35 ale z dozwoloną modulacją), natomiast w T1 lekko na 31. Przynajmniej na zimę. Delta 5. Na wiosnę można obniżyć albo zrobić krzywą np. +35 do 0 a jak cieplej to niżej. Zasada jest taka, że w T2 trzeba zakumulować przez noc ile się da więc musi grzać ile fabryka dała. Z powodu użytej opcji modulacji pompa i tak z reguły nie grzeje do 35 tylko zatrzymuje temperaturę w momencie kiedy przy danym przepływie i delcie 5 wyciąga już pełną moc cieplną. Krzywe pogodowe są dobre do optymalizacji sprawności w płaskiej taryfie. Ty masz dosyć dużą pompę 11 kW na taki dom, więc będzie się to sprawdzać w tygodniu, chociaż przez weekend zrobi się chyba za gorąco, więc wtedy akurat by się przydało obniżyć temp. zasilania żeby uniknąć taktowania i gorszego COP. Niestety Daikin na to nie wpadł, żeby definiować temp. wody w oparciu o harmonogram. Ja mam małą Althermę 7,4kW na budynku ok. 200 m2 i nie ma tego problemu, gdyż przy przeciętnej temp. zewn. (lekki minus) przez cały weekend zagrzeje cały dom o ok. 2 więcej. I to jest w sam raz, żeby znacznie ograniczyć T1 w tygodniu ale się nie przegrzać.

 

DSQ dzieki wielke za wytlumaczenie.

Ten tydzien testuje krzywa -20/38 15/26, delta 6. Zobaczymy po pelnym tygodniu pracy.

W T2 mam nastawiona temperature na 23,5*C, a w T1 22*C. Zauwazylem ze niekiedy pompa sie jeszsze zalacza w T1, ale nie czesto.

 

Nastepny tydzien testuje stala temperature.

Edytowane przez Filip85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Wymieniłem kilka dni temu moją Altherme II na Althermę III i powiem szczerze, ze jestem zawiedziony ustawieniami pompy. Jednak druga generacja miała większe możłiwości to raz, a po drugie usunięto w III wgląd w liczbę startów sprężarki i godzin jej pracy.

Dodatkowo zamontowałem sobie termostat pokojowy do lepszego ustawienia pompy i niestety, nie ma już takich możliwości jak w drugiej generacji.

 

Plusem jest spadek poboru kwh w podobnej temperaturze dobowej z poprzedniego roku o ok. 10. także woda ze zbiornika 230l lepiej trzyma ciepło niż w tamtym 260.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...