Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Certyfikat energetyczny od 1 stycznia 2009 r.


Wowka

Recommended Posts

W publikowanym na stronie MI, projekcie Rozporządzenia (jest "w trakcie konsultacji") jest mowa zarówno o rekuperacji, o odnawialnych źródłach ciepła, a nawet o PC z podana średnioroczną sprawnością dla różnych DZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 422
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

W całym tym "zamieszaniu" z certyfikacja umyka, to co tez jest istotne.

OBOWIAZKOWE, cyklicze (okresowe) kontrole stanu urządzeń grzewczych - kotłów opalanych paliwem nieodnawialnym

 

wracając do tego, to znalazłem coś takiego:

 

 

http://images25.fotosik.pl/228/242746d95ebb910a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC jest uwzględnione niejako z "automatu", bo dla reku liczy się deltę "t".

PC są uwzględnione w Tab.1 Zał.2 str. 29/30. (bo mimo że liczy się zgodnie z zał1, to przywołane sa dane i tabele z zał.2 np. strona 11 pkt.2.5.

 

Nie ścibiłem" dokładnie CWU, ale tam powinny "wyjść" solary.

 

Ps. Wcześniej w podobnej dyskusji "na szybko" pisałem, że te PC i inne "podobne" obowiazują tylko dla Zał.2 - bo tak teoretycznie wygląda. Jednak po dokładniejszej analizie projektu znalazłem odnośniki właśnie w tym zakresie. Pomijam oczywiste błędy z numeracją, które niestety pozostały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w którym miejscu się uwzględnia gwc, solary, rekuperację?

Rekuperacja - strony od 59 do 61, natomiast o GWC, czy solarach nie udało mi się nic znaleźć, no może poza tym, że energię słoneczną można uznać za energię odnawialną :).

 

fajnie, tyle że w metodzie godzinowej,podobno jak na razie możliwej tylko w teorii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W całym tym "zamieszaniu" z certyfikacja umyka, to co tez jest istotne.

OBOWIAZKOWE, cyklicze (okresowe) kontrole stanu urządzeń grzewczych - kotłów opalanych paliwem nieodnawialnym

 

wracając do tego, to znalazłem coś takiego:

 

Barbossa - chyba nie to miałem na uwadze. Gdzieś "mignąl" mi jakiś inny projekt, i chyba bardziej restrykcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC jest uwzględnione niejako z "automatu", bo dla reku liczy się deltę "t".

jakoś nie bałdzo

jeżeli masz na myśli str 13 wzor 2.6 to jest "jasno" określone jakie temperatury masz przyjąć

 

PC są uwzględnione w Tab.1 Zał.2 str. 29/30. (bo mimo że liczy się zgodnie z zał1, to przywołane sa dane i tabele z zał.2 np. strona 11 pkt.2.5.

tak, z tym nie mam wątpliwości, chociaż sam wzór w którym to "stoi" też jakiś dziwny, a współczynnik w zakresie 2,5-3,8 jest równoważny COP?

 

Nie ścibiłem" dokładnie CWU, ale tam powinny "wyjść" solary.

no własnie również niebałdzo

 

Ps. Wcześniej w podobnej dyskusji "na szybko" pisałem, że te PC i inne "podobne" obowiazują tylko dla Zał.2 - bo tak teoretycznie wygląda. Jednak po dokładniejszej analizie projektu znalazłem odnośniki właśnie w tym zakresie. Pomijam oczywiste błędy z numeracją, które niestety pozostały.

sorry, ale dziś dołuję intelektualnie, nie wszystko rozumiem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o reku i GWC. Na stronie 59 pkt 16 Odzysk ciepła z powietrza usuwanego liczy się temperaturę przed i za wymiennikiem. Czyli "pośrednio "wyrabia się" GWC.

 

Co do solarów i CWU, to chyba można założyć, że jedynym "kosztem" uzyskania energii do podgrzania CWU jest energia elektryczna do pomp obiegowych - też wymieniona. Czyli do całości, tylko ta wartość może być wliczana w okresie, kiedy "pracują" tylko solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko niestety prawda. Sam sposób liczenia zamotany całkowicie. Danych potrzebnych do obliczeń - multum i bez wyraźnego wpływu na końcowy wynik.

A w efekcie może wyjść, że pasywny (rzeczywisty) nie załapie się na energooszczędny.

Jak się "audytor" machnie w obliczeniach, to nie ma praktycznie możliwości wykazania tego faktu - niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie jest tak źle. Powstaną odpowiednie programy i obliczanie nie będzie trudne. A to, że nie ma w załącznikach dokładnie wymienionych np solarów to w niczym nie przeszkadza. Wiadomo, że oprócz prądu do pompy to solar nie zuźywa innego paliwa. Tak samo z gwc i rekuperatorem. Te urządzenia do działania nie potrzebują żadnego paliwa.

Co do twierdzenia o macoszym traktowaniu PC to jest nieprawdziwe. Sprawność pompy ciepła przyjmuje się albo z dokumentacji technicznej (jak i każdego innego urządzenia grzewczego) albo z tabeli w rozporzadzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie jest tak źle. Powstaną odpowiednie programy i obliczanie nie będzie trudne
.

nie podzelam Twego optymizmu, uwzg rekuperacji, jak już wspomniałem, jest w metodzie godzinowej, a tej jeszcze przez długi czas nie da rady zastosować, ze wzgl na brak danych ( chociażby średnie temperatury dla każdej godziny w roku i określonego rejonu), podobno Wielki Brat posiada te dane odnoszące się do jakiegoś wąskiego obszaru Polski

 

A to, że nie ma w załącznikach dokładnie wymienionych np solarów to w niczym nie przeszkadza. Wiadomo, że oprócz prądu do pompy to solar nie zuźywa innego paliwa. Tak samo z gwc i rekuperatorem. Te urządzenia do działania nie potrzebują żadnego paliwa.

czytaj ze zrozumieniem - nie ma w procedurach, które aktualnie będzie można stosować. wystarczy popatrzyc na wzory i wskazania

 

 

A w efekcie może wyjść, że pasywny (rzeczywisty) nie załapie się na energooszczędny.

to właśnie wynika z metodologii

 

NIE MA miejsca na te technologie w rozporządzeniu

wstawiając np do wzoru na H róznicę temp pomiędzy temp pomieszczeń wg WT, a temp z reku/gwc popełnisz błąd - będzie to wadliwe sporządzenie świadectwa

 

Co do twierdzenia o macoszym traktowaniu PC to jest nieprawdziwe. Sprawność pompy ciepła przyjmuje się albo z dokumentacji technicznej (jak i każdego innego urządzenia grzewczego) albo z tabeli w rozporzadzeniu.

NIE z DT, a li tylko z tabeli - jeden współczynnik o niczym nie mówiący, jak wyżej napisałem, przyjrzyj się temu, niewiadomo co on uwzględnia,a czego nie

 

cały czas mi chodzi o to, że biorąc na logikę wykonywanie obliczeń, sporządzisz wadliwe świadectwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE z DT, a li tylko z tabeli - jeden współczynnik o niczym nie mówiący, jak wyżej napisałem, przyjrzyj się temu, niewiadomo co on uwzględnia,a czego nie

Dokładnie w rozporządzeniu jest napisane, że sprawność wytwarzania ciepła przyjmuje się z dokumentacji technicznej lub z tabeli nr. 1 (29 strona). Jak dla mnie jest to jasne i wiadomo co znaczy.

 

Co do solara to naprawdę nie widzę problemu. Nie da się pod to ciepło podstawić niczego co jest wymienione w tabeli. Przecież ani gazu ani węgla ani niczego innego tam nie wstawię.

Innymi słowy zimna woda ogrzewa mi się płynąc przez rury ułożone nad dachem a ja nie zuźywam na to energii. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność wytwarzania to nic innego jak sprawność urządzenia. Ile np. kocioł gazowy ma strat na spalaniu gazu, albo ile pompa ciepła potrafi wytworzyć ciepła z 1 kWh prądu. Czyli sprawność zamiany "paliwa" na ciepło.

Tę sprawność mnoży się przez straty przesyłowe, straty na sterowaniu i straty na grzejnikach. I ten iloczyn to całkowita sprawność systemu grzewczego.

Potem się okazuje, że z każdego teoretycznego 1 kWh energii zawartej np w gazie w domu ląduje ci tylko 0,7 kW :-?

Albo z każdego 1 kWh prądu masz aż 4 kWh ciepła bo PC je pomnożyła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz, drugi człon wzoru, gdzie uwzglednia się źródło ciepła mówi o zużytej energii na działanie urządzenia dającego to cieplo, więc co z COPem pompy?

no i wydajność na poziomie 3, to chyba i tak przesada, a co z okresem kiedy wydajność pomy jest inna (chyba są takie przypadki)

do obliczenia ciepła bierze się okres od września do maja, czy pompa ma ten swój COP (czy jak to zwie się) na poziomie 3, czy proponowanym do wyliczenia wspólczynnika

 

co do sameog współczynnika - skoro pc ma dość duży (jak nie zasadniczy) udział w dostarczaniu ciepła, to nie wydaje Ci się, że to macosze traktowanie?

 

(będę nudny - co z gwc, solarami, reku itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...