Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dziekuję Witold za linka, zamierzam zastosować u siebie taki układ :).

Dziwne, że jakoś nie trafiałem do tej pory z tymi argumentami podczas rozmowy z instalatorami.

Z omijaniem drugiego zbiornika muszę przemyśleć sprawę... trochę szkoda, żeby stał nieużywany przez kilka miesięcy w roku. Lepiej było by go jakoś spiąć z pierwszym i zrobić jakoś recyrkulację ciepłej wody (?). Tym bardziej, że nie mam zbyt dużo wolnego miejsca w kotłowni.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

 

Jeśli warunki techniczne pozwala

ją to można wykorzystać zbiornik z jedną wężownicą stosując technologię Aqua - http://paradigma.pl/aqua_systemy.php

Oj RAPczyn zbyt cenię Ciebie jaki fachowca ale z tym linkiem to trochę przesadziłeś. To co tam wypisują to jest stek bzdur pisane na potrzeby rynku. Jestem w stanie wykazać, że to pisał handlowiec a nie fachowiec. Ten system dla naszego klimatu się nie nadaje i przyniesie więcej strat niż zysków. Za to na południe od Węgier jak najbardziej. Jeżeli system oparty tylko na wodzie to faktycznie ale nazywa się on AURO STEP, ale on ma trochę ograniczeń no i nie jest tani.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie się nadaje i działa. Sprawdziłem najpierw na sobie. Zapewne pisał to człowiek od marketingu tak aby osoba z poza branży mogła w przyjemny sposób zrozumieć różnicę między dwiema technologiami.

 

Tak jak pisałem w innym wątku - nie ma technicznego uzasadnienia do stosowania kolektorów płaskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Spokojnie się nadaje i działa. Sprawdziłem najpierw na sobie. Zapewne pisał to człowiek od marketingu tak aby osoba z poza branży mogła w przyjemny sposób zrozumieć różnicę między dwiema technologiami.

 

.

To że działa to wiem, również do tej pory u mnie. Ale: nie dalej jak dzisiaj przed wyjazdem do sklepu sprawdzałem temp. w zasobniku i była ona na poziomie 55 stopni. Po przyjeździe zastałem układ z włączoną pompą i spadek temp w zasobniku do 40 stopni. Na dworze obecnie mamy ok. 3 stopnie. Czyli 600l wody przez godzinę stracilo 15 stopni. W układzie Aqua Step jest podobnie, może nie na tą skalę, ale podczas mrozów i braku dostatecznej ilości promieniowania i również w nocy a ta w zimie jest długa, instalację trzeba podgrzewać i tego jakoś dziwnie nie opisali Ci fachowcy marketingowcy.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze o tym ITW Stuttgart, a dokładniej profesor dr. inż. habil. H. Muller-Steihagen

http://www.duel.com.pl/attachments/Image/ITWAqua.jpg

 

Jakie masz kolektory, jak pow. czynna, jakie rury, ile izolacji, ile rur jest na zewnątrz i w nieogrzewanych pomieszczeniach, jakie straty dobowe ma zbiornik, jaką masz automatykę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

O ile dobrze zrozumiałem załączony tekst , to Aqua Paket w czasie zimy zużywa ok. 30 kWh rocznie (o ile a to jest rok). Tylko jest tam mały szczególik: są to parametry dla Stuttgartu a to całkiem inna szerokość geograficzna i klimat. Ale niech tam, pisałeś, że testowałeś go u siebie. Czy jesteś w stanie przedstawić wyniki dla ostatniej zimy dla np. Warszawy? A jak będzie się przedstawiała sytuacja dla np. Suwałk?. Wszak Suwałki to nie Stutgard, Może faktycznie masz rację, ale nigdzie nie znalazłem rzetelnych informacji ile energii zimą pochłonie taka instalacja np. w Gdańsku. Wierz mi, że obecnej zimy to sprawdzę na swojej instalacji i wyniki opublikuję dla naszej szerokości geograficznej i naszego klimatu. To, że tego nie przedstawiono na cytowanej przez Ciebie stronie uważam za niewygodną dla potencjalnego klienta informację, bo co z tego, że przedstawisz klientowi taki dokument, badania wykonywane są w całkiem innych warunkach klimatycznych niż nasze.

Co do mojej instalacji to pisałem, że u mnie to trochę specyficzna sytuacja i diagnozy spodziewałem się jednej: masz do d…y izolację na rurach lub jej brak. I tak jest faktycznie, dopiero jutro zabieram się za nakładanie otulin. Dla jednogodzinnego eksperymentu straty na zbiorniku lub algorytm pracy elektroniki nic do rzeczy nie mają. Nie potępiam w czambuł tego systemu bo wart jest zastanowienia ale dla czego nikt nie chce opublikować rzetelnych wyników dla naszych warunków klimatycznych? To, że system działa do -25 stopni to nic nie znaczy. Ą jak temp. Spadnie do -30 choćby na jedną noc to szlak trafia instalację a tak się też może zdarzyć.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
A ja chciałem zapytać o systemy solarne firmy Gavia. Poszukując kolektorów natknąłem się na stronę http://www.gavia.pl i tam znalazłem info o kolektorach, artykuły reklamujące oraz informacje o dofinansowaniu. Co wiecie na temat tych solarów? Informacje były napisane ciekawie i zwięźle i na temat. Co myślicie? Czy to dobry produkt?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co myślicie o takim zestawie http://allegro.pl/vitodens-200w-kolektor-vitosol-200f-zasobnik-300-i1349405135.html do domku 150m2 dla rodziny 4-osobowej?

 

Moim zdaniem kocioł o za dużej mocy, pole kolektorów o za małej powierzchni czynnej dla 4 osób.

 

swronkowski Brak danych na temat sprawności i współczynników strat - chociażby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem karty katalogowe (wcześniej albo nie zauważyłem albo jeszcze ich nie było) i moim zdaniem możliwości nie są powalające. Nawet przy napromieniowaniu ~800W/m^2 i różnicy temperatur ~28stK zostają wyprzedzone przez dobre kolektory próżniowo rurowe CPC.

 

Historia promieniowania słonecznego jest dostępna tu --> http://www.meteo.waw.pl/history/index.shtml.po

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

swronkowski Brak danych na temat sprawności i współczynników strat - chociażby.

. tylko, że ja niewiele kapuje z tego co tam jest napisane :(

No i tu jest problem, wielu z nas nie potrafi prawidłowo interpretować danych z danych technicznych.

A może kolega RAPczyn wytłumaczy jak podejść do sprawności i współczynników strat tak abyśmy wiedzieli jak prawidłowo odczytać te dane.

Pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak są ale też jest tam dużo głupot.

Ale nie wykręcaj się proszę i odpowiedz! Wielu z nas na to czeka

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam, ostatnio byłem na zebraniu w swojej gminie dotyczącym dofinansowania zakupu kolektorów słonecznych, prezentację robił przedstawiciel firmy Veelman z Krosna. Dotacja dotyczy 45%, natomiast ów przedstawiciel zapowiedział że przy grupowych zakupach powyżej 20 osób wszyscy dostaną dodatkowy rabat 20%, i wstępnie zebrała się taka grupa, ale moje pytanie dotyczy tej firmy Veelman, w sieci nie mogłem znależć opini o tej firmie. Wysłałem zapytanie o sprawność połówkową kolektorów próżniowych i jakie mają współczynniki strat liniowych i kwadratowych. Otrzymałem odpowiedź:

n 0,5 (T40K) = 0,64628 (64,628%)

a1 = 1.529 W/(m2K)

a2 = 0.016 W/(m2K2)

 

Czy to są dobre wartości jak na kolektory próżniowe ?

 

Proszę o odpowiedź, gdyż w najbliższym czasie pewnie odwiedzi mnie przedstawiciel firmy montujący owe kolektory i zrobi wycenę, więc chciałbym wiedzieć czy warto zainwestować w te kolektory?

 

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ostatnio byłem na zebraniu w swojej gminie dotyczącym dofinansowania zakupu kolektorów słonecznych, prezentację robił przedstawiciel firmy Veelman z Krosna. Dotacja dotyczy 45%, natomiast ów przedstawiciel zapowiedział że przy grupowych zakupach powyżej 20 osób wszyscy dostaną dodatkowy rabat 20%, i wstępnie zebrała się taka grupa, ale moje pytanie dotyczy tej firmy Veelman, w sieci nie mogłem znależć opini o tej firmie. Wysłałem zapytanie o sprawność połówkową kolektorów próżniowych i jakie mają współczynniki strat liniowych i kwadratowych. Otrzymałem odpowiedź:

n 0,5 (T40K) = 0,64628 (64,628%)

a1 = 1.529 W/(m2K)

a2 = 0.016 W/(m2K2)

 

Czy to są dobre wartości jak na kolektory próżniowe ?

 

Proszę o odpowiedź, gdyż w najbliższym czasie pewnie odwiedzi mnie przedstawiciel firmy montujący owe kolektory i zrobi wycenę, więc chciałbym wiedzieć czy warto zainwestować w te kolektory?

 

 

Piotr

 

Czy to będzie ten sam produkt http://www.dincertco.de/logos/011-7s276_r.pdf jeśli chodzi o heat-pipe`y??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...