Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na dół nie poleci jeno do góry..na chłopski rozum"..ja ukladam lite badz warstwowe 13-14-15 stki z gatunkow które sie do tegoz nadaja..i ogrzewanie jest pelnosprawne jak..najbardziej..bardziej chodzi tutaj o opanowanie pracy drewna ...niz o inne względy..

 

Niestety ale chłopski rozum w tym przypadku zawodzi. Najważniejsza jest fizyka. Ciepło przenosi się przez przewodzenie.

 

Przewodzenie ciepła- polega na przekazywaniu ruchu drgającego cząsteczek o wyższej temp. cząsteczkom o niższej temp. sąsiadującym ze sobą. Przewodzenie zachodzi przede wszystkim w ciałach stałych.

Ilość ciepła w procesie przewodzenia obliczamy ze wzoru Fouriera

Q=λ/l*S*(t1-t2)*τ

Q- ilość ciepła w J

λ- współczynnik przewodzenia ciepła w kJ/(m*h*OK)

l- grubość ściany w m

S- powierzchnia ściany w m2

t1-t2- różnica temp. w OK.

τ- czas wymiany w h

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeżeli szukasz drewna Merbau 8-10 mm na ogrzewanie podłogowe to taki produkt ma szwajcarska firma Bauwerk, jeden z liderów światowych w podłogach na ogrzewanie podłogowe, parkiet nie jest kosmicznie drogi, kolekcja Monopark - 9,6 mm lub min. kolekcja Trendpark, wierzchnia warstwa drewna pozwala na cyklinowanie tej podłogi w przyszłości.

 

więcej info pod tym linkiem

 

http://www.lares.pl/oferta/podlogi_bauwerk/kolekcja_monopark

 

Wesołych Świąt!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam wlaśnie "drewna" na podłogówkę o grubości najlepiej od 8-10mm , zdecydowałem się na merbau tylko dalej nie wiem co wybrać

 

Witam, jeżeli szukasz drewna Merbau 8-10 mm na ogrzewanie podłogowe to taki produkt ma szwajcarska firma Bauwerk, jeden z liderów światowych w podłogach na ogrzewanie podłogowe, parkiet nie jest kosmicznie drogi, kolekcja Monopark - 9,6 mm lub min. kolekcja Trendpark, wierzchnia warstwa drewna pozwala na cyklinowanie tej podłogi w przyszłości.

 

więcej info pod tym linkiem

 

http://www.lares.pl/oferta/podlogi_b...ekcja_monopark

 

Wesołych Świąt!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest aby wybrać jak najcieńsza podłogę warstwową , tak aby podłoga stawiala jak najmniejszy opór cieplny. Warto zwrócić uwagę na to, że często podłoga dwuwarstwowa np. 11 mm ma więcej drewna użytkowego - ok. 4 mm ( tego do cyklinowania ) niż grubsza podłoga 15 mm tzw. 3-warstowa ok. 3,5 - 3,6 mm drewna użytkowego, dlatego optymalnym rozwiązaniem wydaje mnie się zastosowanie 2-warstwowego produktu.

 

pozdrawiam i Wesołych Świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest aby wybrać jak najcieńsza podłogę warstwową , tak aby podłoga stawiala jak najmniejszy opór cieplny. Warto zwrócić uwagę na to, że często podłoga dwuwarstwowa np. 11 mm ma więcej drewna użytkowego - ok. 4 mm ( tego do cyklinowania ) niż grubsza podłoga 15 mm tzw. 3-warstowa ok. 3,5 - 3,6 mm drewna użytkowego, dlatego optymalnym rozwiązaniem wydaje mnie się zastosowanie 2-warstwowego produktu.

 

pozdrawiam i Wesołych Świąt!

 

to wcale nieprawda..bilans cieplny jest bilansem cieplnym prosze ludzi nie wprowadzac ludzi w błąd..lite posadzki..drewniane takie jak np..merbau swietnie sie sprawuja na ogrzewaniu posadzkowym..a parametry gestosci..tego drewna..w Panskim równaniu..bede skandaliczne dla Panskich poglądów..ukladam parkiety warstwowe jak i lite na ogrzewaniu posadzkowym od lat..i swietnie sie sprawuja..zarowno jedne jak i drugie..jesli juz warstwowka to zadne 4mm warstwy uzytkowej..jeno 6mm warstwy uzytkowej..wtedy mamy szanse na cyklinowanie (szlifowanie) co najmniej 2x..a nie 1x w tym co pan proponuje posadzka jest na góra 30 lat 6mm warstwa drewna daje juz nam 45-60 lat uzytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale chłopski rozum w tym przypadku zawodzi. Najważniejsza jest fizyka. Ciepło przenosi się przez przewodzenie.

 

Przewodzenie ciepła- polega na przekazywaniu ruchu drgającego cząsteczek o wyższej temp. cząsteczkom o niższej temp. sąsiadującym ze sobą. Przewodzenie zachodzi przede wszystkim w ciałach stałych.

Ilość ciepła w procesie przewodzenia obliczamy ze wzoru Fouriera

Q=λ/l*S*(t1-t2)*τ

Q- ilość ciepła w J

λ- współczynnik przewodzenia ciepła w kJ/(m*h*OK)

l- grubość ściany w m

S- powierzchnia ściany w m2

t1-t2- różnica temp. w OK.

τ- czas wymiany w h

 

och rzeczywiscie masz racje..jeno mialem juz kilku takowych Panów z rodziny ...tesciow inzynierów..bratów fizykow..którzy poczytali sobie za misje..aby storpedować..ich rodzinom..posadzki drewniane ..na ogrzewaniu posadzkowym..i po 2 -3 latach..mieli sie z pyszna..ja na poparcie swej wiedzy i poglądów..mam wiele udanych inwestycji w tym tych z tegoz forum..gdzie to sie swietnie sprawdza..jesli ..dalej wierzysz ze 15cm styropianu..i okolo 60mm wylewki..zassie do dolu pozniej tez do chudziaka (tez zaizolowanego)..(w dół rzecz jasna...a cieplo jakims dziwym trafem jako lzejsze udaje sie ku górze)..to nawet napotykajac opor jakim besprzecznie jest drewno..ucieknie ..*cholera wie gdzie..moze to wyjasnisz..)..to wyprowadzaj wzory etc..ja ci powiadam ze to nie ma znaczenia dla temperatury i nakladów na dodatkową energię cieplna taka posadzka charakteryzuje sie jedynie wieksza bezwladnosią..niczym wiecej..(i to wcale nie musi byc prawda bo to zalezy tez od okladziny drewnianej posadzkowej..jej grubosci..i budowy..oraz cięcia..)...Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się z kolegą całkowicie nie zrozumieliśmy, ja tylko napisałem że ciepło w tym wypadku nie idzie tylko doi góry, i to jest zwykłą fizyka. Ot i tyle.

 

Natomiast co położyć , jaką deskę i jakiej grubości to zupełnie inny temat. Należy zamówić projekt podłogówki w którym to wszystko zostanie wyliczone.

No chyba ze ktoś się tym para to nie musi.

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale chłopski rozum w tym przypadku zawodzi. Najważniejsza jest fizyka. Ciepło przenosi się przez przewodzenie.

 

Przewodzenie ciepła- polega na przekazywaniu ruchu drgającego cząsteczek o wyższej temp. cząsteczkom o niższej temp. sąsiadującym ze sobą. Przewodzenie zachodzi przede wszystkim w ciałach stałych.

Jeszcze tylko dopowiem, że oprócz przewodzenia ciepło przenosi się przez konwekcję i promieniowanie.

Ale to tylko tak nawiasem mówiąc, bo chyba wyjaśniliście sobie nieporozumienie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o poradę, czy można na wodne ogrzewanie podłogowe położyć deski lite dębowe szerokość 8-10 cm, mix długości, lub lity parkiety dębowy, (obie wersje surowe, do zaolejowania).

Czy tylko deski dwuwarstwowe wchodzą w grę?

(ale czy warstwowe w ogóle można odnawiać???)

 

Zależy mi na tym, by podłogę można było w razie konieczności kilka razy wycyklinować. Nie szukam produktu na 5-10 lat, tylko na kilkadziesiąt.

 

Jestem przed wyborem ogrzewania, wykonawca poleca podłogówkę w całym domu zamiast grzejników i twierdzi, że z podłogą drewnianą nie będzie problemów- to dla mnie idealne rozwiązanie, bo nie lubię grzejników, a nie chcę płytek na całej powierzchni - chcę mieć drewniane podłogi, ale wolałabym potem nie szukać specjalnych rodzajów desek za kosmiczne ceny, lub usłyszeć od fachowców od drewna, że należało to dokładnie sprawdzić przed zrobieniem podłogówki, a nie wierzyć zapewnieniom instalatora....

 

Proszę Was o porady.

Edytowane przez Anjazzielonego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o poradę, czy można na wodne ogrzewanie podłogowe położyć deski lite dębowe szerokość 8-10 cm, mix długości, lub lity parkiety dębowy, (obie wersje surowe, do zaolejowania).

Czy tylko deski dwuwarstwowe wchodzą w grę?

(ale czy warstwowe w ogóle można odnawiać???)

 

Zależy mi na tym, by podłogę można było w razie konieczności kilka razy wycyklinować. Nie szukam produktu na 5-10 lat, tylko na kilkadziesiąt.

 

Jestem przed wyborem ogrzewania, wykonawca poleca podłogówkę w całym domu zamiast grzejników i twierdzi, że z podłogą drewnianą nie będzie problemów- to dla mnie idealne rozwiązanie, bo nie lubię grzejników, a nie chcę płytek na całej powierzchni - chcę mieć drewniane podłogi, ale wolałabym potem nie szukać specjalnych rodzajów desek za kosmiczne ceny, lub usłyszeć od fachowców od drewna, że należało to dokładnie sprawdzić przed zrobieniem podłogówki, a nie wierzyć zapewnieniom instalatora....

 

Proszę Was o porady.

 

Podłoga drewniana na ogrzewanym podkładzie to praca dla fachowców. Wymagany jest mocny podkład, odpowiedni rodzaj deski, dobór systemu klejowego, rodzaju pokrycia powierzchniowego oraz dbałość o mikroklimat wnętrza. Deska dębowa szerokości 9 cm to maksimum, aby zachować przenikalność cieplną zblizoną do desek warstwowych typu deska barlinecka należy zastosować deskę grubości max. 18 - 19mm. Dla zachowania stabilności takiej podłogi należy zastosować deski z promieniowym układzie słoi ( wyższe przewodzenie ciepła oraz mniejsza podatność na skurcz i paczenie względem desek ze słojem fladrowym). Deski dla zamaskowania pracy drewna powinny mieć złamaną krawędż tzw. fazkę. Klej elastyczny o wyższych parametrach wytrzymałości oraz powłoka olejowa na powierzchni. Najistotniejszy jest wybór fachowca, który potrafi całość skomponować i przekazać istotne informacje w zakresie eksploatacji podłogi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o poradę, czy można na wodne ogrzewanie podłogowe położyć deski lite dębowe szerokość 8-10 cm, mix długości, lub lity parkiety dębowy, (obie wersje surowe, do zaolejowania).

Czy tylko deski dwuwarstwowe wchodzą w grę?

(ale czy warstwowe w ogóle można odnawiać???)

 

 

 

Zależy mi na tym, by podłogę można było w razie konieczności kilka razy wycyklinować. Nie szukam produktu na 5-10 lat, tylko na kilkadziesiąt.

 

Jestem przed wyborem ogrzewania, wykonawca poleca podłogówkę w całym domu zamiast grzejników i twierdzi, że z podłogą drewnianą nie będzie problemów- to dla mnie idealne rozwiązanie, bo nie lubię grzejników, a nie chcę płytek na całej powierzchni - chcę mieć drewniane podłogi, ale wolałabym potem nie szukać specjalnych rodzajów desek za kosmiczne ceny, lub usłyszeć od fachowców od drewna, że należało to dokładnie sprawdzić przed zrobieniem podłogówki, a nie wierzyć zapewnieniom instalatora....

 

Proszę Was o porady.

z ostrożności powiem, że zanim znajdziesz parkieciarza wybitnego fachowca, który sobie poradzi z podłogówką to powinnaś przemyśleć opcję grzejniki i ogrzewanie podłogowe jako dodatkowe-uzupełniające. W takim przypadku mamy do czynienia z niższymi temperaturami na podłożu. To ma ogromny wpływ na estetykę podłogi drewnianej.

Jeżeli pozostajesz przy ogrzewaniu tylko podłogowym, to nie wolno podkręcać ogrzewania tak aby temperatura drewna przekraczał 24C. Wprawdzie przy dużych mrozach -10C możesz dogrzać drewno do 27C ale na krótki okres 3-5 dni i na dół z temperaturą. Cały czas musisz równiez dbać o bezzakłóceniową fizjologię własnego organizmu, czyli utrzymywać wilgotność w pomieszczeniu na poziomie minimum 35-40%.

Powierzchnia podłoża do której klejony będzie parkiet musi wykazać odpowiednią wytrzymałość tj. około 20-25 N/mm2 na ściskanie. Taka wytrzymałość niesie ze sobą wytrzymałość na zginanie, co przy podłogówce jest b. istotne i przede wszystkim daje wytrzymałość na oderwanie w granicach 1,0-1,2N/mm2 sprawdzasz Pull-Offem. Doświadczony parkieciarz potrafi wykonać kilka praktycznych testów i wie wszystko o stanie powierzchni podłoża. Takie testy mam do dyspozycji.

Następna sprawa wilgotnoość podłoża. Najlepszą metodą jest suszenie w sposób naturalny, to znaczy czas zrobi swoje. Grubość podłoża to około 6cm. Takie podłoże schnie około pół roku. Tak długo ponieważ na jego powierzchni jest bardzo gęsta i krucha warstwa twardzieli, którą należy zeszlifować chociażby dla lepszego odparowywania wody z podłoża. Wypędzanie wilgotności (pary wodnej) z podłoża poprzez jego grzanie według odpowiedniego protokółu jest do przyjęcia jeżeli kontroluje wilgotność tego podłoża ktoś kto wie coś na temat termodynamiki, dyfuzji pary wodnej etc. Pomiar wilgotności należy wykonać przyrządem, który nie reaguje na żadne zbrojenia skupione jak i rozproszone, poza tym sięga ze swoim pomiarem powyżej 6cm grubości. Wilgoć w podłożu zalega między rurkami i pod nimi. Ta woda może być bardzo niebezpieczna dla parkietu. Właśnie tam trzeba poznać ilość zaleganej wilgoci.

Drewno z mojej oceny dwuwarstwowe tylko wtedy gdy warstwa spodnia jest wykonana z drewna ciętego promieniowo tzn ze słojami stojącymi i podłoze jest przygotowane perfekcyjnie. Inaczej pokażą się na krawędziach czołowych deformacje. Lepsze byłoby trójwarstwowe ale równiez spody z drewna ciętego promieniowo. Jeżeli lite to z zachowanie stosunku szerokości do grubości jak 4:1 lub mniej. Gatunki drewna ti tylko takie których własności mechaniczne (anizotropia) pod wpływem wilgotności są nieznaczne.

Jak widzisz jest to raczej skomplikowana sprawa. Nad tym musi zapanować parkieciarz. Wszyscy chcą zarobić. Powinien jedynie ten, który do tematu podejdzie jak opisałem. Reszta, to tak jak napisał Parkietkompex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowy na forum i próbuje odnaleźć się w temacie wodnej podłogówki a paneli podłogowych. Jestem na etapie projektowania domu oraz instalacji ogrzewania. Wielu instalatorów CO ( kocioł na paliwo stało -pelet drewniany) odradza położenie paneli na ogrzewanie podłogowe głównie z uwagi na wysokie właściwości izolacyjne paneli oraz dużą bezwładność całej instalacji. Z tego co wyczytałem w tym oraz innych wątkach uzytkownicy takiego ogrzewania mają inne zdanie od instalatorów. Rozumiem, że nie ma przeciwwskazań połączenia podłogówki z panelami?? Nie jestem w stanie wyobrazić sobie gresu lub kafli w całym domu :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, że w ogóle nie ma przeciwskazań.

Podłogówka pod drewnem czy panelami to tak jak grzejnik o mniejszej mocy w stosunku do podłogówki pod płytkami. Nie traci nigdzie ciepła, nie trzeba fortun wydawać, ale nie nagrzeje tak szybko jak wersja z ceramiką.

 

Jeśli domek jest dobrze ocieplony, to grzejniki mogą być słabsze, podłogówka pod drewnem/panelami spełni więc swoje zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Z założenia dom ma być ciepły więc nie powinno byc problemu z ogrzewaniem podłogowym. Zdaje sobie sprawę ze będzie wolniej nagrzewać pomieszczenia ale będzie też wolniej tracić temp. W sypialniach i tach dam grzejniki albo mniejsza pentlę + grzejnik żeby nie przegrzewać małych pomieszczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...