Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

Dziękuję Wam bardzo za poświęcony czas i konkretne rady - widzę, że to nie takie proste, dokładnie, jak się obawiałam - że wykonawca instalacji, chcąc ze znanych sobie powodów namówić nas na podłogówkę, nie będzie się przejmował tym, czy i jakie deski potem zamówić.....

W takim razie rozważymy w ogóle na poważnie kwestię podłogówki jako jedynego ogrzewania, być może zdecydujemy się na klasyczne grzejniki, bo z podłogi drewnianej nie zamierzam rezygnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja to już jestem w ogóle zboczony na punkcie drewna. Planuję nawet w łazienkach i kuchni. Generalnie wszędzie bedzie drewno - merbau, a w łazienkach zastanawiam się nad teak-iem. Na jachtach się sprawdza, a warunki są diametralnie różne w porównaniu do zacisza domowego :). Nie cierpię płytek w domu. Oczywiście to kwestia gustu. Deski moga być nawet 10mm, byleby jakoś funkcjonowały w ogrzewaniem podłogowym. Podłogówkę akumulacyjną planuję w całym domku.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Michał

 

@Jacław. Masz podłogówkę pod drewnem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacław - bardzo mi zależy na konkretnych opisach zastosowanej podłogówki + drewno. Trzymam kciuki. Mi jeszcze sporo czasu do decyzji zostało. Ale znając siebie ( i moją małżonkę :) ), to tak czy siak drewno będę miał wszędzie. No - może mi się uda wywalczyć jakieś śmieszne płytki w pralnio - kotłowni. Kwestia ceny - tylko i wyłącznie.

 

Pozdrawiam ZIOMALA z Poznania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jest jednak kilka problemów z tym drewnem...

Ja mam pytanie o dylatacje - czy jak się układa parkiet/deski to także trzeba robić dylatacje (tak jak w płytkach)? Bo dotąd nie widziałem, żeby parkiet np. w środku salonu był przedzielony, a to będzie bardzo widoczne... Wiem, że w wylewce trzeba, ale czy w warstwie parkietu?

Drugie pytanie - czy WM (z rekuperatorem) pomaga (bo w lecie osusza), czy nie (bo zimą też) parkietowi? Bo zastanawiam się nad zainstalowaniem WM i szukam plusów :)

Gorzej dla drewna jest gdy jest za sucho, czy za wilgotno (chodzi o powietrze oczywiście) ?

 

/edit/

Znalazłem artykuł, z którego wynika, że trzeba niestety robić dylatacje: http://terazmedia.nazwa.pl/pparkiet/index.php?option=com_content&task=view&id=147&Itemid=60

Nie wiem, na ile jest wiarygodny, prosiłbym fachowców o komentarz.

Edytowane przez owp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jest jednak kilka problemów z tym drewnem...

Ja mam pytanie o dylatacje - czy jak się układa parkiet/deski to także trzeba robić dylatacje (tak jak w płytkach)? Bo dotąd nie widziałem, żeby parkiet np. w środku salonu był przedzielony, a to będzie bardzo widoczne... Wiem, że w wylewce trzeba, ale czy w warstwie parkietu?

Drugie pytanie - czy WM (z rekuperatorem) pomaga (bo w lecie osusza), czy nie (bo zimą też) parkietowi? Bo zastanawiam się nad zainstalowaniem WM i szukam plusów :)

Gorzej dla drewna jest gdy jest za sucho, czy za wilgotno (chodzi o powietrze oczywiście) ?

 

/edit/

Znalazłem artykuł, z którego wynika, że trzeba niestety robić dylatacje: http://terazmedia.nazwa.pl/pparkiet/index.php?option=com_content&task=view&id=147&Itemid=60

Nie wiem, na ile jest wiarygodny, prosiłbym fachowców o komentarz.

PYTANIE ODNOŚNIE RODZAJU WENTYLACJI ZADAJ SPECJALISTOM Z TEJ BRANŻY PODAJĄC SWOJE OCZEKIWANIA. ( przedział RH 45 -65% i temp. 18 - 25oC)

Jeżeli masz dylatację w ogrzewanej płycie to musisz ją przenieść na okładzinę. Jeżeli masz sporą powierzchnię ogrzewanej płyty bez dylatacji - salon i chcesz ją obłożyć drewnem bez dylatacji w wewnętrznej części to musisz znależć speca od podłóg w tym wydaniu.

Zmiany geometryczne w powierzchni podłogi zależą od:

1. Zmiany wilgotności drewna.

2. Współczynnika kurczliwości drewna.

3. Ciśnienia pęcznienia - prężności danego gatunku drewna wynikającej min. z gęstości drewna.

4. Wytrzymałości i elastyczności spoiny klejowej.

5. Sposobu ułożenia, kształtu i wielkości elementów podłogowych.

6. W pewnej części od rodzaju pokrycia powierzchni podłogi - olej czy lakier.

Mając orientację techniczną można sobie policzyć wielkość dylatacji. Czy będzie to zgodne z rzeczywistością, trudno powiedzieć. Moim zdaniem niezbędna jest wiedza z zakresu zachowań drewna i doświadczenie w dziedzinie parkieciarstwa a wowczas w wielu przypadkach można wykonać podłogę bez dylatacji wewnętrznych.

Prezentowany artykuł ma swoją profesjonalną wartość i warto się z nim zapoznać, jakkolwiek przedstawiany wzór moim zdaniem nie do końca jest wiarygodny. Dylatacja i zamocowanie desek przy użyciu gwożdzi nie idzie w parze. Jeśli dylatacja to całej konstrukcji podłogi a nie tylko jej okładziny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już nie róbcię z ogrzewania podłogowego pod deskami takiej czarnej magii. Ja używam taką podłogę już 3 sezosn i nic się złego z nią nie dzieje (merbau fabrycznie lakierowane, o wymiarach 15 mm- 90x 300-1200). Podłoga jest klejona na zwykły klej przeznaczony do takich celów (na ogrzewanie podłogowe) , kupiony chyba w leroy merlin czy innym markecie . Był dośc drogi bo na ok 70 m2 koszt był podnad 2 tyś za sam klej (wiec może był dobry???). Podłogę kładł też fachowiec , który zajmował się całością wykończenia wnętrz i wyszło ok. Podłoga się nie odkształca, nie robią się szpary . Mam też grzejniki w salonie i załuję.

, że je zamontowaliśmy. Nie używamy ich w ogóle,. wystarcza podłogówka i kominek w zupełności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Właśnie pisałam parę postów wyżej, że mam 2 sezon grzewczy lity merbau (DLH) i jest super. Przecież podłoga z podłogówką jest ledwo ciepła, więc drewno na niej ma się dobrze. Co do WM - również posiadam, teraz mam ok. 40 % wilgotności. zeszłej zimy było gorzej (20-30) - do tej pory podłoga jest ok. Mam deski z fazką, zimą faktycznie drewno troszkę się kurczy - niektóre fazki sa jakby szersze ale na wiosnę wszystko wraca do normy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jest jednak kilka problemów z tym drewnem...

Ja mam pytanie o dylatacje - czy jak się układa parkiet/deski to także trzeba robić dylatacje (tak jak w płytkach)? Bo dotąd nie widziałem, żeby parkiet np. w środku salonu był przedzielony, a to będzie bardzo widoczne... Wiem, że w wylewce trzeba, ale czy w warstwie parkietu?

Drugie pytanie - czy WM (z rekuperatorem) pomaga (bo w lecie osusza), czy nie (bo zimą też) parkietowi? Bo zastanawiam się nad zainstalowaniem WM i szukam plusów :)

Gorzej dla drewna jest gdy jest za sucho, czy za wilgotno (chodzi o powietrze oczywiście) ?

 

/edit/

Znalazłem artykuł, z którego wynika, że trzeba niestety robić dylatacje: http://terazmedia.nazwa.pl/pparkiet/index.php?option=com_content&task=view&id=147&Itemid=60

Nie wiem, na ile jest wiarygodny, prosiłbym fachowców o komentarz.

 

Jest to artykuł mojego autorstwa, należy generalnie przenosić dylatację na powierzchnię posadzki podłogowej dla prostej przyczyny. Podkład betonowy ma jak większość materiałów swoją rozszerzalność liniową i wynosi ona przy niektórych podkładach nawet 0,16mm/mb przy ogrzaniu go o 1 stopien Kelwina. Różnica temperatury podkładu między latem a zimą (b. mroźną) może wynieść nawet 15-18C. To daje wzrost powierzchni na 4mb czyli: 0,16mm x 4mb x 18C = 11,52mm. Są to wartości wyjątkowo maksymalne. W zasadzie na długości (4m) nastąpi zmiana o około 0,5 cm. po to własnie są też dylatacje w podkładzie betonowym.

Robienie czegoś wbrew może skutkować krótkim "masz szczęście" lub "a nie mówiłem". Wybór należy do Ciebie. Norma mówi zawsze o minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentowany artykuł ma swoją profesjonalną wartość i warto się z nim zapoznać, jakkolwiek przedstawiany wzór moim zdaniem nie do końca jest wiarygodny. Dylatacja i zamocowanie desek przy użyciu gwożdzi nie idzie w parze. Jeśli dylatacja to całej konstrukcji podłogi a nie tylko jej okładziny.

Szanowny kolego, oczywiście ten wzór dotyczy obliczania dylatacji dla całej powierzchni posadzki podłogowej przy pęcznieniu nie swobodnym. Zagadnienie jest zdecydowanie szersze niż przedstawione kilka lat temu w PP. Jak to zwykle w artykułach, muszą one być zwięzłe i w miarę strawne. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to artykuł mojego autorstwa, należy generalnie przenosić dylatację na powierzchnię posadzki podłogowej (...)

A to mi się trafiło :) Dzięki za odpowiedź. Mam już jakiś teoretyczny ogląd sprawy, będę dalej drążył temat z moim wykonawcą, może ma jakieś pomysły. Zaczynam też myśleć nad zastąpieniem na części podłóg parkietu płytkami (dotąd myślałem dać w całym domu, oprócz łazienek), wtedy te dylatacje będą mniej raziły. Albo innym drewnem, choć to już trudniej chyba. Jakoś sobie nie wyobrażam parkietu w jodełkę, nagle wzór przerwany linią i od nowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mi się trafiło :) Dzięki za odpowiedź. Mam już jakiś teoretyczny ogląd sprawy, będę dalej drążył temat z moim wykonawcą, może ma jakieś pomysły. Zaczynam też myśleć nad zastąpieniem na części podłóg parkietu płytkami (dotąd myślałem dać w całym domu, oprócz łazienek), wtedy te dylatacje będą mniej raziły. Albo innym drewnem, choć to już trudniej chyba. Jakoś sobie nie wyobrażam parkietu w jodełkę, nagle wzór przerwany linią i od nowa...

Na pewno parkieciarzowi na miejscu będzie łatwiej coś wymyśleć. Zawsze jednak pytaj czy bierze na siebie odpowiedzialność finansową w razie gdyby... nie zapomnij wpisać to jako aneks do umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieć mam.

Na razie jest podłogówka, drewno będzie za jakieś 2 miesiące. Waham się pomiędzy Dąbexem (dąb 11mm 2 warstwy) a Pacific Line (12,5mm). Dam znać jak się sprawuje (pewnie dopiero za rok...).

daruj n sobie oba produkt..jest w dabexie 13nastka i jesli chodzi o dabex i jego produkt warstwow bierz pod uwage tlko to sorr igrek mi nie dziala..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentowany artykuł ma swoją profesjonalną wartość i warto się z nim zapoznać, jakkolwiek przedstawiany wzór moim zdaniem nie do końca jest wiarygodny. Dylatacja i zamocowanie desek przy użyciu gwożdzi nie idzie w parze. Jeśli dylatacja to całej konstrukcji podłogi a nie tylko jej okładziny.

Szanowny kolego, oczywiście ten wzór dotyczy obliczania dylatacji dla całej powierzchni posadzki podłogowej przy pęcznieniu nie swobodnym. Zagadnienie jest zdecydowanie szersze niż przedstawione kilka lat temu w PP. Jak to zwykle w artykułach, muszą one być zwięzłe i w miarę strawne. Pozdrawiam.

OK. Czas płynie, zmieniają się kleje a tym samym pojęcia - mocowanie przesuwne lub bezprzesuwne, w zwiazku z tym nie wszystkie wzory znajdują zastosowania. Pomimo tego drobiazgu cały artykuł warto przeczytać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłogówkę polecano mi 11stkę ze względu na mniejszą izolację...

A Pacific Line dlaczego nie?

warstwa uzytkowa drewna..tylko na to zwracaj uwage reszte mozesz miec..w glebokim powazaniu (jesli chcesz kupic warstwowke)..polecam dabex 13 milimetrowy..czy "jawor parkiet"..swietne produkty..na dziesieciolecia..jawor ma i deske i parkiet warstwowy..14mm z 6mm warstwa drewna uzytkowego..

 

podpinajac sie pod watek 10-5 milimetrowej dlatacji ..przenoszenia jej na srodku salonu(pod drzwiami nie widze problemow..a wrecz zalecam..przenoszenie dylatacji)

to nigdy z calym szacunkiem dla wiedzy i krzewienia jej przez Pana Jarka nie spierniczylbym estetyki salonu w taki sposób chyba zeby mial wiecej niz 40-50m/kw ..ukladane i ogladane przeze mnie posadzki na ogrzewaniu z warstwowek i litych elementow..po kilku latach nie dowodza prawdziwosci tej prawidlowosci..o ktorej traktuje artykuł..(co wcale nie znaczy rzecz jasna ze to nie moze sie zdarzyc..)...uwarzam ze to dotyczy bardzo znikomego procenta ...musi na to wplynac wiele niekorzystnych czynnikow...zbyt wiele na raz ..

W naszym kraju..z reguły..to posadzki sie w okresie zimowym szczelinuja...poniewaz sa przegrzewane..(tak przynajmniej widze u wiekszosci nie tylko moich klentow)...to sie moze zdarzyc..podkreslam i to sa fakty ale nie demonizowalbym zjawiska..naprawde..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mi się trafiło :) Dzięki za odpowiedź. Mam już jakiś teoretyczny ogląd sprawy, będę dalej drążył temat z moim wykonawcą, może ma jakieś pomysły. Zaczynam też myśleć nad zastąpieniem na części podłóg parkietu płytkami (dotąd myślałem dać w całym domu, oprócz łazienek), wtedy te dylatacje będą mniej raziły. Albo innym drewnem, choć to już trudniej chyba. Jakoś sobie nie wyobrażam parkietu w jodełkę, nagle wzór przerwany linią i od nowa...

 

proszę mi powiedzieć czy kierunek układania parkietu jest równoległy do dylatacji? Jaki wzór będzie układany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem. Myślałem o jodełce, ale nie za wszelką cenę. Jeszcze trochę czasu przede mną, ale wolę zebrać informację teraz, żeby w móc z wylewkarzem i instalatorem podłogówki skonsultować, tak żeby całość miała ręce i nogi (choć im lepiej poznaję branżę budowlaną, tym mniejszym optymistą jestem :)).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...