Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

Jest kilka patentów na instalacje w technologii suchej. Szczególnie w Skandynawii gdzie bardzo popularne są domy w konstrukcji szkieletowej, na poddaszach instaluje się często tego typu podłogówkę. Musiałbyś narysować dokładnie jak chcesz to wykonać. Natomiast my realizujemy tego typu instalacje albo na frezowanej OSB z wkładką aluminiową która rozprowadza równomiernie ciepło pod wykończenie podłogi, albo stosujemy suchy mix cementu i piasku, który tworzy niestety dodatkowe obciążenie i trzeba podać wyższą temp. zasilania żeby uzyskać optymalną wydajność w takim przypadku. Pierwsza opcja jest lepsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Szukam na forach i stronach różnych producentów parkietów, jasnych informacji, pomocnych w podjęciu decyzji i nie znajduję odpowiedzi na kluczowe kwestie.

A mianowicie:

 

1. Dlaczego deska wielowarstwowa jest lepsza od litej, skoro dla obu muszę trzymać się ograniczenia 27C na ich powierzchni, oraz wilgotności >45%?

 

2. Dlaczego cienkie deski są lepsze od grubych, skoro moc jaką potrzebuję dostarczyć, wynika z temperatury na ich powierzchni, a ta ma te same ograniczenie (27C) niezależnie jak gruba jest deska? Więc niezależnie od grubości deski, maksymalna moc jaką mogę dostarczyć do pomieszczenia będzie taka sama.

 

 

Z tego co wyczytałem/usłyszałem, przy deskach wielowarstwowych mogę pozwolić sobie na szerokie deski bez ryzyka wypaczenia, a przy litych raczej powinienem wybierać wąskie.

Czy na tym polega cała ta różnica?

 

A w temacie grubości, znalazłem informację że przy grubszej desce ( a właściwie desce z większym oporem) muszę ustawić wyższą temperaturę na podłogówce. Ale czy podniesienie temperatury jastrychu wpływa na trwałość deski? Skoro dla niej liczy się tylko temperatura powierzchni i wilgotność?

Owszem, wyższa temp, to nieznacznie większe zużycie energii do ogrzania domu, a rury podłogówki też nieznacznie szybciej dokończą żywota, ale czy coś poza tym?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...