Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

Dziękuję za podpowiedzi

Wojtku, boorg i inni praktycy - A co myślicie o merbau gr 15 mmm - taii z komfortu.

Wojtku, ja bym wolała olejowane, ale w moim skromnym miasteczku nie spotkałam, albo juz ślepa jestem (płock). No i podstawowy problem - muszę się wyprowadzić najpóźniej do połowy grudnia z mieszkania :-? i wolałabym nie miec betonu w salonie i to nawet nie estetyka ale praktyka mi się tu kłania. Nie widzę możliwości położenia parkietu i mieszkania jednoczesnie z dwojką diabełków 5 i 3 lata 8)

Podsumowując Co byście zrbii na moim miejscu przy juz działającym ogrzewaniu, położonym kremowym gresie w kuchni i przedpokoju i założeniu że podłoga ma być czekoladowa :oops: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...1. przyznam, ze spodziewałem się takiej odpowiedzi (bruk to cięcie w poprzek włókien) ale dla jasnosci pozostałych czytelników watku trzeba takie sprawy objasnić bo praktycznie bruk w takim układzie pewnie powinien miec nie mniej niz ze 40mm aby poszczególne kostki bruku sie trzymały kupy i nie rozsychały - nie widziałem nic podobnego ani w handlu ani na Internecie. Bruk przemysłowy to pewnie miałby że 60mm tak jak widywało sie na podłogach w halach za dawnyco minionych czasów gdy byliśmy 7mą potegą gospodarczą świata...

...2. A lamelki jak to lamelki maja juz te 12..15mm o jakie idzie...

Ad.1

Grubość bruku najcieńszy jaki kładłem miał 1" (25'4 mm) grubości a inwestor miał do wyboru u sprzedawcy jeszcze cieńszy. I powiem Ci szczerze, że "...trzymało się wszystko kupy...". Bruk był sosnowy, lakierowany. Podłoga wyszła zabójczo :wink: ładna: żółte prostokąciki z pomarańczowymi paseczkami (szczególnie, że ściany miały lekko morelowy/łososiowy kolorek). :D

Ad.2

Najcieńsze lamelki mogą mieć nawet 6 mm grubości.

Najgrubsze lamele mogą mieć nawet 30 mm grubości: pamiętaj, że w latach 80/90 część stolarni nie radziła sobie z produkcją parkietu na pióro-wpust. A te podłogi nadal leżą i czasem trzeba dorabiać "nieprofesjonalny" parkiet... . :(

 

A chodziło mi o to, że drewno cięte wzdłuż słoja nie nazywa sie brukiem. Może Ty powiesz jak??? :o

 

...to na porządne olejowanie może nie starczyć czasu bo to wymaga kilku dni na krystalizacje oleju...

Tu podejrzewam przejęzyczenie (albo bujną wyobraźnię :wink: ). Olej w baaaardzo sprzyjających okolicznościach (wysoka temperatura, niska wilgotność) zaczyna krystalizację po upływie około 90-100 dni. W normalnych warunkach dla podłogi drewnianej (temperatura średnia 18 st. C wilgotność 30-60%) krystalizacja oleju rozpocznie się nie szybciej niż po upływie około 18-24 miesięcy.

Olej wysycha od 1 do 30 dni. Ale aby użytkować podłogę nie musimy czekać miesiąca. W wielu wypadkach po 1-5 dniach można położyć olej pielęgnacyjny/wosk/pastę i pod pewnymi warunkami (brak dywanów i imprez w domu :lol: ) można taka podłogę użytkować. :D

...A co myślicie o merbau gr 15 mm...

Nie mam zastrzeżeń. :D Kładź, olejuj, rozmnażaj się i ... ...głoś potęgę forum Muratora!!! :wink: :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boorg:

 

1. nt grubości bruku drewnianego to cieżko jest dyskutować bo jak sie ktoś zaweźmie to zrobi i bruk o grubości 10mm i mniejszej bo w końcu piła to wytrzyma :). Jak to z prace takiego rozwiązania to juz tylko zycie pokaże choc pewnie tak cienki bruk może byc stosowany tylko do mało obciązonych posadzek.

2. Jesli znany autorytet forum M twierdzi, że to się nazywa bruk to ja nie mam z tym kłopotu i uczę się tej nazwy. W ten sposób poznałem wiele innych ciekawych faktów w tematyce budowy i wykończania domu

3. Krystalizacja oleju - w tym miejscu posługuje sie wiedza pozyskana od przedstawicieli firmy Timberex. Wg ich zaleceń i wg technologii stosowanej w Danii kładzie sie olej (Heavy Duty) i potem czeka ok 10 dni przed położeniem Satin Oil. Podobno ten czas jest potrzebny na krystalizacje a może tylko na dobre wyschnięcie oleju. W kazdym razie potrzeba troche czasu na dobre przygotowanie pierwszej warstwy przed położeniem warstwy wykańczającej. Sa rozwiązania szybsze ale sa niestety droższe.

4. merbau 15mm - sam mam taki połozony na podłodze :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak tylko myślę, że to 15 mm Merau to nie za dużo na ogrzewanie? WOjtku u ciebie jest na ogrzewaniu czy li tylko na zimnym betonie?

Bo na razie najbarzdiej mi pasuje ten merbau choć ciut za czerwony :-?

 

pozdrawiam i dzięki wielkie za rady :D nie czuję się osamotniona w tych moich rozmyslaniach :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie będę miała ogrzewanie podłogowe. Na parterze (podłoga na gruncie) będš kafle, na poddaszu użytkowym w sypialniach chcę drewno.

 

W naszej sypialni będzie najprawdopodobniej merbau.

Nie potrafię dobrze wybrać drewna do pokoju dziecka, a chciałabym żeby to była jasna podłoga.

 

Czy możecie polecić mi firmy w jakich kupowaliœcie i jesteœcie zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Buduję dom z poddaszem użytkowym, instaluję pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe w całym domu. Chciałbym poznać opinie jak sprawdzają sie podłogi drewniane (np. Finishparkiet, drewno egzotyczne) na takim ogrzewaniu.Spotkałem się z różnymi opiniami fachowców a chciałbym dowiedzieć sie jak to jest w użytkowaniu. Czy może lepiej w sypialniach położyć deskę barlinecką i zamontować większe kaloryfery?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję dom z poddaszem użytkowym, instaluję pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe w całym domu. Chciałbym poznać opinie jak sprawdzają sie podłogi drewniane (np. Finishparkiet, drewno egzotyczne) na takim ogrzewaniu.Spotkałem się z różnymi opiniami fachowców a chciałbym dowiedzieć sie jak to jest w użytkowaniu. Czy może lepiej w sypialniach położyć deskę barlinecką i zamontować większe kaloryfery?

 

witam naprawde na formu jest b.duzo w tym temacie Ja nie jeste jeszcze uzytkownikiem ale rowniez bede mial PC + drewniane podlogi w niekotrych pomieszczeniach. Mam sowje wnioski z tego co wyczytalem i radze koledze tez samemu je wyciagnac. Na bierzaca tematy podlog sa poruszane w "wnetrzach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boorg i inni specjaliści!

Prosze o podsumowanie, bo zbyt wiele rozbieżności widzę w kwestii drewna na podłogówce.

Moje oczekiwania: jasna podłoga i bardzo wytrzymała. Dąb albo jesion (chyba, ze znajdzie isę jasny egzotyk) Jeśli się da, to jak największe deski, ale to pewnie bez sensu ze względu na szpary i wypaczenia. Nie wchodzą w grę panele i inne deski klejone. Moze byc parkiet przemysłowy. Jakie drewno, jaka grubość i wilekośc desek, jakie pokrycie (olej czy lakier), zeby dobrze przewodziło ciepło i żeby się nie wypaczało na podłogówce. I żeby nie było zawrotnie drogo:))

Będę wdzięczna za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z borgiem ale przy deskach klejonych szer nie jest tak istotna ,klejenie krzyzowe wastw ograicza skurcz na szerokosci,do podłogówki polecam parkiet dwuwarstwowy,jako producent wprowadzam do sprzedazy (do lipca) klapka o szer 90 mm i dł od60-120 cm.z cenie za m2 nie lakieroway 70 zł m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boorg i inni specjaliści!

Prosze o podsumowanie, bo zbyt wiele rozbieżności widzę w kwestii drewna na podłogówce.

Moje oczekiwania: jasna podłoga i bardzo wytrzymała. Dąb albo jesion (chyba, ze znajdzie isę jasny egzotyk) Jeśli się da, to jak największe deski, ale to pewnie bez sensu ze względu na szpary i wypaczenia. Nie wchodzą w grę panele i inne deski klejone. Moze byc parkiet przemysłowy. Jakie drewno, jaka grubość i wilekośc desek, jakie pokrycie (olej czy lakier), zeby dobrze przewodziło ciepło i żeby się nie wypaczało na podłogówce. I żeby nie było zawrotnie drogo:))

Będę wdzięczna za info!

Aneczko:

to tak troszke jakbys chciała byc i młoda i piekna i bogata i ... ale to wszystko razem to tylko u jednego z operatorów komórkowych :)

nie wiem jak dokładnie zapoznałaś sie z opcja 'szukaj' na furmum ale ogólnie rzecz biorąc jest, jak to pewnie poczytałas w innych wątkach o podłogówce, o drewnie na podłogówce i olejowaniu, zalezne od tego jakie masz potrzeby i zasoby finansowe. Bardzo wiele zalezy od projektu i wykonania domu.

Bo najwazniejsza rzeczą przy podłogówce jest ocieplenie domu a dokładniej czy ilość ciepła komfortowo dostarczanego przez podłogówke tzn najlepiej ponizej 60..80W/m2 pozwoli na dogrzanie domu do wymaganej przez Ciebie temp w poszcególnych pomieszceniach.

Jesli to jest spełnione (a warto to sprawdzić robiąc projekt) to wówczas mozna sie zastanawiac

- czy podłogówka we wszystkich pomieszceniach czy tu i owdzie jakies dodatkowe kaloryfery (np w łazienkach)

- czy drewno wszędzie czy np w przedsionku i hallu, w kuchni i łazienkach nie dac kafli

- tam gdzie drewno na podłogówke to musi byc to drewni twarde, najlepiej poniżej 15mm grubości, klejonae do podłogi. Najlepiej sprawdzaja sie mniejsze wymiary a więc szerokośc lameli od 1 do 7 cm, długości od 15 do 40 cm. Im wieksze wymiary tym mocniejsze podłoże i bardziej elastyczny klej i tym wieksze pojawią sie szczeliny pomiędzy lamelkami.

- na podłogówke zalecany jest olej bo lepiej sobie radzi ze szczelinami i łatwiej go konserwować choć wymaga na poczatku więcej pracy.

 

tak naprawde to zalecąłbym rozpoczecie poszukiwań na sieci bo kazda godzina nad tym pozwoli ci lepiej poznać swoja przyszłą podłogę a dodatkowo pozwoli na zabranie podstawowej wiedzy pozwalającej na ocene rad dawanych Ci przez innych. Warto do nich podchodzic krytycznie bo jak mawali klasycy kontrola jest najwyższym stopniem zaufania :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czy mógłbys rozwinąc temat "parkiety ze stabilnych gatunków drewna" - jaka wielkośc i grubość klepki wchodzi w grę i jakie drewno wybrać...

Już kiedyś popełniłem "rozwinięcie" tego tematu.

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73593

Miłego czytania. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc ja popełniłam ten "błąd" i mam drewno na ogrzewaniu podłogowym. Włąśnie skończył się sezon grzewczy, (teraz to palimy juz tylko w kominku) i chciałam powiedzieć, że gdybym budowała drugi raz zrobiłąbym tak samo :D :D :D . Nie mam zastrzeżeń, podłoga była hmmm nie zimna. Chyba to najlepsze określenie. Tam gdzie płytka, podłoga była minimalnie ciepła, gdzie drewno "nie zimna". Nic się nie wypaczyło, szczeliny nie większe niż u sąsiadów z identyczna podłoga, ale bez ogrzewania pod nią. Nalezy się tylko przyzwyczaić do olbrzymiej bezwładności takiego ogrzewania. Nie ma szans na na szybkie obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

 

Na podłodze finishparkiet dąb gr 11mm o wym 70x420mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka lat (i zim :D) miałam mozaikę na podłogówce. Już kiedyś pisałam - owszem szczeliny - były zimą, dywany kurzyły się niemiłosiernie (tzn. wełna kruszyła się w nich z przesuszenia), ale chcę tak mieć znowu. To było najprzyjemniesze ze wszystkich wnętrz w jakich mieszkałam, a było ich sporo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, a ja słyszałam, ze max 10 mm grubości, żeby nie izolowało podłogówki zbyt dokładnie. My mamy 8 mm, ale, jak już zostałam upomniana, to, że ja tak mam, nie znaczy, że jest to jedynie słuszne rozwiązanie. Takoż oświadczam wszem i wobec - nie namawiam, nie zachęcam, nie zmuszam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...