Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

Ja zastanawiałam się nad korkiem jako podkładem pod deskę 3warstwową -ale sprzedawca stanowczo mi korek odradził -podobno to zbyt dobry izolator (podobnie jak wszelkie pianki itp). Deskę typu Tarkett czy Baltic Wood zalecają przykleic bezpośrednio do podloża (ewentualnie użyc jako podkładu specjalnego papieru lub tektury falistej na podlogówkę). Więc pewnie korek -sam sobie też nie byłby zalecany :roll: ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Darku -dzięki za ten post!!! My już podjęlismy decyzję o podłogówce wodnej w całym domu (120m.kw) i Twój post tylko nas utwierdza w tej decyzji! Dom będzie ogrzewany kominkiem z płaszczem (Lechma 15kW), oraz kotłem kondensacyjnym Vaillanta. Podłogi: salon deska 3warstwowa 14mm (też merbau), kuchnia, hole, łazienki -gresy i terakota. Sypialnie na poddaszu -deski 3warstwowe -dąb, doussie, jatoba (też 14mm). No i właśnie mieliśmy obawy jak to się sprawdzi -szczególnie zimą :roll: Ale wygląda na to, że powinno wystarczyc -zresztą bazujemy też na doświadczeniach innych forumowiczów :wink: .

 

Kachna co dawaliście pod podłogę z deski trójwartswowej? czy może była klejona dop podłoża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może dlatego, że ma jeden obwód?? :D takie to trudne do zrozumienia??

No cóż, na jednym obwodzie (prawidłowo wykonanym) też nie powinno być różnicy więc dla mnie jest to trudne do zrozumienia. :wink:

Przy obliczaniu ogrzewania podłogowego brałem pod uwagę różne warianty wykończenia posadzki. W efekcie końcowym w sypialniach będą panele podłogowe a w pozostałych pomieszczeniach parteru posadzki ceramiczne. Dla pomieszczeń z panelami rozstaw rurek wynosi 15cm, gdyby była tam posadzka ceramiczna wystarczyłby rozstaw 20, a nawet 25cm.

Praktycznie w każdym pomieszczeniu mam osobny obwód (razem na parterze 9 obwodów). Długość obwodu waha się od 63 do 68 m, rozstaw rurek jest zróżnicowany od 10 do 20 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po drugie, konkluzje masz raczej błędne i nie chodzi o drewno na podłogówce

Zgadzam się z Barbossa, za szybko wyciągnięte wnioski, spróbujmy ten eksperyment powtórzyć w temperaturze zewnętrznej -30 stopni, i do tego w momencie gdy autor wątku wraca z 2 tyg ferii. Domek po takim przestoju będzie bardzo wychłodzony, a wtedy może się okazać że ciągłe palenie przez 2 doby z rzędu nie zbilansuje ucieczki ciepła.

 

Tak samo pragnę zwrócić uwagę że autor wątku ma domek ocieplony styropianem, ten sam eksperyment w domku ze ściana 1W może nie wyjść tak korzystnie. Ściana 1W będzie szybciej tracić ciepło niż będzie się przedostawało przez podłogę. Rożnica temperatur dla ściany zew może być nawet 50 stopni, a tymczasem dla podłogówki max 20 stopni. Wniosek: przegrody zewnętrzne muszą tracić mniej ciepła niż przenika przez podłogę.

 

Załóżmy że parkiet dębowy to bariera cieplna 3 W/m2K, różnica temperatur 20 stopni czyli m2 podłogówki z parkietem to 60W. A 60W/m2 to już dom ciepły nisko energetyczny, na pewno nie dom ze ścianą 1W, czy dom typu wczesny gierek.

 

Witam

 

No nie panowie przestańcie ................

 

Po pierwsze napisałem że są to moje wrazenia i testy .

Po drugie jeśli wyjadę na dwa tygodnie to zostawię sobie piec połączony z eurosterem ( przecież nie jestem tak lekkomyślny żeby mieć tylko kominek ) który nagrzeje mi dom w odpowiednim czasie i jak wrócę będę miał już ciepło .To teraz standard ...........nie macie sie czego czepic ???

 

Po trzecie jeśli bedzie -30 C ( raz na kilka lat to się zdarza przez 1-3 dni albo rzadziej ) to moja instalacja jest podłączona tak że mogę sobie grzać w kominku

i włączyć piec -oba urządzenia będą pracowaly jednocześnie więc dadzą radę . Od kiedy to podłogówka nie daje sobie rady w trakcie silnych mrozów ? W Skandynawii cała masa domkow ma podłogówkę i większość "wali" na nią deski ...a tam są większe mrozy .

 

Po czwarte mamy rok 2008 wiec wczesny Gierek nam nie grozi .........co to ma do rzeczy ?

Kto teraz buduje takie domy ? A jeśli ktoś już mieszka w takim domu to nie ma podłogówki bo raczej "wtedy"jej nie było..........

 

Więc reasumując .....pudło .

 

ps. Czekam zatem na kolejne posty typu - pomimo że wszystko działa dobrze to wszystko działa źle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Darek za konkretnego posta. A takich wiecej potrzeba. Konktetny przyklad wnioski i juz wiadomo o co chodzi. Po twoim poscie juz na 100% zdecyduje sie na podlogowke pod deska. Teraz pytanie do ciebie i do innych jakiego procucenta radzilibyscie wlasnie na ciepla podłoge? Deska Barlinecka czy Baltic czy moze jeszcze cos innego?? I czy uzycie kleju do deski bedzie korygowalo tylko akustyke czy moze bedzie jeszcze lepiej przewodzilo cieplo??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Darek za konkretnego posta. A takich wiecej potrzeba. Konktetny przyklad wnioski i juz wiadomo o co chodzi. Po twoim poscie juz na 100% zdecyduje sie na podlogowke pod deska. Teraz pytanie do ciebie i do innych jakiego procucenta radzilibyscie wlasnie na ciepla podłoge? Deska Barlinecka czy Baltic czy moze jeszcze cos innego?? I czy uzycie kleju do deski bedzie korygowalo tylko akustyke czy moze bedzie jeszcze lepiej przewodzilo cieplo??

 

Witam

 

Na pewno będzie lepiej przewodziło ciepło -to fakt . Ja zrezygnowałem z klejenia z dwóch powodów .1. Klej był dla mnie za drogi . A druga sprawa jak będę chcial za 5 czy 10 lat to rozbiorę podłogę w godzinę i położę następną w kilka godzin . Z klejoną już nie będzie tak łatwo -młotek i przecinak w rękę .....

Jeśli chodzi o akustykę to trzeba pamiętać że to są panele drewniane 14-15mm a nie 7 mm .Tutaj efekt stukania nie występuje tak intensywnie ,przynajmniej na tekturze falistej która została zgnieciona kilkuset kilogramowym balastem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pytałam w kilku salonach z podłogami i większośc osób doradza klejenie do podloża. Główną zaletą jest możliwośc wycyklinowania takiej podłogi (przy pływającej jest ryzyko ugięcia się desek pod ciężarem cykliniarki i zbyt mocnego w tym m-scu "zdarcia" warstwy wierzchniej), poza tym jest spory problem ze znalezieniem podkładu który by przepuszczał ciepło (odradzane są korki, pianki, folie- pozostaje specjalny papier (np Kahrsa) lub tektura falista -ale one z kolei szybko się scierają pod ciężarem mebli czy od chodzenia. Dlatego my podjęliśmy decyzję o klejeniu do podłoża. Prawdą jest że klej cholernie drogi :-? (musi byc jakiś specjalny -elastyczny -np Uzin) -ale i tak sądzę że to lepsze rozwiązanie. Co do producentów -barlinek odradzano mi wszedzie, gdzie o niego pytałam :roll: Polecany jest tarkett (Szwecja), kahrs (Szwecja -cena powyżej 200zł/m.kw), Boen (cena 2 razy wyższa niż kahrs :( ), oraz chyba najbardziej prawdopodobny w naszym przypadku -baltic floor -większośc produkcji idzie na eksport więc mają wyśrubowane normy jakościowe i świetne materiały (cena 100-350zł -w zależności od gatunku drewna i faktury deski).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a parkiet dębowy albo bukowy 4 cm gruby ??

Oj to za gruby :-? -zalecana grubośc podłogi drewnianej na podlogówce to max 15mm... i to też wymusza zagęszczenie pętli -np program do przeliczania pętli OVPlan zaleca na terakocie rozstaw co 15cm -a na parkiecie gr 15mm -co 10cm. Szukaj więc czegoś cieńszego :wink: Acha -buk odpada -za miękki -rozeschnie się! Zalecane gatunki to: iroko, tek, doussie, merbau, jatoba, palisander, badi- a z krajowych -dąb, jesion, akacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czwarte mamy rok 2008 wiec wczesny Gierek nam nie grozi .........co to ma do rzeczy ?

bo piszesz u mnie działa więc u wszystkich zadziała, a domku z ytonga może nie zadziałać, a tym bardziej w jakimś starym nieocieplonym domku który ktoś właśnie kupił i sobie robi remont

 

Witam

Bo większość nowych domów jest podobnie ocieplonych i przy ich budowie zastosowano podobne materiały-dlatego śmiem twierdzić że w 99% nowych domów będzie działać -zresztą inni mający podobne rozwiązanie to potwierdzają .

 

Z Syrenki nie zrobisz Mercedesa ,a takie porównanie współczesnych domów z "Gierkowską" kostką pasuje tu jak ulał .

 

pozdrawiam

 

ps. I przestańcie robić te wyliczenia bo mnie śmieszą ...........

No może żeby jeszcze te dane materiałów na ściany ,okna i wełnę były prawdziwe to można się pobawić ..... a tak dziwie sie ze są jeszcze ludzie którzy wierzą w dyrdymały podawane przez producentów :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

ps. I przestańcie robić te wyliczenia bo mnie śmieszą ...........

No może żeby jeszcze te dane materiałów na ściany ,okna i wełnę były prawdziwe to można się pobawić ..... a tak dziwie sie ze są jeszcze ludzie którzy wierzą w dyrdymały podawane przez producentów :cry:

 

 

Witam,

 

czyżby pracował Pan w jednej z takich firm i dlatego ma Pan podstawy aby wątpić w te dane?

Podejrzewam, że dane te są dla idealnego wykonania i w specjalnych warunkach testowych ale nie powinny odbiegaż więcej niż 5-10 procent nawet przy typowym w Polsce wykonawstwie/papudractwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

ps. I przestańcie robić te wyliczenia bo mnie śmieszą ...........

No może żeby jeszcze te dane materiałów na ściany ,okna i wełnę były prawdziwe to można się pobawić ..... a tak dziwie sie ze są jeszcze ludzie którzy wierzą w dyrdymały podawane przez producentów :cry:

 

 

Witam,

 

czyżby pracował Pan w jednej z takich firm i dlatego ma Pan podstawy aby wątpić w te dane?

Podejrzewam, że dane te są dla idealnego wykonania i w specjalnych warunkach testowych ale nie powinny odbiegaż więcej niż 5-10 procent nawet przy typowym w Polsce wykonawstwie/papudractwie.

 

Nie nie pracuje w jednej z tych firm tylko mieszkam i żyję w Polsce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo większość nowych domów jest podobnie ocieplonych i przy ich budowie zastosowano podobne materiały

a ja na tym forum spotkałem już kilkunastu zwolenników ścian 1W a nawet kilku takich którzy twierdzili że 8 cm ocieplenia to za dużo, albo takich którzy kupili dom od denwelopera albo z drugiej ręki i wydaja po 4-8 tyś na ogrzewanie

 

Witam

 

A ja uważam że dalsza dyskusja w tym kierunku jest bez sensu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimowolnie stałeś się Apostołem ogrzewania podłogowego pod panelami... a pamiętaj że Apostołowie nigdy nie mili lekko ;)

 

na pocieszenie powiem że mnie przekonałeś i robię podłogówkę w całym salonie (pierwotnie miała być jedynie pod płytkami) - co do reszty domu zobaczę jakie będą koszty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam parkiet dębowy dwuwarstwowy 11 mm na podłogówce i jest cieplutko. Cieplej nawet w pomieszczeniach z parkietem niż z terakotą. Nie znam się na wyliczeniach więc w tej kwestii się nie wypowiem, natomiast w kwestii rozsychania się... To pierwszy sezon ale już kilka miesięcy grzania i szparki takie, że żyletki nie wciśniesz. Wielbicielom drewna jak najbardziej polecam, nie trzeba z niego rezygnować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...