Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

No racja - trzeba się nauczyć czytać :) Nie wiem czy nie zostałeś kropką nad i i dzieki tobie jednak zdecyduje się na drewno. Jak byś mógł zdradzić czym ogrzewasz i jaką masz temperature ustawioną w domu? Grubość deski pewnie 14mm?

 

Pompa Ciepła. Temperatura w domu 21-22 stopnie , łazienka 24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie :)

 

Planowałem w całym domu (160 m2 powierzchni użytkowej) zrobić ogrzewanie podłogowe, jednak po tym co tu przeczytałem już nic nie wiem.

 

Początkowo chciałem na podłogi położyć deskę Barlinecką, a kuchnia + lazienki płytki ceramiczne. W tej chwili nie wiem czy to zda egzamin ? Czy jest ktoś kto ma na ogrzewaniu podłogowym położone panele lub panele drewniane ? (nie parkiet, ponieważ nie podobają mi się te jodełki i inne tego typu wynalazki)

 

Na 90 % ogrzewanie będzie z pompy ciepła. Doradźcie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

 

Będę miał podłogówkę w domu a na niej deski 15mm.

Zdecydowałem się na dąb.

 

Pytanie tylko czy deska warstwowa czy lita?

 

Przeglądając ten wątek jak i wiele innych, głównym argumentem przeciwko desce litej jest to, że jest zbyt "gruba" i zbyt "szeroka".

 

Deskę barliencka natomiast, z jednej strony jest polecana przez "expertów" jako najlepsze rozwiązanie na podłogówkę, drugiej strony przeglądając forum muratora jest to produkt o możliwie najgorszej opinii i nie spotkałem osoby (za wyjątkiem sprzedawców) która by ją polecała. Skoro więc "expoerci" polecają produkt o tak fatalnej opinii, zastanawiam się czy warto im wierzyć.

 

Mój instalator c.o., stwierdził ze oni założyli w projekcie 15mm drewna i nie ma to większego znaczenia jaki będzie rodzaj deski.

 

Pytanie wiec jest takie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z podłoga lita dębową na ogrzewaniu podłogowym (rozważam tutaj deski dębowe lite 14 mm i szerokie na 11cm)?

 

Jeśli tak to jak się sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka to podobno maksymalnie 70W/m2 dla drewnianej podłogi i zasilania 55stopni a teoretycznie Ytong to również 70W/m2 przy -20 na dworze dagulka u siebie na wszelki wypadek zrobiła kaloryfery 120W/m2 bo bała się normalnej polskiej zimy gdy czasami bywa -30 więc nie pozostaje nam nic innego jak tylko poczekać na zwykłą Polską zimę i wtedy się okaże czy podłogówka nadaje się do ytonga 36 bez ocieplenia

 

No proszę, nawet można wykazywać zwiazek pomiedzy rodzajem podłogi na podłogówkę a tym czy dom jest 1w z Ytonga czy nie :D

mpoplaw - możesz podac szczegóły wyliczenia prowadzącego do wyniku 70W/m2 dla naszego ulubionego Ytonga 36,5 (weźmy gęstość 400)? Bo mnie wychodzi dla U=0,29W/m2*K oraz różnicy temperatur +20st w domu minus -20st na zewnątrz = 40st: 0,29 * 40 = 11,6W/m2. Popraw mnie, jeśli nieprawidłowo liczę.

Nie bardzo też rozumiem, co mozemy traktować jako typowa polska zimę. Temperatury -20, -30 to raczej rzadkość w ostatnich dekadach - jeśli nawet, to sa krótko. Najlepiej przyjąć średnią w zimie dla regionu i nie straszyć ludzi "białymi niedźwiedziami". Ale za pare tysiecy lat klimat ponoć może sie ochłodzić :D

 

 

 

Nie wiem kolego ile masz lat i to nawet bez znaczenia, ale dekada to lat 10. Kilka dekad to lat kilkadziesiąt. Uwierz mi na słowo. Kilkadziesiąt lat temu były normalne zimy z długimi okresami poniżej -20 deg C. -30 deg C przez kilka dni zadarzało się w ostatnich latach. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że następna zima taka nie będzie i to bez żadnej katastrofy ekologicznej na świecie, a powoływanie się na ostatnich kilka lat trąci naiwnością i myśleniem życzeniowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu pierwszy raz wiec moje pytanie dla bardziej doświadczonych kolegów wyda sie zapewne banalnie proste. :)

Otóż chciałbym się zapytać co kładziemy na ogrzewanie podłogowe. Czy to ma być deska podłogowa, deska barlinecka, parkiet , deska parkietowa czy panel??

Szczerze mówiąc nie wiem jaka jest różnica pomiędzy nimi :cry:

I teraz jaka ma być maksymalna grubość tego elementu zeby ogrzewanie miało sens i pzrede wszystkim jaka twardość drewna w skali. Im twardsze tym lepsze czy może przeciwnie? Czy wszystkie rodzaje drewna można laczyc z gresami?

Osobiście podobają mi się dwa gatunki MERBAU i PALISANDER.

Czy one sie nadają? Czy któreś z nich jest lepsze wobec drugiego z jakiegoś względu?

Będę wdzięczny za każda odpowiedz. Dziękuje i pozdrawiam.

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu pierwszy raz wiec moje pytanie dla bardziej doświadczonych kolegów wyda sie zapewne banalnie proste. :)

Otóż chciałbym się zapytać co kładziemy na ogrzewanie podłogowe. Czy to ma być deska podłogowa, deska barlinecka, parkiet , deska parkietowa czy panel??

Szczerze mówiąc nie wiem jaka jest różnica pomiędzy nimi :cry:

I teraz jaka ma być maksymalna grubość tego elementu zeby ogrzewanie miało sens i pzrede wszystkim jaka twardość drewna w skali. Im twardsze tym lepsze czy może przeciwnie? Czy wszystkie rodzaje drewna można laczyc z gresami?

Osobiście podobają mi się dwa gatunki MERBAU i PALISANDER.

Czy one sie nadają? Czy któreś z nich jest lepsze wobec drugiego z jakiegoś względu?

Będę wdzięczny za każda odpowiedz. Dziękuje i pozdrawiam.

Robert

 

Ogrzewanie podłogowe ogranicza wybór gatunku drewna. Budowy elementu i jego gabarytów.

 

Z tych dwóch na ogrzewanie podł. nadaje się merbau. Merbau posiada mniejszy skurcz/pęcznienie niż palisander i wolniej reaguje na zmiany klimatyczne. Maksymalna grubość merbau ciętego z czoła może mieć nawet 30mm. Jednak trudno tak cięte merbau znależć. Najlepsze wymiary ma merbau przemysłowy/sztorcowy. Następnie merbau - sandwich, czyli wielowarstwowy 16mm. lub cieńszy. Materiał powinien mieć jak najwięcej słojów stojących-czyli cięcie radialne. jest to select lub ekslusiv dużo droższe ale mniej się kurczy. Maksymalna grubosć może mieć nawet 22mm. Wszystko powinno być klejone do wysuszonej wylewki.

Im grubsze drewno tym większa bezwładność ogrzewania, tym wyższe rachunki.

 

Najważniejsze jest przygotowanie pdłoża!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

zawsze lepiej kleic,. -nie ma poduszek powietrznych(które są o wiele mocniejszym izolatorem ciepła niż drewno), nie ma rezonansu, podłoga nie stuka.

Przy odnowieniu b przecież posadzki drwewniane ukladamy i uzytujemy przez lat kilkadziesiąt nie mamy problemów z tzw. biciem podłogi..od spodu cykliniarka zbiera równo..nie maja pod spodem niespodziewanych nierówności..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę z tego zdjęcia. Rurki co dziesięć centymetrów i całą masę sekcji w pomieszczeniach dają "fachowcy" najwyższych lotów nie mający żadnych problemów z projektowaniem w czasie rzeczywistym.

A oczywiście, że będzie działało tylko jakim kosztem. Moja podłogówka została zrobiona taniej niż kaloryfery i też działa.

 

Boże jak czytam takie wypowiedzi to mi ręce opadają, argumenty prawie jak z cyklu po co kupować markowe jak noname tez działa, po co projekt podłogówki z wyliczeniem na niską temperaturę zasilania jak można rzucić kilka rurek i tez będzie grzało. Niestety bardzo popularne podejście wśród tych fachowców najniższych lotów którzy mają olbrzymie problemy z projektowaniem w czasie nie rzeczywistym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę z tego zdjęcia. Rurki co dziesięć centymetrów i całą masę sekcji w pomieszczeniach dają "fachowcy" najwyższych lotów nie mający żadnych problemów z projektowaniem w czasie rzeczywistym.

A oczywiście, że będzie działało tylko jakim kosztem. Moja podłogówka została zrobiona taniej niż kaloryfery i też działa.

 

Boże jak czytam takie wypowiedzi to mi ręce opadają, argumenty prawie jak z cyklu po co kupować markowe jak noname tez działa, po co projekt podłogówki z wyliczeniem na niską temperaturę zasilania jak można rzucić kilka rurek i tez będzie grzało. Niestety bardzo popularne podejście wśród tych fachowców najniższych lotów którzy mają olbrzymie problemy z projektowaniem w czasie nie rzeczywistym

 

howgh po parkiecie na domaluxie czy po barlinku jak najbardziej chadzac sie również da..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dokładnie tą podłogę.Kährs Dąb Nashville lakier półmatowy.

 

 

 

http://www.drexpol.pl/images/stories/kolekcje_kahrs/american_traditional/dab_nashville.jpg

 

 

Jest ona zaprojektowana dokładnie pod ogrzewanie podłogowe.Leży już prawie trzy lata i jest bez zarzutu.Jedyna jej wada to to że jak coś spadnie ciężkiego i ostrego to..........jest dziura.

Miałem bardzo duży dylemat dotyczący czy drzewo czy gres ale jakoś w naszej szerokości geograficznej nie wyobrażam sobie mieć gresu na calej powierzchni salonu i kuchni.Z doświadczenia już wiem że dobrze zrobiłem że zleciłem zrobienie projektu w firmie Rehau której to kupiłem rurki itd są one co 10 cm.Podłoga jest przyklejona przez autoryzowanych fachowców z firmy Karsh i nie ma z nią do dzisiaj najmniejszych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...