Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...
Witam,

 

Będę miał podłogówkę w domu a na niej deski 15mm.

Zdecydowałem się na dąb.

 

Pytanie tylko czy deska warstwowa czy lita?

 

Przeglądając ten wątek jak i wiele innych, głównym argumentem przeciwko desce litej jest to, że jest zbyt "gruba" i zbyt "szeroka".

 

Deskę barliencka natomiast, z jednej strony jest polecana przez "expertów" jako najlepsze rozwiązanie na podłogówkę, drugiej strony przeglądając forum muratora jest to produkt o możliwie najgorszej opinii i nie spotkałem osoby (za wyjątkiem sprzedawców) która by ją polecała. Skoro więc "expoerci" polecają produkt o tak fatalnej opinii, zastanawiam się czy warto im wierzyć.

 

Mój instalator c.o., stwierdził ze oni założyli w projekcie 15mm drewna i nie ma to większego znaczenia jaki będzie rodzaj deski.

 

Pytanie wiec jest takie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z podłoga lita dębową na ogrzewaniu podłogowym (rozważam tutaj deski dębowe lite 14 mm i szerokie na 11cm)?

 

Jeśli tak to jak się sprawuje.

 

Przypominam temat. Mam podobne pytanie jak kolega radek79pl. Czy na podłogówke nadają się tylko deski klejone np. Finishparkiet, czy moga też być lite. Z tego co przeczytałem wszyscy piszą,że bądą mieli klejonki. Ja bym wolał lite ale przede wszytskim bym wolał nie mieć za jakiś czas kłopotów z rozsychaniem się podłogi.

 

W innych wątkach o podłogach krytykuje się deske klejoną, że to chłam w porównaniu do litego drewna, ale mysle, że osoby z podłogówką są jakby skazane (chyba że nie) na ten "chłam" bo jednak w moim rozumieniu klejonka jednak daje większa gwarancje spokoju. Można jedynie wybrać taką z jak najgrubszą warstwą drewna (bodajże finishparkiet 6mm).

 

Dziś rozmawiałem z jednym parkieciarzem i mówił, że wcale nie musze robić klejonki, że może być także lite drewno tylko powinno się taka podłoge zrobić z, w miare, małych wymiarów klepek, by ewentualne pojawiające się ruchy termiczne niwelowały się na łączeniach. Ów parkieciarz mówił także o zachowaniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach, co by miało skutkować włączaniem na krótko co jakiś czas podłogówki także w okresach kiedy jest ciepło, by utrzymać odpowienią wilgotność. U siebie będe miał wentylacje mechaniczną i to ona będzie odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej wilgotności więc może udałoby mi się uniknąć "komfortu" włącznia podłogówki w ciepłe miesiące. Zasugerował mi zastosowanie cieńszej deski niż standardowo, tzn. 16mm choć mówił, że w zasadzie z deska 22mm też nie powinno się nic dziać tyle tylko że będzie stanowić większy izolator.

 

Prosze o rade, czy jest możliwe i bezpieczne stosowanie na podłogówkę deski litej czy raczej o niej zapomnieć (za duże ryzyko rozsychania) i skupić się na desce klejonej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. na podstawie obliczeń w programie OZC, przeniesionych o programu wyliczającego podłogówkę danej firmy, np. na stronie http://www.kan.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=120

masz wszystko co niezbędne, no może poza cierpliwością, której mi zabrakło, wymiękłem po wprowadzniu piwnicy i połowy parteru :(

 

Ten program to do końca dobrze chyba nie tak liczy jak powinien. Wpisałem mu np. zero powierzchni to i tak wskazął rury w odstępie 30 cm. Bardziej wydaje sie racjonalna wskazana długość rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mam małe pytanie... nie znalazłam przez wyszukiwarkę :-?

 

Chcę położyć podłogówkę po całości domu. Problemu nie ma przy łazienkach, korytarzu, kuchni i wiatrołapie, gdzie przewiduję gres lub jakąś terakotę.

 

Problem pojawia się przy salonie i sypialniach.

W sypialniach planuję panel podłogowy, a w salonie chyba parkiet merbau albo deskę - przystosowane do podłogówki. (chyba będę brała od polskiego producenta)

 

Czy dobrze zrozumiałam, że jeżeli panele to AC5?

Czy kiedy planuje się na podłodze drewno - parkiet lub deska trzeba gęściej rozplanować podłogówkę?? Jakie mają być odstępy??

 

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstaw rurek trzeba zagęścić w stosunku do tych pomieszceń z kafelkami, wtedy niższą temperaturą wody uzyskasz tą samą moc ale to z kolei podnosi bezwładność układu dłuzej trzeba nagrzewac wodę i dłużej też stygnie.

Jaki ma być rozstaw rurek musisz zdecydowac w oparciu o wymaganą moc grzejnika dla danego pomieszczenia ta zkolei zależy od lokalizacji domu materiałów grubości ścian ilości warstw itd.

Generalnie jednak odradzam panele w domu - przynajmniej na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowolny program CO np Kisan CO Purmo CO da Tobie wstępna odpowiedź na to pytanie

Główny problem to uzyskanie odpowiedniego strumienia cieplnego przy nieprzegrzewaniu powierzchni podłogi

Max to 27*C co odpowiada rozstawowi 100mm przy parametrach 50/40/20 i daje to ok 71Wm2 (strefa brzegowa) Przy 150mm (strefa dzienna) 25,8*C i wartość strumienia 61W/m2

Ale to wszystko zależy od rodzaju panela (jego grubości sposobu montażu, warstw nośnych i izolacyjnych podłogi) i nie da się jednoznacznie określić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam!

 

Mamy ogrzewanie podłogowe i chcielibyśmy położyć deskę barlinecką. Mam pytanie odnoście podkładu: co położyć pod deskę, żeby strata ciepła z podłogówki była jak najmniejsza. Jakie Wy macie zastosowane rozwiązania?

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejsze straty ciepła występują przy desce klejonej do podłoża. Wynika to z bezpośredniego i związanego kontaktu deski z podłożem. Ze względu na duży format elementu polecałbym kleje grupy MS /Wakol, Murexin/. Takie polecam, bo takie stosuje. Powyższe kleje charakteryzują sie odpowiednią plastycznością i bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Gruntowanie podłoża po dokładnym jego wysuszeniu gruntami poliuretanowymi. Powyższe grunty skutecznie blokują adsorbcję wilgoci z otoczenia w okresie letnim, jak również ograniczają emisję wilgoci resztkowej zawartej w posadzce po uruchomieniu ogrzewania. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Pytanie w temacie.

Deska warstwowa ma 14-15 mm gr. , papier falisty ok 2 mm gr tj razem 17 mm gr. a terakota ma 8 mm gr+ ok 2 mm kleju tj razem 10 mm. Różnica wychodzi 7 mm. Czy taki uskok robiliście przy wykonaniu jastrychu żeby zgrać obie górne powierzchnie?

Jakich producentów desek polecacie?

Od założenia wątku minęło dwa lata, więc pewnie część z zdeklarowanych inwestorów ma już za sobą conajmniej jeden sezon grzewczy, czy pojawiły się jakieś nowe spostrzeżenia, doświadczenia? POZDR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modrzew jest bardziej żywiczny niż oleisty. Na podłogówkę nadaję się tylko cięty promieniowo /kurczliwość 3,3 -4,3 %/. Przy cięciu pierścieniowym kurczliwość wynosi odpowiednio od 7,8 do 10,4 %. Zleca się małe i cienkie elementy /do 15mm grubości/. Przy większych elementach należy stosować boczne fazowanie krawędzi. Współczynnik przenikania ciepła drewna modrzewia wynosi ok. 0,13 W/mK. Dla porównania dąb ma korzystniejszy współczynnik tj. ok 0,20 W/mK. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Promieniowo" oznacza takie cięcie drewna gdzie płaszczyzna główna jest w przybliżeniu prostopadła do słojów. Fazowanie krawędzi desek oznacza ich załamanie, co pozwala na zamaskowanie pracy drewna - szczególnie przy większych elementach. Fazowanie krawędzi spotyka się przy gotowych - lakierowanych deskach z litego drewna. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...