Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

Witam,

w sprawie parkietu, który można stosować na ogrzewanie podłogowe to

stosujemy kilka zasad:

1. ogrzewanie powinno być ogrzewaniem pomocniczym, a nie głównym ogrzewaniem w domu, czy mieszkaniu.

2. grubość parkietu nie powinna być większa niż 15 mm (ponieważ drewno staje się izolatorem ciepła), a ogólna zasada: im cieńszy parkiet tym lepszy.

3. stosujemy produkty o budowie dwuwarstwowej tzn. że wierzchnia warstwa jest ułożona poprzecznie do warstwy spodniej oraz w warstwie spodniej, pomiędzy jej elemetami są szpary, które dodatkowo zmniejszają opór cieplny.

4. kleje za pomocą których kleimy parkiet do podłoża powinny być zalecane do stosowania na

ogrzewaniu podłogowym.

 

Parkiety, które spełniają te wymagania znajdziecie Państwo pod tym linkiem

: http://www.parkiet.net/index.php?cPath=25

 

pozdrawiam

 

mj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

w sprawie parkietu, który można stosować na ogrzewanie podłogowe to

stosujemy kilka zasad:

1. ogrzewanie powinno być ogrzewaniem pomocniczym, a nie głównym ogrzewaniem w domu, czy mieszkaniu.

[...]

 

wszystko sie zgadza z wyjatkiem punktu 1 ... niby dlaczego nie moze byc glownym ogrzewaniem ??? bo temp ma byc za wysoka ? u mnie jakos nie jest ... na wejsciu do podlogowki mam do 30 st a na wyjsciu mam o okolo 8 stopni mniej ... co daje srednia temperature posadzki 26 st. Producent mojego panela gwarantuje dobre parametry do 27 stopni na powierzchni jastrychu i tyle max mam ...

 

jezeli projekt jest odpowiednio przeliczony ( WRAZ z przewidywanym rodzajem podlogi ) to wszsytko bedzie ok ... a jak projektant sie nie zapyta o rodzaj podlogi ( bo pomysli ze to bedzie terakota ) to potem jak wlozymy panele - bedzie problem ... Jeszcze raz podkreslam ... dobry projekt to podstawa ...

U mnie juz na poczatku bylem zdecydowany co do ocieplenia budynku ( czyli strat ciepla ), rodzaju ogrzewania i rodzaju podlogi ( a nawet jej producenta ) i dlatego nie przewiduje zadnych z tym problemow ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

W salonie chciałabym mieć odrzewanie podłogowe. Mogłabym położyć na to terakote, ale zdecydowanie bardziej podoba mi się drewniana podłoga . Wiem, że są specjalne gatunki drewna, które nadaja sie na podłogówkę...Jakie? Jaką powinny mieć grubość? Ile kosztuje m2 ???

 

Będę wdzieczna za informacje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie chciałabym mieć odrzewanie podłogowe. Mogłabym położyć na to terakote, ale zdecydowanie bardziej podoba mi się drewniana podłoga . Wiem, że są specjalne gatunki drewna, które nadaja sie na podłogówkę...Jakie? Jaką powinny mieć grubość? Ile kosztuje m2 ???

 

Będę wdzieczna za informacje :D

 

z tego co wiem drewno srednio nadaje sie na podlogowke

czytalam ostatnio, ze parkiet przemyslowy duzo lepiej przewodzi cieplo od tradycyjnego, jest to zwiazane z ustawierniem słoi "na sztorc" - ale zadnym ekspertem nie jestem

poza tym destka (np Barlinecka) na pewno nadaje sie na podlogowke, ale opinie na temat takich podlog sa nieciekawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie chciałabym mieć odrzewanie podłogowe. Mogłabym położyć na to terakote, ale zdecydowanie bardziej podoba mi się drewniana podłoga . Wiem, że są specjalne gatunki drewna, które nadaja sie na podłogówkę...Jakie? Jaką powinny mieć grubość? Ile kosztuje m2 ???

Drewno jest dobrym izolatorem a jego opór cieplny jest zależny od:

- rodzaju usłojenia i gęstości drewna;

- rodzaju parkietu i jego grubości;

- sposobu ułożenia na podłodze.

 

Nie ma specjalnych gatunków drewna na ogrzewania podłogowe. :( Są tylko takie, po których mniej będzie ewidać efekty jego zgubnego działania... .

 

Rodzaj drewna.

Musisz wybierać gatunki uznawane za stabilne (np. doussie, merbau, gombeira, cedr) lub w najwyższej klasie danego gatunku (selekcja select lub klasa I z prostym słojem). Pod żadnym pozorem nie należy kłaść gatunków zaliczanych do niestabilnych (np. grab, buk, lapacho, kempas) nawet w najwyższych selekcjach danego gatunku.

 

Zasada generalna: musisz wybrać drewno o odpowiednich parametrach technicznych (stabilność/selekcja).

 

Rodzaje parkietów.

Parkiet występuje w różnych wielkościach i grubościach.

1. Mozaika tradycyjna (grubość 8-10 mm, szerokość 15-25 mm, długość 100-250mm);

2. Mozaiki lub parkiety przemysłowe polpularnie zwane "kantówki"(grubość 10-24 mm, szerokość 8-25 mm, długość 120-450 mm);

3. Parkiet lamelkowy lub lamelowy (grubość 8-12 mm, szerokość 30-70 mm, długość 200-500 mm);

4. Parkiet tradycyjny (grubość 14-26 mm, szerokość: 30-70 mm, długość 200-500 mm);

5. Deski podłogowe (grubość 14-36 mm, szerokość: 90-254 mm, długość 600-5000 mm);

6. Bruk drewniany popularnie zwany "sztorcówka" (grubość powyżej 20 mm, szerokość powyżej 40 mm, długość powyżej 40 mm);

7. Parkiety gotowe lub warstwowe (grubość 11-18 mm, szerokość 60-90 mm, długość 300-1200 mm);

8. Panele drewniane (grubość 11-26 mm, szerokość 140-207 mm, długość 1100-2340 mm).

 

Najmniejszy opór cieplny ma:

- ze względu na przekrój: bruk drewniany (sztorcówka);

- ze względu na grubość: mozaika tradycyjna.

 

Zasada generalna: im mniejszy element tym lepiej dla podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym. :D

 

 

Sposób ułożenia.

Drewno mocniej pracuje w szerokości niż w długości (wyjątkiem jest bruk drewniany który pracuje w obie strony tak samo). Dlatego najbardziej efektywnym sposobem ułożenia drewna na ogrzewaniu podłogowym jest jodełka. :roll:

 

 

Reasumując moje wypociny. :D

Z założenia połączenie drewna z ogrzewaniem podłogowym to chory pomysł. Jakbyś chciała przestrzegać wszystkich założeń technicznych, to prawdopodobnie zrobiłabyś podłogę, która nie byłaby tym o czym marzyłaś. Dlatego pamietaj: to podłoga jest dla ludzi a nie ludzie dla podłogi. W końcu szpary w drewnianych deskach też mogą być piękne... . :wink: :p

 

P.S.

Panele drewniane też można położyć na ogrzewanie podłogowe. Wtedy zastosowanie niestabilnych gatunków drewna (np. grab, buk, kempas) nie spowoduje większych konsekwencji dla wyglądu podłogi. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie chciałabym mieć odrzewanie podłogowe. Mogłabym położyć na to terakote, ale zdecydowanie bardziej podoba mi się drewniana podłoga . Wiem, że są specjalne gatunki drewna, które nadaja sie na podłogówkę...Jakie? Jaką powinny mieć grubość? Ile kosztuje m2 ???

 

Będę wdzieczna za informacje :D

Do ogrzewania podłogowego radziłbym ci zastosować jednak terakotę jest taka terakota z wzorem drewna na powieszchni może warto było by ją rozważyć przy dokonywaniu wyboru wyłożenia poodłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzewania podłogowego radziłbym ci zastosować jednak terakotę jest taka terakota z wzorem drewna na powieszchni może warto było by ją rozważyć przy dokonywaniu wyboru wyłożenia poodłogi

 

mario 1970, sęk w tym, że nie zależy mi na tym, aby podłoga wyglądała na drewnianą, ale była z drewna.. :-?

Zimą i latem będę mogła stanąć gołą stopą na taka podłogę, ale wiosną czy jesienią, gdy ogrzwanie juz nie będzie działało, będzie po prostu nieprzyjemnie zimno w stopy...

 

boorg, bardzo dziękuję za wyczerpujace informacje... :D , ale tym ..mnie nie pocieszyłeś.. :-?

Z założenia połączenie drewna z ogrzewaniem podłogowym to chory pomysł. Jakbyś chciała przestrzegać wszystkich założeń technicznych, to prawdopodobnie zrobiłabyś podłogę, która nie byłaby tym o czym marzyłaś.

Naprawdę uważasz, że to chory pomysł? :roll:

 

Może odezwie się ktos, kto jednak ma u siebie drewnianą podłogę na podłogówce i jest zadowolony????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak to jest - w Polsce wszyscy krytykują pomysł drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym ale na Zachodzie, a głównie w Skandynawii, takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane. Co więcej, uważa sie, że nie tylko egzotyki ale również parkiet dębowy (lity) nadaje się na podłogówkę. Oczywiście deszczułki powinny być wąskie ale co do zasady dąb jest akceptowany. Skąd taka rozbieżność opinii?

 

Zaba-gonia - zgadzam się z Tobą co do pryncypiów, ja także nie lubię imitacji. Moim zdaniem, terakota czy gres wyglądający jak drewno, mimo że być może praktyczne, wyglądają okropnie. Niech drewno wygląda jak drewno a ceramika jak ceramika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w salonie ogrzewanie podłogowe (42m2) i drewnianą podłogę. Nie wiem jak taka podłoga będzie wyglądać za kilka lub kilkanaście lat, ale na razie jestem zadowolony. Tym drewnem jest finishparkiet ( wymiaru dokładnie nie pamiętam ale ok. 400 x 50 mm i grubości 11mm). Podczas ostatniej zimy wskutek intensywnego grzania w niektórych miejscach porobiły się szpary rzędu 1mm ( nie stosowałem nawilżania powietrza) ale po okresie grzewczym wszystko wróciło do normy :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Naprawdę uważasz, że to chory pomysł?...

Drewna nie należy przesuszać - czyli dlatego ogrzewanie pod parkietem jest złym pomysłem. Drewno jak wysycha kurczy się - dlatego powstają szpary. Im większy kawałek drewna, im bardziej słojasty, im mniej stabilny gatunek drewna - tym szpary są większe i szybciej powstają na naszej podłodze. Dla większości wyszparzony parkiet jest problemem - ja do nich nie należę. :D A Ty? :o Jeżeli też Tobie to nie przeszkadza, śmiało rób ogrzewanie pod parkietem. :D

...Zastanawiam się jak to jest - w Polsce wszyscy krytykują pomysł drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym ale na Zachodzie, a głównie w Skandynawii, takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane. Co więcej, uważa sie, że nie tylko egzotyki ale również parkiet dębowy (lity) nadaje się na podłogówkę. Oczywiście deszczułki powinny być wąskie ale co do zasady dąb jest akceptowany. Skąd taka rozbieżność opinii?...

Zupełnie inne wymagania są na Zachodzie a inne w Polsce. Tam szpary, rysy po cyklinowaniu, wady w lakierowaniu traktowane są jako urok/zaleta podłogi drewnianej. W Polsce to powód do wywalenia ekipy parkieciarzy z budowy. :wink: Poczytaj sobie większość wątków na tym forum dotyczących parkietów - najbardziej pożądane są parkiety "idealne". A ogrzewanie podłogowe skutecznie to niweczy - znam parkieciarzy, którzy odmawiają usługi jak podłoga pod parkiet jest ogrzewana... .

Reasumując: Bardziej liberalne podejście do spraw estetyki - i w Polsce też wszyscy będą zadowoleni z podłóg drewnianych na ogrzewaniu podłogowym. :wink: :lol:

...ale jak jest z "wydajnością" takiej podłogówki pod parkietem ?

o ile % spada wydajność w porównaniu do podłogi z terakoty?...

Na forum było kilka wątków na ten temat - nawet w przeliczniu na konkretne zlotówki. Ale różnica jest pomijalna: raptem 2-3% większe koszty przy pokryciu drewnianym. :p

...Cóż by się stało, gdyby zamiast izolatorów używano przewodniki ...

Wtedy większość pytań dotyczących ogrzewania podłogowego, byłaby w stylu:"...mój kot podczas picia mleka powoduje zwarcie. Co robić??? Uziemić go czy owinąć izolacją??? Pomóżcie!!!..." :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewna nie należy przesuszać - czyli dlatego ogrzewanie pod parkietem jest złym pomysłem. Drewno jak wysycha kurczy się - dlatego powstają szpary.

 

Wiem, że jesteś fachowcem Boorg, ale nie powielaj mitów.

Mam stareńki, bo 15letni parkiet z goownianego [Twoim zdaniem] buku.

Mieszkam w bloku z płyty.

Dziś około 16:00 było 25% wilgotności a podłoga miała spokojnie ponad 35C.

Teraz, o 02:15 leje jak z cebra, wilgotność jest równe 70% a temperatura 19,5 stopnia.

 

W zimie, koło kaloryfera jest bez gadania ze 40 stopni, a że lubię sobie zapalić papieroska na bakonie, to otwieram drzwi i sobie palę.

Podłoga jest owiewana powietrzem o minusowej temperaturze, bo na nałóg nie ma mocnych. :oops:

Gradient temperatur sięga 50 celsjuszów.

O żadnych szparach przy drzwiach czy kaloryferach - nawet mowy nie ma!

Masz wątpliwości - to za pół godziny zamieszczę Ci zdjęcie podłogi [z excifem].

Więc jak możesz - to nie strasz ludzi.

 

A do Kolegów z wątpliwościami zwracam się z uprzejmą prośbą, a WŁASNE analizy dotyczące drewnianych podłóg.

 

 

Btw. Jak bym miał mieć w swoim projektowanym saloniku terakotę a'la parkiet albo panele, to bym się:

- nie budował;

- pod ziemię ze wstydu zapadł;

- ew. nikogo do domu nie zapraszał

 

Pozdrowienia TomekJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dodam, że z racji swojego wrodzonego tchórzostwa, zmieniłem plany.

Zamierzałem dać najnormalnieszy w świecie jesionowy [bo to moje ulubione przepiękne srebrno-złote drewno] calowy parkiet.

Skutek strachów-lachów zmieniłem go z bólem na egzotyka 17mm.

W sypialni będzie 12mm bambus, bo Żona sobie ukochała. :D

 

Jak mi źle pójdzie, to publicznie się pokajam i uznam się za debila nie umiejącego przewidywać zdarzeń.

Wszystko opiszę na Forum ku przestrodze, bo dostanę po doopie ładnych parę groszy i będę błądził wśród szpar w parkiecie. :D

 

Póki co - nic się nie boję i serdecznie dziękuję Adamowi_MK za wsparcie duchowe.

Podobnie jak On, nie układam parkietów, ale podobnie jak Adam nie wierzę w duchy

i widzę co się dzieje [a właściwie co się NIE DZIEJE] dookoła mnie w zakresie drewna na podłodze.

 

Pozdrawiam TomekJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, ale ty nie masz podłogówki, jak rozumiem, a ogrzewanie podłogówką inaczej jednak traktuje drewno, bo grzanie jest od środka (znaczy się spod spodu), więc działa w dużo większym stopniu.

 

Boorg, wypowiedz się jeszcze, czy lepsza byłaby mozaika, czy panele? (pod kątem efektywności grzania no i szpar), a może ten cienki parkiet lamelowy jednak by się sprawdził? Ja też chciałabym mieć drewno, najlepiej olejowane, dlatego najbardziej odpowiadałby mi parkiet, potem mozaika, w ostateczności te panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żaba nie doradzę Ci konkretnie bo sam mam podłogówkę pod kamieniem a tam gdzie drewno są grzejniki, ale...

...czy masz już rozprowadzoną i zalaną instalację od podłogówki?

Moim zdaniem powinno się uwzglęnić przy obliczeniu podłogówki, że podłoga będzie wykończona drewnem.

 

Pozdrawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinno się uwzglęnić przy obliczeniu podłogówki, że podłoga będzie wykończona drewnem.

Zgadam się. W programach do obliczania parametrów podłogówki dokładnie definiuje się warstwy pod wężownica jak i nad nią. Ja zrezygnowałem z podłogówki w pokojach "personalnych" - tam będą grzejniki. Pomieszczenia z podłogówką będa miały kafelki. Ja mam problem z głowy ale też trochę się nad tym zastanawiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, ale ty nie masz podłogówki, jak rozumiem, a ogrzewanie podłogówką inaczej jednak traktuje drewno, bo grzanie jest od środka (znaczy się spod spodu), więc działa w dużo większym stopniu.

 

Ależ oczywiście, że planuję podłogówkę po całości parteru [112m2].

 

Co do innego sposobu traktowania drewna, to cóż mu zaszkodzi te 29C? Czy nawet 32C?

Przecież latem [od słońca za oknem] ogrzewa się do dużo wyższej temperatury - czyż nie?

Czy jest ktoś, kto zasłania wtedy parkiet ekranem ze styropianu i folii alu?

:lol:

Czy coś strasznego się wtedy z parkietem dzieje?

A jeżeli nawet TAK - to co zmieni w temacie parkietu ogrzewanie podłogowe ZIMĄ ?

 

Jasne. Zdaję sobie sprawę, że trzeba nieco "przewymiarować" podłogówkę pod drewnem [opór cieplny].

Jednak ważniejsze się zdaje dobre docieplenie domu, tak aby te 29C pod podłogą wystarczyło do komfortu cieplnego.

Wydaje mi się, że [moim bardzo skromnym zdaniem] dobrze sprawdzi się w takim układzie mechaniczna wentylacja [z reku].

Uniknie się dużych skoków temperatury a zwłaszcza wilgotności.

A to, mam nadzieję, pomoże w utrzymaniu parkietu w dobrej kondycji.

 

pozdrawiam TomekJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wiem, że jesteś fachowcem Boorg, ale nie powielaj mitów.

Mam stareńki, bo 15letni parkiet z goownianego [Twoim zdaniem] buku.

Mieszkam w bloku z płyty.

Dziś około 16:00 było 25% wilgotności a podłoga miała spokojnie ponad 35C.

Teraz, o 02:15 leje jak z cebra, wilgotność jest równe 70% a temperatura 19,5 stopnia.

 

W zimie, koło kaloryfera jest bez gadania ze 40 stopni, a że lubię sobie zapalić papieroska na bakonie, to otwieram drzwi i sobie palę.

Podłoga jest owiewana powietrzem o minusowej temperaturze, bo na nałóg nie ma mocnych. :oops:

Gradient temperatur sięga 50 celsjuszów.

O żadnych szparach przy drzwiach czy kaloryferach - nawet mowy nie ma!

Masz wątpliwości - to za pół godziny zamieszczę Ci zdjęcie podłogi [z excifem].

Więc jak możesz - to nie strasz ludzi... .

Dzięki za wyczerpującą kryktykę. Pozwolę sobie ustosunkować się do Twojej wypowiedzi.

Po pierwsze.

Nie lubię określenia fachowiec - w wielu wypadkach używane jest w negatywnym kontekście. Uważam, że jestem rzemieślnikiem i to raczej przeciętnym. Nie mam monopolu na wiedzę - przekazuję swoją wiedzę popartą doświadczeniem. Ty masz inne doświadczenia ale to nie znaczy, że ja kłamię.

Po drugie.

Nigdzie nie napisałem o gównianym buku. Używam określenia kłopotliwe, niestabilne itp. Z punktu widzenia obróbki drewna buk jest wręcz idealny: łatwy do cyklinowania, szlifowania, cięcia, frezowania, polerowania. Jakbym miał polecać podłogi pod siebie to każda byłaby z buku. Ale nie o to chodzi - chodzi o rzetelność i uczciwość w udzielaniu porad i wskazówek.

Po trzecie.

Drewno to nie trawa (z wyjątkiem wspomnianego przez Ciebie w drugim poście bambusa) - nie od razu reaguje na zmiany wilgotności otoczenia. Jeżeli o 16 jest 25% a 10 godzin później 70% a zapewne za następne 10 godzin znów mamy 25% - nie ma powodu do obaw średnia wilgotność wyniesie około 45-50%.

Po czwarte.

Jest różnica pomiędzy 15 letnim bukiem a świeżym parkietem. Najwięcej zmian w podłogach drewnianych jest w pierwszym roku po położeniu. Jeżeli miałeś pecha i:

- kupiłeś mokre drzewo;

- położyłeś parkiet na zbyt wilgotną wylewkę;

- użyłeś klejów wodnych do zamocowania klepki bukowej;

- po położeniu podłogi zrobiłeś gruntowny remont ścian, malowanie i wymianę płytek w łazience i kuchni

Twoja podłoga bukowa po tych nieszczęściach będzie wyglądała fatalnie.

Aby zapobiec uszkodzeniom podłogi drewnianej należy przed montażem:

- zakończyć wszelkie prace "mokre";

- zmierzyć wilgotność wylewek i drewna;

- wietrzyć pomieszczenia aby wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka.

W trakcie montażu buku i innych "wodonielubnych" gatunków (np. grab, klon, jesion) należy unikać wodnej chemii (gruntów, klei i niektórych lakierów).

Aby ograniczyć pracę świeżego parkietu rzetelni producenci pokryć podłogowych:

1. Sezonują drewno (czasami po kilka lat :o ) a dopiero potem wykonują z tego parkiet.

2. Parzą drewno (traktowanie gorącą parą wodną) - czyli sztucznie postarzają.

 

Dlatego powtórzę jeszcze raz. Twoja 15 letnia podłoga bukowa nie reaguje na zmiany tak jak parkiet fabrycznie nowy. :roll:

Po piąte.

Ów papierosek zimową porą. Należą sie dla Ciebie tylko pochwały - reguralnie wietrzysz swoje mieskanko. W wielu postach pisałem, że to jest minimum (jeżeli nie nawilżamy pomieszczeń w mroźne zimy), aby podłogi drewniane wygladały dobrze przez cały rok. A to, że przy kaloryferze jest + 40 st. a na dworzu - 20 st. to nieistotne: zimne powietrze wpadające do mieszkanka dostarcza Twojemu parkietowi niezbętnej wilgoci. :wink: I to jest istotne! :D Niech żyje palenie na balkonie!!! :wink: :oops: :lol:

Po szóste.

Forum to wymiana myśli/doświadczeń. Umieść te zdjęcia nie dla mnie - umieść je dla wszystkich!!! :p

Po siódme.

W tym wątku nie straszę :oops: - jest na forum wątek o duchach. Zajrzyj tam. Tam naprawdę straszę... Uchuuuuu!!! :wink:

 

Podłoga bukowa:

- widok ogólny

http://www.magix-photos.com/mediapool02/A4/E9/69/20/9E/F4/11/DA/B3/21/3F/9E/D4/4C/25/9A/oma/10/3F99DB70D3DA11DAB845FD82D44C259A.jpg

ogólnie nie wygląda źle.

- zbliżenia

http://www.magix-photos.com/mediapool02/A4/E9/69/20/9E/F4/11/DA/B3/21/3F/9E/D4/4C/25/9A/oma/10/43A41910D3DA11DA85124504D44C259A.jpg

http://www.magix-photos.com/mediapool02/A4/E9/69/20/9E/F4/11/DA/B3/21/3F/9E/D4/4C/25/9A/oma/10/4141BF10D3DA11DA8D9F0CF4D44C259A.jpg

tutaj trochę gorzej.

 

A tak wygląda po reaktywacji :wink: :

http://www.magix-photos.com/mediapool02/A4/E9/69/20/9E/F4/11/DA/B3/21/3F/9E/D4/4C/25/9A/oma/10/47294830D3DA11DAB4FC0CEBD44C259A.jpg

http://www.magix-photos.com/mediapool02/A4/E9/69/20/9E/F4/11/DA/B3/21/3F/9E/D4/4C/25/9A/oma/10/45768F20D3DA11DAAB3FED20D44C259A.jpg

W rolach głównych olej Watco Timberex Heavy Duty + pasta FitPolish Berger-Siedle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą kryktykę. Pozwolę sobie ustosunkować się do Twojej wypowiedzi.

Ty masz inne doświadczenia ale to nie znaczy, że ja kłamię.

 

Uchowaj Boże! Żadna to nie była krytyka, tylko prośba, abyś nie straszył ludzi. :D

A "doświadczenie mam jako użytkownik podłogi. I myślę, że jest nas wielu. :lol:

 

 

Aby zapobiec uszkodzeniom podłogi drewnianej należy przed montażem:

- zakończyć wszelkie prace "mokre";

- zmierzyć wilgotność wylewek i drewna;

- wietrzyć pomieszczenia aby wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka.

W trakcie montażu należy unikać wodnej chemii (gruntów, klei i niektórych lakierów).

 

Właściwie to warto było wkleić CAŁĄ Twoją odpowiedź! Bo to jest sedno sprawy!

Jestem przekonany [i sprawdzę to na własnej doopie], że w oparciu o takie wskazówki - MUSI parkiet na podłogówce zadziałać bez szwanku.

Szkoda, że jesteś z Wwy. Pewnie i ceny masz warszawskie. :cry:

 

Btw. A może odezwałby się Pan Ktoś, kto ma calowy parkiet albo 40mm dechy na podłogówce? :roll:

 

pozdrawiam TomekJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...