Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Deska warstwowa 15 mm, dąb naturalny, 19 cm szer, klejona do podłoża, w I sezonie grzewczym:

 

IMGP2633.JPG

 

IMGP2635.JPG

 

Jestem załamana. Co mogło być przyczyną?

Powinnaś zachować odpowiedni poziom temperatury podłogi jednak pomimo tego, winą należy obarczyć zarówno projektanta i wykonawcę, którzy bądż nie mieli podstawowej wiedzy o właściwościach drewna, bądż dla uzyskania efektu wizualnego zastosowali szerokość w zaden sposób nie odpowiadającą wymogom stawianym okładzinom drewnianym instalowanym na ogrzewanych podkładach.

Podłoga po okresie grzewczym zamknie szczeliny, jednak może powstać bardzo poważny problem w zespoleniu poszczególnych warstw w konstrukcji elementów okładzinowych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - 35 stopni. Super. Z tego co wiem to polecane maks 27. Ja u sieie nie dalem wiecej niz 30.

 

Fantom

Temperatura "wychodząca max 35st" nie oznacza temperatury powierzchni podłogi. Przy takiej temperaturze czynnika grzewczego temperatura okładziny podłogowej jest w bezpiecznej strefie dla drewna. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura "wychodząca max 35st" nie oznacza temperatury powierzchni podłogi. Przy takiej temperaturze czynnika grzewczego temperatura okładziny podłogowej jest w bezpiecznej strefie dla drewna. Pozdrawiam.

 

Też mi się tak wydawało.

Zastanawia mnie tylko jedno - czy deska warstwowa, gotowa, olejowana, powinna, jak lita, leżakować w miejscu montażu. Czy to, że przyjechała kilka dni przed montażem mogło mieć znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydawało.

Zastanawia mnie tylko jedno - czy deska warstwowa, gotowa, olejowana, powinna, jak lita, leżakować w miejscu montażu. Czy to, że przyjechała kilka dni przed montażem mogło mieć znaczenie?

Skrajna szerokość elementu plus skrajne warunki klimatyczne w przypadku ogrzewania podłogowego to główne przyczny zaistniałej sytuacji. Inne czynniki mogą mieć mniejszy lub większy wpływ, jaki trzeba znać parametry techniczne. Leżakowanie może tak samo pomóc jak i zaszkodzić, wszystko zależy w jakim stanie dotarł materiał i w jakich warunkach drewno leżakowało. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z wylewką pod deskami:

Ile czasu od jej wylania minęło do położenia desek?

W jakim miesiącu deski były klejone?

Czy wylewka była wygrzewana?

Czy była mierzona wilgotność wylewki przed położeniem desek?

Czy ma dylatacje?

Czy sam parkiet ma dylatacje?

Jakie ma wymiary podłoga w tym pomieszczeniu, w którym nastąpiło pęknięcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinnaś zachować odpowiedni poziom temperatury podłogi jednak pomimo tego, winą należy obarczyć zarówno projektanta i wykonawcę, którzy bądż nie mieli podstawowej wiedzy o właściwościach drewna, bądż dla uzyskania efektu wizualnego zastosowali szerokość w zaden sposób nie odpowiadającą wymogom stawianym okładzinom drewnianym instalowanym na ogrzewanych podkładach.

Podłoga po okresie grzewczym zamknie szczeliny, jednak może powstać bardzo poważny problem w zespoleniu poszczególnych warstw w konstrukcji elementów okładzinowych. Pozdrawiam.

podpisuje sie obiema rekami..15stka w deie na odrzewanie..powodzenia..:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom "normalny". Przy aktualnych mrozach, bez problemu utrzymuje na parterze temeprature 21 st, puszczajac w podlogowke maks 30 st. A deski mam plywajace. Czyli sporo wiekszy opor niz klejone. Po co dawac 35 ??

Fantom

Nie rozumiesz pojęcia bilansu cieplnego gdzie temperatura jest jedną z funkcji tegoż bilansu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...