Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie, czy sa jakieś przeciwskazania abym na ogrzewanie podłogowe polozyła litą deskę merbau? Czy podłogówka wydoli? Deska ma 15 mm grubości.

Przy zakładanym R 0.1 m2K/W dla okładziny podłogowej deska merbau 15 mm wydoli w zupełności.

Dla zamaskowania pracy drewna proponuję deski z fazką. Fachowe wykonanie z odpowiednim systemem klejowym jest tu sprawą nadrzędną. Pozdrawaiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozna zapytac szanownych forumowiczow jaka firme deski warstwowej wskazaliby z wlasnego doswiadczenia na ogrzewanie podlogowe. Kahrs, Barlinek, Parkett Service? Tak do ok 120 zl/m2, z fazkami, na zamkach. Facet w jednym salonie zachwalal Kahrsa, pokazywal, cmokal itd. Ale kiedy pytalem 2 roznych stolarzo/instalatorow to nie bylo juz tak oczywiste, ze Kahrs. Co Panstwo na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to mówią kropla drąży skałę:) a skoro jednomyślnie Parkietkomplex, jarekkur i ghost34 uważacie że lepiej deski bambusowe przykleić do wylewki to tak zrobimy

 

oczywiście proszę o dalsze podpowiedzi np. co do kleju ponieważ bambus lakierowany jest z czterech stron wyczytałam że dobrym klejem byłby dwuskładnikowy poliuretanowo epoksydowy??? jeśli tak to jakiej firmy jest tego sporo na rynku

czy zużycie można przyjąć na poziomie 1kg na mkw

 

dodam że wylewka ok (będzie jeszcze sprawdzana)podłoga na piętrze bez podłogówki

Edytowane przez Kaśka73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to mówią kropla drąży skałę:) a skoro jednomyślnie Parkietkomplex, jarekkur i ghost34 uważacie że lepiej deski bambusowe przykleić do wylewki to tak zrobimy

 

oczywiście proszę o dalsze podpowiedzi np. co do kleju ponieważ bambus lakierowany jest z czterech stron wyczytałam że dobrym klejem byłby dwuskładnikowy poliuretanowo epoksydowy??? jeśli tak to jakiej firmy jest tego sporo na rynku

czy zużycie można przyjąć na poziomie 1kg na mkw

 

dodam że wylewka ok (będzie jeszcze sprawdzana)na piętrze bez podłogówki

Klej epoksydowo poliuretanowy jest za twardy na podłogówkę. Poliuretan jednoskłądnik lub coś z grupy MS to najlepsze rozwiązanie. Przed wyborem kleju należy przeprowadzić testy klejowe na zakupionej desce bambusowej. 1kg/m2 to może być za mało przy tak dużej desce. Wybór kleju czy całego systemu klejowego zleć firmie parkieciarskiej a unikniesz kłopotów. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej epoksydowo poliuretanowy jest za twardy na podłogówkę. Poliuretan jednoskłądnik lub coś z grupy MS to najlepsze rozwiązanie. Przed wyborem kleju należy przeprowadzić testy klejowe na zakupionej desce bambusowej. 1kg/m2 to może być za mało przy tak dużej desce. Wybór kleju czy całego systemu klejowego zleć firmie parkieciarskiej a unikniesz kłopotów. Pozdrawiam.

hmmm oczywiscie proba klejowa na 4 stronnie lakierowanej desce jest podstawa..ale co do ms vs epo-pu to pozwole sobie sie do konca nie zgodzic..epoksyd o wiele lepiej sie "wgryza " w lakier w desce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm oczywiscie proba klejowa na 4 stronnie lakierowanej desce jest podstawa..ale co do ms vs epo-pu to pozwole sobie sie do konca nie zgodzic..epoksyd o wiele lepiej sie "wgryza " w lakier w desce..

Ghost przyznaję Ci rację w sprawie spójności epoksydu z lakierowaną deską, jednak twardy klej w znacznym stopniu przenoci "pracę drewna" na podkład, a z jakością tych podkładów jest różnie. Biorąc całość pod uwagę, wybór nie jest taki prosty. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to mówią kropla drąży skałę:) a skoro jednomyślnie Parkietkomplex, jarekkur i ghost34 uważacie że lepiej deski bambusowe przykleić do wylewki to tak zrobimy

 

oczywiście proszę o dalsze podpowiedzi np. co do kleju ponieważ bambus lakierowany jest z czterech stron wyczytałam że dobrym klejem byłby dwuskładnikowy poliuretanowo epoksydowy??? jeśli tak to jakiej firmy jest tego sporo na rynku

czy zużycie można przyjąć na poziomie 1kg na mkw

 

dodam że wylewka ok (będzie jeszcze sprawdzana)podłoga na piętrze bez podłogówki

 

powinnaś sprawdzić klej firmy Sika jednoskładnikowy. Jednak bardzo podejrzane są spody bambusa. Bez sprawdzenia przyczepności tzw siły wiązania (adhezji) tego nazwijmy lakieru z klejem. Pamiętaj, że teoretycznie kleisz lakier do podłoża. Koniecznie sprawdź. To jest tak jak z listwami klejonymi do ściany, de facto są przyklejone do farby. podobne z tym bambusem. Kleje jednoskładnikowe mają dużą moc przyssania się do powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktos powiedziec, jak niebezpieczne jest ulozenie desek drewnianych, litych, dlugich na 2,5m, szerokich na 18cm, klejonych do podloza rozsadnie suchego oraz pozostawienie podlogi na zime w nieogrzewanym (jako, ze nikt tam jeszcze nie bedzie mieszkal), ale ocieplonym domu? Pozdrawiam.

Tragicznie nie rozsądne. To nie gres. Im większy element tym większa praca.

Ja bym się martwiła czy tynk wytrzyma przemarzanie nie wspominając o g-k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem juz tez, ze nie powinnam tego robic. Zdecyduje sie raczej ( z bolem serca, bo marzylam o "zywym" drewnie) na deske trojwarstwowa..Coz, zycie weryfikuje plany czasem. Dziekuje za odpowiedz. Tynki po zimie, jak na razie w porzadku. Nie strasz:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem niemal zdecydowany na parkiet dębowy na ogrzewaniu podłogowym.

Dom dobrze ocieplony (tzw 5 -litrowy) stąd temp posadzki bedzie na niskim poziomie.

Chciałbym zastosować parkiet grubosci 16mm o wymiarach 70x420.

Po wizycie w pewnej stolarni zostałem poinformowany, ze nie powinno sie stosować drewna na podłogówkę, wiem ze to bzdura, u nich standardem jest pakiet 19 i 22 mm ale moga mi zfrezować do 16 mm.

Czy wybrany wyzej rozmiar jest jeszcze dopuszczalny? czy lepiej poszukać węższych klepek o szer 60mm?

 

Z ulotki tej stolarni wyczytałem że parkiet ma wilgotnosc 10 +-3%, sprzedawca stwierdził ze faktycznie parkiet będzie miał 9%.

Rozumiem że i tak pomiar wilgotnosci przy kupnie bedzie potrzebny ale to 10+-3% troche daje do myślenia.

Edytowane przez danielw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem niemal zdecydowany na parkiet dębowy na ogrzewaniu podłogowym.

Dom dobrze ocieplony (tzw 5 -litrowy) stąd temp posadzki bedzie na niskim poziomie.

Chciałbym zastosować parkiet grubosci 16mm o wymiarach 70x420.

Po wizycie w pewnej stolarni zostałem poinformowany, ze nie powinno sie stosować drewna na podłogówkę, wiem ze to bzdura, u nich standardem jest pakiet 19 i 22 mm ale moga mi zfrezować do 16 mm.

Czy wybrany wyzej rozmiar jest jeszcze dopuszczalny? czy lepiej poszukać węższych klepek o szer 60mm?

 

Z ulotki tej stolarni wyczytałem że parkiet ma wilgotnosc 10 +-3%, sprzedawca stwierdził ze faktycznie parkiet będzie miał 9%.

Rozumiem że i tak pomiar wilgotnosci przy kupnie bedzie potrzebny ale to 10%+-3% troche daje do myślenia.

 

Drewno o wilgotności 10+-3 to stara nieaktualna norma. Dzisiaj powinno mieć 9%+_2% z tym, że te +_ 2% dotyczy pojedyńczych klepek. Jeżeli obiecują w umowie 9% to bądź konsekwentny zmierz wilgotność przy oddbiorze. Sprawdź dokładnie podłoże. Jest to bardzo ważne często bardziej niż drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś z Was miał doświadczenie z deską 3-warstwową firmy quick-parquet? Sprzedawca tłumaczy mi, że spodnia warstwa - w której powycinane są takie małe lamelki - tworzą kanaliki, dzięki którym możliwy jest ruch powietrza, a tym samym ogrzewanie jest bardziej efektywne. Co sądzicie? Czy to nie osłabia sztywności podłogi? Będę wdzięczna za info na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś z Was miał doświadczenie z deską 3-warstwową firmy quick-parquet? Sprzedawca tłumaczy mi, że spodnia warstwa - w której powycinane są takie małe lamelki - tworzą kanaliki, dzięki którym możliwy jest ruch powietrza, a tym samym ogrzewanie jest bardziej efektywne. Co sądzicie? Czy to nie osłabia sztywności podłogi? Będę wdzięczna za info na ten temat.

Szczeliny między lamelkami mają bardzo niewielki wpływ na polepszenie przenikalności cieplnej deski dwuwarstwowej.

Szczególy http://annals-wuls.sggw.pl/files/files/fwt/fwt2010no72art32.pdf

Natomiast mogą się przyczynić do żeberkowania powierzchni przy zbyt cienkiej (< 4mm) okładziny powierzchniowej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytanie moje takie. Jaka zalozyc cene na grunt + dobry klej do desek wielowarstwowych na m2? Albo inaczej ile ogolnie kosztow zwiazanych z materialami "montazowymi"? Deska ile kosztuje wiem, robocizna tak samo ale reszta?
Osobiście wyceniam to na miejscu z korektą powykonawczą i cena może dojść do 100zł/m2. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczeliny między lamelkami mają bardzo niewielki wpływ na polepszenie przenikalności cieplnej deski dwuwarstwowej.

Szczególy http://annals-wuls.sggw.pl/files/files/fwt/fwt2010no72art32.pdf

Natomiast mogą się przyczynić do żeberkowania powierzchni przy zbyt cienkiej (< 4mm) okładziny powierzchniowej. Pozdrawiam.

 

Dziękuję, Parkietkomplex, czyli może być tak, jak myślałam. Gorzej, zamiast lepiej. Jakie rozwiązanie byś doradził? Mam zarezerwowane 15mm +/- 2 mm na podłogę. Quick-parquet ma razem 11 mm grubości. Może to za mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często na podłogówkę stosowałem dwuwarstwowy Parat-dos z Dąbexu grubości 13mm i takie rozwiązanie uważam za optymalne, gdzie dobra jakość idzie w parze z dobrą ceną i dobrą przenikalnością cieplną. Grubość 11mm przy dwuwarstwówce może być przy założeniu, że warstwa powierzchniowa będzie miała minimum 4mm, tu trzeba poszukać takiego produktu. Cieńsze warstwy powierzchniowe dobrze się zachowują na podkładach ze sklejki. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...