Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

Było już to kilka razy wałkowane. Niuch, niuch i mamy:

 

fotki przetestowanego w praktyce ogrzewania RolandaB (na panelach):

http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=43901&q=rolandb&k=2

 

i dyskusje dokładnie na ten sam temat:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=60244&highlight=nadaremno

 

Poza tym prawie w każdym z odcinków "Grand designs" ludzie kładą podłogówkę i na to surowe dechy. Nikt się tak nie szczypie jak u nas. :-?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...Poza tym prawie w każdym z odcinków "Grand designs" ludzie kładą podłogówkę i na to surowe dechy. Nikt się tak nie szczypie jak u nas. :-? ...

Oglądam jak tylko mogę.

Ale to zupełnie inny świat (jak obejrzałem cyklinowanie a potem jakość szlifu to wymiękłem (ja widziałem mnóstwo wad - chociaż TV kłamie :oops: - a facet w programie był zachwycony gładką powierzchnią :D )- w Polsce przy takim wykonaniu wyleciałbym pierwszy... ... a za mną cykliniarka. :wink: :lol:

 

"...Każda nowa podłoga wygląda ładnie, ale podłoga drewniana starzeje się najładniej..." - to nie moje słowa ale w pełni zgadzam się z nimi.

 

 

...wypowiedz się jeszcze, czy lepsza byłaby mozaika, czy panele?...

A jakie gatunki drewna są w kręgu Twoich zainteresowań??? :o

 

P.S.

W jeszcze innym z odcinków Grand Designs na świeżo położoną/wycyklinowaną podłogę położono... ... wykładzinę dywanową. Więc wygląd desek (szpary/nierówności) raczej nie miał znaczenia. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Poza tym prawie w każdym z odcinków "Grand designs" ludzie kładą podłogówkę i na to surowe dechy. Nikt się tak nie szczypie jak u nas. :-? ...

Oglądam jak tylko mogę.

Ale to zupełnie inny świat (jak obejrzałem cyklinowanie a potem jakość szlifu to wymiękłem (ja widziałem mnóstwo wad - chociaż TV kłamie :oops: - a facet w programie był zachwycony gładką powierzchnią :D )- w Polsce przy takim wykonaniu wyleciałbym pierwszy... ... a za mną cykliniarka. :wink: :lol:

 

Hue hue, i jeszcze inwestorzy przeważnie sami rozprowadzają podłogówkę, kładą deski i cyklinują :D

 

Patrząc na ten program jak ludzie którzy zupełnie nie mają pojęcia o budowaniu sami przejmują rolę projektanta, kierownika budowy i wykonawcy myslę sobie że fajnie by było gdyby nakręcili "Grand designs - pięć lat później". Ale to już temat na osobny wątek :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No to ja napiszę :wink: zaba_gonia, monka w salonie mam panele drewniane Karsha merbau 15mm a pod nimi podłogówkę. Jestem po pierwszym sezonie grzewczym i mówię co następuje :wink: : Podłoga nie ma ani mm szparki (ale jest klejona a nie pływająca), nie wypaczyła się, nie podniosła, nie opadła, nie skrzywiła...nic...wygląda dokładnie jak po ułożeniu. Komfort cieplny b.dobry. Toczyłam z mężem wojnę o parkiet ale ten uparł się, że albo drewniane panele (i to jakieś porządniejsze) albo terakota imitująca drewno bo przy parkiecie będą szpary :-? Imitacji nie chciałam więc żeby uniknąć rozwodu albo innego mordu :wink: zgodziłam się na te panele i teraz nie żałuję. Drugim razem postąpiłabym tak samo:drewniany panel i podłogówka :D

ps. boorg, dziękuję za utwierdzenie w przekonaniu, że mąż dobrze wybrał :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja napiszę :wink: zaba_gonia, monka w salonie mam panele drewniane Karsha merbau 15mm a pod nimi podłogówkę. Jestem po pierwszym sezonie grzewczym i mówię co następuje :wink: : Podłoga nie ma ani mm szparki (ale jest klejona a nie pływająca), nie wypaczyła się, nie podniosła, nie opadła, nie skrzywiła...nic...wygląda dokładnie jak po ułożeniu. Komfort cieplny b.dobry. Toczyłam z mężem wojnę o parkiet ale ten uparł się, że albo drewniane panele (i to jakieś porządniejsze) albo terakota imitująca drewno bo przy parkiecie będą szpary :-? Imitacji nie chciałam więc żeby uniknąć rozwodu albo innego mordu :wink: zgodziłam się na te panele i teraz nie żałuję. Drugim razem postąpiłabym tak samo:drewniany panel i podłogówka :D

ps. boorg, dziękuję za utwierdzenie w przekonaniu, że mąż dobrze wybrał :wink:

 

Brawa za potwierdzenie słuszności takiego rozwiązania. :D

Co to za panele? Jaka to firma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heath, tak jak pisałam wyżej :wink: panele drewniane firmy Karsh. Mam porównanie z drewnianym Tarketem też merbau, co prawda pod Tarketem nie ma podłogówki ale już po samym położeniu od początku było widać różnicę między Tarketem a Karshem. Na Karshu prawie nie widać łączeń, właściwie to widać je dopiero wtedy kiedy chcesz je zobaczyć. Natomiast na Tarkecie łączenia widać. Co prawda szpar żadnych nie ma, podłoga na pierwszy rzut oka jest tak samo ładna ale...widać łączenia :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie śledzę to drewno na podłogówce i mimo różnych opinii ja z drewna nie zrezygnuję .

Wymyśliłem sobie w całym domu podłogówkę , no ale na płytki w salonie i sypialniach zgodzić się nie mogę .

Zastanawiam się tylko nad parkietem 10 mm bez felca ( klejonym ) i wydaje mi się to doskonałym rozwiązaniem .

Po pierwsze - 10 mm to w okolicach użytkowej grubości parkietu tradycyjnego

Po drugie - brak felca umożliwia cyrkulację powietrza pomiędzy deszczułkami , a to z kolei poprawia przewodność całej podłogi .

Po trzecie - brak felca - w razie powstawania szczelin , prawdopodobnie pozwoli na ich równomierny rozkład , a więc mniejsze szczeliny ( o ile wogóle powstaną)

Problem ucieczki ciepła "w dół" dotyczy tylko parteru . Przy domu 2 kondygnacyjnym ciepło uciekające w dół z wyższej kondygnacji dogrzeje nam sufit i zostanie - mało tego - prawdopodobnie znaczna jego część powędruje na piętro .

Pozostaje więc lepsze docieplenie podłogi parteru i nie ma się czym przejmować .

A przy okazji - jest tu paru doswiadczonych forumowiczów - może mi ktoś podać jakieś uproszczone metody wyliczania podłogówki .

Projektu na razie nie robiłem , zaprzyjaźniony hydraulik twierdzi , że zrobi mi bez wyliczeń i będzie działać ( wiem że takie robił , tylko raczej w układach mieszanych ) . Chciałbym przed położeniem skonsultować jego wyliczenia z teorią .

Będę miał tylko podłogówkę i nie chciał bym marznąć lub pruć podłóg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam salon ok 56 m2 i dosyć sporo okien w nim, zastanawiam się czy ogrzał bym taką powierzchnię podłogówką a jeżeli tak to o ile więcej kosztuje ogrzanie podłogówką od tradycyjnego grzejnika. Też chciałbym położyć w salonie jakąś "ciepłą " podłogę (może mozaikę z parkietu przemysłowego)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

My też chcemy mieć drewnianą podłogę nie drewnopodobną lub pochodną a terakota przykrywana latem "kocami" odpada bo to obciach

Do tego chcemy mieć wielkie okana niemal do poziomu podłogi dlatego odpadały klasyczne grzejniki umieszczone pod oknami lub na bocznych ścianach.

I te wszystkie czynniki zdecydowały że na 90% będziemy mieli tzw. grzejniki kanałowe, umieszczone w podłodze pod oknami. Jeśli nie masz jeszcze ogrzewania to może to jest rozwiązanie dla Ciebie. Sprawnośc tych grzejników jest niemal identyczna z panalowymi a estetyka no tutaj wogóle nie ma porównania.

 

Pozdrawiam

Andrzej

http://www.verano-konwektor.pl/grzejnik_kanalowy_verano.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem na forum i już cokolwiek wiem

Ja jednak nadal upieram się przy 100% podłogówki .

A jak zamierzacie czyścić te kanały ?

Przecież za kilka lat będzie tam składowisko wszelakiego brudu .

Bo z takiego kanału chyba nawet odkurzczem wszystkiego się nie wyssa ?

Nie wspomnę o problemie wyjęcia np obrączki czy innych małych i ciężkich przedmiotów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ściągnąłem sobie program KAN.CO i wykonałem wstępne obloczenia grzejnika podłogowego .

Wyniki jakie uzyskałem trochę mnie zaniepokoiły .

Otóż zadałem grzejnikowi podłogowemu takie same warunki pracy mniej więcej takie :

pod grzejnikiem :aluminium 0,001 , styropian 0,2 , beton 0,3

nad grzejnikiem beton 0,1 i dwa pokrycia

1 . terakota 0,01

2 . dąb 0,01

i wyniki wstępnych obliczeń mocy mnie zaskoczyły .

Otóż dla 1 . moc wyszła mi na poziomie 70 W/m2

dla 2 . uzyskałem moce na poziomie 44 W/m2

czy tak wygląda rzeczywistość , czy może popełniłem jakiś błąd - a może ten program źle liczy ?

Nie zajmowałem się projektem całej instalacji - chciałem tylko oszacować możliwe do uzyskania moce .

Czy rzeczywiście 1 cm podłogi dębowej tak drastycznie zmniejsza wydajność podłogówki ( ponad 35% spadek mocy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz sulej

Znajomy instalator nie dawno kładł podłogówkę , ale z rur fi 20. Cały salon był w drewnie. Jak na razie wszystko jest ok tzn było tej zimy.J Osobiscie przy drewnuianej podłodze nie jestem zwolennikiem ogrzewania podłogowego. Trudno jest przewidziec co stanie sie z drewnem w przeciagu kilku lat........Jeżeli chcecie mieć ładną drewnianą podłogę w salonie to jest na to rozwiazanie. Ostatnio takie rozwiazanie zaproponowałem klientowi. Był zachwycony. Proponuję Tobie wybrać grzejnik podłogowy np. Brugmana Interra. Jedynym minusem tego grzejnika jest jego cena :) ten który klient sobie wybrał to Interra GK270/45/45S cena netto 2470 zł do tego kratka 270/45 merbau 1168 zł Netto. Tutaj znajdziesz szczegóły http://www.brugman.pl/pdf/Brugman_interra_cennik.pdf

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w którymś poście pytałem czy taki grzejnik schowany w wąskim tunelu jest aby wydajny - to jakby obudowąć zwykły kaloryfer - a na ten temat to wiekszość z nas ma jako takie pojęcie .

Zakładzjąc jednak że skuteczność grzania takim grzejnikiem jest zadawalająca , pozostaje pytanie - jak w takim tunelu sprzątać , nie wspomnę o problemie z wyjęciem drobnych przedmiotów . No chyba że jest jakieś sprytne rozwiązanie .

Co do drewna i podłogówki - ludzie mają i chyba się sprawdza .

Martwi mnie tylko tak drastyczny ( według szacunków w programie KAN.CO) spadek mocy .

Zawsze jednak można podnieść temperaturę w rurkach - moje szacunki dotyczyły 45 stopni na zasilaniu i założeniu 10 st spadku temperatury .

Pytanie zadałem aby mądrzejsi ode mnie się wypowiedzieli czy to co policzyłem jest prawdą Może gdzieś jest błąd ).

Wcześniej czytałem gdzieś na forum że spadek mocy powinien być na poziomie kilku procent .

Nadal podnoszę temat i czekam na wypowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...