Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

Znajomy instalator nie dawno kładł podłogówkę , ale z rur fi 20. Cały salon był w drewnie. Jak na razie wszystko jest ok tzn było tej zimy.J Osobiscie przy drewnuianej podłodze nie jestem zwolennikiem ogrzewania podłogowego. Trudno jest przewidziec co stanie sie z drewnem w przeciagu kilku lat........Jeżeli chcecie mieć ładną drewnianą podłogę w salonie to jest na to rozwiazanie. Ostatnio takie rozwiazanie zaproponowałem klientowi. Był zachwycony. Proponuję Tobie wybrać grzejnik podłogowy np. Brugmana Interra.

Czy to znaczy że wysoka temperatyta tylko pod oknem - nie spowoduje rozsychania podłogi .

A może wybierając grzejnik tunelowy zgadzamy się na szpary w parkiecie - ale tylko pod oknem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

u siebie kładziemy merbau przemysłowy 15mm na całym parterze na podłogówkę, równiez w sypialniach. Tylko w kuchni i hallu kafelki ale to bardziej ze wzlędu na tradycje niz na koniecznośc bo w końcu do salonu (merbau na podłodze) będzie sie wchodzić tez z tarasu i ogrodu. Już wiem, że będę olejował i planowąłem Bona Carl's Oil 90 ale ostatnio dotarły do mnie wiesci o Pallmann Magic Oil i jego super właściwościach. Zastanawiam się bo jeszce moge to zmienić - czy ktoś ma doświadcczenie z tym olejem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz sulej

Wysoka teperatura tylko pod oknem? Grzejnik jak najbardziej bedzie pod oknem. Cyrkulacja ciepłego powietrza bedzie na tyle duża, że bez problemów ogrzejemy pomieszczenie. Można zastosowac opcje grzejnika kanałowego z wentylatorem. W tym wypadku dotyczy to głownie grzejników płytkich. Jeżeli zas chodzi o rozsychanie drewna przy grzejniku to absurd. Grzejnik ten umieszcza sie w tzn wanience, kótra jest w komplecie. Niema możliwości rozsychania sie drewna przy prawidłowym montażu. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie grzejnika do kubatury pomieszczenia.

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pozwoliłem sobie zajrzeć na stronkę tomasza suleja i w galerii nie znalazłem żadnego zdjęcia owych zachwalanych grzejników. :-? A proporcja zdjęć płytki/drewno raczej wskazuje na niewielka wiedzę przedmówcy na temat skutków stosowania owych grzejników w podłogach drewnianych.

Ze zdjęć w galerii zainteresowało mnie szczególnie jedno:

http://www.cieplydom.szczecin.pl/thumb/t_cieplydompz3.jpg

http://www.cieplydom.szczecin.pl/original/cieplydompz3.jpg

 

Na podstawie zdjęcia niezbyt pochlebnie można wyrazić się na temat parkieciarzy, którzy robili tą podłogę. :( Dlaczego? :o A już piszę... .

 

Jak widać na zdjęciu podłoga drewniana odbija światło. Świadczy to o tym, że jest polakierowana. Widzimy też klej rozpuszczalnikowy, więc pewne jest, że został on użyty do przyklejenia tej podłogi drewnianej. Widać też, że klepki maja różną długość a w niektórych miejscach widać, że dwie klepki kończą się/zaczynają się w tym samym miejscu. Więc na 100% to panele a kolorystyka podłogi mówi nam, że to produkt naturalny/drewniany.

A teraz z grubej rury:

Zastosowanie tego kleju do klejenia elementów dłuższych niż 35 cm to jawny przykład braku odpowiedzialności i wyobraźni rzemieślnika. To jest po prostu skandal. :evil: Do elementów takich jak panele drewniane (o długości często przekraczającej 200 cm!!!) używamy tylko i wyłącznie klej poliuretanowych!!!

 

Więc przy takich błędach wykonawczych co można powiedzieć o rozsychaniu podłóg drewnianych??? :o Ta podłoga ze zdjęcia nie ulegnie wyszparzeniu - ona zerwie się z wylewki. Klej jej przy gwałtownej pracy nie utrzyma (a taka gwałtowna praca podłogi drewnianej jest np. na początku sezonu grzewczego, nagłym załamaniu pogody, itp.)... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz sulej

Witam.

 

Nie każdy inwestor decyduje sie na grzejniki podłogowe. W wiekszości przypadkach nie wiedzą nawet o ich istnieniu. Jeżeli zas chodzi o w/w grzejniki to jak juz pisałem nie miałem z nimi problemów i jestem jak najbardziej ich zwolennikiem przy drewnianej podłodze. Nie rozumiem wiec wczesniejszej wypowiedzi plytki\drewno. Jeżeli zaś chodzi o parkieciarza to faktycznie podłoga była fatalnie zrobiona. Wykonawca był najtańszy, wiec inwestor wybrał jego ofertę. Nie dokończył on jednak swojego dzieła............Skutek widoczny na zdjeciu. Nadal jednak w wiekszosci przypadków dla inwestora liczy sie tylko cena.......

Pozdrawiam Tomasz Sulej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja napiszę :wink: zaba_gonia, monka w salonie mam panele drewniane Karsha merbau 15mm a pod nimi podłogówkę. Jestem po pierwszym sezonie grzewczym i mówię co następuje :wink: : Podłoga nie ma ani mm szparki (ale jest klejona a nie pływająca), nie wypaczyła się, nie podniosła, nie opadła, nie skrzywiła...nic...wygląda dokładnie jak po ułożeniu. Komfort cieplny b.dobry. Toczyłam z mężem wojnę o parkiet ale ten uparł się, że albo drewniane panele (i to jakieś porządniejsze) albo terakota imitująca drewno bo przy parkiecie będą szpary :-? Imitacji nie chciałam więc żeby uniknąć rozwodu albo innego mordu :wink: zgodziłam się na te panele i teraz nie żałuję. Drugim razem postąpiłabym tak samo:drewniany panel i podłogówka :D

ps. boorg, dziękuję za utwierdzenie w przekonaniu, że mąż dobrze wybrał :wink:

 

czyli jest jakaś nadzieja :D Joola, dobra kobieto pokaż fotkę tej podłogi, plizzzzz :D

gdzie mam szukać tych paneli? z tą nazwa pierwszy raz się stykam :roll:

I jeszcze jedno gdzieś pisałaś że drewno i kafle masz połączone listwą korkową, mogłabyś pokazać jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Stale mam nadzieję, że ktoś w końcu wyjaśni mi co dzieje się ze strumieniem ciepła wydobywającym się spod podłogówki poprzez pokrycie drewniane, jeżeli to drewno tak bardzo dobrze izoluje termicznie.

Czyżbyśmy stwarzali nieomalże termos na podłodze? Jak, skoro ciepło właściwe takiego np. dębu to 2400J*kg/K a to znacznie więcej niż betonu.

 

Absolutnie się zgadzam, że do budynku z blachy falistej, gdzie zapotrzebowanie na ciepło "z m2 podłogi" wynosi 200W podłogówka, nawet pokryta stalową płytą, jest niewystarczająca.

Wszyscy prześcigają się w licytowaniu grubości docieplenia ścian i stropów. To oznacza, że zapotrzebowanie na ciepło w jednostce czasu jest niewielkie.

Poprzez drewno ciepło przedostaje się wolniej ale wcale nie w mniejszej ilości. Podłogówka z natury jest inercyjna (bezwładna). To każe myśleć, że dobrze wychłodzone wnętrza ogrzewane podłogówką pokrytą drewnem ogrzeją się WOLNIEJ A NIE W MNIEJSZYM STOPNIU!

Budujecie dobrze wychładzające się domy? :o

Obawiam się, że powszechnie mylone jest tu pojęcie wielkości dysponowanego strumienia ciepła z prędkością jego przesyłania! Ten brak zrozumienia zjawiska fizycznego prowadzi do mylnych wniosków powszechnie głoszonych.

Policzcie zapotrzebowanie na ciepło jakiegoś pomieszczenia i ilość ciepła oddawanego przez podłogówkę pokrytą drewnem w jakimś czasie (np. na dobę). Co wychodzi?

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie rozumiem wiec wczesniejszej wypowiedzi plytki\drewno...

Chodziło mi o fakt, że galeria zdjęć to praktycznie zbiór rozwiązań dla podłóg ceramicznych. A w wypadku ceramiki na podłodze, pewne oczywiste rozwiązania, nie stwarzają takich problemów jak przy drewnie. A co to za rozwiązania: :o

1. Doprowadzenie ciepłej wody do grzejników. Problem z punktowym nagrzewaniem podłogi.

2. Izolacja termiczna kanału. Przesuszanie krawędzi/styku podłogi drewnianej.

 

Na podstawie zdjęć zamieszczonych w galerii :o mogę wnioskować, że firma ma doskonałą wiedzę na temat zastosowania ogrzewania pod/przy podłogach ceramicznych. Natomiast brak zdjęć podłóg drewnianych w połączeniu z ogrzewaniem, może świadczyć albo o niezbyt dużej ilości zleceń na takowe lub innych faktach, dyskredytujących pewne rozwiązania. :-?

Dlatego mój wniosek (być może błędny, ale w świetle przedstawionych faktów słuszny) odnośnie słabej znajomości tematu ogrzewania pod podłogami drewnianymi jest taki a nie inny. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z adam_mk: fizyka to fizyka :)

Niezależnie od dazenia do grubych (ociepleniem) ścian, juz na forum było w kilku miejscach o odpowiednim (proporcjonalnym do docieplenia ścian) dociepleniu podłogi. W Niemczech przy obliczaniu podłogówki szacunkowo wymaga się aby opór cieplny w kierunku do pomieszcenia powinien byc 10x mniejszy niz w kierunku do otoczenia (u mnie do gruntu bo podłoga na gruncie). Zachowanie takiej proporcji pozwala śmiało oczekiwac, że rzeczywiści strumień ciepła dostarczany przez podłogówke w odpowiedniej ilości będzie dogrzewał pomieszcenie a nie grunt lub nieogrzewana piwnice.

U siebie mam 15cm wełny w sciane 3w i 18cm styropianu w podłodze. Podłogówka w betonie ok 6..8cm i na tym 15mm podłoga przemysłowa merbau.

A gruba warstwa docieplenia pod posadzkę to znakomite miejsce na poprowadzenie licznych instalacji typy rozprowadzenie ciepłej i zimnej wody, odkurzacza itp.

I jeszce jedna uwaga: na forum w sumie można doszukać sie naprawde sporo dobrej wiedzy nt oszczędzania energii a mimo wszystko często spotykam rozwiązania domów, nawet tych zrobionych przez bardzo dobrych architektów, gdzie wciąż pokutuja 'stare' techniki i standardy docieplania. Ciekawe dlaczego ci ludzie nie korzystają z tak dobrego źródła wiedzy i doświadzcenia?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz sulej

Witam.

 

Jeżeli chodzi o podłogi to inwestor decyduje czy bedzie to deska, panele, bądz płytki. Ja ze swojej strony mogę doradzić odnośnie samej instalacji. Kolega instalator jakiś czas temu zrobił ogrzewanie podłogowe z Pexa fi 20 (wg zaleceń projektanta) na podłodze była beska. Z tego co mi wiadomo, nić sie z podłogą nie działo. Jeżeli pojawiają sie jakieś problemy bądz dylematy najlepiej siegnąć do odpowiedniej lektury bądz poradzić sie fachowaca z danej branży np. projektanta, lub wykonawcy.

 

Pozdrawiam Tomasz Sulej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha- moje pierwsze obliczenia podłogówki były błędne .

Idąc za radą adam_mk policzyłem jeszcze raz ( i kilkakrotnie sprawdziłem) - wynik zadawający .

I wcale 1 cm parkietu dębowego nie stanowi takiej bariery .

Przy założeniu podłogi na gruncie i 20 cm styropianu wyniki są następujące (zasilanie podłogówki 45 stopni i dT=10 stopni , rurka fi 14 , rozstaw 15 cm ):

1 . podłoga pokryta 1 cm dębu - moc oddana do pomieszczenia ok 63W/m kw , temperatura podłogi ok 26 stopni , moc oddana do gruntu 2,3 W/m kw

2 . podłoga pokryta 1 cm terakoty - moc oddana do pomieszczenia ok 75 W/m kw temperatura podłogi ok 27 stopni , moc oddana do podłoża 2,2 W/m kw .

To mnie ostatecznie przekonuje - żadne grzejniki tunelowe , żadne kaloryfery , podłogówka będzie wszędzie .

Co do rodzaju drewna trwają negocjacje - ja jestem za merbau , żona chce coś zdecydowanie jaśniejszego i tu pasuje jej tylko dąb .

Nadal czekam na opinie użytkowników i fachowców .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się mądrzyć, ale czy to nie za wysoka temperatura zasilania? :roll:

Poza tym temperatura podłogi = 26C ???!!! :o

 

pozdrawiam TomekJ.

Przy 45 stopniach zawsze mam manewr w górę i w dół - a dla planowanego kotła kondensacyjnego wydaje się ok .

A czy podłoga 26 C ma być za zimna czy za ciepła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo za ciepła.

Ale...

Ale tyle to pakuje się pod podłogę w mrozy, a wtedy wewnątrz jest zadane 20stC a i podłoga tych 26stC nie osiąga bo znacznie szybciej oddawać musi ciepełko.

Obliczenia wydają się O.K.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście - całe obliczenia są dla -20 C na zewnątrz .

Ale jeśli chodzi o temperaturę podłogi to nie wiem jak w praktyce - teoretycznie 26 C nie powinno być odczuwalne jako ciepło .

Ale oczywiście adam_mk masz rację - w warunkach codziennej eksploatacji będzie ona prawie nie osiągalna i należy się liczyć z mniejszymi wartościami .

Ale czy wtedy podłoga nie będzie zimna - no bo ile tak naprawdę powinna mieć aby nie odczuwać zimna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tyle, ile Tobie wychodzi. Problem leży w gęstości materiałów. Płytka ceramiczna jest "zimniejsza" od klepki parkietowej W TEJ SAMEJ TEMPERATURZE.

Nie odzczujesz zimna. Taki chłodek w miarę. Ta podłoga ciepła z pewnością nie będzie, ale zimna też nie. Taka miła.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czyli jest jakaś nadzieja :D Joola, dobra kobieto pokaż fotkę tej podłogi, plizzzzz :D

gdzie mam szukać tych paneli? z tą nazwa pierwszy raz się stykam :roll:

I jeszcze jedno gdzieś pisałaś że drewno i kafle masz połączone listwą korkową, mogłabyś pokazać jak to wygląda?

 

Monka, sorki że tak późno...ale coś nie mogę wkleić miniaturek

http://images1.fotosik.pl/101/017c4bfdccb95790m.jpg

 

http://images2.fotosik.pl/101/b8338f02a2201e24med.jpg

 

Jeśli chodzi o łączenie gresu z podłogą drewnianą, to jest to korek w płynie. Na zdjęciu jest jeszcze nie pomalowany lakierem. Nakładałam, to ustrojstwo sama :roll: bo jak zobaczyłam jak robią to moi fachowcy, to... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Joola :D i takim sposobem wycyganiłam fotki od Ciebie :wink: ślicznie masz :D:D:D

 

Powiedz mi gdzie można kupić ten korek w płynie? Muszę się rozejrzeć za czymś takim no i za panelami drewnianymi też. Tylko nie mam pojęcia gdzie tego u siebie szukać :-? googlarka nic nie wykazała :roll:

 

Aaaa jeszcze jedno, te panele były pociągnięte lakierem czy po położeniu trzeba było coś z nimi robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monka, bo ja ciągle jakoś nie mam czasu zrobić porządku z albumem :oops: może gdyby mój internet działał szybciej, to jakoś miałabym większe chęci :roll:(Ale jak się uprzesz, to trochę zdjęć w albumiku znajdziesz 8) )

Korek w płynie kupowałam w "Domu korkowym" czy jakoś tak, poszukaj u siebie. Dosyć trudno się go nakłada (wiem, bo robiłam to swoimi ręcami :wink: ) ale chyba lepiej wygląda niż cięty korek i wciskany.Co do paneli, to popytaj o nie w jakichś sklepach z parkietami lub innymi drewnianymi podłogami. Moja podłoga była już lakierowana, tylko ją przykleiliśmy. Acha... w rzeczywistości nie jest taka świecąca jak na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...