Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka, ogrzewanie podłogowe a drewno, podłoga drewniana, deski, parkiet


MM1719499045

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

bezwzglednie przed ukladaniem nalezy 2 x wygrzac wylewke z ogrzewaniem posadzkowym ..pierwszy raz jest to normalny program wygrzewania jastrychu potem jakies 7-10 dni przerwy i 2 x okolo 7-10 dni wylaczamy i wchodzi ekipa od posadzek..i teraz tak jesli drewno lite jak najbardzie uklada sie i po okolo 5dniach wygrzewa sie przez okolo 10-14 dni jesli warstwowka nie ma takiej koniecznosci..

 

JACEKSS

masz wylewki lafarge???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
To co Twoim zdaniem było by dobre do ogrzewanie tego domu?

 

Witam.

 

Może warto zastanowić się nad na przykład powietrzną pompą ciepła + kominek z płaszczem wodnym. System w miarę bezobsługowy, moc pompy warto dobrać tak, aby dostarczała 80% zapotrzebowania na ciepło budynku, żeby zredukować jej koszt eksploatacji przez cały rok, a w wypadku najchłodniejszych dni w roku (zazwyczaj nie więcej niż 2-4 tyg./rok) wesprzesz się kominkiem. Do tego bufor by się przydał do magazynowania energii na CWU i ewentualnie do trzymania małego zapasu ciepłej wody dla podłogówki i magazynowania energii odbieranej z kominka. Wtedy przez cały rok CWU możesz nagrzewać przy pomocy pompy na nocnej taryfie bez zabawy z dosypywaniem paliwa do pieca, podłogówka też faza ładowania w taryfie nocnej i ewentualnie 2-3 h na dziennej w zależności od zapotrzebowania na ciepło - wtedy też robisz zapas CWU do czasu wskoczenia taryfy nocnej.

 

Taki zasobnik 500/35l dałby radę na zapotrzebowanie na CWU dla 4 osobowej rodziny - tu schemat: http://www.kyasol.co.za/revamp/images/heat_sources/buffer_tank/how_it_works.png - możesz go spiąć z innymi źródłami jak solary itp.

 

Korzyści:

- brak konieczności palenia przez cały rok, aby uzyskać CWU,

- powietrzna pompa ciepła jest znacznie tańsza od pompy z dolnym źródłem, ma całkiem przyzwoity COP,

- kiedy z żoną będziesz chciał się napić wina przy kominku dodatkowo dogrzejesz sobie CWU

- koszt inwestycji w takim wypadku nie jest drastyczny, za to koszt eksploatacji i poziom bezobsługowości całkiem przyzwoity plus masz praktyczny system

- z taką pompą bez przeszkód możesz zastosować niskotemperaturowy system ogrzewania jak podłogówka, o której pisałeś

- możesz pompę wykorzystać do chłodzenia w lato

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
A ja mam prośbę o informację. Na podłogówkę właśnie położyli mi parkiet warstwowy dębowy. I teraz zastanawiam się jak mam użytkować podłogówkę żeby nie zrobić krzywdy parkietowi. Czy jest potrzebne jakies wygrzewanie? Jaką temperature czynnika grzewczego można wpuścić do instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam prośbę o informację. Na podłogówkę właśnie położyli mi parkiet warstwowy dębowy. I teraz zastanawiam się jak mam użytkować podłogówkę żeby nie zrobić krzywdy parkietowi. Czy jest potrzebne jakies wygrzewanie? Jaką temperature czynnika grzewczego można wpuścić do instalacji.

 

 

Witam.

 

Poniżej wrzucam kilka informacji na temat ogrzewania podłogowego z parkietem.

 

Wygrzewanie powinno nastąpić przed ułożeniem parkietu (nie należy układać parkietu na niewygrzany jastrych). Drewno ma właściwości higroskopijne (oddaje i pobiera z powietrza wilgoć rozszerzając się i kurcząc przy tym - potocznie praca drewna), dlatego niekorzystnie wpływają duże zmiany wilgotności powierza. Temperatura posadzki nie powinna przekraczać 27oC, ponieważ parkiet szybciej się zużyje. Wahania temperatury posadzki nie powinny być zbyt duże. Zalecana grubość parkietu to do 15mm. Parkiet warstwowy ma to do siebie, że jest mniej podatny na zużycie przez zmiany temperatur, a wiec dobry wybór.

 

Temperatura czynnika grzewczego zależy od długości obwodów i ich zagęszczenia - od tego też zależy temperatura podłogi. Jak wyżej temp. posadzki nie powinna przekraczać 27oC, więc max temperatura zasilania w okolicach 35oC (temperatura posadzki również w dużej mierze zależy od sposobu rozłożenia rur ).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Poniżej wrzucam kilka informacji na temat ogrzewania podłogowego z parkietem.

 

Wygrzewanie powinno nastąpić przed ułożeniem parkietu (nie należy układać parkietu na niewygrzany jastrych). Drewno ma właściwości higroskopijne (oddaje i pobiera z powietrza wilgoć rozszerzając się i kurcząc przy tym - potocznie praca drewna), dlatego niekorzystnie wpływają duże zmiany wilgotności powierza. Temperatura posadzki nie powinna przekraczać 27oC, ponieważ parkiet szybciej się zużyje. Wahania temperatury posadzki nie powinny być zbyt duże. Zalecana grubość parkietu to do 15mm. Parkiet warstwowy ma to do siebie, że jest mniej podatny na zużycie przez zmiany temperatur, a wiec dobry wybór.

 

Temperatura czynnika grzewczego zależy od długości obwodów i ich zagęszczenia - od tego też zależy temperatura podłogi. Jak wyżej temp. posadzki nie powinna przekraczać 27oC, więc max temperatura zasilania w okolicach 35oC (temperatura posadzki również w dużej mierze zależy od sposobu rozłożenia rur ).

 

Pozdrawiam.

 

Wszystko dobrze jeno temperature waśc zawyzyles o okolo 2-3stopnie max 25stopni i to w najwieksze mrozy.

Tak czy tak poprzez promieniowanie cieplne temperatura odczuwalna bedzie o okolo wlaśnie te 2-3 stopnie wiecej.

Nie wolno rozgrzewać parkietu zadnego do blisko 30stopni. Absolutnie nie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura taka jaką zaleca producent okładziny - każdy szanujący się podaje takie dane i je ma, co jest ważne dla gwarancji, i nie jest prawdą te 25stC FinishParkiet np. dopuszcza 27stC.

 

 

Dokładnie tak - są różni producenci, np. Barlinek 26oC, ale najczęściej spotykam się z 27oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za błyskawiczną reakcję.

Mam parkiet warstwowy dębowy 15 mm (w tym 6 mm drewna) - jak doradzał na forum Ghost.

Jastrych oczywiscie przed położeniem parkietu był wygrzewany.

 

To teraz jeszcze pytanko. Co to znaczy niezbyt duże wahania temperatury? Aktualnie mam w domu temp. 13 stopni i zamierzam zacząć sezon grzewczy bo wkrótce wprowadzam się. Czy bez zmasakrowania parkietu mogę dać temp. zasilania 25 stopni i czekać aż mi się nagrzeje do temp. pokojowej 20 stopni, czy też ewentualnie stopniować wzrost temperatury w pokoju powiedzmy o 2 stopnie C na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za błyskawiczną reakcję.

Mam parkiet warstwowy dębowy 15 mm (w tym 6 mm drewna) - jak doradzał na forum Ghost.

Jastrych oczywiscie przed położeniem parkietu był wygrzewany.

 

To teraz jeszcze pytanko. Co to znaczy niezbyt duże wahania temperatury? Aktualnie mam w domu temp. 13 stopni i zamierzam zacząć sezon grzewczy bo wkrótce wprowadzam się. Czy bez zmasakrowania parkietu mogę dać temp. zasilania 25 stopni i czekać aż mi się nagrzeje do temp. pokojowej 20 stopni, czy też ewentualnie stopniować wzrost temperatury w pokoju powiedzmy o 2 stopnie C na dobę

drugie rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Pomozcie mi proszę w temacie podlogowki i dylatacji.

 

W calym domu poza garazem zdecydowalismy sie na podlogowke. Parter bez garazu ma 60m2. Caly dom wykonywal mi deweloper ale instalacje wod-kan-co moj facowiec. Dopiero po wylaniu przez dewelopera posadzek uswiadomilem sobie, ze tam nigdzie nie ma zadnyc dylatacji a na dniacH zaczynamy klasc na calym parterze plytki 30x120 cm.

 

Czy mozna jeszcze temu jakos zaradzic?

Czy da sie bez tego życ i liczyć, że nic nie popęka?

 

Proszę o pomoc. Poniżej kilka zdjęć parteru jeszcze w trakcie kladzenia podlogowki.

https://lh3.googleusercontent.com/-MKJJS8zLu-c/UoADdhPw1zI/AAAAAAAAHdg/5rX20z-7pO4/s720/IMGP9476.JPG

 

https://lh3.googleusercontent.com/-G3zwF1qgVGw/UoADcxwPTSI/AAAAAAAAHdg/srFwiPE6xxM/s720/IMGP9478.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomozcie mi proszę w temacie podlogowki i dylatacji.

 

W calym domu poza garazem zdecydowalismy sie na podlogowke. Parter bez garazu ma 60m2. Caly dom wykonywal mi deweloper ale instalacje wod-kan-co moj facowiec. Dopiero po wylaniu przez dewelopera posadzek uswiadomilem sobie, ze tam nigdzie nie ma zadnyc dylatacji a na dniacH zaczynamy klasc na calym parterze plytki 30x120 cm.

 

Czy mozna jeszcze temu jakos zaradzic?

Czy da sie bez tego życ i liczyć, że nic nie popęka?

 

Proszę o pomoc. Poniżej kilka zdjęć parteru jeszcze w trakcie kladzenia podlogowki.

https://lh3.googleusercontent.com/-MKJJS8zLu-c/UoADdhPw1zI/AAAAAAAAHdg/5rX20z-7pO4/s720/IMGP9476.JPG

 

 

Witam.

 

Ze zdjęć wynika, że nie ma izolacji brzegowej (?) zwanej też taśmą dylatacyjną, która ma za zadanie po części absorbowanie nacisku rozszerzającej się wylewki. Z tego powodu będą tworzyły się mostki termiczne między wylewką a ścianami i progami co niestety niepotrzebnie zwiększy utratę ciepła i koszt eksploatacji cieplnej budynku.

 

Co do listw dylatacyjnych, którymi dzieli się powierzchnie podłogi, teoretycznie można naciąć wylewkę w miejscu gdzie nie biegną rury, jeżeli jest taka możliwość (na jednym ze zdjęć widać chyba, że można by to zrobić od drzwi na taras do ściany, ale bez planów budynku to tylko przypuszczenie, poza tym lokalizacja dylatacji musi być uzasadniona ,czego na bazie zdjęcia nie da się ustalić). Przy takim cięciu warto posiłkować się kamerą termowizyjną, żeby upewnić się, że nie przetnie się rur (w rurach musi płynąć ciepła woda).

 

Jest też szansa, że podłoga nie popęka a płytki nie odejdą. Jeżeli wylewka jest anhydrytowa lub do wylewki dodano plastyfikator i powierzchnie pomieszczeń są stosunkowo nieduże.

 

Proszę pamiętać o stopniowym wygrzewaniu podłogówki. W artykule ogrzewanie podłogowe instalacja krok po kroku dostępnym tu:

 

http://www.ekoheat.com.pl/ogrzewanie-podlogowe-instalacja-krok-po-kroku

 

opisane jest jak zrobić wygrzewanie, ale w Pana wypadku proponowałbym zwiększać temperaturę co 3 stopnie i zamiast 1 dnia jak w artykule czekać co najmniej 2 dni.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez ekoheat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...