Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

^^^nasze bezpieczeństwo !!! czujnik czadu, tlenku węgla ^^^


Recommended Posts

Mialem kiedyś "okazję" ratować sąsiada z tej samej klatki schodowej, kiedy mieszkaliśmy jeszcze w wielorodzinnym domu. Sąsiadka przybiegla z krzykiem

że mąż poszedl sie kąpać i nie reaguje na jej pytania. Trzeba bylo szybko

dzialać, wybralem siekierę i rozwaliliśmy drzwi. Gość leżal nagi na plecach

siny, cały w drgawkach. Po wyciągnięciu na zewnątrz, malym sztucznym

oddychaniu, wezwaniu pogotowia, doszedl powoli do siebie.

Póżniej dowiedziałem się, że zdążył się po kąpieli wytrzeć ręcznikiem i chciał

za chwilę wychodzić. Tyle pamiętal.

 

Zatkali zupełnie wylot spalin z piecyka gazowego, żeby bylo cieplej

czyli spaliny leciały wprost do łazienki...

Wcześniej kąpała sie jego żona... Mieli tak zrobione calymi latami...

Pamietam intensywny zapach, prawie smak- coś w rodzaju kwaśnego

zaduchu. Do dzisiaj jestem na niego uczulony, podobny czulem

w sklepach podgrzewanych słynnymi piecykami gazowymi z katalizatorem.

 

Nawiasem mówiąc, prawdopodobnie w przypadku tej łazienki nie trzeba

bylo nawet czadu- wystarczyl całkowity brak tlenu, który zupełnie zużyl

ten piecyk, no i przy okazji mnóstwo dwutlenku węgla. Chociaż CO też

pewnie tam byl...Na tej samej ulicy zupelnie podobnie zmarła 14- latka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem pewien, że za kilka lat wejdzie przepis, że nie wolno w żadnym pomieszczeniu typu łazienka, kuchnia instalować piecyków z otwartą komorą spalania. Przepis pewnie będzie dotyczył nowych mieszkań, a w starych będzie obowiązek instalacji czujniku tlenku węgla jeśli jest piecyk z otwartą komorą spalania.

 

Obecny przepis mówi o "pomieszczeniu mieszkalnym" przy czym łazienka i kuchnia nie są zaliczane do pomieszczeń mieszkalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsumowując to co zostało napisane rozważmy dwa skrajne przypadki:

 

- czujnik pod sufitem - większe prawdopodobieństwo zaczadzenia - jeżeli jakimś cudem większe stężenie będzie w okolicach oczu lub podłogi to czujnik może nie zadziałać a my w tym momencie gaz wdychać będziemy

 

- czujnik na wysokości oczu - mniejsze prawdopodobieństwo zaczadzenia - gaz jest sobie pod sufitem i w zasadzie nie jesteśmy narażeni na zaczadzenie ponieważ go nie wdychamy (o ile nie wieszamy np. firanek 8) )

 

mimo wszystko wybrałbym jednak czujnik na wysokości oczu bo według mnie tam ma mnie chronić a nie pod sufitem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam :)

 

troche odswieze temat :)

 

uff przeczytalem wszystkie posty, w wiekszosci to klutnie co gdzie jak i dlaczego, tez pomocne, mozna zawsze jakies wnioski wyciagnac

 

OK, za jakis tydzien, bedzie uruchomiony moj kociol FEX Plus 20kW, wiec spalane bedzie drewno/wiegiel/itd. , kotlownia to raczej nie kotlownia tylko taka mala kanciapa w przedsionku w domu, obudowana cala teraktota, wiec raczej nic tam sie nie zapali, ale ten CZAD, wiec wypadaloby kupic jakis czujnik czadu i powiesic w tej kanciapie gdzie bedzie stal piec.

 

Po przeczytaniu postow, stwierdzam, ze chyba godny uwagi jest ten czujnik:

http://allegro.pl/item309131112_alarm_czujnik_czadu_kidde_nighthawk_lcd_fv_gw.html

czy jest sens za niego placic az 200pln?( wiem wiem na zdrowu i zyciu nie nalezy oszczedzac bo to glupota), ale na allegro tych czujnikow jest setki w bardzo roznych cenach od ~100pln do 200pln jak ten KIDDE NightHaw

 

tutaj byl jeszcze zaleceny ten:

http://allegro.pl/item310418682_alarm_czujka_czadu_tleneku_wegla_dt_1_satel.html

malo tanszy od tego KIDDE NightHaw , wiec jakby co warto chyba dolozyc te 30pln do KIDDE NightHaw?

 

Wiem, ze te dwa sa typowo tylko do tlenku wegla(czadu), dymu nie wykrywaja, tak?, ale czy przypadkiem zakladajac hipotetycznie, ze z mojej kotlowni nawala ostro dym bo piec sie popsul to automatycznie w tym dymie jest czad i czujnik powinien to wylapac i alarmowac?

 

prosze o pomoc w wyborze czujnika czadu, te dwa co pokazalem chyba sa OK nastawiajac sie bardziej chyba na ten KIDDE NightHaw za 205pln, a moze jest jeszcze cos lepszego, godnego uwagi i kupna?

 

dzieki z gory

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...