Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nawilżacz do rekuperatora


Recommended Posts

szukam prostego nawilżacza do rekuperatora.

Instalacja teraz ma wydajnośc ok 400..700m3/h. Wg szacunków potrzebuje dostarczyć ok 2..3 litrów wody/godz.

Sa na www rozwiązania róznych typów ale do mnie jakos najbardziej przemawia (minimalna konserwacja ;) ) proste rozwiązanie rozpylające wode w kanale nawiewnym gdzie ciśnienie pochodzi z cisnienia w inst wody zimnej a sterowanie to prosty zawór elektromagnetyczny spiety z miernikiem wilgotności w domu i tem zewnetrznej (aby ograniczac wilgotnosc w domu w bardzo niskich temperaturach tzn ok 40% dla 0stC na zewnatrz a tylko 30% dla -10stC zewnatrz)

 

czy sa takie rozwiązanie polskiej konstrukcji?

 

dla zainteresowanych polecam link ze świata http://www.skuttle.com/5929.html

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

niestety tio nie to samo - to co jest tam proponowane to rozwiązanie dobre dla systemów ogrzewania powietrzem (bo potrzeba miec naprawde duże kanały np400x400mm do których pokazane urządzenia sie montuje) a ja poszukuję rozwiązania do zastosowania w reku gdzie kanały sa znacznie mniejsze (fi 200mm)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mówiąc szczerze też mam ten problem i nie udało mi się go rozwiązać, bo nie znalazłem dobrego i taniego rozwiązania.... (dla domu 400 m2 i kubaturze 1000m3) W moim przypadu problem polega na tym, że reku mam na nie ogrzewanym poddaszu i wprowadzanie tam znacznej ilości wody stwarza problem jej zamarzania. Mieszkając jednak czwartą zimę z went+reku doszedłem do zainstlowania na zimę 6 nawilżaczy w wybranych pomieszczeniach gdzie to niezbędne i daje mi to efekt ok 30% wilgotności. Uzyskałem ponadto możliwość indywidualnego ustawiania wiglotności w poszczególnych pomieszczeniach co też jest ważne. Problem to ilość tej woy, bo nie wiem jak liczył to Marek, ale u mnie, kiedy są mrozy, rozpylam ok 10-15 litrów wody na dobę..

Jesienią kupuję ok 800 litrów wody destylowanej u producenta i mam to na zimę... Jak znajdziecie jakieś fajne rozwiazanie to będę sie z uwagą przysłuchiwał, ale nie uwierzą że nie będzie wymagało znacznych zbiorników...

pozdrawiam

JacekUnihome

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak jest to prawda ze powietrze dostarczane przez WM posiada mniejsza wilgotonosc co wplywa na pomniejszenie komfortu oddychania tym powietrzem przez np wysuszanie sluzuwek w nosie

 

jak pisalem o tym w innym watku to mnie malo nie zlinczowali za to,,

 

zgadza się i dlatego wymiana powietrza na osobę/godzine nie powinna przekraczać 30 m3. (noc) jeśl puścisz wiecej- powietrze za mocno się przesuszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde

mam w domu na stałe 2 osoby, mam reku na 700m3, 3 biegi pracy.

Tak na stałe w zimie to reku działa na biegu 1 (ok 350..400m3), bieg 2 uzywam na stałe w lecie.

I jakos mało przejmuje sie wymaganiami 1 wymiany - tak ogólnie.

Ale bardzo BARDZO wazne jest aby w wybranych pomieszceniach typu ubikacje projektowac wymianę na poziomie conajmniej 3..5 na godzine juz przy najniższych szybkościach pracy reku. Rozumiesz, że to wazne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także planuję WM, miał być reku Daikin, który odzyskuje wilgoć z domu i nie masz tam efektu wysuszania. tyle że musi być w nim nagrzewnica i z tego powodu są potem wyższe koszty prądu. Od razu napiszę że wiem wiem wiem można GWC, ale na razie go u nas nie będzie.

Na suche powietrze polecam starą metodę: nawilżacz, ale nie jakiś drogi, wyszukany, po prostu są bardzo estetyczne nakładane na kaloryfery, wlewasz tam wodę i już, a jak masz podłogówkę to pewnie jest coś takiego co kładziesz na podłogę i ci paruje. Ja widziałam (w telewizji) takie zastosowanie przy drzewkach bonzai, że są one na takim lekkim podwyższeniu, pod którym jest woda, nawilża to roślinę a przy okazji pomieszczenie i jest bardzo estetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wisiu

zwróć uwage na potrzebne ilości wody - dla domu to ok kilkanascie litór dziennie! takie wieszadełka na kaloryfery daja może 1 litr na kilka godzin co wystarcza na pomieszenie do 10..15m2 a tutaj trzeba tego znacznie więcej ;)

mój reku tez odzyskuje wilgoś z domu ale sdąd ma się brać ta wilgoć skoro mieszka w nim małoosób a powietrze jest wciąz wymieniane (na dworze nie ma tej wilgoci zbyt duzo bo jesy zimno)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mój reku tez odzyskuje wilgoś z domu...

Jaki masz reku, który odzyskuje wilgoć?

Bo przy standardowych wymiennikach krzyżowych i przeciwprądowych jest to z założenia raczej niemożliwe.

 

Wiem, że reku DAIKIN odzyskują wilgoć, one mają jakiś wymiennik coś a'la papierowy, ale szczegółów nie znam.

Niestety jak wyżej ktoś napisał, one muszą mieć jakąś dodatkową nagrzewnicę :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mój reku tez odzyskuje wilgoś z domu...

Jaki masz reku, który odzyskuje wilgoć?

Bo przy standardowych wymiennikach krzyżowych i przeciwprądowych jest to z założenia raczej niemożliwe.

 

Wiem, że reku DAIKIN odzyskują wilgoć, one mają jakiś wymiennik coś a'la papierowy, ale szczegółów nie znam.

Niestety jak wyżej ktoś napisał, one muszą mieć jakąś dodatkową nagrzewnicę :-?

 

Usiłowałem cos dowiedziec nt tego wynalazku ale najpierw firma Daikin mnie olała, potem to samo zrobił jej przedstawiciel. Nie to nie. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odzyskiwanie wigoci oferuja praktycznie wszyskie reku z wymiennikiem obrotowym. Ja mam reku o naziw REGO firmy Amalva. Polecam - jak na razie (od wiosny zeszłego roku) działa super a wybór opcji wielkościowych jest naprawde godny polecenia ;)

Dzięki za info, choć mówiąc szczerze do reku obrotowych jestem/byłem nastawiony negatywnie, bo:

- mimo uszczelnień podobno trochę miesza się powietrze usuwane z nawiewanym (więc zapachy kibelkowe czy też kapuściane częściowo mogą pojawić się w salonie/sypialni) :-?

- większe zużycie prądu przez reku z wymiennikiem obrotowym w stosunku do innych rekuperatorów

- coś jeszcze chodzi mi po głowie na nie, ale teraz nie pamiętam ;)

 

Czy mógłbyś się ustosunkować się do powyższych zastrzeżeń oraz napisać dlaczego chcesz instalować dodatkowy nawilżacz do swojego reku, mimo, że on odzyskuje tą wilgoć.

 

Biorąc powyższe pod uwagę, to przy innych wymiennikach niż obrotowy, problem zbyt małej wilgotności w domach z wentylacją mechaniczną musi być bardzo duży.

Prośba niech wypowiedzą się inni użytkownicy reku jak tam u nich z wilgotnością...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sli:

no to po kolei

1.zapachy - nie stwierdzam w żadnym stopniu , nawet najmniejszym. Byc może wynika to z tego ze:

- kuchnia ma swój niezależny wywiew tzn okap NIE jest podłączony do reku a od razu bezpośrednio do komina. Okap dość silny 700m3/h. Jednym z powodów jest ograniczenie w ten sposób ilości zanieczyszczeń w kanałach wentylacyjnych.

- przewiewy pomiędzy strumieniami to znany problem i wszyscy producenci reku obrotowych podchodzą dość poważnie do tego aby je zminimalizować: uszczelnienia utrudniają bezpośrednie mieszani e strumieni a dodatkowo jednakowe ciśnienie strumienia nawiewu i wywiewu nie ułatwnia tego mieszania ;)

- ilość powietrza wywiewanego z toalety to ok 1/10 a może i mniej ilości powietrza z domu. jeśli dochodzi do mieszania strumieni to pewnie ok 2% co w sumie oznacza, że w powietrzu nawiewanym będzie ok 1/10*50 = 2promile powietrza z tej toalety. Ani ja ani nikt nigdy tego u mnie nie stwierdził (zaobserwował)

2. uzycie prądu - reku to sa dwa silniki wentylatorów po 150W - to ma kazde reku. Dodatkowy silnik obracania wymiennika ma pewnie 20W. Tego naprawde sie nie czuje.

3. serwis - wymiennik warto czyścic co pewien czas. Ja jeszce tego nie robiłem ale pilnuje wymiany filtrów. Na razie filtry wymieniałem 1 raz (reku mierzy stratę ciśnienia na filtrach i melduje które trzeba wymieniać - wymieniłem od razu oba). Wyjęcie wymiennika do czyszczenia to tak ok 2 min roboty - wystarczy go po prosu wysunąć z obudowy.

 

Problem z potrzeba nawadniania jest bardzo duzy ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy: im lepsza juest wentylacja, im mniej osób, im lepiej działa okap, im częściej działa kominek, jesli pranie nie jest suszone w salonie ....

tym jest nizszy poziom wilgoci w domu. Wg danych z USA szacuje się, że dla domu ok 1000m3 w temp ok 0stC potrzeba ok 2..3 litrów wody/godz! To dośc sporo ;)

 

Aktualnie szukam krajowego rozwiązania: nawet jesli nic takiego nie ma na runku to pewnie skończy się na zakupie zaworu elektrycznego do wody jak do podlewania ogródka, podciągnięciu instalacji wodnej w okolice reku, przewierceniu kanału i włożeniu do niego dyszki rozpylającej. Zawór będzie załączał wtryskiwanie wg ustawionego programu czasowego chyba, ze uda mi sie wyszukać miernika wilgoci z zestykiem (odpowiednik termostatu).

Wazne: - podobno po uruchomieniu instalacji nawodnienie mebli itp może potrwrać do 3 tygodni!

 

jesli macie jakies ciekawe uwagi - chętnie skorzystam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sli:

............

- kuchnia ma swój niezależny wywiew tzn okap NIE jest podłączony do reku a od razu bezpośrednio do komina. Okap dość silny 700m3/h. Jednym z powodów jest ograniczenie w ten sposób ilości zanieczyszczeń w kanałach wentylacyjnych.

.............

 

czyżby to oznaczało że masz działające jednocześnie wentylacje mechaniczną i grawitacyjną? czy czegoś nie zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sli:

............

- kuchnia ma swój niezależny wywiew tzn okap NIE jest podłączony do reku a od razu bezpośrednio do komina. Okap dość silny 700m3/h. Jednym z powodów jest ograniczenie w ten sposób ilości zanieczyszczeń w kanałach wentylacyjnych.

.............

 

czyżby to oznaczało że masz działające jednocześnie wentylacje mechaniczną i grawitacyjną? czy czegoś nie zrozumiałem?

 

okap ma swój niezalezny wyciag mechaniczny o wydajności 700m3/h podłaczony bezposrednio do komina wywiewnego. Wywiewane powietrze z kuchni zakłóca zrównoważenie nawiewu i wywiewu rekuperacji ale jak dotychczas (1) nie czuje sie tego i (2) nie mogłem zmodyfikowac szybkości biegu wentylatorów reku poniewaz ten jest jeszce na gwarancji. Po gwarancji zapewnie podłacze reku i okap do wspólnego sterowania które zmniejszy szybkośc wywiewu reku w czasie kiedy będzie działac okap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę ze chyba lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie nawiewu niż zmniejszanie wywiewu, bo to ci może zaburzyć przepływ powietrza w domu (przy 700 praktycznie wyłaczysz wywiew przez went. mech. i wszystkie smrodki pójda w stronę kuchni, jeśli nie zmienisz wywiewu a zapodasz tylko więcej powietrza nawiewem nic takiego nie powinno mieć miejsca), tak sobię myślę ze mając reku szkoda trochę tego ciepła (i wilgoci w reku z jej odzyskiem) wydalanego wprost do komina, trochę to jakby wbrew idei dzialania reku, poza tym dla prawidłowego działania reku powinien być szczelny dom, zamknięta went grawitacyjna, to czy na okap założyłeś jakąś kratkę czy coś takiego? ja zastanawiam się czy nie lepszym wyjściem w kuchni jest pochłaniacz z dobrym filtrem i anemostat wywiewny w tym pomieszczeniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...