Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nawilżacz do rekuperatora


Recommended Posts

...jesli macie jakies ciekawe uwagi - chętnie skorzystam...

przede wszystkm dzięki za tak obszerne spostrzeżenia :)

 

w przyszłym tygodniu wybieram się na BUDMĘ do Poznania, jak dowiem się coś ciekawego na temat wilgotności w domkach z wentylacją mechaniczną to tutaj szybciutko napiszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zobaczcie to (wymiana wilgoci)

AIRECO

to co zobaczyłem na szybko w folderze na www - to wymiennik krzyżowy papierowy, podobnie jak w centralkach DAIKIN'a

druga sprawa - mam wrażenie, że przy centralkach na 200-250 m2 mają dość duży pobór prądu, ale może się mylę

 

chętnie coś bym się więcej dowiedział na ich temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Podciagne temat.

Zna ktos jakis nawilzacz do rekuperacji ? Mam maszynke rzedu 350 m3/h.

Jak faktycznie nic nie istnieje, to poszukam chyba jakiegos nawilzacza mikrofalowego itp, i jakos to dolacze do wentylacji.

 

A co powiecie na taki system :

Na wylocie z rekuperacji montuje zwykly filtr wlokninowy kanalowy. Wkladam tam dobrany praktycznie filtr : cienki i ciagnacy wode.Przerabiam spod filtra, ontujac zbiornik z woda. Wloknina siega do poziomu wody i ciagle ja podciaga. Przelatujace powietrze ja wysusza zabierajac ze soba wilgoc. Autmoatyka podwojna. Czujnik wigloci gdzies w domu robi on/off doplywu wody do misy z instalacji wodnej. Czujnik napelnienia misy robi off aby woda sie nei przelala.

System do zrealizowania za pomoca "mlotka" samodzielnie. Do tego super zaleta : praktycznie zerowy koszt nawilzania - tylko co elektronika wezmie pradu - czyli moze z 5 W. Nie to co parowe itp.

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Dowiem sie cene, ale to Carrier - bedzie drogi.

Fantom

Też się zastanawiałem nad tym nawilżaczem, ale....

Z instrukcji obsługi: "Nawilżacz działa w połączeniu z silnikiem dmuchawy pieca. Kiedy higrostat zgłasza konieczność nawilżania powietrza, a silnik dmuchawy pracuje, woda dopływa do tacy rozdzielczej znajdującej się w górnej części urządzenia. Woda zostaje równomiernie rozprowadzona na całej szerokości tacy i przepływa przez naukowo zaprojektowany układ odpływów. Następnie pod wpływem siły ciążenia przepływa przez wkład wyparny. Suche, gorące powietrze przepływa przez nasączony wkład wyparny, gdzie zachodzi zjawisko parowania. Już nawilżone powietrze roznosi wilgoć w postaci pary po całym domu..."

Wydaje się, że jest on naukowo zaprojektowany :D do pracy z ogrzewaniem nadmuchowym. Na wyjściu z reku raczej nie będzie gorącego powietrza tylko chłodne (10 stopni), więc wydajność nawilżacza dramatycznie spadnie..... ;/

Edytowane przez gonzo93
formatowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale dziala on mniej wiecej na tej zasadzie co napsialem jakbym sam to zrobil :) Co do temp z reku to jest ona wyzsza niz 10 stopni. Mysle, ze jak masz mniej niz 15 to trzeba cos poprawic. Pytanie ile takie 15 stopni potrafi wyciagnac wilgoci z tego typu nawilzacza. Ten "moj" chyba bylby bardziej wydajny, bo wilgoc pobierana by byla z calej powierzchni kanalu (flizelina itp)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jako że też mam problem z niską wilgotnością i też próbowałem odparowywać wodę z materiału porowatego. Pojawił się pewien problem - nieprzewidziany, chociaż do przewidzenia był - kamień mianowicie. Tan "parownik" bardzo szybko zarasta i staje się nieprzepuszczalny. Trzeba by użyć wody destylowanej, ale ta trochę kosztuje, a i wytworzenie jej we własnym zakresie jest bardzo energochłonne. Ta włókninka musiałaby być łatwa do wymiany.

Co do rozpuszczalności wody w chłodnym (10-15st.), ale bardzo suchym powietrzu - myślę, że będzie to robiła dość intensywnie - ze względu na jego dużą chłonność po podgrzaniu właśnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dlatego pomyslaem, aby wlasnie zastosowac do tego celu element typu filt wymienialny kanalowy.

Pierwszy link z google : http://www.venture.pl/produkt,212,DF,pl.htm

Samemu mozna wymieniac wklad, i wstawiac w sumie cokolwiek - nawet kawalek starej koszulki dzieci powisic :) Wazne aby dotykala wody i nie sprawiala zbyt duzego oporu powietrza. Sam typ materialu trzeba by dobrac chyba doswiadczalnie, ale chyba wszystko mniej sztuczne co chlonie wode bedzie ok. Koszt wymiany prawie zerowy. Od dolu taki filtr przerobic - obnizyc - aby woda miala gdzie byc trzymana.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chcesz to wstawić jak filtr, czyli zasłonić tym światło kanału. Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby to wstawić poprzecznie. Nie stawiałoby wtedy wcale (prawie) oporu powietrzu, a zmniejszenie intensywności parowania skompensować większą powierzchnią. Jest oczywiście pytanie czy takie rozwiązanie w ogóle pomniejszy ilość odparowanej wody, bo ta zależy od intensywności strumienia powietrza, temperatury i wilgotności właśnie. Te dwie ostatnie sprawy są tu załatwione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - chce to wstawic w swiatlo kanalu. Ale metoda prob i bledow mozna dobrac zarowno typ materialu, jak i jego grubosc czy "przesonialnosc". Mozna przeciez nie wstawiac go na calym swietle otworu, a np tylko jako pasek w srodku, albo kilka paskow, albo caly ale z dziurkami w srodku itd. Ale mysle, ze moze to byc smailo "pelen" filtr. Jaki jest spadek cisnienia na zwyklym EU3 przy czestym ustawiniu centrali w zime ? 30 pa ? A to bedzie prawie to samo - moze lekko wiekszy opor, bo szmata bedzie wilgotna a nie sucha. Ale z drugiej strony moze ona byc jeszcze bardziej porowata (mnije niz EU3) a co za tym idzie mniejszy spadek cisnienia. Mozna tam zrobic np filtr kieszeniowy - czyli wieksza powierzchnia i mniejszy spadek ciesnienia. Ale ja bym ppminal tego typu problemy. KAzde wentyle bez problemu przepchaja to powietrze.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to sa urzadzenia do innego systemu - ogrzewania powietrznego. Odparowanie nastepuje w nagrzewnicy tak, zeby osiagnac zadana wilgotnosc w pomieszczeniach. Wydajnos ci chyba nawet powyzej 50l/d.

Mam taki system i na pewno gdy bede mial te ~1500 zamontuje go. tak samo mozna dolozyc centralny klimatyzator itd.

Ale to jest niestosowalne przy "zwyklym" reku.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby kupić jakis normalny nawilżacz powietrza, jakiś ultradzwiekowy i podłączyć jego wyjście z kanałem nawiewnym z rekuperatora? A czujnik wilgotności podciągnąć do kanału wywiewnego rekuperatora? Jak powietrze wyciagane z domu jest za suche to sie włącza nawilżacz. Co do wydajności to zawsze mozna podłączyć dwa albo trzy ;) A później można by dolączyć automatykę napełniania zbiorniczka.

 

No ale to jest zbyt proste, pewnie czegoś nie przewidziałem ;)

 

U siebie widzę jeden problem: rury od rekuperatora biegną po strychu i powietrze się dość wychładza mimo że są ocieplone. Daje to ryzyko skroplenia w kanałach nawiewnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tego typu nawilzaczu tez myslalem. Minusy : pobiera prad :) A mozna to zrobic chyba bez tego. Nie ma tez za duzej wydajnosci. A i tak trzeba by dorabiac uzupelnianie wody automatyczne itp.

I ni jetsem pewien, czy te ultradziwkowe moga pracowac non-stop, czy co jakis czas nie wymagaja przerwy w pracy. O ich zywotnosci tez nie wiem jakby pracowal praiwe caly czas.

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby kupić jakis normalny nawilżacz powietrza, jakiś ultradzwiekowy i podłączyć jego wyjście z kanałem nawiewnym z rekuperatora? A czujnik wilgotności podciągnąć do kanału wywiewnego rekuperatora? Jak powietrze wyciagane z domu jest za suche to sie włącza nawilżacz. Co do wydajności to zawsze mozna podłączyć dwa albo trzy ;) A później można by dolączyć automatykę napełniania zbiorniczka.

 

No ale to jest zbyt proste, pewnie czegoś nie przewidziałem ;)

 

U siebie widzę jeden problem: rury od rekuperatora biegną po strychu i powietrze się dość wychładza mimo że są ocieplone. Daje to ryzyko skroplenia w kanałach nawiewnych.

 

Nie ma szans - tu mowimy o zupelnie innych wydajnosciach. Musi byc nawilzacz o odpowiedniej mocy pod odpowiednia kubature.

To tak jakby sie chcialo farelke 1000W postawic przy wlocie kanalu i oczekiwac, ze sie ogrzeje dom.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakies tam szanse sa. Z tych zwyklych ultradzwiekowych nawilzaczy mozna wydusic rzad 10 a nawet 15 l/dobe. A nie jest to tak malo nawet jak na domek. Kilka % wilogtnosc mozna podniesc.

 

Co do potrzeby nawilzania, bylem kilka dni temu u znajomych. Rekuperacja ustawiona na 100. mieszkaja 4 osoby, gotowanie, pranie itd a wilgotnosc ... 32 % ! To ile maja ustawic ta wentylacje aby jeszcze bylo czym oodychac a wilgotnosc byla tak z 40-50 ?

Ni eiw od czego to zalezy - jedni maja naprawde duzo tej wody a inni nie. Gdzies styl zycia chyba mocno o tym decyduje.

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak, u mnie w te spore mrozy wilgotnosc w domu jest troche powyzej 30% a wentylacje mam ustawiona na 50 m3/h czyli minimalna mozliwa do ustawienia na rekuperatorze. I inaczej niz nawilzaczami sie zrobic tego nie da. Co z tego ze podczas mycia czy gotowania wprowadzi sie duzo wilgoci do powietrza jak cala ta wilgoc zostanie w ciagu paru godzin zastapiona powietrzem suchym jak pieprz z zewnatrz.

 

Nie ma szans - tu mowimy o zupelnie innych wydajnosciach. Musi byc nawilzacz o odpowiedniej mocy pod odpowiednia kubature.

To tak jakby sie chcialo farelke 1000W postawic przy wlocie kanalu i oczekiwac, ze sie ogrzeje dom.

 

No jak za mała wydajność to dajemy dwa albo trzy takie nawilżacze.

 

A co powiecie na taki system :

Na wylocie z rekuperacji montuje zwykly filtr wlokninowy kanalowy. Wkladam tam dobrany praktycznie filtr : cienki i ciagnacy wode.Przerabiam spod filtra, ontujac zbiornik z woda. Wloknina siega do poziomu wody i ciagle ja podciaga. Przelatujace powietrze ja wysusza zabierajac ze soba wilgoc. Autmoatyka podwojna. Czujnik wigloci gdzies w domu robi on/off doplywu wody do misy z instalacji wodnej. Czujnik napelnienia misy robi off aby woda sie nei przelala.

System do zrealizowania za pomoca "mlotka" samodzielnie. Do tego super zaleta : praktycznie zerowy koszt nawilzania - tylko co elektronika wezmie pradu - czyli moze z 5 W. Nie to co parowe itp.

 

Jak z wydajnością takiego cuda? Trzeba by bylo to jakos policzyc, albo dobrac eksperymentalnie tkaninę. Nie wiem czy podciaganie wody byloby wystarczająco mocne żeby nasiąkała na bieżąco cała powierzchnia i wydajność była wystarczająca. Można by ewentualnie lać wodę na tą tkaninę z góry, tu jeszcze jakaś malutka pompka by była potrzebna.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa tkaniny ktore ciagna wode jak glupie. To na razie tylko moja jakas pierwsza idea - ale beda nad nia mocno myslal. Co do napelninia to faktycznie mozna zmodyfikowac wersje pierwotna, i wode podawac od gory, od razu po tej szmacie. Do tego mozna by zrobic nie "wylewanie" tej wody aby dopelnic zbiornik dolny z woa, tylko ja napylac dysza. Duzo wolniej bedzie napelniany zbiornik i to jest malo wazne. Ale dzieki temu jakis procent czasu dodatkowo woda bedzie do powietrza rozpylana w postaci drobinek - wieksza wydajnosc urzadzonka. Cos tego typu : http://93.92.129.152/pl/cat/913 .

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...