Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nawilżacz do rekuperatora


Recommended Posts

Poczytałem i nic nie rozumiem.

 

PO CO chcecie nawilżać wnętrza w poprawnie wentylowanym domu?

PO CO przewentylowujecie sobie te wnętrza? - Żeby nawilżać?

 

Zmniejszcie bieg wentylacji to problem zniknie.

 

Adam M.

 

W zimie to nie wystarczy. A przynajmniej nie wystarczy w wiekszosci lokalizacji, choc wiele zalezy od lokalnych warunkow.

Dla mnie wilgotnosc to kolejny parametr wplywajacy na komfort, ktory wygodnie w pelni kontrolowac. No ale tu faktycznie trzeba nawilzacza centralnego z odpowiednia moca, zapewne 50+ l/doba. Ktory to kupie gdy finanse pozwola :-)

U mnie w pelni sezonu (-20na zewn. bylo wtedy) okolo 35-40% czyli nieco za malo przy wymianie pwoietrza ok. 150-200m3/h. Nie mam reku.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Trochę to policzyłem czysto teoretycznie i wychodzi mi że tej wody nie potrzeba aż tak bardzo dużo do dostarczenia.

 

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AsqhPbdJ7DSgdHY3VjUyOGFwZFFCTEl3OGl4RFh0T2c&hl=pl

 

Ale nie wiem czy się gdzieś nie walnąłem :)

 

Wychodzi że żeby osiągnąć wilgotność nawiewanego powietrza 60% przy 22 C to musi być w nim 0,0117 l wody na 1 m3. Czyli jeśli masz nawiew 100 m3/h to potrzeba rozpylić okolo 1,2 l/h. No i według teorii to powinno wystarczyć żeby wilgotność była taka lub większa. Tak naprawdę to powinno wystarczyć mniej bo powietrze nawiewane już jakąś tam wilgotność ma, no i jeszcze dochodzą źródła wewnątrz domu.

 

W wersji podstawowej rozpylanie z dyszy na szmatę i regulacja ręczna zaworkiem :)

 

Dla zaawansowanych automatyka: czujniki wilgotności przed nawilżaczem za nawilżaczem i na powrocie do rekuperatora ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale to jest jakbyś chciał wilgotność od 0% podnieść do 60%. Jak masz podnieść z 30% do 60% to juz wychodzi 0,6 l/h. Bo powietrze nawiewane nie jest całkowicie pozbawione wilgoci. Trzeba tylko uzupełnić różnicę. No chyba że trzeba więcej wymian to wtedy znowu ilość wody się zwiększa.

 

Ciekawe jaką teoretycznie twoje rozwiązanie może miec wydajność. Może by wetknąć kawałek mokrej szmaty do rury rekuperatora i sprawdzić jak szybko wyschnie ;) Tylko wylać na nią znaną ilość wody ;)

 

W sumie jak jest taki ciąg jak zaraz za rekuperatorem to powinno to oddawać tą wodę całkiem szybko, no i powietrze suche, a pół litra na godzine to nie jest w sumie dużo wody. Hmmm może by coś pokombinować ale jakoś tak boję się lać wodę do kanałów ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze licze, ale przy rurze fi160 (taka mam) i wymianie rzedu 100m3/h to powietrze leci z predkocia okolo 1,5 m/s. Jest to w sumie spory przeciag i powinno wyciagac wode z tej szmaty przy powiedzmy 15 stopniach bardzo dobrze. Oczywiscie to tylko przemyslenia i teoria.

Nawilzacz elektryczny jakby mial dawac takie 0,6 l/hto bralby (stzrelam) z 50-100W. To kolejny zzeracz pradu ciagle pracujacy. Fajnie jakby sie dalo bez tego.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zmaksymalizować wydajność można by zastosować obieg wody. Malutka pompka np taka: http://allegro.pl/comet-pompka-do-wody-elegant-8-litrow-12v-i1334571575.html zraszająca nieustannie szmate. Pompka zanurzona w wiadrze z wodą i to co spłynie ze szmaty spowrotem do wiadra. Uzupełniać wodę w wiadrze kiedy brakuje. Nawet łatwo obliczyć wydajność ;). Nie udało mi się znależć pompki o wydajności dla naszych potrzeb (z 2 l/h max) żeby zminimalizować zużycie energii, ewentualnie może pompka pracować okresowo np przez minutę co minutę. Byleby szmata była cały czas jak najbardziej mokra.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam o Waszych pomysłach i myślę jakby tu do rury GWC wodę doprowadzić. Tylko jej część mam poza obrysem domu. Metodą prób i błędów, odpowiednio ją dozując, mógłbym chyba uzyskać pożądaną wilgotność. Tylko czy nie doprowadzę tym do degradacji podzespołów wentylacji i reku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślcie problem....

 

W domu niezamieszkanym mam.....

To PO CO tam wentylujesz tak intensywnie?

W skrajnym przypadku - nawet wyłącz tę wentylację!

A koniecznie - zmniejsz!

 

Generatorami wilgoci są ludzie. Ich działalność i obecność.

Jak ludzi nie ma to i nie ma NADMIARU wilgoci.

Po co wtedy wentylować?

Żeby nawilżać?

Nawilżać - to znaczy wprowadzać do wnętrz wodę w postaci pary.

Inaczej - ODPAROWYWAĆ określone ilości wody.

A ciepło parowania wody to 2500kJ/kg (około).

To naprawdę niemało!

 

I te pomysły z recyrkulacją letniej wody przez szmatę w kanale nawiewnym....

Hodowlę legionelli zakładacie?

 

PO CO?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślcie problem....

 

W domu niezamieszkanym mam.....

To PO CO tam wentylujesz tak intensywnie?

 

Adam M.

 

Przeciez napisalem - rekuperator jeszcze nie chodzi !

Jaka bedzie wilgotnosc po wlaczeniu reku i zamieszkaniu - jeszcze nie wiem. Ale na zapas wode do reku podciagnalem wlasnie - moze sie przyda do nawilzacza.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator nie chodzi...

A wentylacja?

Rozumiem, ze działa!

Dla mnie - zbyt wydajnie, z tego co opisujesz.

Albo budę masz dziurawą!

Obrzęd gromniczny robiłeś?

W NORMALNYM domu masz ZAWSZE problem nadmiaru wilgoci, a nie jej braku!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dziurawą budę i wiesz o tym!!!

W efekcie - przesuszasz ją aż do degradacji!

Usiłujesz zbudować fabrykę, która "postawi sprawę na nogi".

ZADEKLUJ w cholerę te dziury, poczekaj ze 4 dni i WTEDY opisz co się dzieje!

Przecież Twoje działania WPROST zmierzają do osiągnięcia stanu - jaki opisujesz!

 

Rekuperacja = ODZYSK

Wentylacja to nie rekuperacja!

(tu się nie zrozumieliśmy)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...