Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projektowanie ogrodów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 346
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niech świąteczne życzenia mają moc spełnienia,

te całkiem błahe i te ważne,

te dostojne i te ciut niepoważne,

niech się spełnią.

Marzeń o które warto walczyć,

wartości którymi warto się dzielić,

przyjaciół z którymi warto być

i nadziei, bez której nie da się żyć.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

i Szczęśliwego Nowego Roku.

 

http://images35.fotosik.pl/42/d78a2f1c7ab2b5f2.jpgżyczy Agata z rodzinką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

Witaj Elfir :lol:

No cóz, okazało się jesienią (jak do mnie dzwoniłaś), że nie jestem w stanie założyć ogrodu. Teraz przyszedł na niego czas.

Wiem, wiem............terminy zajęte :roll:

Mam jedno pytanie: mam ścieżki, mam już kilka choinek (no nie mogłam sobie odmówić przed zimą), wiem jakie chcę rośliny tylko nie wiem w którym miejscu je posadzić. Tak więc jak widzisz chyba potrzebuję "pół" projektu :wink:

Czy jest jeszcze taka możliwość, żebyś mi pomogła :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Można i tak i tak :)

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Jeżeli projekt ogrodu robiony jest jeszcze przed budową to mozna czesc dużej działki odgrodzić od budowy i posadzić rośliny jak najwczesniej, aby trochę podrosły zanim właściciel wprowadzi się do domu.

Z drugiej strony, jeśli projekto ogrodu jest robiony po wybudowaniu, łatwiej go wpasować w tryb życia mieszkanców - właściciel działkę już zna, wie gdzie lepiej mu sie wypoczywa, gdzie trzeba sie osłonić przed wiatrem itd.

 

Jak widać - nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Masz duża działkę. Jeśli cię stać na urządzenie na całości ogrodu "na raz" to mozesz poczekać do postawienia domu. Jeśli jednak zamierzasz kupować jak najmłodsze roślinki, bo są tanie, to lepiej posadzić je jak najwczesniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

Wpadłem tu po Twoim poście o moim projekcie... Bardzo mi się spodobały fotki ogródka zamieszczone wyżej. Są w moim guście - trawnik, drzewa i krzewy wyrastające z trawnika - czystość formy. Mam do urządzenia tej wiosny pół hektara ogrodu - parku wokół repliki dworku (fotki w dzienniku). Jeśli masz pomysły na coś odjazdowego, niekonwencjonalnego i oczywiście w stylu tamtej epoki daj znać - będzie można poszaleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku mam ogromną prośbę jak znajdziesz chwilę będę Ci wdzięczna...spieszę pisać w czym sęk, a mianowicie mam dużą działkę do zrobienia ogrodu, ale jeszcze nie w tym roku. Obecnie chcę obsadzić tylko drogę dojazdową do domu która jest prosta i ma długość ok 100m. Jakieś oświetlenie wzdłuż i jakoś chcialabym ją pieknie obsadzić, ale nie mam pojęcia czym. Nie znam się na roślinach nic a nic....Proszę Cię o pomysły. Ziemia jest raczej gliniasta, niechciałabym aby to były jakieś wysokie drzewa czy krzewy. Chciałabym aby było efektownie, kolorowo i aby jak najdłużej kwitły

 

Najlepiej będzie jak wkleję zdjęcie zatem jutro je umieszcze :)

 

Dziękuję Ci za poświęcenie minutki dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dlaczego na 100 m nie chcesz nic wysokiego? Tu aż się prosi o aleję.

 

Kiedyś robiłam projekt na ogromną działkę, gdzie dom stał na wzgórzu - to zrobiłam aleje z brzóz, a przed domem podjazd otoczony klonami. Brzozy były podsadzone kobiercami z jałowców i mało wymagających krzewów (berberysy, szczodrzeńce) a klony pasami niewielkich kwitnących krzewów liściastych.

 

IMHO Krzewy się zagubią na takiej powierzchni. Ale jak tam chcesz. W naszym klimacie przez całe lato kwitną głównie niektóre róże, hortensje i buddleje. Na gliniastej glebie możesz posadzić szpaler róż parkowych, np. odmianę "Newada", "Robusta".

Inne krzewy kwitną raczej wiosną (forsycje, migdałki) lub na początku lata (krzewuszki, jaśminowce).

 

Zwróć uwagę na reprezentacyjny charakter podjazdu. Posadzenie samych krzewów liściastych spowoduje, ze przez pół roku będziesz miała tylko nagie pędy przy drodze.

 

Przed wjazdem skusiłabym się na dwa kolumnowe dęby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirko mam prośbę o konsultacje - jestem właścicielką ugoru wokół domu (1555m2 :o minus dom). Stare koryto rzeki - miejscowi twierdzą, że co roku na wiosnę ziemia "rodzi" kamienie. Ogólnie jakoś tak niefajnie w kwestii ogrodu. Wprowadzać się będę najwcześniej za rok - teraz bywam tam baaardzo sporadycznie. Czy jakiekolwiek przedsięwzięcia powinnam podjąć już czy dopiero jak się wprowadzę i będę mogła regularnie "walczyć z naturą"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli tylko mozesz odgrodzic teren i ochronic go przed budowlanymi spustoszeniami, to jak najbardziej warto zacząc poprawianie warunków glebowych na takim fragmencie. W zależności od posiadanych środków i mozliwosci można przekopac ugór, wybrać chwasty i posiać nawóz zielony lub dodać obornik. Mozna wymienic glebę na lepszą.

Piszesz strasznie ogólnikowo - w starym korycie rzeki gleba powinna byc doskonala - mady i iły rzeczne. Kamienie raczej mi sie kojarzą z morenami czołowymi (poza oczywiscie glebami gorskimi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to w górach jest :cry: - trzasnę fotkę może, albo poczekam na jakiś Twój wolny termin .... Ładny ogródek mi się marzy ....

 

A piszę ogólnikowo, bo na ogrodzie znam się jak wilk na gwiazdach :o Nawet nie wiem co jest ważne. Okoliczni "znawcy" podali mi milion sposobów od "taka specjalna tkanina a na nią ziemia" aż do "nic z tym nie zrobisz" :o :o

 

A i jeszcze jedno - dom już w stanie "deweloperskim" stoi, więc więcej spustoszeń budowlanych nie przewiduję 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...