Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projektowanie ogrodów


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 346
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Elfir mam pytanie w czym robiłaś projekt ogrodu dla nitubagi

http://forum.muratordom.pl/post3970069.htm#3970069

 

Bo ja próbuję dodać swója propozycję do siebie i za cho...ę nie chcę mi się wyświetlić :cry: . Mam go narysowanego w Poincie :roll: . Proszę podpowiedz,bo nie dość ,że jestem amatorką w ogrodnictwie,to jeszcze w umieszczaniu swoich amatorskich projektów :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mogę nazwać się szczęściarą. Wiosna przed nami a ja trzymam w rękach cieplutki projekt od Elfir. Jeszcze trochę i będę mogła poszaleć w sklepach ogrodniczych. Już wiem co i jak. Nie zmarnuję pieniędzy tak jak w zeszłym roku gdy kupowałam "po omacku" a potem okazywało się, że albo roślina ma za duże roczne przyrosty w stosunku do mojej niewielkiej działki, albo gleba nie ta, albo toto choć ma ładne listki nie wytrzyma zwykłej polskiej zimy. Mój ogród będzie zgodnie z moim życzeniem kolorowy cały rok, ma miejsce na plac zabaw dla dzieci, jest wszystko co potrzeba i doskonale wpasowuje się w moją trapezową niedużą działkę.

Dziękuję Elfir. Warto było czekać choć miałam straszny zespół "niespokojnych nóg i rąk" i nie mogłam się doczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała Polska zasypana jest w tej chwili śniegiem.

Nie mam samochodu terenowego, więc dopóki śniegu po pachy, nie mogę dojechać w wiele miejsc - za co przepraszam.

Proszę te osoby, które się umawiały na projekt korespondencyjny o kontakt. W taki sposób mogę projektować, pomimo śnieżnej zimy :)

 

I jeszcze jedna prośba. Jesli któraś z zapisanych w kolejce osób zrezygnowała z projektu u mnie, niech mnie powiadomi, bym mogła zaktualizować terminy pozostałym klientom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie skromniutkie malutkie pytanko :oops:

Jeśli chciałabym spróbować zaprojektować sobie ogród (zaprojekotwać to bardzo dużo powiedziane) i chciałabym skorzystać z książki to jaką mi polecisz Elfirko, bo tych książek jest dużo, ale nie wszystkie nadają się dla totalnego początkującego laika. A ja potrzebuję tak kawę na ławę.

Na razie chciałabym taki szkielet (trochę uniwersalny) przyszłego ogrodu stworzyć bo zbyt wiele mi się pomysłów podoba a działka jest w środku wsi i ma starodrzew i nie chciałabym tak zbytnio odstawać od reszty bo to niezbyt ładnie wygląda.

I to by było na temat malutkiego pytanka: jaka książka na początek dla laika, ale zapalonego do pracy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co ci doradzić. Ja w domu nie mam żadnej książki o projektowaniu. Jedynie podręcznik dendrologii, katalog traw i katalog szkółkarski.

Żadna książka, którą oglądałam w księgarni nie była warta swojej ceny. Zwłaszcza przedruki angielskie nijak nie są dostosowane do klimatu Polski.

Może obejrzyj różne projekty zamieszczone w sieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak. Ja przeglądałam zanim się odezwałam... tylko że mnie się tak wiele podoba że gdybym to wszystko chciała to by wyszedł groch z kapustą.

Marzyła mi się glicynia na tarasie wejściowym wsparta ale czy pociągnie na V klasie piachy i żwirki. I czy korzeniami nie zniszczy mi murów :o :roll: Ech Co zajrzę do kogoś to znajduję znowu jakąś roślinkę o której istnieniu pojęcia nie miałam i chcialaby ją bo ładna. ale najbardziej głowię się czym obsadzić siatkę wzdłuż drogi żeby się trochę osłonić od przechodniów i aut i kurzu - i tu już kompletnie nie wiem czy tuje czy modrzew czy liguster (hm chyba tak mu na imię) może maleńka podpowiedź?

tyle tu wyczytałam że totalnie nie wiem co wybrać żeby nie rosło jak szalone ale i nie stało latami w rozmiarze minus s. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od gleby - wypisz te rośliny, które ci urosną. I dopiero potem komponuj ogród.

Wisteria jest śliczna przez dwa tygodnie. Potem to po prostu masa liści. Osobiście wolę milin, bo kwitnie całe lato a liście ma niemal identyczne z wisterią.

Pnącze sadzi się od zewnętrznej strony podpór pergoli tarasu, więc odsunięte od budynku. Dlatego korzeniami bym się martwiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Elfir, jak w praktyce wygląda Twoje projektowanie ogrodu? Jakie dane są Ci potrzebne? Czy wszystko odbywa się wirtualnie? No i cena, czy jest tajemnicą? ;)

 

podciągam pytanie

 

i dodam tylko ze nasza działka ma około 3300 metrów chcemy dokupic jeszcze sadek obok domu ale w gre wchodzilo by zagospodarowanie terenu 29 metrów x na jakies 60 ;).

 

Najbardziej zainteresowana jest by wokół domu i przy płocie cos sie działo a reszte wypełniała trawa :) jaki jest koszt takiego projektu

 

prosze o odpowiedź gdy tylko znajdziesz chwilkę

 

pozdrawiam Paula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Elfirku-planuje w tym roku trochę wzbagacić, upiększyć swój przód domek kwiatami i roślinkami...co byś proponowała na parapety od frontu domu o raz do posadzenia w donicach również przy drzwiach wejściowych domu???

 

Takie pytania najlepiej zadawać mi we wątku "Pytania do Elfir" - dzięki temu można uzyskać odpowiedzi nie tylko ode mnie, ale i innych ogrodników forumowych :)

 

Jeśli chodzi o kwiaty od frontu to zadam zasadnicze pytanie - ile tam jest słońca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...