Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek , a czarna szyba


miniu ryniu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

tak , dodam , że szyby od momentu zakupu nie czyściłem :)

 

Witam

 

Wojtek a powiedz jaką temp utrzymujesz w płaszczu, taką jak zaleca producent - 65-75 stopnia a powrotna minimum 55.

 

Bo ja już kilka razy w swojej "weście" czyściłem szybę - tak co 2 tygodnie na początku sezonu grzania - wrzesień - październik, ale trzymałem na płaszczu 50-55 stopni, teraz jak trochę chłodniej więc trzymam 55-65 i szyba jest o wiele czystsza, wystarczy raz na 3 -4 tygodnie wyczyścić, i to raczej z nawyku aniżeli potrzeby.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z takimi stwierdzeniami, a zwłaszcza z tym o automatyce palenia w kominku.

Nie dawno skończyłem właśnie czyszcenie rur spalinowych (komin zostawiam na wiosnę) i nikt mnie nie przekona do zaawansowanej techniki sterowania procesem spalania paliw stałych.

Jeżeli ktoś myśli, że może naładowac kominek do pełna i automatyka będzie za niego spowalniała prces palenia, to spotka go straszny zawód. Najzdrowiej jest w kominku palić intensywnie, z odpowiednim dostarczaniem tlenu, albo nie palić wcale.

Pozdrawiam

Dokładnie Tak! Sąsiadce zapaliły się sadze w kominie od oszczędnego palenia i musiała cały dom remontować bo pojawiły się pęknięcia, po wstrząsach spowodowanych płonącym kominem. A co do czystej szyby. Dostępne są teraz środki do czyszczenia kominka, potrafiące zdziałać cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Na 100 %.

Jezeli gdziekolwiek indziej (poza kominkiem, rurami itp) odklada sie syf, to moze byc raczej wina nieszczelnej szyby/sznura lub przypiekania kurzu w okolicach kominka itp.

A dla tych ktorym sie zasyfia szyba. Zrobcie jeden motyw : nbapalcie mocno w kominku dobrym drewne. Tak na maksa. I zobaczcie co bedzie sie dzialo z szyba. Powinna sie sama oczyscic w wiekszosci :)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat :

"Zakładam, że jeśli szyba jest czarna, to przestrzeń dookoła kominka też robi się czarna. A to już podwójnie niefajnie. Wolałabym mieć jednak czystą szybę i salon zamiast używać środków do ich czyszczenia "

Chcialas miec pewnosc, ze salon bedzie czysty - przynajmniej tak napisalas.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik ma nastawione trzymanie 60 stopni i nic nie robię , jak spadnie poniżej chyba 55 musiałbym sprawdzić odcina pompę obiegową ( choć wydaje mi się , że ten czujnik od sterownika troszkę zaniża te temperatury ) ale też nie mam problemu z odbiorem ciepła i tak naprawdę kominkiem palę na full ( a nie mam bufora ) wg największy problem pomijając samą konstrukcję kominków jest ich przewymiarowanie i brak zapewnienia odbioru ciepła ( mam wrażenie , że mało kto zestawia zapotrzebowane budynku z mocą urządzeń ) i potem robi się za ciepło i wędzenie 3 miesięcznego drewna , żeby się tliło 12 godzin :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z obietnicą aktualne fotki - zdjęcia z dzisiaj ( przypominam zainteresowanym Westa z Lazara - podwójna szyba , nie czyszczona od montażu ! )

 

http://img163.imageshack.us/img163/5467/dscn08340.jpg

 

http://img152.imageshack.us/img152/9903/dscn0837.jpg

 

spokojnie mogę kominkiem utrzymać temperaturę w domu ( ogrzewam około 200m2 ( wys 2,95 ) + lekko dwustanowiskowy garaż

 

za oknem

 

http://img257.imageshack.us/img257/5933/dscn0844c.jpg

 

 

z kominka jestem bardzo zadowolony .... jak przypomnę sobie , że miałem kominek z PW a raczej puszkę z blachy na smołę eh .....

Edytowane przez Wojtek R
poprawione linki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam. Nowy sezon nowe doświadczenia. Oglądając kominek WojtkaR mam wrażenie że wszelkie konstrukcje firmy Lazar zasługują na pochwałę. Ja drugi sezon użytkuję klasycznego Lazara 22kW i szyba wygląda jak na zdjęciu WojtkaR. Jest czysta wręcz krystalicznie. Palę od końca września - czyściłem 2 razy i to zwykłym Clinem. Brak zaworu mieszającego na powrocie instalacji (mam zimny powrót) zrekompensowałem sobie nieco innymi ustawieniami sterownika., Włączony mam priorytet CWU przez co przez minutę woda idzie w zasobnik potem w zasobnik i w CO - dzięki temu przy normalnym jak na ten kominek wsadzie, mam temperaturę płaszcza ok 67-70 stopni i po paru godzinach spada ona do 55 (załączenie). Woda w zasobniku gorąca, kaloryfery też, podłoga odpowiednio ciepła, pompy stale kręcą, w domu ciepło, a szyba czysta... Po porządnym rozpaleniu, gdy z wermikulitu znika sadza, przymykam szyber (ogień się uspokaja) i tak się już pali do końca. Ilość drewna jednak większa niż w na zdjeciu WojtkaR, raczej wypełniam szczelmniej komorę spalania. Obecnie palę kilku miesięczną brzozą bo do dębu jeszcze nie doszedłem i jestem zadowolony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ciekawe,jakby pracowal-spalal kominek ww. bez wermikulitu...Moj Makroterm zrobil zasadnicza poprawe w jakosci spalania i efekcie wizualnym mego iglastego drzewa :-)Bylo o wiele gorzej przy braku szamotu,ktorym w 3/4 wylozylem scianki...zupelnie nieszczelnie i niekompletnie.Roznica jest....zatem,dodatki lub standardowe wyposazenie kominka w postaci wermikulitu czy szamotu,w zasadniczy sposob poprawiaja spalanie.Mowie o kominkach z plaszczem,nie pamietam,pewnie super wypasione cenowo kominki bez tych dodatkow ,spalaja pewnie podobnie...ale w tych slabszych,chyba te dodatki musza byc.....Moim wzrocem jest Lazar varia,czy jakos tam,ale ...bez szamotu chyba nie byloby rewelacji ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym chciała zapytać, bo jeszcze nie rzuciło mi się w oczy, jak wygląda połączenie tej rury doprowadzającej powietrze z zewnatrz z samym wkładem, jeśli ma taką opcję? Rura ta ma być z PCV czy czegoś takiego czyli nie powinna dotykać do wkładu bo się stopi. Czyli jak to się robi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My podłączenie to wykonujemy rurą spiro o średnicy zależnej od sytuacji.

Jest to najwygodniejsza forma podłączenia.

 

Tak wygląda to w trakcie montażu. Na króćcu wychodzącym w wkładu kominkowego założona rura spiro umocowana metalową opaską zaciskową. Połaczenie takie jest szczelne. Potem w końcowej fazie zostanie to zabudowane, dostęp do tego połączenia będzie przez kratkę wwiewną.

 

1..jpg8..jpg

Pozdrawiam

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdraszczać wojtkowir tego kominka.Mój smoluch ,wędzarnia i etc,etc.Połyka w weckendy brykiet z węgla kamiennego w połączeniu z sezonowanym jesionem(2lata) lub brykietem ze Słowacji(liściasty-500 zł/tona).Szyba czysta cegła szamotowa z OBI z lekuchna odymiona-osmolona.Ostatni załadunek godz.około 23.30.O godz. 7.00 w kominku smoluchu żar jak się patrzy.Następny załadunek a szyba z lekuchna odymiona w dolnych rogach.Od 7.00 po trzecim wsadzie około godz.14.00(w zależności od temp.zew) czyszczenie komory paleniskowej(ale nie kuniecznie).Szyba przetarta ERES-VITROLIN .....z innym przeznaczeniem ale czyści super.Smoluch-wędzarnia z takim rodzajem wsadu ,radzi sobie wyśmienicie.Temper. płasz. zawsze utrzymywana w przedziale między 60 a 80 stC.(temp na wymienn. płytowym 26 kw)............i tak samo w sobotę i niedzielę.Szyba na koniec weckendu łodymoina w dolnych rogach.....ale tylko w rogach.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy kominek da się tak przerobić bardzo małym kosztem żeby szyba była czysta. Posiadał system dopalania spalin itd. Troszkę wiedzy której na tyn forum już nie brakuje i w kominku możemy mieć czystą szybę. Tak na marginesie to chyba firmy produkujące kominki też zaczynają przeglądać to forum, przeglądając internet zauważyłem że coraz więcej kominków ma powkładane płytki szamotowe do wkładu, z opisami praktycznie niezerzniętymi z tego forum. Wiec albo widać że producentom zależy na tym żeby było lepiej, albo myślą, że znajdą przez to klientów z tego forum, jak by nie było chwała im za to że to robią . Tylko ciekawe kiedy nastąpi poprawa sytemu czystej szyby, bo do tego jeszcze większość producentów nie doszła, może jak ktoś napisze jak to zrobić to w końcu w każdym wkładzie będzie czysta szyba , a proces czystej szyby jest bajecznie prosty do wykonania. I każdy sam może to w swoim kominku zrobić, wcale nie trzeba wymieniać kominka na taki za 10 tys bo ja w swoim mam również tak samo czystą czystą szybę mimo że wkład kosztował dużo mniej. A pale w nim wyłącznie drewnem iglastym. Nie jestem przeciwnikiem firmy Lazar sam chciałem kilka lat temu kupić kominek tej firmy bo bardzo mi się podobały jego rozwiązania, wtedy ta firma jaki chyba nieliczna sprzedawała kominki wyłożenie wermikulitem, w rozsądniej cenie z dodatkowym doprowadzeniem powietrza wtórnego od góry jednak nie było za wiele opinii wiec zrezygnowałem z jego zakupu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jesteś nie elegancki a nawet mało elegancki..Czegoś Ci brakuje.Niedługo będę miał okazję zobaczyć te twoje cudo co nie smoli szyby.Uroczyście oświadczam, że wtedy pokuszę się o obszerną ripostę.Wszak Ty jesteś autorem komponowania kominków...nieprawdaż???

Masz jeszcze siłę odpisywać "pogromco pracowni foresta".Nie odpowiadaj za wszystkich....siet...uwierzyli w ciebie jak w BOGA.....mamuniu ...A szyba nadal czysta. w smoluchu.Woda w ZCWU 57 stC.Dałem teraz jeden brykiet z węgl. kamienn.Troszkę temperatura emanuje na salon ale nikomu to nie przeszkadza.Nadal piecyk gazowy milczy.Solary też bo coś mi się w nich popierniczyło.

 

trzymaj się ciepluchno.

 

Witam

 

Czy może już miał Pan okazję zobaczyć wkład Westa, uroczyście Pan w czerwcu oświadczał pokusić się o obszerną ripostę na jego temat, chętnie bym się z nią zapoznał, być może po prawie półrocznym użytkowaniu nie dojrzałem wad które Panu nie umknęły.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie ma "systemu czystej szyby". To kolejny "kominkowy mit".

Po prostu pomiędzy górną krawędzią drzwiczek a końcem deflektora są z reguły najlepsze warunki do dopalania się spalin. I tam właśnie najkorzystniej jest dostarczać powietrze potrzebne by ten proces mógł w ogóle zaistnieć. Nie ma to nic wspólnego z czystością szyby.

Szyba w kominku po prostu nie brudzi się wcale jeżeli w palenisku proces spalania przebiega prawidłowo ...

A ludzie naiwnie jak mantrę powtarzają to co chcą po prostu usłyszeć. Większość producentów potrafi to sprawnie wykorzystywać w swoich działaniach marketingowych ...

Swoją drogą - podziwiam że ktoś na podstawie jednego, własnego i nota bene "nie za wysokich lotów" paleniska (wkładu) kominkowego potrafi wysnuć całe teorie tyczące się dosyć rozległej branży technicznej i setek jej innych wyrobów ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...