Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek , a czarna szyba


miniu ryniu

Recommended Posts

Witam.

To tylko jeden ze środków mających na celu podwyższenie temperatury spalania się drewna. Ma to samo zadanie co szyba podwójna, wyłożenia paleniska wermikulitem czy szamotem, odpowiednie dostarczenie powietrza, itp.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Czy może już miał Pan okazję zobaczyć wkład Westa, uroczyście Pan w czerwcu oświadczał pokusić się o obszerną ripostę na jego temat, chętnie bym się z nią zapoznał, być może po prawie półrocznym użytkowaniu nie dojrzałem wad które Panu nie umknęły.

 

Pozdrawiam

 

 

Proszę Pana serdeczne dzięki za przypomnienie...umknęło mi gdzieś to to.Narażę się zapewne....kominki z wkładem WESTA także smolą szybę i nie jest to czepialstwo ale fakt drogi Panie.Użytkuj i ciesz się ,że nie masz takiego smolucha jak ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To tylko jeden ze środków do mających na celu podwyższenie temperatury spalania się drewna. Ma to samo zadanie co szyba podwójna, wyłożenia paleniska wermikulitem czy szamotem, odpowiednie dostarczenie powietrza, itp.

Pozdrawiam.

 

Hmm. Cos mi tu nie gra. Wiec albo to nie jest szyba pirolityczna, albo inaczej rozumiemy pojecie pirolizy. Ta szyba chyba nie ma za zadania podniesienia temperatury a spalanie na szybie czasteczek (syfu).

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy kominek da się tak przerobić bardzo małym kosztem żeby szyba była czysta. Posiadał system dopalania spalin itd. Troszkę wiedzy której na tyn forum już nie brakuje i w kominku możemy mieć czystą szybę. Tak na marginesie to chyba firmy produkujące kominki też zaczynają przeglądać to forum, przeglądając internet zauważyłem że coraz więcej kominków ma powkładane płytki szamotowe do wkładu, z opisami praktycznie niezerzniętymi z tego forum. Wiec albo widać że producentom zależy na tym żeby było lepiej, albo myślą, że znajdą przez to klientów z tego forum, jak by nie było chwała im za to że to robią . Tylko ciekawe kiedy nastąpi poprawa sytemu czystej szyby, bo do tego jeszcze większość producentów nie doszła, może jak ktoś napisze jak to zrobić to w końcu w każdym wkładzie będzie czysta szyba , a proces czystej szyby jest bajecznie prosty do wykonania. I każdy sam może to w swoim kominku zrobić, wcale nie trzeba wymieniać kominka na taki za 10 tys bo ja w swoim mam również tak samo czystą czystą szybę mimo że wkład kosztował dużo mniej. A pale w nim wyłącznie drewnem iglastym. Nie jestem przeciwnikiem firmy Lazar sam chciałem kilka lat temu kupić kominek tej firmy bo bardzo mi się podobały jego rozwiązania, wtedy ta firma jaki chyba nieliczna sprzedawała kominki wyłożenie wermikulitem, w rozsądniej cenie z dodatkowym doprowadzeniem powietrza wtórnego od góry jednak nie było za wiele opinii wiec zrezygnowałem z jego zakupu.

 

Tak odważnie to piszesz???a wojtekR.....jego kominek i jego czysta szyba,która kurna jest najważniejsza w kominku...matko córko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyba pyrolityczna to nic innego jak zwykła szyba ceramiczna pokryta po zewnętrznej stronie powłoką z tlenku metalu. Zadaniem tej powłoki jest odbicie promieniowania podczerwonego i podniesienie temperatury w palenisku. Faktycznie szyby tego typu potrafiły się mocno zabrudzić a po uzyskaniu odpowiedniej temperatury spalania dochodziło do pyrolizy a następnie spalenia cząstek sadzy przyległych do szkła. Według mnie to taki półśrodek, bo skoro szyba była w stanie się okopcić to znaczy, że proces spalania nie przebiegał prawidłowo. Swego czasu sprzedawałem i montowałem dość dużo wkładów z szybą pyrolityczną, ale od dłuższego czasu klienci wybierają paleniska w których praktycznie nie dochodzi do zabrudzenia szyby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego niktspecjalny już byłem tu krytykowany za to że polecałem wkładać szamot do kominków , to pisali mi że kominek zniszczę, wkład mi zgnije bo za szamotem będzie blacha rdzewiała, że przez to grzeje komin, a nie wodę i inne herezje. Wiec krytyki się nie obawiam, nigdy nie pisze czegoś czego sam wcześniej nie sprawdzę, wiec jak wiem że coś działa i że coś można polepszyć to zawsze o tym z chęcią piszę. Podoba mi się wkład Wojtka nie tylko dlatego że ma czystą szybę, ale dlatego że jest ładnie wyłożony wermikulitem, zdecydowanie ładniej to wygląda niż cegły szamotowe u mnie. Może ktoś wie czy można gdzieś kupić płyty z wermikulitu? Bo z chęcią bym sobie je zamontował zamiast szamotu.

A tu pokaże wam na jakiej zasadzie działa system czystej szyby we wkładach pewnego producenta proponuje wszystkim sobie coś takiego wypróbować u siebie, bo u mnie działa to rewelacyjnie, o tym rozwiązaniu już pisał kolega wolo82 , wtedy tego nie próbowałem, bo po wcześniejszych przeróbkach wkładu szyba się bardzo mało brudziła w porównaniu z tym co było wcześniej i byłem przekonany że to już jest maksymalny efekt jaki jestem w stanie uzyskać. Niedawno dopiero przez przypadek natknąłem się na ta stronę i postanowiłem to wypróbować w efekcie mam tak czystą szybę jak w kominku lazara.

A tu link http://www.komi.pl/scs.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację :)

Tak z ciekawości z czego jest zrobiona ta obudowa na pierwszym zdjęciu i na czym się trzyma? Bo jak sadzę na tych cienkich nóżkach to sam wkład kominkowy.

 

 

My podłączenie to wykonujemy rurą spiro o średnicy zależnej od sytuacji.

Jest to najwygodniejsza forma podłączenia.

 

Tak wygląda to w trakcie montażu. Na króćcu wychodzącym w wkładu kominkowego założona rura spiro umocowana metalową opaską zaciskową. Połaczenie takie jest szczelne. Potem w końcowej fazie zostanie to zabudowane, dostęp do tego połączenia będzie przez kratkę wwiewną.

 

[ATTACH=CONFIG]33938[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]33939[/ATTACH]

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Szyba bez uszczelki górnej to najprostszy sposób dostarczenia tlenu do wnętrza paleniska. Tlenu, w ilości faktycznie odpowiadającej zapotrzebowaniu na niego przy spalaniu się drewna.

"Chwyt" stary jak świat i stosowany powszechnie przez producentów wkładów. Tych producentów, którzy tak naprawdę mają w nosie dążenie do polepszania jakości swoich produktów.

Idąc tym tokiem myślenia, producenci samochodów nigdy by nie wymyślili silników z bezpośrednim wtryskiem i "iluśtam" zaworami w jednym cylindrze. I jeździlibyśmy dalej z gaźnikami.

Swoją drogą - kilka sztuk dużych fiatów i poldków (tych 1.6 GLE) "wykończyłem" w życiu i do dnia dzisiejszego jestem z nich baaardzo zadowolony ... No ale już nie chciał bym ich używać codziennie ... :p

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle zaczyna się zadyma w tym temacie, a więc nawet trudno doczytać się merytorycznych treści.

Na zdjęciu które przedstawiłem, obudowa jest szamotowa (ciepła) stoi na odlanej płycie betonowej z otworami technologicznymi.

Taką sobie ją wymyśliłem przy rannej kawie i przedstawiłem projekt klientce narysowany w pośpiechu na kartce.

Była akceptacja klientki, więc kominek stoi i już działa.

 

Ekonomiczne spalanie drewna to napewno nie wędzenie, czy ograniczanie ilości powietrza. Drewno (gazy) mają się palić otwartym prawidłowym ogniem z odpowiednią ilością powietrza. Koniec kropka.

Tak działają kominki, kotły i wszelkie urządzenia na paliwa stałe. Tutaj cały sens i prawidłowość rozwiązań to magazynowanie okresowej nadwyżki ciepła.

Jużeli woda jest medium to bufory, zbiorniki CWU, itp. Jeżeli powietrze jest medium to ceramika jako akumulator.

Ceramika nawet lepiej bo można ją nagrzewać do wysokich temperatur, wodę bezpiecznie tylko do 90 stopni.

 

Problem z okresowym przegrzewaniem pomieszczeń i tym samym robienia wedzarni z kominka, występuje w starszych sposobach budowy obudowy kominków powietrznych. Dawniej obudowy wykonywało się z płyt KG, co wymuszało ich izolowanie od wewnątrz wełną... Naprawdę tak było, ale teraz podobno jeszcze się to zdarza. Mimo ogromnych ilości informacji na temat ich szkodliwości i nieprzydatności.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Rikmen chyba namieszałeś, co ma czysta szyba do ekonomi? Rozwiń swoja myśl bo chyba nie kumam :).

Właśnie nie ma nic ,i tutaj cytat z linku- używać wkład na jego pełnej mocy,nie mówiąc że drzewo powinno mieć 18% wilgotności.

Żeby z wkładu uzyskać pełną moc należy w nim bardzo intensywnie palić tzn. musi otrzymać dużo powietrza wtedy będzie się palić ogniem,a jeżeli te powietrze będzie podawane również przez szczelinę w górnej części drzwiczek to wtedy szybkę mamy bialutką ot i cały pic czystej szyby. Ale jest pewne ale,wsad który włożysz do palenia spali się w ciągu godziny no może dwóch (mówimy tu o pełnym wsadzie) .

A ekonomia to jest wtedy gdy ten sam wsad spalimy w ciągu 10(dziesięciu godzin) szybę mam czarną jak diabeł, nie myłem jej z 8 lat ,komin raz w miesiącu obowiązkowe czyszczenie za to 15m3 mam na dwie zimy i jeszcze trochę zostaje na trzecią.Jak zaczynałem zabawę '' palenie w kominku"

drzewo płaciłem po 20 zł za metr3 wtedy nie patrzyło się na ekonomię człowiek zadowalał się czystą szybą,a 15m3 spalałem od września do Bożego

Narodzenia.

Kolego mam pytanko,czy ty jesteś posiadaczem i palisz w kominku?

Edytowane przez Rikmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Forest-Natura powiedz mi w takim razie jak porządne firmy sobie radzą z tym że szyba jest idealnie czysta? Mi się do tej pory wydawało że firma Supra jest dobrym producentem wkładów. Nie mam doświadczenia z podwójna szyba, ale oczywiste jest że szyba pojedyncza brudzi się dlatego że gorące płomienie w zetkniecie z zimna szybą osadzają na niej sadze. Również ścianki w kominkach czy kotłach wodnych obrastają sadzą bo temperatura ich jest stosunkowo niska, gdyż przepływa w nich woda. Dlatego właśnie producenci starają się jak mogą żeby powietrze omywało szybę i odpychało od niej płomienie. W podwójnej szybie efekt czystej szyby jest łatwiejszy do osiągnięcia bo szyba nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem w mieszkaniu i nagrzewa się od wewnątrz do zdecydowanie wyższej temperatury dzięki czemu nawet jak płomienie ja omywają to się na niej nie wychładzają i jej nie brudzą. Jestem przekonany że jak by podwójna szybę dać do zwykłego taniego wkładu który wcześniej wyłożymy szamotem to efekty byłby całkiem dobre . Efekt czystej szyby również zależy od paleniska, temperatura w nim powinna wynosić 600*C wtedy zupełnie inaczej przebiega proces spalania. Ciekaw jestem efektów palenia w lazarze gdyby nie był wyłożony w środku wermikulitem zapewne szyba by wyglądała tak jak w większości wkładów

Rikmen od kilku lat użytkuje wkład z płaszczem który jest jedynym źródłem ciepła to co ty opisujesz to powinno być przestroga dla innych ja nie należy palić w kominku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostałem przywołany więc nie odmówię sobie słowa komentarza i brzmi on tak - chyba Pana Panie niktspecjalny już nikt nie zrozumie , na pewno nie ja i już nawet nie staram się nawet poznać Pana intencji czy przesłanek tych trochę powoli dziwnych komentarzy

 

Ale specjalnie dla Pana napiszę to jeszcze raz kominek doskonale się sprawdził za oknem -11 , przez nigdy nie czyszczoną szybę patrzę w piękny ogień, w domu cieplutko udało się połączyć urok widoku ognia z praktycznością grzania !

 

pozdrawiam i życzę spokojnych wesołych świąt oraz wypoczynku bo chyba go Panu brakuje i przelewa Pan na forum jakieś dziwne flustracje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostałem przywołany więc nie odmówię sobie słowa komentarza i brzmi on tak - chyba Pana Panie niktspecjalny już nikt nie zrozumie , na pewno nie ja i już nawet nie staram się nawet poznać Pana intencji czy przesłanek tych trochę powoli dziwnych komentarzy

 

Ale specjalnie dla Pana napiszę to jeszcze raz kominek doskonale się sprawdził za oknem -11 , przez nigdy nie czyszczoną szybę patrzę w piękny ogień, w domu cieplutko udało się połączyć urok widoku ognia z praktycznością grzania !

 

pozdrawiam i życzę spokojnych wesołych świąt oraz wypoczynku bo chyba go Panu brakuje i przelewa Pan na forum jakieś dziwne flustracje

 

Święta idą i fajnie i skoro się tak przywołujemy to skorzystam i ja z tej opcji.Wyżej wszystko dokładnie napisano dodam może tylko to.Twój wkład jest fantastyczny zajefajny itd.Jeżeli możesz mi powiedzieć ile drewna spalasz na dobę, jakim drewnem palisz,ile razy w użyciu na miesiąc twój kominek jest eksploatowany....wiesz tak dla przypomnienia.Może zgoła zdziwi co niektórych to co teraz napiszę ale gdy kupiłem drzewo w OBI(by udowodnić coś żonie) i paliłem nim przez całą dobę wszystko co możliwe w smoluchu przymknięte (z wyjątkiem powietrza dolotowego z zewn) szyba po tym eksperymencie była czysta z lekkim odymieniem w górnych rogach.Tak samo dzieje się gdy jako wsadu używam brykietu z węgla kamiennego na przemian z sezonowanym jesionem.

 

za oknem -11 , przez nigdy nie czyszczoną szybę patrzę w piękny ogień, w domu cieplutko udało się połączyć urok widoku ognia z praktycznością grzania !
i pięknie. Również wszystkiego najlepszego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...