Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Drodzy forumowicze,

bardzo potrzebuję Waszej pomocy.

Stoję przed wyborem pieca gazowego do mojego domku. Dom ma 82 m2 powierzchni, parterowy, ściana 24 + 15 styropian. Podłogówka w kuchni, salonie + 27 żeberek, , przedpokoju + 10 żeberek, łazience + 10 żeberek, wiatrołapie + 10 żeberek. Na pewno będzie piec na paliwo stałe + piec gazowy dwufunkcyjny. Ciepła woda z gazowego lub przy paleniu węglem z zasobnika zamontowanego przy piecu węglowym. Komin systemowy.

Proszę doradźcie co mam kupić, albo przynajmniej udzielcie jakiś fajnych porad.

 

Jeśli koniecznie chcesz kocioł na paliwo stałe to powinno się rozważyć zbiornik buforowy. Taki zbiornik może jednocześnie przygotować ciepłą wodę użytkową a dzięki temu kocioł kondensacyjny gazowy wystarczy, że będzie miał moc maksymalną ~10kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów.

Proszę o pomoc w wyborze pieca. Mam dwie oferty wykonania C.O. od dwóch różnych wykonawców i każdy z nich przekonuje mnie do "swojego" pieca. Dodam, że oferty są zbliżone cenowo. Dom to 155m2, z czego niecałe 50m2 to ogrzewanie podłogowe (kuchnia, wiatrołap, kotłownia, przedpokój nr 1, WC oraz łazienka). Reszta (salon 30m2, przedpokój nr 2 oraz trzy sypialnie i dwa pokoje na poddaszu) to ogrzewanie grzejnikowe. Dodatkowo w łazience będzie grzejnik typu drabinka.

 

Wykonawca nr 1 proponuje rozwiązanie w oparciu o piec DeDietrich:

- piec MCA 25 + pogodówka + sprzęgło hydrauliczne z pompą

- solary Dietrisol Ultra Light (w pakiecie ze zbiornikiem C.W.U. 300l)

- ogrzewanie podłogowe w oparciu o system KanTherm (z mieszaczem, nie na żadnym rtl)

- grzejniki Kermi typ V, 22/33 (przewymiarowane pod piec kodensacyjny)

 

Wykonawca nr 2 proponuje rozwiązanie w oparciu o system Viessmann:

- piec Viessmann Vitodens 200 26kW + zbiornik C.W.U. 300l + solary Vitosol 100f (pakiet)

- ogrzewanie podłogowe w oparciu o system Viessmann (z mieszaczem)

- grzejniki Viessmann 22/33 (przewymiarowane pod piec kondensacyjny)

 

Czy ktoś pokusi się o przedstawienie wad i zalet pieców? Którą wersję wybralibyście dla siebie?

Wg mnie, biorąc pod uwagę to, że montuję solary, podłogówkę oraz zwykłe kaloryfery - należałoby wybrać MCA (z tego co wiem, to ten kocioł jest bardziej zaawansowany od Vitodens'a 200) A może się mylę?

 

Proszę o konstruktywne opinie, muszę niebawem podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem to nowy i bardzo początkujący :)

Chciałbym się także poradzic w doborze kotła i kosztach instalacji. Nowy dom 160m2 (w tym garaż 18m2). Parter + poddasze.

W całym domu podłogówka (poza garażem).

Za kocioł Viessman 200W+zbiornik 150L wraz z podłogówką kompletna instalacja co zażyczono sobie 37 tys. brutto.

Czy to dobra cena ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się także poradzic w doborze kotła i kosztach instalacji. Nowy dom 160m2 (w tym garaż 18m2). Parter + poddasze.

W całym domu podłogówka (poza garażem)..

 

A ja polecam Junkersa Cerapur 14-3 do tego FW100 i np Galmet KWADRO 120 -140l -ale o tym kotle jest dużo wiec poczytaj - wg mnie tani niezawodny i doskonale sie sprawdzajacy w takim przypadku jak 100% podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam Junkersa Cerapur 14-3 do tego FW100 i np Galmet KWADRO 120 -140l -ale o tym kotle jest dużo wiec poczytaj - wg mnie tani niezawodny i doskonale sie sprawdzajacy w takim przypadku jak 100% podłogówki

 

Czy to nie za mala moc ? Sam zastanawiam sie nad kotlem do domku ok 130m2 i calosc podlogowka. Rozwazalem ten kociolek ale nie wiem czy nie lepiej dolozyc do wersji comfort tyle ze myslalem ze te 16kW to malo bedzie dla wody. Moze najlepiej lodowke ?

Rozwazalem tez vailanta VC 186/3-5 + zasobnik, VKS INT 196 + zasobnik, lodowka VSC INT 196/2-C 150. Montazysta poleca Brotje WGB 20. Sam chcialbym wydac jak najmniej, miec komfort cieplej wody i ogrzewania, a przede wszystkim niskie koszty uzytkowania. Jest ktos w stanie doradzic cos co spelni moje oczekiwania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnie potrzebujemy pomocy- od razu przyznaję, że nie zagłębiałam się w cały wątek bo czasu brak :(

 

Przyjechał do nas kocioł Saunier Duval Isotwin Condens 24/30 i nie mam pojęcia jak to się stało, ale ma inne wymiary niż nam przedstawiano (głębokość 57, a nie jak myśleliśmy 45cm) i w związku z tym nie mieści się tam gdzie wisieć powinien i potrzebujemy znaleźć jakąś alternatywę.

Kocioł miałby służyć do ogrzewania domu o powierzchni użytkowej 160m2 i wody (dwie łazienki). Nie mamy pompy ciepła i innych tego typu bajerów, w przyszłości chcemy podłączyć do kotła solary. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć jakieś rozwiązanie? Maksymalna głębokość kotła to 45cm.

 

Szukam też sama na necie i znalazłam kocioł ACV Kombi Kompakt- czy w ogóle zawracać sobie nim głowę? Wymiary ma b. małe ale czy by wystarczył? Czy trzeba do niego jakiś zasobnik?

 

Pomożecie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam http://forum.muratordom.pl/images/smilies/happyno.gif

jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o sprawy techniczne;

Bardzo proszę o pomoc w doborze pieca gazowego do ogrzewania i do ciepłej wody-firma, moc, oraz wielkości grzejników;

piec raczej kondensacyjny

 

 

kupiłam mieszkanie 62 m:

w domu kilkurodzinnym z lat 40,

przyziemie, podłoga drewniana, nie izolowana dodatkowo, nie będzie ogrzewania podłogowego,

ściany ocieplone od zewnątrz styropianem 10cm

okna plastikowe od zachodu, jedno od południa, brak kotłowni i pomieszczenia gospodarczego, 1 osoba

 

mieszkanie w amfiladzie, więc:

 

w kuchni 12,5 m- 2 ściany zewnętrzne, połowa trzeciej od nieogrzewanego korytarza, powyżej nieogrzewane, pomieszczenie; sufit ocieplony styropianem,1 okno 170x120

w pokoju 25 m 1 ściana zewnętrzna, nad pokojem ogrzewane pomieszczenie, 1 okno170x190cm

w pokoju 22 m 2 ściany zewnętrzne, nad pokojem słabo ogrzewane pomieszczenie, okno170x120, drzwi balkonowe ok 270x120cn na prostopadłych ścianach

 

Bardzo dziękuję.

Edytowane przez łabędź
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc w doborze pieca gazowego do ogrzewania i do ciepłej wody-firma, moc....

kupiłam mieszkanie 62 m

Jeśli ma być do ciepłej wody, to nie pozostaje nic innego tylko kocioł 2-funkcyjny o mocy modulowanej od x do 24kW. W takim wypadku wymiary mieszkania nie mają znazenia, bo i tak będzie spory nadmiar mocy. Poszukaj w ofertach kotła o jak największej modulacji, żeby to "x" było jak najmniejsze.

Grzejniki kup jak największe, takie jakie Ci się zmieszczą i nie będą przeszkadzć oraz nie będą kosztować majątku. Dla kondensata czym większe, tym lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam prośbę o dobór piecyka i zasobnika c.w.u.

Piwnica - 100 m2 cała zakopana w ziemi, w zimie podczas budowy temp zawsze dodatnia (woda nie zamarzała) kotłownia w piwnicy nieogrzewanej,

Parter - 100 m2 (10 cm styropianu na podłodze)

Poddasze użytkowe (ze skosami) - 100 m2 (na podłodze 5 cm styro, strop betonowy a na nim 20 cm styropianu)

Ściany zewnętrzne z Ytonga 40cm

Czyli razem 200 m2 bez piwnic (300 m2 z piwnicami - ale tego chyba się nie liczy)

Na całości (parter i poddasze) mam podłogówkę (nie mam kaloryferów), piwnica nie ogrzewana.

Ilość osób 3-4 szt.

Łazienka na parterze - prysznic + umywalka

Kuchnia - umywalka

Łazienka na piętrze - wanna + umywalka

 

Zastanawiam się nad kotłem WOLF CGB-20(20kW) lub CGB-24(24kW), oraz zasobnik c.w.u. Galmet o pojemności 200 litrów z podwójną wężownicą.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na wstępie zaznaczę, że jestem laikiem co do ogrzewania. Jestem na etapie wyboru kominów w nowobudowanym domu i tu pojawił się temat pieca.

Dom parterowy z poddaszem użytkowym. Całość ma 120 m pow użytkowej plus garaż i strych nad nim (garaż i strych nie będą ogrzeawane). Ściany zewnętrzne silikat 24 cm plus styropian 20 cm. Do ogrzewania (CO + woda) chciałbym zastosować kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym. Co do ogrzewania podłogowego to raczej tylko łazienka i kuchnia. Jaki kocioł gazowy byście polecili do takiej konfiguracji? Dodam, że kocioł gazowy będzie umieszczony w kotłowni na parterze więc nie powino być problemu z miejscem. Rodzinka narazie dwuosobowa ;) ale do obliczeń przyjmuję cztery osoby.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów ;)

 

ps. znalazłem np taki zestaw http://www.pakietypromocyjne.pl/index.php/opisy,pakietow/Dwa,Zrola,Energii/Dwa,Zrodla,Energii,kominek,+,kociol

co o nim sądzicie?

13 640 zł

cena netto pakietu

16 777 zł brutto

Edytowane przez luk106
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 777 zł brutto

Cóż komentować.... Policz dla swojego domu ozc, żeby się zorientować w zapotrzebowaniu na ciepło. To podstawa, bez tego dobór czegokolwiek to wróżenie z fusów a nie dobór. Jeśli ściany chcesz ocieplić styro 20ką, to domyślam się, że dach będzie ocieplony przynajmniej 30cm warstwą, to dobrze. Jeśli zrobisz to dokładnie, to zapotrzebowanie na ciepło takiego domu nie będzie duże i tym samym rachunki za gaz nie będą wysokie. Ocieplenie to podstawa, źródło ciepła jest zawsze drugorzędne. Dla 120 m domu jesteś w stanie zejść z rachunkami za gaz do ogrzewania poniżej 2000 zł/rocznie. Kominek, czemu nie, ale podaruj sobie płaszcz, związane z tym koszty i komplikację układu, chyba że drewno będziesz miał za darmo przez najbliższe 10 lat.

Napisz dlaczego chcesz łączyć podłogówkę z grzejnikami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...