Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moim zdaniem, jeśli dom ma 150m^2 powierzchni ogrzewanej to można się spodziewać iż przy -20stC potrzebujesz około/do 9kW (obliczenie obciążenia cieplnego da odpowiedź). Przykładowe kotły: Paradigma Modula NT 3...10, De Dietrich MCA 15, Broetje WGB 15, Junkres ZSBR 16-3A lub ZSB 14-3C.

Kolektory próżniowo-rurowe CPC o powierzchni czynnej 4-5m^2 - np.: CPC 40 Allstar, CPC 45 Star azzurro podłączone w technologii AqyaSystem.

Zbiornik c.w.u. pojemności ok. 200l. Przykładowo: Aqua 190, Biawar Mega Solar 220 klasa A.

 

Pozdrawiam.

 

dziękować bardzo, teraz przynajmniej wiem za czym mam się rozglądać :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Z wyżej wymienionych piecy wybrałbym VICTRIX ZEUS 26 1 l. Za jego największymi zaletami są: długa gwarancja (5lat), szeroki zakres modulacji palnika (3-26kW), wymiennik ciepła inox oraz w porównaniu z piecami z pozycji 1-3 wbudowany zasobnik (piec nie załącza się za każdym spuszczeniu ciepłej wody.)

Ja bym taki teraz wybrał

Pozdrawiam

Też się skłaniam w kierunku Victrix'a ale bez zasobnika (wersja 2I) ze względu na cenę (mamy naprawdę mocno ograniczone środki a różnica w cenie około 2 tys.). Dlatego pytałem wcześniej czy da sobie radę z przygotowaniem ciepłej wody. Zgadzam się z Tobą co do długiej gwarancji i szerokiej modulacji. To właśnie przewaga Immergasa nad wymienionymi przeze mnie Aristonem i De Ditrichem. Gdybyśmy mieli więcej sianka na pewno zdecydowałbym się na wersję z wbudowanym zasobnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, jeśli dom ma 150m^2 powierzchni ogrzewanej to można się spodziewać iż przy -20stC potrzebujesz około/do 9kW (obliczenie obciążenia cieplnego da odpowiedź). Przykładowe kotły: Paradigma Modula NT 3...10, De Dietrich MCA 15, Broetje WGB 15, Junkres ZSBR 16-3A lub ZSB 14-3C.

Kolektory próżniowo-rurowe CPC o powierzchni czynnej 4-5m^2 - np.: CPC 40 Allstar, CPC 45 Star azzurro podłączone w technologii AqyaSystem.

Zbiornik c.w.u. pojemności ok. 200l. Przykładowo: Aqua 190, Biawar Mega Solar 220 klasa A.

 

Pozdrawiam.

 

pffeeew poczytałem na temat tych kotłów i generalnie faktycznie wszystkie mają zbliżone do siebie parametry. Różnica widzę jest głównie w cenie i to spora bo najdroższy jest ten pierwszy i waha się w granicach 15500 zeta reszta jest poniżej 10000 zeta. Pytanie mam, który poleciłbyś najbardziej i na co mam zwracać uwagę.

 

Poza tym sorry że pytam, ale czy te proponowane przez Ciebie 9kW to wystarczy na ogrzanie domu i trzymanie ciepłej wody dla czteroosobowej rodziny? Nie znam się na tym, ale jest spora róznica pomiędzy tą proponowaną w projekcie 18kW a Twoim 9kW (chyba że mowa tu o innych rodzajach mocy, czy czegoś tam) :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czym rozni sie kociol atmosferyczny od kotla kondencyjnego? ktory jest lepszy? Planuje kupno kotla z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. nie wiem ktory wybrac czy Vaillant VSC atmoCOMPACT kociol atmosferyczny czy Vaillant VSC ecoCOMPACT kondencyjny. Dom parterpwy pow.230 m ,100% podlogowka jakiek mocy powinien byc kociol 21KW?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W dużym skrócie atmosferyk to kocioł o starszej technologi, który nie wykorzystuje technologii kondensacji. Jeśli masz 100% podłogówki to tylko kondensacyjny, które największą sprawność uzyskują na niskich parametrach wody w obiegu. Dla powierzchni jaką podałaś to przyjmując zapotrzebowanie na energie cieplną 70W/m2 wychodzi jakieś 16kW, więc idealny jak będzie to piec o mocy ok 18kW. Do Vailant'a to ja nie mam przekonania, ale najważniejsza jest Twoja dostępność do serwisu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie dwóch pieców Junkersa modele ZSBR 16-3A i ZSB 14-3C.

Jestem na etapie kupna pieca i oczywiście jak większość z nas jest na wykończeniu finansowym wiec przymierzałem się do ZSB 14-3C (dom ok 150m2 dobrze ocieplony 5 osób w domu) i zastanawiam się czy nie warto dorzucić do ZSBR 16-3A czym on się będzie różnił w eksploatacji . Wiem że ma pompę modulującą jest cichszy wiadomo minimalnie inna moc ale czy on będzie oszczędniejszy, trwalszy , łatwiejszy w ustawieniach? jednym słowem czy warto dołożyć. Dodam że ten kocioł można kupić za ok 5400 więc różnica ok 2000tyś. Ewentualnie jakaś inna opcja max do 5000-6000tys.

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czym rozni sie kociol atmosferyczny od kotla kondencyjnego? ktory jest lepszy?

Dopowiem, że kocioł atmosferyczny pobiera do spalania powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Oprócz powietrza do spalania, kominem wylatuje non-stop sporo nadmiarowego powietrza, bo nie jest on zatykany (i NIE może być zatykany - grozi otruciem) przez kocioł na czas niedziałania. W atmosferyku jak popatrzysz do środka, to zobaczysz płomień. Kocioł kondensacyjny, czy niekondensacyjny, ale z zamkniętą komora spalania zbudowany jest tak, że płomień jest zamknięty w puszce, do której nie dochodzi powietrze z pomieszczenia. Nie można w nim zobaczyć płomienia, bo puszka jest szczelna. Do "puszki" z płomieniem doprowadzone są 2 rury (może być jedna dwukanałowa tzw. rura w rurze). Jedną z nich kocioł zasysa powietrze z zewnątrz domu, druga wyrzuca spaliny. Dzięki temu kotły z zamknięta komorą są bezpieczniejsze, nie powodują przewentylowania pomieszczeń i mogą być sprawniejsze od atmosferyków. Kondensacja wody ze spalin to dodatkowy plus kotła kondensacyjnego.

Dom parterpwy pow.230 m ,100% podlogowka jakiek mocy powinien byc kociol 21KW?

Wróżkami nie jesteśmy i nie znamy Twojego domu, ale kocioł powinien być dopasowany do zapotrzebowania na ciepło budynku i dla takiego budynku jak Twój, jeśli jest on dobrze ocieplony, to 21kW będzie prawdopodobnie o 1/3, czy połowę za dużo. Żeby się tego dowiedzieć musisz oszacować to zapotrzebowanie (ozc) dla swojego budynku i na podstawie tego dobierać kocioł. Poczytaj wątek o taktowaniu kotła kondensacyjnego. Super, że masz podłogówkę w 100%, bardzo dobra decyzja, ale nie zmarnuj jej doborem niedopasowanego do potrzeb kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Buduję Artemidę z Dobrych domów" o powierzchni 220m kw. z czego około 70 m. kw. to podłogówka, reszta normalne grzejniki. Zamierzam zainstalować rekuperację + GWC. Chciałbym zapytać ekspertów na forum o dobór kotła (myślałem o kondensacyjnym jednofunkcyjnym ze 150 litrowym zasobnikiem). Dom w perspektywie dla 4 osób. Kocioł będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Ocieplenie: ściany: 15 cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Nie chciałbym przesadzić z wielkością, bo mam nadzieję że straty ciepła nie będą wielkie. Znajomi wspominali o Saunier duval, De dietrichu lub. ew. Vaillancie.

Pozdrawiam iz góry dziekuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Buduję Artemidę z Dobrych domów" o powierzchni 220m kw. z czego około 70 m. kw. to podłogówka, reszta normalne grzejniki. Zamierzam zainstalować rekuperację + GWC. Chciałbym zapytać ekspertów na forum o dobór kotła (myślałem o kondensacyjnym jednofunkcyjnym ze 150 litrowym zasobnikiem). Dom w perspektywie dla 4 osób. Kocioł będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Ocieplenie: ściany: 15 cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Nie chciałbym przesadzić z wielkością, bo mam nadzieję że straty ciepła nie będą wielkie. Znajomi wspominali o Saunier duval, De dietrichu lub. ew. Vaillancie.

Pozdrawiam iz góry dziekuję za pomoc.

 

Z tych trzech producentów moim zdaniem dobrym wyborem będzie De Dietrich MCA 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie dwóch pieców Junkersa modele ZSBR 16-3A i ZSB 14-3C.

Jestem na etapie kupna pieca i oczywiście jak większość z nas jest na wykończeniu finansowym wiec przymierzałem się do ZSB 14-3C (dom ok 150m2 dobrze ocieplony 5 osób w domu) i zastanawiam się czy nie warto dorzucić do ZSBR 16-3A czym on się będzie różnił w eksploatacji . Wiem że ma pompę modulującą jest cichszy wiadomo minimalnie inna moc ale czy on będzie oszczędniejszy, trwalszy , łatwiejszy w ustawieniach? jednym słowem czy warto dołożyć. Dodam że ten kocioł można kupić za ok 5400 więc różnica ok 2000tyś. Ewentualnie jakaś inna opcja max do 5000-6000tys.

Pozdrawiam

Jacek

 

Czy może ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć na mój post?

Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Czy moglibyście pomóc mi w doborze pieca gazowego do domu. Jestem laikiem w tych sprawach więc prosiłbym o łopatologiczne pisanie w temacie.

Dane domu:

- Warszawa-Wesoła;

- segment środkowy;

- oddany do użytkowania w 2011 r.;

- na razie stan deweloperski;

- pow. użytkowa 134.56 m2;

- pow. całkowita 175 m2;

- parter: salon z aneksem o pow. 35 m2, korytarz, małe wc, garaż w bryle o pow. 26 m2 na dwa samochody;

- piętro: korytarz, wc o pow. ok 6.5 m2, 4 pokoje każdy po ok. 12 m2;

- poddasze: nieużytkowe

- jeżeli chodzi o dane wykonania budynku to mam takie: Ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany wewnętrzne konstrukcyjne z pustaków ceramicznych i cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany działowe z pustaków ceramicznych na zaprawie cementowo-wapiennej. Stropy nad parterem - gęsto żebrowy typu Teriva. Strop nad piętrem - gęsto żebrowy typu Teriva. Nie mam więcej szczegółów, ale wydaje mi się że ta cegła to ma 25 cm.

- ogrzewanie podłgowe w obu łazienkach plus na korytarzu na parterze;

- pow. zabudowy na działce 100 m2;

- jest odrębne pomieszcenie gospodarcze na parterze dla pieca;

- dom dostosowany do pieca kondensacyjnego;

- jedna łazienka z prysznicem i wanną (druga łazineka to tylko wc i zlew);

- nie będzie sytuacji że w jednym czasie jedna osoba będzie się kąpać w prysznicu a druga w wannie;

- rodzina 3 osobowa (2 osoby dorosłe plus małe dziecko) a niedługo będzie pewno 4 osobowa;

- lubimy ciepło ale bez przesady;

- nie akceptuję spadków ciepłoty wody jeżeli ja się kąpię a żona zmywa.

 

Co byście doradzili? Nie chcę za dużo wydać pieniędzy na piec tj. poziom 6-8 tys. zł jest okey ale nie więcej. Rozważam więc piec kondensacyjny, dwufazowy, z wbudowanym zasobnikiem; więc rozważam: Immergas Zeus 26 kW lub DeDetriche MCR/MI 24-28 (czy jakoś tak). Może jeszcze coś polecilibyście? Rozważam zasobnik na ok 50l. Czy warto wziąźć większy na powyżej 100 l?

 

Czy mógłby mi ktoś też powiedzieć o jakiej mocy i parametrach grzejników powinieniem szukać do poszczególnych pomieszczeń?

 

Mielibyście do polecanie w Wawie jakiegoś dobrego fachowca który zamontowałby piec i grzejniki i ustawił piec?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie pisać przy okazji polecanych kotłach nie tylko o mocy i cenie, ale też komforcie użytkowania - hałas, sterowanie (w innym wątku ktoś opisał chwalony Immergas jako wyjątkowo skromny, jeśli chodzi o programy) itp.?

Bo czytam wątki dotyczące kotłów i w sumie wiem, które cieszą się popularnością, ale trochę mało informacji jak się sprawdzają w użytkowaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?4580-Wyb%C3%B3r-kot%C5%82a-gazowego/page77

Po wielu rozmyślaniach zdecydowaliśmy się jednak na pierwotny wybór, czyli... Junkersa 14-3C.

Wygrałby Immergas Victrix X 12, gdyby nie jego ograniczenia :(

Ubogi sterownik, mało dziennych okresów grzewczych, brak sterowania pompą cyrkulacyjną, brak programu wygrzewania jastrychu, brak jakiekolwiek integracji ze sterowaniem kolektorami, moduł zabezpieczenia obiegu niskotemperaturowego z temperaturą brzegową... 50 stopni itd.

 

Do tego okazało się że do kotła w wersji 2011 jest tylko jeden sterownik - CARv2.

Niestety przy tych brakach INOX i 5-lat gwarancji okazało się niewystarczające...

 

Niestety nikt tam się nie odniósł do tych uwag, widocznie żaden 'forumowy' instalator nie sprzedaje tych kotłów...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...