Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich serdecznie.

Proszę o radę w sprawie zakupu kotła gazowego kondensacyjnego dwufunkcyjnego z zamknietą komorą spalania.

Potrzebuję ogrzać dom 171 m2 powierzchni użytkowej + 31 m2 garaż i kotłownia. Powierzchnia całkowita 344 m2, kubatura netto 592, brutto 982 m3.

Dom jest ocieplony styropianem 15, poddasze, wełną mineralną.

Dodam, że w całym domu planuję ogrzewanie podłogowe.

Wg projektu obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła wynosi 13,80 kW (cokolwiek to oznacza...), a projekt przewiduje kocioł jednofunkcyjny 9,1 - 24 kW.

Ja bym chciała dwufunkcyjny...

Poradźcie mi proszę, który wybrać z bogatej oferty producentów. Jakiej mocy i firmy? Szczerze mówiąc ta tematyka jest mi zupełnie obca i trochę się gubię.

Proszę jeszcze o podanie orientacyjnego kosztu zakupu takiego pakietu, bo z tego co się zorientowałam - do kotła należy dokupić jeszcze srylion dodatków :)

Będę wdzięczna za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy jest jakaś godna polecenia alternatywa do pieca JUNKERS CERACLASS ZW 14-2 DV AE

DWUFUNKCYJNY, ZAMKNIĘTA KOMORA SPALANIA

 

Mieszkanie w kamienicy, wysokie 56 metrów kwadratowych, więc niewielkie. Dwufunkcyjny gdyż ma dawać ciepłą wodę w kuchni i łazience (są obok siebie więc blisko od pieca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.

Proszę o radę w sprawie zakupu kotła gazowego kondensacyjnego dwufunkcyjnego z zamknietą komorą spalania.

Potrzebuję ogrzać dom 171 m2 powierzchni użytkowej + 31 m2 garaż i kotłownia. Powierzchnia całkowita 344 m2, kubatura netto 592, brutto 982 m3.

Dom jest ocieplony styropianem 15, poddasze, wełną mineralną.

Dodam, że w całym domu planuję ogrzewanie podłogowe.

Wg projektu obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła wynosi 13,80 kW (cokolwiek to oznacza...), a projekt przewiduje kocioł jednofunkcyjny 9,1 - 24 kW.

Ja bym chciała dwufunkcyjny...

Poradźcie mi proszę, który wybrać z bogatej oferty producentów. Jakiej mocy i firmy? Szczerze mówiąc ta tematyka jest mi zupełnie obca i trochę się gubię.

Proszę jeszcze o podanie orientacyjnego kosztu zakupu takiego pakietu, bo z tego co się zorientowałam - do kotła należy dokupić jeszcze srylion dodatków :)

Będę wdzięczna za pomoc

 

Ja wybrałbym kocioł kondensacyjny o mocy maksymalnej ~15kW oraz zbiornik ciepłej wody użytkowej odpowiedniej pojemności.

Np. Paradigma Modula NT 15, De Dietrich MCA 15, Broetje WGB 15, Buderus GB162 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie

Potrzebuję ogrzać dom ok.150m2. Ocieplony dobrze (30cm wełna na dachu, 20cm styropian na ścianach, 20cm styropian na gruncie, trzyszybowe okna). Ogrzewanie podłogówka (tam gdzie kafle:wiatrołap, garderoba, przedpokój, kuchnia, łazienka 1 i łazienka 2) i grzejniki w pozostałych pomieszczeniach.

Oprócz pieca gazowego będę montował kominek z płaszczem wodnym (18KW z czego 12KW na wkład wodny) w układzie zamkniętym. W tym roku mogę jeszcze nie mieć gazu, dlatego głównym źródłem miałby być właśnie kominek, natomiast piec miałby jechać na butli (da się tak???) np. w nocy.

Myślałem nad piecem kondensacyjnym z zamkniętą komorą, jednofunkcyjnym.

 

Woda CWU

Będą 2 łazienki i kuchnia. Moja rodzinka to 5 osób (ja z żoną i dwóch synów, córka w dordze ;-). Myślałem nad zasobnikiem ok.200L. Nie wiem jak z grzaniem takiej ilości wody przez kocioł (?). Kominek powinien dać radę. Myślałem nad zasobnikiem zewnętrznym z Galmetu (2 wężownice, jedna do pieca, jedna do solarów).

 

Komin

Mam komin Leier'a fi 200mm izolowany.

Myślałem nad wstawieniem do niego rury na spaliny, a zaciąganie powietrza do spalania rurą ceramiczną komina. Będą z tym jakieś problemy?

 

Oprócz w/w posiadam rekuperator (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła).

 

Proszę o jakieś propozycje. Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o jakieś propozycje. Z góry dziękuję!

 

Nie będzie to "jakaś" propozycja tylko moim zdaniem najlepsza ;)

 

Kocioł kondensacyjny Modula NT 10 z automatyką SystaComfort II, AquaPakiet 4x CPC 30 ze zbiornikiem buforowym Aqua EXPRESSO 1100, rozbudowa SystaComfort Wood dla kominka.

Tym samym mamy Sonnenenergie Haus.

 

Przemyślałbym jeszcze sprawę kotła gazowego czy oby nie wstawić tylko grzałki elektrycznej w zbiornik buforowy i nie poczekać na rozwój sprawy z fotovoltaiką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn

Modula NT 10 jest dla mnie trochę za ... ;-) Jakieś inne propozycje? Mam znajomego w serwisie Viessmann i czekam na jego ofertę (serwis parę 7-8km od domu). Jakieś opinie o ich palnikach ?

 

Wenlo

Weishaupt znam bardzo dobrze (w pracy mam 3 ich palniki). Myślałeś o WTC-A ? Myślisz, że 15KW na moje 150m2 wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPczyn

Modula NT 10 jest dla mnie trochę za ... ;-) Jakieś inne propozycje? Mam znajomego w serwisie Viessmann i czekam na jego ofertę (serwis parę 7-8km od domu). Jakieś opinie o ich palnikach ?

 

Wenlo

Weishaupt znam bardzo dobrze (w pracy mam 3 ich palniki). Myślałeś o WTC-A ? Myślisz, że 15KW na moje 150m2 wystarczy ?

 

Na 3 kropki można poradzić.

Palnik Matrix jest fajny, nowe 300 też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem na etapie wymiany kotła gazowego (Junkers Eurostar ZWE 24-3 MFK), z którym co roku były problemy (2x płyta główna wymieniana), a teraz już zupełnie zwariował i modulacja mocy nie działa, więc grzeje na maksa po czym gaśnie i tak w kółko.

Czytam fora, strony producentów i naprawdę nie wiem co wybrać.

Domek 160m2 z YTONGu 40cm, ściana północna ocieplona styropianem 10cm. Ogrzewanie grzejnikowe wspomagane kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.

Niestety wybór nowego pieca jest ograniczony przez rozmiar wnęki po Junkersie: szer. 45cm, głęb. 40cm, wys. 120cm.

Z tego co wyczytałem to kocioł kondensacyjny wymaga przebudowy komina (system powietrzno-spalinowy) i podprowadzenia kanalizacji pod kondensat, więc raczej odpada ze względu na dodatkowe koszty i przebudowę komina.

Kotły z wbudowanymi zasobnikami są za szerokie (60cm), więc pozostaje tylko kocioł dwufunkcyjny bez zasobnika, rozumiem, że lepiej z zamkniętą komorą spalania (turbo). Z moich poszukiwań stworzyłem taką listę "zawodników":

http://www.zebrapc.pl/kociol.png

Martwi mnie wysoka moc minimalna, która w okresie przejściowym nie będzie zbyt ekonomiczna.

Bardzo proszę o pomoc w wyborze najlepszego pieca :)

kociol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to kocioł kondensacyjny wymaga przebudowy komina (system powietrzno-spalinowy) i podprowadzenia kanalizacji pod kondensat

I tak i nie. Kondensat może działać na kilka sposobów, a nie tylko z kominem systemowym, ale przynajmniej w 5 różnych konfiguracjach: 1) komin typu rura w rurze - wewnętrzna na spaliny, zewnętrzna na powietrze, obie w kanale kominowym, 2) rura w rurze przez ścianę (dla domku jednorodzinnego i kotła do 21kW), 3) rura spalinowa w kanale kominowym, gdzie tym samym kanałem zasysane jest powietrze, a rurą wyrzucane spaliny, 4) oddzielne rury: jedna w kominie na spaliny, druga na powietrze np. z czerpni przez ścianę, 5) powietrze z pomieszczenia, spaliny do rury w kominie(najmniej korzystnie bo wychładza pomieszczenie i wymagana jest dodatkowa kratka w ścianie jak dla atmosferyka). Miałeś kocioł z zamkniętą komorą, więc skądś on powietrze ciągnął i dokądś wyrzucał spaliny. Kondensat może pewnie skorzystać z tych samych elementów, ale musiałbyś to sprawdzić. Co do kanalizacji, to nie musisz kotła podpinać rurą 110, ale możesz czymkolwiek, nawet cienką rurką, bo z kotła się nie leje, tylko kapie. Może uda Ci się jakoś wymyślić podłączenie odprowadzenia wody i nie dyskwalifikować kondensata.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Niestety obecny kocioł jest z otwartą komorą spalania, dlatego trzeba będzie zrobić rura-w-rurze w starym kominie, bo do ściany zewnętrznej jest ok. 5m. Rozumiem, że odprowadzenie skroplin można zrobić nawet kanalizacją DN32? Może nawet zwykłą PP?

Wstępnie jestem nastawiony na kondensata, bo się okazało, że wszystkie kotły z zamkniętą komorą spalania wymagają odprowadzenia skroplin, więc jak już będę robił podejście to lepiej zamontować wydajnieszy kocioł.

Najbardziej mi wadzi wymiar wnęki bo dyskwalifikuje wiele kotłów. Tak naprawdę jedyny kocioł z zasobnikiem warstwowym, który by się zmieści to Saunier Duval IsoTwin Condens. Dobra to firma? Widzę, że należy do grupy Vaillant...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego trzeba będzie zrobić rura-w-rurze w starym kominie.

Czyli w masz do dyspozycji sposób 1 (droższy) i 3 (tańszy).

odprowadzenie skroplin można zrobić nawet kanalizacją DN32? Może nawet zwykłą PP?

W zasadzie tak. Jak zrobisz z giętego pexa lub zgrzewanego pp, to będziesz mógł mieć nawet jakiś syfon po drodze, byle wlot skroplin był wyżej niż wylot do kanalizy. Oczywiście jeśli da się uniknąć syfonów, to lepiej zachować spadek i ich nie mieć po drodze.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Powoli przymierzam się do hydrauliki i wszystkiego co z nią związane min do wyboru kotła. W sumie jestem zdecydowany na Junkersa Cerapur Smart 14 kw. Jednak wczoraj był u mnie hydraulik i polecił piec imergasa (fak że jest ich montażystą - ale stwierdził że jemu wszystko jedno jaki piec będzie instalował).

Powiedzcie co o tym imergasie myślicie - cenowo wychodzi podobniejak junkers.

Dom 135 mkw mieszkalnej pustak ceramiczny 25 cm + 20 cm styro+ 30 cm wełny w krokwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie

 

Prosze pomozcie jesien sie zbliza i trzeba wkoncu kupic piec. Byla wersja junkers comfort 16kw + jakis zasobnik 120l, obecnie myslalem nad junkers modul 14kw. Ponoc comfort ma lepszy wymiennik ale za to modul warstwowe ladowanie i ladny wyglad.

Dzis w pewnym sklepie nastraszono mnie ze Junkers jest awaryjny, drogie czesci i salbe wymienniki/zasobniki. Ponoc lepszy vaillant, zachwalano mi lodowke immergasa bo ma wymiennik z nierdzewki. Kogo tutaj sluchac i co wybrac aby na lata miec spokoj ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wziąłbym ZBS 14/100s-3MA najlepiej dopasowany mocą do budynku a zbiornik warstwowy zapewnia bardzo szybki dostęp do ciepłej wody.

 

Warto doplacic pare tysiecy do lodowki gdzie mozna wziac zwyklad 14 junkers smart i zasobnik ? Modul to ponoc smart 14 z zasobnikiem warstwowym (niestety zasobnik nie jest z nierdzewki wiec po jakims czasie jak padnie to wymiana tania nie bedzie.

Sam mam taki dylemat co wziac pod dobrze ocieplony domek ok 130m2 uzytkowej.

Moze lepiej comfort junkersa 16kW z lepszym wymiennikiem i osobno zasobnik. Po latach jak zasobnik padnie to koszt wymiany zasobnika nie bedzie wielki jak w przypadku lodowki. Troche mnie w pewnym serwisie nastraszyli ze przy naszej wodzie zasobniki dlugo nie wytrzymuja i z lodowka moga byc jaja. Ktos to potwierdzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Powoli przymierzam się do hydrauliki i wszystkiego co z nią związane min do wyboru kotła. W sumie jestem zdecydowany na Junkersa Cerapur Smart 14 kw. Jednak wczoraj był u mnie hydraulik i polecił piec imergasa (fak że jest ich montażystą - ale stwierdził że jemu wszystko jedno jaki piec będzie instalował).

Powiedzcie co o tym imergasie myślicie - cenowo wychodzi podobniejak junkers.

Dom 135 mkw mieszkalnej pustak ceramiczny 25 cm + 20 cm styro+ 30 cm wełny w krokwie

 

Smart ma bogate wsparcie na FM (wiesz bo byłeś :) )

ale i o tym (?) Immergasie ludzie piszą raczej dobrze:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v.2011-ustawienia-opinie-porady

 

Ja dla siebie skłaniam się do Immergasa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:) Na wiosnę zaczynamy z mężem budowę domu i obecnie (oprócz papierkowej roboty) zgłębiamy temat ogrzewania. I tu zaczynają się schody, im więcej czytamy...tym mniej wiemy. Wiemy, że będzie gaz + kominek (zastanawiamy się jeszcze czy robić z płaszczem wodnym).

Ogrzewanie podłogowe + grzejnik ścienny w łazience, domek parterowy, pow użytkowa 82m + garaż, ściany beton komórkowy 24 + 15 styropian, strop drewniany ocieplony wełną 20 cm. Jedna łazienka, 2 osoby dorosłe + dziecko. Piec zlokalizowany w kotłowni.

Będziemy wdzięczni za wskazówki jaki kocioł będzie w miarę dostosowany do tych potrzeb. Wszyscy znajomi polecają kondensacyjny, tylko czy to się opłaca przy tak małej powierzchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...