Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Instalacja ogrzewania:Kocioł gazowy kondensacyjny do 50 kW(70/55C). ---Po zapoznaniu się z FM wiem, że ta wartość to jakiś kosmos dla takiego domu.

Ten kto wyliczył taką wartość powinien nieźle puknąć się w czoło. 50kW, to 5m3 gazu na godzinę, czyli 120m3 na dobę, czyli 3600m3 na miesiąc a więc prognozowane rachunki w mroźnym miesiącu to koło 7tys zł na miesiąc dla domu 182m2. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem...

Zerknij jeszcze raz i zobacz na świadectwie jakie jest podane całkowite zapotrzebowanie na moc grzewczą przy -20. Powinno być w kW dla całego budynku. Ocieplenie nie jest rewelacyjne, nie wiem jak dach i w związku z tym trudno powiedzieć, czy się zmieścisz w 12kW, ale w 24kW zmieścisz się bez problemów. Poszukaj w interesujących Cię cenach i miejscach kotłów z dużą modulacją mocy. Proponuję jednofunkcyjny z zasobnikiem, moc maksymalna prawdopodobnie w okolicach 15-24kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

planuję kupno Junkersa Cerapur, kocioł będzie o mocy 14kW lub 22kW. Ten

pierwszy ma moc minimalną 3,3kW, a ten drugi 7,3kW.

 

Z moich teoretycznych obliczeń wynika, że kocioł 14kW powinien spokojnie

wystarczyć. Powierzchnia ogrzewana to ok. 130m2. Jeśli liczyć 80W/m2, to

wychodzi 10,4kW. Ale 80W/m2 to raczej tylko w najtęższe mrozy...

 

Dom przyzwoicie ocieplony (15cm dobrego styropianu na ścianach zewnętrznych,

fachowo przyklejonego), 14cm styropianu na podłodze parteru, będzie 28cm

wełny w skosach dachu i 30cm na suficie poddasza. Ogrzewanie podłogowe po

całości.

 

Jak się zachowa kocioł, gdy zapotrzebowanie na moc będzie mniejsze niż moc

minimalna kotła? Będzie taktował? Czy to jest niezdrowe dla kotła? Może

nieekonomiczne? Będzie bardzo często zapotrzebowanie niższe niż ta moc

minimalna 7,3kW, to pewne.

 

Podobne pytanie, co będzie gdy kocioł będzie pracował z mocą bliską

maksymalnej? Może lepiej aby pracował w zakresie mocy średnich, a raczej

unikać pracy z mocą maksymalną?

 

Pozdrawiam,

BWP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich teoretycznych obliczeń wynika, że kocioł 14kW powinien spokojnie wystarczyć. Powierzchnia ogrzewana to ok. 130m2.

Jak taki wystarczy, to po co Ci większy. Z parametrów domu wynika, że zapotrzebowanie na pewno będzie sporo (o połowę?) niższe niż te 14kW. Kocioł przewymiarowany będzie taktował co jest nieekonomiczne.

Gdybyś miał zapotrzebowanie 10kW, to byś zużywał podczas mrozów 24m3 gazu na dobę, przez mroźny miesiąc wyszło by koło 700m3, czyli koło 1500zł. Chyba liczysz na mniejsze rachunki ? ;-)

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja poporoszę o pomoc:

Buduję dom 106m2, 20cm styro pod płytą, 22 na ścianach, 40cm wełny (ekofibru ?) na stropie.

Zródło ciepła dla CO przy -20C powinno mieć 4,5kW (po dodaniu do wyniku OZC 20% na niedokładności ekipy)

 

CWU dla rodziny 2+1 to dwa prysznice + mała kąpiel dziennie w ciagu tygodnia roboczego + jeden prysznic i dwie kąpiele dziennie w trakcie weekendu :)

Planuje Immergas Victrix 12kW (tylko jaki zasobnik?), albo Junkersa Cerapur Smart 14kW (jaki zasobnik)

Immergas moduluje od 1,9kW (junkers od 3kw) co jest jego zaletą...

 

A może coś w stylu "lodówki" ze zbiornikiem warstwowym ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij jeszcze raz i zobacz na świadectwie jakie jest podane całkowite zapotrzebowanie na moc grzewczą przy -20. Powinno być w kW dla całego budynku. Ocieplenie nie jest rewelacyjne, nie wiem jak dach i w związku z tym trudno powiedzieć, czy się zmieścisz w 12kW, ale w 24kW zmieścisz się bez problemów. Poszukaj w interesujących Cię cenach i miejscach kotłów z dużą modulacją mocy. Proponuję jednofunkcyjny z zasobnikiem, moc maksymalna prawdopodobnie w okolicach 15-24kW.

 

Dziękuję za odpowiedź.. Przejrzałam charakterystykę wszerz i wzdłuż i nie ma tam o całkowitym zapotrzebowaniu na moc grzewczą przy -20. Chyba, że to kryje się pod "Rocznym jednostkowym zapotrzebowaniem na energię końcową wyrażonym [kWh/(m2rok) ]

Nośnik energii Ogrzewanie i wentylacja Ciepła woda Urządzenia pomocnicze Suma

Energia elektr.-prod. mieszana 0 0 8,89 8,89

Paliwo-gaz ziem 36,41 24,11 0 60,52

Niestety dach bez rewelacji bo jest tylko 20 cm wełny, ale planujemy dodać jeszcze 10 cm. Myslałam o piecu jednofunkcyjnym Immergas Victrix X 24 2 I bo boję się, że Victrix X 12 2 I będzie za mały, chociaż ten ma moc minimalną na poziomie 1,9 a tamten 3. Nie wiem sama czy w moim przypadku różnica między tymi wartościami minimalnymi ma jakieś znaczenie. Serdecznie proszę o inne propozycje godne polecenia.

Edytowane przez lilithe
dodanie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma tam o całkowitym zapotrzebowaniu na moc grzewczą przy -20

Jak nie masz nigdzie wyszczególnionej szczytowej mocy grzewczej, to możesz ją spróbować oszacować korzystając w sposób odwrotny z jakiegoś kalkulatora, np:

http://www.fonko.pl/Calculator

Podajesz jakąś moc szczytową i sprawdzasz, czy całkowita roczna jest zbliżona do twojej z certyfikatu (z podanych przez Ciebie danych wychodzi w ten sposób coś koło 9kW) Oczywiście to dane bardzo szacunkowe, ale jeśli nie liczyłeś ozc, to lepsze takie niż wcale. Możesz też policzyć ozc, wtedy będziesz wiedział.

Dodaj jeszcze 10cm wełny, warto.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Buduje domek http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas Caly dol to ogrzewanie podlogowe natomiast gora zostala jak w projekcie grzejniki. Dom jest zbudowany z porothermu 44 .dodatkowo ocieplony styropianem 10cm. Okna szesciokomorowe, potrojnie szklone o U=0,80 W/m2K. Dach ocieplony welna 20 cm ale docelowo bedzie jeszcze 5 cm welny. Dachowka Ceramiczna.

Pytanie moje jaki piec byscie polecili. Glownie mysle nad kondensacyjnym, tylko czy jedno czy dwu funkcyjny jaki zasobnik. Rodzina 3 osobowa, 3 lazienki jedna z prysznicem jedna z wanna i jedna toaleta na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za ciekawość, ale w jakim celu są Ci potrzebne te grzejniki na górze?

Niestety nie podejdzie podlogowk na pietrze a grzejniki chce zeby jakies reczniki i inne rzeczy suszyc na nich. I sypialnie mam tylko na pietrze tak wiec nie bardzo chce tam podlogowke. Docelowo mam wykonczenie podlog wykladzina w planach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w koncu ktos zaczyna odpowiadac na pytanie. Mozesz wiecej szczegolow podac na temat roznic kotlow? Miejsca jest sporo na to zeby postawic kombo jak i rowniez wiszacy z osobnym zbiornikiem na wode. Pytanie jaki zbiornik na mala rodzine tak zeby mozna bylo brac prysznic i sie kapac odrazu a nie czekac na ciepla wode.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...