Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po pierwsze 6l/m w przypadku 12kw i 13l/m w przypadku 24kw to nie jest wydajność początkowa.

 

Poza tym nie opróżniasz przecież kotła do zera, tylko na bieżąco jest dobierana do niego zimna woda, która jest na bieżąco dogrzewana przez wężownicę. Ja to rozumiem tak, że jak za jednym pobraniem opróżnię cały zapas ciepłej wody, to wężownica jest w stanie na bieżąco ogrzać to 6 albo 13 litrów wody na minutę.

 

Może zamiast zamiast sugerować uważniejsze czytanie, zajrzyj do specki i napisz co z niej wywnioskowałeś.

Pozdro

Edytowane przez pedronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

powiedzcie mi jakiej firmy kupić zbiornik cwu i ile litrów (rodzina 2+2) tak żebym byl zadowolony

 

Jeśli będzie wanna, sądzę że przy małym kociołku ca 200L byłoby OK, braknąć nie powinno, jeśli będzie na naddatkiem zawsze możesz obniżyć temp grzania cwu (i ograniczyć nieco straty). Może nawet 250L (nie wiem jaki planujesz, ale u niektórych producentów, "oczko" większy zasobnik kosztuje niewiele więcej, do sprawdzenia). Dobre opinie mają też chyba Biawar Quattro (chyba max 150L, ale duży wymiennik), możesz poszukać co ludki tu piszą o nich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeniu, w poście , który niestety skasowales, pisałeś, że moc minimalna nie jest tak ważna. Mógłbyś mnie ciemnemu wyjaśnić dlaczego tak uważasz?

 

ja użytkuje 3 sezon vaillanta ecocompacta - rodzina 3 osobowa - wanna i kabina - nie zauważyłem potrzeby posiadania wielkich zasobników na CO - wodę gorącą mam od razu w dużej ilości (zasobnik warstwowy) a do tego dochodzi estetyczny wygląd - lodówkę którą można by w kuchni postawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany...to ja może powiem,jak wyglada użytkowanie zasobnika 150 l z kotłem Vaillant 18 kW 1F.-krakowskim targiem między 12 kW a 24...przy kapieli w wannie -nim skończy sie napełniać wannę kocioł już grzeje wodę (histereza jest zdaje sie 5 oC jak głupio ględzę to poprawcie) i zanim sie człowiek skończy pluskać,zasobnik jest już od nowa nagrzany,więc nastepna osoba może korzystać (mniej więcej w połowie np.mojej kąpieli ktoś inny może się kąpać w innej łazience)-ten czas na ponowne nagrzanie jest właściwie niezauważalny .W przeciętnym domu to sie chyba b.rzadko zdarza,że się musi kąpać 4 osoby jednocześnie? No chyba ,że ktoś prowadzi łaznię miejską:D to wtedy co innego.Według mojego ,być może niesłusznego, zdania kocioł lepiej jest dobrać do potrzeb CO w pierwszej kolejności a nie przejmować się tak strasznie cwu...te nowe wynalazki naprawdę szybko grzeją i nie warto zabijać się o te kilka minut w tę czy we w tę.Ostatecznie zużycie gazu na cwu jest znacznie niższe niż na CO ,więc jak zeżre te parę m3/mc więcej na cwu to jednoczesnie zeżre sporo mniej na CO kocioł nietaktujacy ,pracujacy z najwyższą możliwie sprawnością a nie taki dławiący się za dużą mocą minimalną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam kocioł vaillanta VSC 126-C 140 15kW z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 100L...

od poniedziałku do piątku mam ustawione ładowanie zasobnika między 5.00-5.30 do temp. 55o w tym czasie trwają poranne ablucje... ;)

ciepła woda jest dostępna wtedy do końca dnia, rzadko muszę załączyć dodatkowe ładowanie zasobnika...

w weekendy mam ustawione 2 ładowania: 7.00-7.20 i 18.00-18.20

w trakcie zadanych godzin kocioł ma załadować do pełna zasobnik do danej temp., jeśli woda akurat nie jest używana, kocioł po załadunku się wyłączy, ale jeśli tylko następuje pobór wody i temp spadnie o zadaną histerezę, kocioł w zadanych przedziałach czasowych doładuje zasobnik... poza przedziałami kocioł nie grzeje c.w.u.

rodzina 3 osobowa, 2 natryski, wanna...

zużycie gazu na c.w.u. w weekendy 1m3, w pozostałe dni 0,5-0,8m3

 

kocioł ma funkcje pojedynczego ładowania zasobnika, można ją użyć gdy nagle zabraknie nam ciepłej wody a akurat jesteśmy poza zadanymi przedziałami czasowymi... zauważyłem, że po nie całej minucie z kranu płynie już naprawdę ciepła woda, więc niesamowita wygoda oraz zauważalna przewaga pod tym względem zasobników warstwowych nad tymi z wężownicą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam kocioł vaillanta VSC 126-C 140 15kW z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 100L...

od poniedziałku do piątku mam ustawione ładowanie zasobnika między 5.00-5.30 do temp. 55o w tym czasie trwają poranne ablucje... ;)

ciepła woda jest dostępna wtedy do końca dnia, rzadko muszę załączyć dodatkowe ładowanie zasobnika...

w weekendy mam ustawione 2 ładowania: 7.00-7.20 i 18.00-18.20

w trakcie zadanych godzin kocioł ma załadować do pełna zasobnik do danej temp., jeśli woda akurat nie jest używana, kocioł po załadunku się wyłączy, ale jeśli tylko następuje pobór wody i temp spadnie o zadaną histerezę, kocioł w zadanych przedziałach czasowych doładuje zasobnik... poza przedziałami kocioł nie grzeje c.w.u.

rodzina 3 osobowa, 2 natryski, wanna...

zużycie gazu na c.w.u. w weekendy 1m3, w pozostałe dni 0,5-0,8m3

 

kocioł ma funkcje pojedynczego ładowania zasobnika, można ją użyć gdy nagle zabraknie nam ciepłej wody a akurat jesteśmy poza zadanymi przedziałami czasowymi... zauważyłem, że po nie całej minucie z kranu płynie już naprawdę ciepła woda, więc niesamowita wygoda oraz zauważalna przewaga pod tym względem zasobników warstwowych nad tymi z wężownicą...

 

mam podobny kociołek tylko mocniejszy chyba 196 (ale nie jestem pewien) - na początku też ustawiałem ładowanie zasobnika na czas - ale teraz ustawiłem mu temp. kociołek tylko doładowuje sobie adekwatnie od zużycia - bardzo duża wygoda i niewielkie zużycia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś z Was opinie na temat sterowania podłogówką elektrozaworami? Znajomi mają taki zestaw Uponora: http://www.uponor.pl/~/media/Files/Uponor/Poland/Broszury/broszura-automatyka-pokojowa-uponor-a5.pdf.

 

Można to ogarnąć podobno w ten sposób, że do kotła podpinamy pogodówkę (która steruje temperaturą wody w obiegu) zaś w każdym pomieszczeniu mamy termostat, który przymykając/otwierając elektrozawory, steruje temp. w pomieszczeniu.

 

Dzięki sugestiom kolegi Montixa i Grzenia (WIELKIE DZIĘKI PANOWIE :)), zdecydowałem się zrezygnować ze strefy wysokiej temperatury i wszystko zasilać temp. podłogówki - co mocno upraszcza i potania mi układ.

 

Docelowo całą podłogówkę napędzała by mi 1 pompa obiegowa, zaś pomieszczeniami sterowałyby elektrozawory. Ma to szansę zadziałać? Co sądzicie?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo całą podłogówkę napędzała by mi 1 pompa obiegowa, zaś pomieszczeniami sterowałyby elektrozawory. Ma to szansę zadziałać? Co sądzicie?

 

Moją opinię chyba znasz, podobne rozwiązanie tobie polecałem, ale realizowane np. przez centralkę Immergasa (do 2 stref, nie pomieszczeń). No chyba że coś pomyliłem, bo ja czytałem manuala do niej dawno (a ty pewnie teraz) to naprostuj. Pomieszczenia wg. projektu i tuning manualny w realu, jednorazowy.

Cena tego Uponora jaka? Jak dla mnie na pewno za wysoka ;)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyceńmy:

Sterowanie strefami:

1. Rozdzielacz strefowy Dim - 2200 lub 2800 (w zależności czy pompy te mądrzejsze czy nie).

2. Regulator CAR do pogodówki x 2 sztuki - po jednym na piętro = 2x520 = ok 1000

3. Dodatkowo 2ga czujka pogodowa podpięta pod DIM (potrzebna aby inaczej sterować górą i dołem - mój przypadek opisany w stopce - różne grubości wylewek na piętrach) = 150?

W sumie ok 4000 pln.

 

Sterowanie elektrozaworami:

1. pogodówka podpięta do kotła - ma za zadanie tylko dostosowanie temp wody w obiegu i nie ma nic wspólnego z resztą systemu

2. 35elektrozaworów, 3 listwy do 3ech rozdzielaczy, bezprzewodowe termostaty/regulatory x8 - znajomi dali 6500 z montażem. U mnie jest 19 pętli, więc odejmuję od tej kwoty 17x100pln za elektrozawory i wychodzi nam 4800

3. dodatkowo pompa obiegowa ok 500pln

W sumie 5300pln

 

Jeśli coś przegapiłem to proszę, dajcie znać.

 

Stosując elektrozawory mamy bardzo dokładnie dopasowaną temp pomieszczenia, która uwzględnia zmiany nasłoneczniena, kominki i inne czynniki wpływające na czasowe wachania temp. W sterowaniu strefami tego nie masz i myślę, że te 1300 za ten komfort to nie dużo. Oczywiście o ile to działa i nie przegapiłem jakiś elementów obu systemów.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...