Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a może wykażcie, ile i jakie oszczędności są z powodów o jakie kruszycie kopie,

przesada nigdy nie jest dobra,

dobranie kotła przy zapotrzebowaniu na ciepło rzędu 5 kW jest w praktyce nie mozliwe,

dlatego zamiast sobie ubliżać, wykażcie liczbowo swoje racje,

 

liczbowo,

bo każda inna argumentacja będzie nieprawdziwa,

 

to że ktoś sądzi, że kocioł o większej mocy jest m niej oszczędny to nie są argumenty,

to tylko przekonania,

dlatego zapraszam do rzeczowej dyskusji,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Praca z wyższą temp może być chyba nergatywna np. przy deskach na podłodze.

 

Akurat moc max chyba w niczym nie przeszkadza (a dla CWU nawet pomaga), a nie kłopot znaleźć kociołek który mocą max przekracza nawet dwukrotnie zapotrzebowanie przy stałym -20 na zew. (co daje zapas na starę sprawności kotła) to dlaczego edi-grzes nie kupić takiego który moduluje od 2 czy 3kW, kosztują tyle samo i niedużo. Czy to jest niekorzystne jak kocioł (z min. np. 3kW ) pracuje non-stop z mocą minimalną, zamiast innego (z min. np. 6kW) pracującego przez pół czasu (taktowanie) również z mocą minimalną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dochodzimy do sedna obliczenia majace na celu dobor urzadzen sa ci obce ...........chyba po to liczysz alsoft zeby dobrac urzadzenie ? prawda to czy nie ? co do obliczen to udalo mi sie tu niespodzianka zaprojektowac pare kotłowni miejskich i innych pomniejszych ,ale niczego tu nie ........sprzedaje. Amciek klasyczny układ gazowy mozesz podpiac pod dowolne urzadzenie stosujac wymiennik ,jesli posuzysz sie energia elektryczna bufor ma sens i ekonomiczny i techniczny tym bardziej ze fotowoltanike masz za darmo i z tym nie polemizuje ,zauwazylem jednak ze przekombinowane systemy nie maja sensu ekonomicznego i gazem bym bufora nie ogrzewal .Mysle ze po to producenci nie produkuja buforow dostepnych z kotłem na paliwo stale a najzwyczajniej podajnik slimakowy do wegla etc. po co mam przekazywac ciepło innemu urzadzeniu by te przekazalo je dalej ? odpowiedz tylko dla zapewnienia okreslonego czasu jego dzialania czytaj komfortu ........wiec skoro moge to ciepło przekazac bezposrednio w okreslonej sprawnosci urzadzenia po co mi bufor? bufor ma odbierac NADMIAR energii tej ktorej zuzyc nie moge ..........i najlepiej jesli jest ze zrodel odnawialnych.grzeniu ja nic nie napisalem ze zle jesli kocioł moduluje od ........1kW 2 kW itp zauwazam jedynie ze dobrze dobrane urzadzenie tak nigdy sie nie ustawi,wiec jego plus ze moze ;] bardziej jednak polegac moge na sprawnosci ogolnej takowego .......osobiscie nie zauwazylem zeby producenci kotlow kondensacyjnych chwalili sie sprawnoscia przy temp. 70 stopni wedlug innej normy,lub inaczej jak dobry jest wymiennik by schlodzic spaliny do punktu rosy Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeniu ja nic nie napisalem ze zle jesli kocioł moduluje od ........1kW 2 kW itp zauwazam jedynie ze dobrze dobrane urzadzenie tak nigdy sie nie ustawi

 

W sensie nie będzie schodzić z mocą tak nisko? A dlaczego? Skąd więc owo taktowanie kotłów? Ja rozumiem że ponieważ kocioł mimo grzania z minimalną mocą nadal przegrzewa pomieszczenia, więc musi się na jakiś czas wyłączić, i tak w koło? Jeśli to minimum miałby niżej nie taktowałby als dalej schodził z mocą. Czy do 1 kW mało ważne bo takich kotłów nie ma, ale dlaczego 2 lub 3kW są nierealne wg Ciebie, skoro dla minimalnej 6kW taktowanie bywa masakryczne? Chyba nawet ludkom z kotłem z min. 3,5kW zdarza się taktowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dochodzimy do sedna obliczenia majace na celu dobor urzadzen sa ci obce ...........chyba po to liczysz alsoft zeby dobrac urzadzenie ? prawda to czy nie ? co do obliczen to udalo mi sie tu niespodzianka zaprojektowac pare kotłowni miejskich i innych pomniejszych ,ale niczego tu nie ........sprzedaje.

 

Obliczenia ozc służą nie tylko do doboru mocy urządzen grzewczych ale głownie po to zeby wybrac jak najbardzej ekonomiczny wariant ociepleń i doboru okien i drzwi oraz system grzewczy (audyt energetyczny). Przy okazji otrzymujemy obciązenia cieplne poszczególnych pomieszczeń konieczne do zaprojektowania podłogówki wodnej lub prawidłowego doboru mocy kabli grzejnych lub grzejników. Skąd przypuszczenie ze dobór mocy urządzen grzewczych jest mi obcy, jak to wydedukowałeś, gdzie to sedno ?

Co do projektowania kotłowni miejskich to nie wiem jaki ma to zwiazek z obliczeniami ozc. Projektując kotłownie otrzymujesz wytyczne odnośnie mocy wymaganej, ty tego liczyć nie musisz. Nigdy nie zarzucałem ze nie potrafisz projektowac kotłowni miejskich, więc nie jest to dla mnie niespodzianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie nie będzie schodzić z mocą tak nisko? A dlaczego? Skąd więc owo taktowanie kotłów? Ja rozumiem że ponieważ kocioł mimo grzania z minimalną mocą nadal przegrzewa pomieszczenia, więc musi się na jakiś czas wyłączić, i tak w koło? Jeśli to minimum miałby niżej nie taktowałby als dalej schodził z mocą. Czy do 1 kW mało ważne bo takich kotłów nie ma, ale dlaczego 2 lub 3kW są nierealne wg Ciebie, skoro dla minimalnej 6kW taktowanie bywa masakryczne? Chyba nawet ludkom z kotłem z min. 3,5kW zdarza się taktowanie.
dobrze dobrane urzadzenie majace zapewnic ci komfort uzytkowania nie ustawi sie w mocy minimalnej czyli .......jesli masz tu obliczenia trwajace 4 dni na forum robione za kase [sorry alsoft] i wyjdzie ci te 10kW to ten kocioł w okresie przejsciowym ustawi sie na 5-6 ale nigdy na 2 jak to producent wpisal w tabelke .......no i naj chcesz zeby kociol grzal 24/h ? i z maxymalna sprawnoscia ? czy 1h i dogrzal te pomieszczenia ? rozumiem ze ma modulowac ,uzyskiwac najwyzsza mozliwa sprawnosc i sie palic ;] ? zmniejszy plomien ustawi sie ale na boga ma sie wylaczyc a nie modulowac mi 24h na dobe .........chyba ze startujemy w konkursie na znak blekitnego aniola za twoje pieniadze ze.........zamontujemy stacje zmiekczajaca do szamba .........ona sie zregeneruje wielokrotnie i napelnimy takowe zaplacimy za wywozy takowego wezwiemy serwis i zapewnimy sprawnosc urzadzen na poziomie monekularnym [alsoft] potem sprzedamy te obliczenia w necie i robi sie drogo a tak chcielismy zeby dobrze bylo,alsoft obliczenia sluza ..........do doboru okien drzwi a przed momentem sluzyly do okreslenia zapotrzebowania cieplnego budynku ........szukasz tu pieniedzy w dosc nachalny sposob zmieniajac zdanie co piec minut budynki tez licze ale w pracy nie tu jak ty ..........i ponownie nie udzieliles mi odpowiedzi na zadane pytania .........najbardziej ekonomiczny ? to zaraz zaraz ty podstawiasz dane przed budowa czy po budowie ? smieszne to i sam sie osmieszasz i tu rozumiem ktos ci placi a zawsze wydawalo mi sie ze dane podstawia sie z konkretnym zalozeniem projektowym audyt energetyczny tez robisz? heheh cos sie pogubiles w uslugach i poprosze podaj mi swoj numer uprawnien budowlanych w zakresie projektowania wykonastwa itp Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze dobrane urzadzenie majace zapewnic ci komfort uzytkowania nie ustawi sie w mocy minimalnej...

wyjdzie ci te 10kW to ten kocioł w okresie przejsciowym ustawi sie na 5-6 ale nigdy na 2 jak to producent wpisal w tabelke...

 

Jak mam potrzebne 8 kW przy -20 na zew., to przy +10 te 2kW chyba są realne...?

 

Czy modulowanie, albo mudulowanie z mocą minimalną jest szkodliwe (dla kotła lub portfela)?

 

 

...chyba ze startujemy w konkursie na znak blekitnego aniola za twoje pieniadze ze.........zamontujemy stacje zmiekczajaca do szamba .........ona sie zregeneruje wielokrotnie i napelnimy takowe zaplacimy za wywozy takowego

 

O co chodzi z tym zmiękczaniem?

 

Czy uważasz że lepiej aby kocioł chodził połowę czasu na np. 6kW, zamiast non-stop z 3kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobija mnie jak słyszę o taktowaniu kotłów,

taktowanie kotłów dotyczy takich kotłów które nie mają modulacji palnika,

to znaczy przede wszystkim żeliwnych kołów olejowych,

lub występujących jeszcze starych kotłów gazowych których palniki pracowały w funkcji załącz wyłącz,

nowoczesne kotły nie mają problemu z taktowaniem

każdy z producentów ma taki algorytm zastosowany w regulacji kotłów, który nie dopuszcza do taktowania kotła,

każdy z nich w tych algorytmach dąży do optymalizacji pracy kotła,

 

mam pytanie,

dlaczego pomimo tego, że już od dobrych paru lat, zapotrzebowanie na ciepło typowego budynku jednorodzinnego waha się od 7-12 kW ,wielcy w tej branży dopiero teraz zaczynają produkować kotły o mocach minimalnych od 2-3 kW?

widocznie biura projektowe tych potentatów w branży grzewczej nie wiedzą co czynią,

głupcy,

 

użytkownicy FM wiedzą lepiej,

 

głowę daję a cenię ją sobie bardzo, że różnice w zużyciu gazu dla porównywalnego budynku w kotłach o minimalnych mocach palników pomiędzy palnikiem o mocy 3 kW a mocą 6 kW są minimalne,

niestety, nie mam wartości porównawczych, ale na pewno mają je producenci i być może dlatego nie komplikują sobie produkcji,

 

natomiast ceny kotłów o bardzo niskiej mocy minimalnej różnią się znacznie od pozostałych,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze dobrane urzadzenie majace zapewnic ci komfort uzytkowania nie ustawi sie w mocy minimalnej czyli .......jesli masz tu obliczenia trwajace 4 dni na forum robione za kase [sorry alsoft] i wyjdzie ci te 10kW to ten kocioł w okresie przejsciowym ustawi sie na 5-6 ale nigdy na 2 jak to producent wpisal w tabelke .......no i naj chcesz zeby kociol grzal 24/h ? i z maxymalna sprawnoscia ? czy 1h i dogrzal te pomieszczenia ? rozumiem ze ma modulowac ,uzyskiwac najwyzsza mozliwa sprawnosc i sie palic ;] ? zmniejszy plomien ustawi sie ale na boga ma sie wylaczyc a nie modulowac mi 24h na dobe .........chyba ze startujemy w konkursie na znak blekitnego aniola za twoje pieniadze ze.........zamontujemy stacje zmiekczajaca do szamba .........ona sie zregeneruje wielokrotnie i napelnimy takowe zaplacimy za wywozy takowego wezwiemy serwis i zapewnimy sprawnosc urzadzen na poziomie monekularnym [alsoft] potem sprzedamy te obliczenia w necie i robi sie drogo a tak chcielismy zeby dobrze bylo,alsoft obliczenia sluza ..........do doboru okien drzwi a przed momentem sluzyly do okreslenia zapotrzebowania cieplnego budynku ........szukasz tu pieniedzy w dosc nachalny sposob zmieniajac zdanie co piec minut

 

Gdybyś wiedział po co są obliczenia ozc to bys się tak nie dziwił, ale audyting energetyczny jest ci najwyrazniej obcy.

Jezeli projektowe ociazenie cieplne wyjdzie z obliczeń 10 kW to ja to przyjmuje do wiadomości, jest to cecha charakterystyczna budynku, w jaki sposób to zinterpetuje projektant lub instalator to nie moja sprawa. Ja wiem jak tej podstawie dobrać moc urzadzenia grzewczego, nie tylko kotła gazowego kondensacyjnego.

Jesli mozesz to nie przekręcaj mojego nicka (liczę ze nie złośliwie).

A o tym ze sie robi drogo to nawet nie wspominaj. Zdecydowana wiekszośc instalatorów dobiera kotły (nie tylko gazowe) z mocą 2-3 krotnie wiekszą, oczywiscie jest to "interesie inwestora". A inwestor potem szuka pomocy na forum bo ma zainstalowany (przez podobnych Tobie instalatorów) kocioł gazowy z mocą minimalna większą od projektowego obciazenia cieplnego budynku i płacze bo kocioł taktuje jak głupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie,

dlaczego pomimo tego, że już od dobrych paru lat, zapotrzebowanie na ciepło typowego budynku jednorodzinnego waha się od 7-12 kW ,wielcy w tej branży dopiero teraz zaczynają produkować kotły o mocach minimalnych od 2-3 kW?

widocznie biura projektowe tych potentatów w branży grzewczej nie wiedzą co czynią,

głupcy,

 

 

Dokładnie mam takie samo zdanie na temat kotłow (a raczej ich braku) o tak małych mocach, na pewno by mieli duży zbyt na takie kotły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem instalatorem mam uprawnienia budowlane w nieograniczonym zakresie ,zasiadam rowniez w komisji wydajacej takowe ..........zadnej budowy nie widziales zadnej nie przeprowadziles a radzisz tu ludziom i sprzedajesz swoje uslugi to zalosne ,,,,,,,,,,,,,kolega 1950 ujmuje to w takim stopniu jak jest ......kocioł nie taktuje chyba ze ma olej i musi podac cisnienie plus podgrzew zeby odpalil ale ty nie wiesz o czym pisze bo takowych nie widziales ;]i na czym ten audyt opierasz ? kolega wyzej stwierdzil ze producenci powinni zasiegnac twojej opinii w zakresie produkcji kotłow ,bo nie posiadaja biur projektowych i na rzeczy sie nie znaja ale ty mi udowodnisz ze ............tu parodia urzadzenie dobrane na max swoich mozliwosci po latach nic nie straci na sprawnosci ,wiec po co moduluje? ja zauwazam ze na minimum swojej sprawnosci nie zadziala urzadzenie dobrze dobrane Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowoczesne kotły nie taktują

 

 

To jak nazywać kilkukrotne (6-8, a w ekstremalnych przypadkach kilkanaście razy) włączenie się w trakcie doby na potrzeby CO ?

Czy jest to lepsze, od pracy, kiedy kocioł włącza się np raz, czy dwa razy ?

 

mam pytanie,

dlaczego pomimo tego, że już od dobrych paru lat, zapotrzebowanie na ciepło typowego budynku jednorodzinnego waha się od 7-12 kW ,wielcy w tej branży dopiero teraz zaczynają produkować kotły o mocach minimalnych od 2-3 kW?

widocznie biura projektowe tych potentatów w branży grzewczej nie wiedzą co czynią,

 

No właśnie, dlaczego zaczęli ?

Czyżby po pewnym czasie jednak zauważyli problem ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie obchodzi to, jak sobie to nazwiesz, tylko o samą istote sprawy: lepiej jak kocioł ma dwa rozruchu w trakcie doby, czy kilka-kilkanascie ?

Jaki sposób pracy jest bardziej ekonomiczny i ma lepszy wpływ na trwałość kotła ?

 

Co do sprzedazy, to (już o tym pisałem) żal mi tych, którym Ty dobierałeś kotły....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,taktowanie,, to co innego a mylisz je z sygnalem do rozruchu dialogowym badz zwarciowym,

 

To "co innego" na tym forum (dla amatorów), może nieprecyzyjnie ale nazywamy "taktowaniem". Pal diabli słówka, można się chyba domyślić. Proponujesz "rozruch"? Okej, ale nazewnictwo to osobna sprawa. Jak mi dla -20 moc potrzebna to 6kW, to co brać kociołek z minimalną 5kW (bo z innych względów mi się podoba np.)? No mnie się nie wydaje, ale ja się nie znam, to pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tym czy kocioł ma się włączyć decyduje przede wszystkim automatyka,

jeżeli masz i firmową pogodówkę i regulator pokojowy, to kocioł będzie się rzadziej włączał niż przy regulatorze pokojowym typu Auraton czy też Euroster, bo one mają za zadanie pracować w funkcji włącz i wyłącz, ale są zdecydowanie tańsze niż automatyka firmowa,

z tym, że nawet w tym drugim przypadku kocioł nie będzie taktował,

będzie tylko pracował mniej ekonomicznie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem instalatorem mam uprawnienia budowlane w nieograniczonym zakresie ,zasiadam rowniez w komisji wydajacej takowe ..........zadnej budowy nie widziales zadnej nie przeprowadziles a radzisz tu ludziom i sprzedajesz swoje uslugi to zalosne ,,,,,,,,,,,,,kolega 1950 ujmuje to w takim stopniu jak jest ......kocioł nie taktuje chyba ze ma olej i musi podac cisnienie plus podgrzew zeby odpalil ale ty nie wiesz o czym pisze bo takowych nie widziales ;]i na czym ten audyt opierasz ? kolega wyzej stwierdzil ze producenci powinni zasiegnac twojej opinii w zakresie produkcji kotłow ,bo nie posiadaja biur projektowych i na rzeczy sie nie znaja ale ty mi udowodnisz ze ............tu parodia urzadzenie dobrane na max swoich mozliwosci po latach nic nie straci na sprawnosci ,wiec po co moduluje? ja zauwazam ze na minimum swojej sprawnosci nie zadziala urzadzenie dobrze dobrane

 

Na czym się opiera audyt to musisz wiedziec przeciez jestes w komisji, dziwię się natomiast do takich komisji powoływani są ci którzy którzy obliczenia ozc wykonują w 40 min, a tym samym propagują byle jakość. Jak słusznie stwierdził prof. J. Zimny (AGH) członek KAPE a zarazem mój były wykładowca z zakresu audytingu energetycznego

cyt. "architekci i niektórzy abslowenci wydz. budownictwa (szczególnie ci starszej daty) nie czują tematu audytingu". Szczegolnie przejawia się w budownictwie energooszczędnym gdzie wartosci projektowego obciazenia cieplnego tak razaco róznią sie od rzeczywistego ze sprawiają wrazenie obliczen wykonanych w te przysłowiowe 40 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nisze powstale w budownictwie zmuszaja tych czujacych temat audytingu do sprzedawania swojej znajomosci tematu w internecie ,ciebie nie powolali i wyrazasz w tym temacie zal? czy troske o moja skromna osobe ? co do taktowania ..........myslalem o palniku wielostopniowym takim jakiego nie widziales ........wiesz tam automat przestawia powietrze w drugim stopniu palnika olejowego to moge taktowaniem nazwac plus zmiane cisnienia w pompie oleju , a nie pace palnika modulacyjnego tak sie znasz jak tu uslugi sprzedajesz,czyli nijak powiem wiecej ,nie powoluj sie na profesorow bo ich cale uczelniane zycie nijak sie ma do praktyki plus wiedzy a te dwa tematy powinny isc w parze. JAK CHCESZ COS SPRZEDAC ROB TO MADRZE bo wiedzy w zakresie ci brak a nieumiejetnie uzywajac programu darmowego jakim jest OZC wprowadzasz ludzi w blad Edytowane przez edi_grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...