Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Do mocy 60kw nie wymaga się montowania neutralizatora skroplin. :)

 

Mam dylemat. Podpowiedzcie mi co zrobić ze skroplinami. Instalator POŚ zabronił mi wpuszczać skropliny z pieca do kanalizacji. i jak teraz ogarnąć te skropliny. czy jest jakiś filtr do zneutraloizowania kwaśnych skroplin zanim je wpuszcze do kanalizacji czy wywalić rurę na zewnątrz (tyle, że może w zimie zamarznąć)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

przy odprowadzani skroplin do kanalizacji sanitarnej,

przepis i tak nie jest w większości egzekwowany

 

w budynku jednorodzinnym można robić w sumie wszystko

a kwaśne skropliny nie wpływają dobrze na florę bakteryjną oczyszczalni ścieków

 

właśnie powiedział mi to instalator POŚ oraz producent POŚ więc chce mieć top zrobione dobrze. Znalazłem coś takiego jak neutralizator skroplin. Drogie to ustrojstwo bo coś koło 530 zł ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie powiedział mi to instalator POŚ oraz producent POŚ więc chce mieć top zrobione dobrze. Znalazłem coś takiego jak neutralizator skroplin. Drogie to ustrojstwo bo coś koło 530 zł ale...

Prosimy podesłać na mail [email protected] postaramy się załatwić dobrą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i mi ktoś doradzi. Audytor ozc za trudny......:)

 

Jaki piec kondensacyjny, jednofuncyjny ( ile KW) mi radzicie dobrać do domku parterowego z poddaszem użytkowym, kubatura - 710 m3; powierzchnia użytkowa- 154 m2; garaż nieogrzewany (ocieplony 5 cm styro pomiedzy domem a garażem)w bryle- 40 m2;pustak Porotherm 25; ocieplenie- styro 20 cm na sianach zewnętrznych, 20 cm w podłodze,dach wełna mineralna 30 cm, 3 osoby w tym 1 dziecko. Będzie ogrzewanie podłogowe na całości plus dwa grzejniki wpiete pod obieg podłogówki;gaz z sieci;okna dwuszybowe;rolety zewnętrzne;10 okien poddaszowych; dwie łazienki - mogą być używane w tym samym czasie.

Jeden z instalatorów proponuje mi:

- Viessman Vitodens 200 wb2 ; 20 KW plus zasobnik 120 l

a drugi

- Vaillant VC 146/5-5 ; 14 KW plus zasobnik 150 l

 

Czy zasobnik na 150 l nie jest za duży?

A z kolei , czy piec na 20 KW też nie jest za duży?

 

Dzięki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum

Jestem przed instalacją pieca gazowego, dom 160 m + garaż 30m, kubatura 700, ogrzewanie podłogowe tam gdzie kafle, reszta grzejniki. Zastanawiam się nad piecem Buderus GB 162 15KW o modulacji mocy 2,7-15kw, czy piec wolf CGB 20 o modulacji 5,6-20 kw. Piece te są oczywiście jednofunkcyjne, bo posiadam już zasobnik 150l. Który z tych pieców lepszy, mniej awaryjne, proszę o pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum

Jestem przed instalacją pieca gazowego, dom 160 m + garaż 30m, kubatura 700, ogrzewanie podłogowe tam gdzie kafle, reszta grzejniki. Zastanawiam się nad piecem Buderus GB 162 15KW o modulacji mocy 2,7-15kw, czy piec wolf CGB 20 o modulacji 5,6-20 kw. Piece te są oczywiście jednofunkcyjne, bo posiadam już zasobnik 150l. Który z tych pieców lepszy, mniej awaryjne, proszę o pomoc:)

 

Ja po rozmowach z instalatorem zdecyduje się na kocioł WOLF CGB (n) + zasobnik WOLF SEM-2 300 l. + automatyka WOLF BM.

 

(n) Instalator proponuje mi moc 20 kW ale wg mnie on jest lekko przewymiarowany i zastosuje 11 kW (o niższej modulacji od 3.2 z uwagi na docelowe wpięcie do zasobnika kolektorów słonecznych lub tańszej pompy cieplnej powietrznej i awaryjnego użycia "kozy" w salonie. Większy kocioł ma modulację od 5.6).

 

Decyzja podjęta pod dużym wpływem wieloletniego istnienia autoryzowanego serwisu WOLF w moim mieście (tak w linii prostej 5 km). Za radą forum wpierw szukałem dobrego serwisu, a później dobierałem markę kotła.

Podłogówka po całości, a pompa ciepła np. polska firma i producent hewalex (w linii prostej 12 km).

Edytowane przez inwestorbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jestem obecnie na etapie budowy ścian nośnych parteru, ale już powoli zaczynam zastanawiać się nad instalacjami. Proszę o pomoc jaki kocioł gazowy był by optymalny do mojego budynku - poniżej krótka specyfikacja

 

- mały domek jednorodzinny z poddaszem użytkowe, bez piwnicy i garażu, dach dwuspadowy 45 st.

- powierzchnia użytkowa około 90 m2, całkowita ok. 145 m2, kubatura 411 m3, powierzchnia zabudowy 77 m2, po obrysie mniej więcej 7x10

- ściana jednowarstwowa Ytong Energo 40 cm, okna PCV z pakietem 3-szybowym 20 cm styropianu w podłodze, 30 cm wełny na poddaszu. Dom budowany przez solidna ekipa która wie o co chodzi w ścianach jednowarstwowych więc o jakość wykonania się nie martwię.

- Dom budowany w zwartej zabudowie.

- 0 podłogówki, ogrzewanie grzejnikowe,

- Kocioł CO na gaz z sieci, wiszący w dolnej łazience użytkowej, najlepiej z wbudowanym zasobnikiem.

 

Prosił bym o pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania, rodzaju kotła, może jakieś konkretne modele i firmy.

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Edytowane przez marcineq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcineq

Ile osób będzie w domu? i jakie mniej więcej będzie zużycie wody użytkowej? (chodzi o dobór podgrzewacza). Nowe budownictwo więc od strony kominowej jest możliwość zainstalowania kotła gazowego kondensacyjnego (wkładka)? Czy w planach będziesz miał zakup systemu solarnego aby zminimalizować koszty paliwa?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcineq

Ile osób będzie w domu? i jakie mniej więcej będzie zużycie wody użytkowej? (chodzi o dobór podgrzewacza). Nowe budownictwo więc od strony kominowej jest możliwość zainstalowania kotła gazowego kondensacyjnego (wkładka)? Czy w planach będziesz miał zakup systemu solarnego aby zminimalizować koszty paliwa?

 

Pozdrawiam

 

Dwie osoby dorosłe + córka + pies :), raczej nie planuje solarów. Wstępnie myślałem o kotle gazowym niekondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania z wbudowanym zasobnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie jak 3 osoby tylko 4 (córka :D)

Jeszcze dwie sprawy: dlaczego nie kondensata? koszty? Czy musi być wbudowany zasobnik? (nie raz jest po prostu taniej jak kupujemy oddzielnie podgrzewacz).

 

W sumie to 4 sztuki w rodzinie, ale psa pomijam bo wodę tylko pije i to raczej zimną.

 

Jeśli chodzi o kocioł, to po lekturze forum kondensata raczej wykluczyłem ze względu na brak podłogówki, ale nie znam się i może się mylę. Wolał bym kocioł z wbudowanym zasobnikiem ze względu na to że piec ma wisieć w łazience w sumie dość małej i nie mam tam po prostu miejsca na duży baniak. Po przejrzeniu stron producentów myślałem o kotle Vaillant aquaPLUS VUI, lub Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD. Ale nie wiem czy moce tych kotłów będą odpowiednie do moich powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak jeżeli masz przewymiarowane grzejniki (przeważnie tak jest) to kondensacyjny będzie jak znalazł (a i oszczędności będą) co do zbiornika są również małe które zmieszczą się po kocioł (140l do 210l).

 

PS: co do małej łazienki wiesz że urządzenia elektryczne (a kocioł nią jest) muszą być montowane w odległość 0,6m od punktów poboru wody (np. od wanny)

31114-strefy_bezpieczenstwa.jpg

Edytowane przez MarynioM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...