Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przejrzałem ofertę kotłów, dostępność serwisu, autoryzowane placówki itp ... i wydaje się że Buderus Logomax plus GB162 2,7-15,2 kW będzie OK? (choć ta cena to masakra) z zasobnikiem ok.150l (do tego RC35)

(3 os. rodzina). Czy macie jakieś uwagy co do tego modelu może ktoś z was go użytkuje?

W czwartek jadę do oddziału w Czeladzi popytać u "źródła". Co do zasobnika czy musi być Buderusa czy można innej firmy za mniejsze pieniądze ?

 

Pozdrawiam,

 

Oczywiście, że się nie zmieni. Wybierz coś z maksymalną mocą 12-15kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hey,

 

Jestem na etapie ogarniania kotłowni i chce sie poradzić bo czuje, że niektorzy instalatorzy nieźle mnie naciągają ;)

 

Domek to:

 

- 90m2 (rok budowy 2013)

- szereg, środkowy

- ławy betonowe, ściany bloczki ceramiczne

- dach dachowka ceramiczna

- poddasze wełna mineralna 25cm płyta gk

- 3 osoby (2+1)

- podłogówka na dole + 2 drabinki w łazienkich + 4 grzejniki w pokojach

 

Chciałbym prostą instalacje z niskiem lub średniej półki, co polecacie. Czy może mi ktoś też zupełnie wstępnie wycenić komplet ze wszystkimi potrzebnymi pompami etc. ?

 

dzięki z góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1973 thx :)

 

Niestety zmiana planów

Instalator stwierdził, że skoro są baterie termostatyczne to bedzie kłopot wiec kocioł 2 funkcyjny odpada.

Pozostaje 1funkcyjny + zasobnik. Zatem co wybrać? Ma być tanio i dobrze. Instalator sugeruje zestaw DeDietrich:kocioł tradycyjny z otwartą komorą spalania 24KW +zasobnik DeDietrich100l+sterowanie pokojowe. Cena 4,2 tyś. Do ogrzania 200m2 kostka z lat 80 z piwnicą bez wylewki (klepisko) Ściany z suporeksu + pustka powietrzna + cegła + 10cm styropianu. Okna z szybami 1,1W

Co w tej chwili warto brać oprócz DeDietricha?

 

Możesz wyjaśnić jaki problem wystąpi z piecem 2f i baterią termostatyczną?

P.S. Używam starego termeta 21kW (ze świeczką) i spokojnie pod prysznic wystarcza aż nadto- poparzyć się można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyjaśnić jaki problem wystąpi z piecem 2f i baterią termostatyczną?

P.S. Używam starego termeta 21kW (ze świeczką) i spokojnie pod prysznic wystarcza aż nadto- poparzyć się można.

Instalator stwierdził że kocioł 2funkcyjny nie zapewnia odpowiednio "równej" temperatury wody. Może wystąpić efekt "pulsowania" temperatury wody z prysznica. Gdy jest zasobnik to woda ma mniej wiecej stałą temperaturę , termostat baterii sie do tego dostosuje i nic sie nie dzieje. Gdy woda idzie z kotła 2 funkcyjnego to najpierw jest ciut chłodniejsza zanim sie cały wymiennik rozgrzeje wiec termostat baterii daje jej wiecej kosztem zimnej. Gdy robi sie cieplejsza bo palnik kotła ma pełną moc to daje tej gorącej wody mniej w prysznicu, zmniejsza sie zapotrzebowanie, palnik kotła wtedy daje mniej ognia, woda idzie chłodniejsza przez co termostat baterii znów musi ograniczyć ilość zimnej wody kosztem "chłodniejszej"ciepłej . I tak w kólko. Stąd podczas brania prysznica można mieć wodę ciepłą i gorącą.

Efekt może ale nie musi wystąpić. pamiętam że gdy kupowałem panel prysznicowy, sprzedawca pytał o źródło ciepłej wody. Do tej pory był kocioł z zasobnikiem wiec kłopotu nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator stwierdził że kocioł 2funkcyjny nie zapewnia odpowiednio "równej" temperatury wody. Może wystąpić efekt "pulsowania" temperatury wody z prysznica. Gdy jest zasobnik to woda ma mniej wiecej stałą temperaturę , termostat baterii sie do tego dostosuje i nic sie nie dzieje. Gdy woda idzie z kotła 2 funkcyjnego to najpierw jest ciut chłodniejsza zanim sie cały wymiennik rozgrzeje wiec termostat baterii daje jej wiecej kosztem zimnej. Gdy robi sie cieplejsza bo palnik kotła ma pełną moc to daje tej gorącej wody mniej w prysznicu, zmniejsza sie zapotrzebowanie, palnik kotła wtedy daje mniej ognia, woda idzie chłodniejsza przez co termostat baterii znów musi ograniczyć ilość zimnej wody kosztem "chłodniejszej"ciepłej . I tak w kólko. Stąd podczas brania prysznica można mieć wodę ciepłą i gorącą.

Efekt może ale nie musi wystąpić. pamiętam że gdy kupowałem panel prysznicowy, sprzedawca pytał o źródło ciepłej wody. Do tej pory był kocioł z zasobnikiem wiec kłopotu nie było.

 

Niezłe baje chłopina prawi, albo najarał się jakiego zioła ;)

 

oj będziesz miał problem z tym wykonawcą, pewnie coś spierdzieli, ale ... sza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, a o tym że w rurkach wody nie nagrzeje i najpierw leci chłodna nic nie powiedział? Przy zasobniku od razu ciepła ;)

Nie wiem ile trzeba byłoby lać wody, żeby na prysznicu cuda się działy. Co innego gdy nagle ktoś pobierze ciepłą w innym miejscu, może się ochłodzić.

Żeby ten Twój zbigor - fachowiec wiedział, jak działa bateria termostatyczna, to głupot by nie gadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, a o tym że w rurkach wody nie nagrzeje i najpierw leci chłodna nic nie powiedział?
Powiedział o rurkach , z resztą sam wiem bo do kotła jest z 8 metrów wiec czekam i tak z pół minuty zanim zimna zleci. Powiedział, że przy zasobniku ciepła jest chwile wcześniej bo jest już przygotowana, a nie zaczyna być dopiero przygotowywana.

Sam już nie wiem co mam myśleć. Kołomyja w głowie...

Edytowane przez zbigor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEj,

 

Dziś byłem u "Buderusa" zapytałem o Buderus Logamax plus GB162 2,7-15,2 kW z zasobnikiem 150L (bo taki wstepnie chcę) po kilku minutach pan zaproponował wziąc pod rozwage również np model GB162-25T 40S jesli dobrze zapamietałem czyli jush z wbudowanym zasobnikiem (40 lub 60 L) , stwierdził że mój wybór jest OK ale zużycie gazu na podgrzanie 150l przy max 15kW może okazać sie wieksze niz szybko podgrzane 40/60l przy 25kW ? - to jedno

A co dalej z tymi 25kW kontra 15kW w kontekście podłogówki która bedzie w calym domu (~145m2), czy tu energia idzie w komin czy poprostu kocioł ma rezerwe (zapas) i nie wykorzystuje moc (ten z 25kW).?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Mam problem z wyborem pieca gazowego... jest ich po prostu za dużo, a opinii o nich za mało :)

Czego szukam:

- kondensat, 2 funkcyjny, z wbudowanym zasobnikiem, wiszący, z możliwoscia sterowania podłogówka i kaloryferami

- dom 125mkw+garaż, parter 50mkw(w tym ok 35-40mkw podłogówki czyli 5-6 obiegów) piętro i małe poddasze z kaloryferami,

- środkowa szeregówka, ocieplenie ścian 15cm lambda 040, poddasze 25+5cm, okna 7 komorowe, szyby 2 komorowe

 

Co znalazłem (ceny z hurtowni, porównując z ceneo są o ok 1tyś wyższe):

-Vaillant 24/29kW VCW 296 z zasobnikiem 20l, mieszacz, sterowaniem pogodowym i wyjściem do komina za 8 300netto

-DeDitrich INNOVENS MCA 25/28 BIC z zasobnikiem 40l, sterownik i regulator 2 obiegów 7 600netto

-Immergas Vitric Zeus Superior 26kW z zasobnikiem 54l i sterowaniem 7 600netto

-Beretta Boiler Green 25 z zasobnikiem 54l i programatorem 6 500netto

 

Brotje WBK i Viessmana 222 odrzucam ze względu na cenę.

 

I teraz dylemat, rozpiętość cenowa nie jest aż tak straszna, a wszędzie polecają Berette(podobno za pierwsze uruchomienie Beretty się nie płaci a za resztę już tak czyli pewnie oni ponoszą ten koszt).

 

Jesteście w stanie któryś polecić albo zdyskredytować?

 

Dodatkowo, kupować w hurtowni czy sklepie internetowym?

 

Dzięki za jakiekolwiek wskazówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEj,

 

Dziś byłem u "Buderusa" zapytałem o Buderus Logamax plus GB162 2,7-15,2 kW z zasobnikiem 150L (bo taki wstepnie chcę) po kilku minutach pan zaproponował wziąc pod rozwage również np model GB162-25T 40S jesli dobrze zapamietałem czyli jush z wbudowanym zasobnikiem (40 lub 60 L) , stwierdził że mój wybór jest OK ale zużycie gazu na podgrzanie 150l przy max 15kW może okazać sie wieksze niz szybko podgrzane 40/60l przy 25kW ? - to jedno

A co dalej z tymi 25kW kontra 15kW w kontekście podłogówki która bedzie w calym domu (~145m2), czy tu energia idzie w komin czy poprostu kocioł ma rezerwe (zapas) i nie wykorzystuje moc (ten z 25kW).?

 

Pozdrawiam,

Spokojnie bierz 15 kw, taki piec pracuje u mnie pierwszy sezon, przy największych mrozach tej zimy ok - 20 pracował na 46 % i miał jeszcze zapas mocy, przy bojlerze 140 l jaki posiadam też nie brakuje gorącej wody i nie czeka się na nią długo. Zasobnik mam Galmeta. Listopad i grudzień 2013 r było bardzo ciepło kociołek chodził praktycznie cały czas na 20% mocy czyli min 3KW. średnie zużycie gazu na styczeń 8 m, list, grudz-5,5 m. W domu temp 21,5-22 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sa podobne, skoro maja byc z wbudowanym zasobnikiem, to moc maksymalna nie ma az takiego znaczenia - bierz ten, ktory schodzi z moca najnizej, bo to w Twoim przypadku bedzie mialo znaczenie.

 

Ps. ja zaryzykowalem i wzialem Berette (wprawdzie inny model, conice green)- miala mala moc minimalna, niezla elektronike, w miare tania i jest produkowana w polsce, nie w chinach.

No i jak na razie chodzi trzeci sezon bez zastrzezen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sa podobne, skoro maja byc z wbudowanym zasobnikiem, to moc maksymalna nie ma az takiego znaczenia - bierz ten, ktory schodzi z moca najnizej, bo to w Twoim przypadku bedzie mialo znaczenie.

 

Ps. ja zaryzykowalem i wzialem Berette (wprawdzie inny model, conice green)- miala mala moc minimalna, niezla elektronike, w miare tania i jest produkowana w polsce, nie w chinach.

No i jak na razie chodzi trzeci sezon bez zastrzezen...

 

Dzięki! Sprawdzę który ma najmniej, ale beretta ma min 6kW.

 

Edit, wszystkie mają porównywalną moc min. 4,7-6,0kW

Edytowane przez a_di
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEj,

 

Dziś byłem u "Buderusa" zapytałem o Buderus Logamax plus GB162 2,7-15,2 kW z zasobnikiem 150L (bo taki wstepnie chcę) po kilku minutach pan zaproponował wziąc pod rozwage również np model GB162-25T 40S jesli dobrze zapamietałem czyli jush z wbudowanym zasobnikiem (40 lub 60 L) , stwierdził że mój wybór jest OK ale zużycie gazu na podgrzanie 150l przy max 15kW może okazać sie wieksze niz szybko podgrzane 40/60l przy 25kW ?

 

Poczytaj http://www.e-instalacje.pl/a/4166,kociol-z-zasobnikiem-razem-czy-osobno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wlasnie przymierzam sie do zakupu kotla 1F i moje obserwacje, sprawdzic czy:

1. kociol ma wbudowana pompke obiegowa, jaka jest jej moc?

2. czy ma wbudowany zawor 3D?

3. jak duzy jest wymiennik ciepla, jaka powierzchnia wymiany?

4. czy w zestawie znajduje sie zestaw przylaczeniowy - kominowy, wlot- wylot, badz kombinowany

5. czy w zestawie znajduje sie zestaw przylaczeniowy ( woda wlot, woda CO, wylot CO, wlot CWU, wylot CWU, odprowadzenie kondensatu) wielu producentow karze sobie placic dodatkowo

6.w jaki sposob mozna zdemontowac wymiennik celem przeczyszczenia - czu mozna to robic samemy?

7.koszt pierwszego uruchomienia?

8.studium automatyki

9.mozliwosc i zasady przejscia w stan uspienia - przy wspolpracy z kominkiem PW

 

I tu widac kto dla kogo - dla uzytkownika czy dla serwisanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wlasnie przymierzam sie do zakupu kotla 1F i moje obserwacje, sprawdzic

 

6.w jaki sposob mozna zdemontowac wymiennik celem przeczyszczenia - czu mozna to robic samemy?

 

I tu widac kto dla kogo - dla uzytkownika czy dla serwisanta.

Dodaj jeszcze samodzielna regulację za pomocą własnego analizatora spalin, np.: http://analizatoryspalin.istore.pl/pl,product,3692766,3,lata,leasing,serwis,i,gwarancja,analizator,spalin,ecom,clv.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak u ciebie z pow. domu oraz ociepleniem ścian, skosów i podłóg?

 

Spokojnie bierz 15 kw, taki piec pracuje u mnie pierwszy sezon, przy największych mrozach tej zimy ok - 20 pracował na 46 % i miał jeszcze zapas mocy, przy bojlerze 140 l jaki posiadam też nie brakuje gorącej wody i nie czeka się na nią długo. Zasobnik mam Galmeta. Listopad i grudzień 2013 r było bardzo ciepło kociołek chodził praktycznie cały czas na 20% mocy czyli min 3KW. średnie zużycie gazu na styczeń 8 m, list, grudz-5,5 m. W domu temp 21,5-22 st
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...