Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie jestem zielony w temacie. Instalator namawial mnie na kociol Viessmann za okolo 10tyś dwufunkcyjny kondensacyjny. Do tego dodatkowa pompa i sprzęgło, tajemniczy dopisek "komin" w wycenie i zrobiło sie prawie 15tyś za samą "kotłownie" która zajmuje pol m2 w łazience. Dlatego zacząłem sie interesować tematem i trafiłem na ten wątek gdzie polecacie kotły nawet takie poniżej 4tyś. Może mnie ktoś oświecić czy warto pchać się w kotły dwufunkcyjne czy lepiej jedno i ten zasobnik? W domku (90m2 mieszkalnego) jest jedna duża łazienka, będą mieszkały 4 osoby (dwa maluszki). Centralne na całości podłogówka, może jeden grzejnik drabinkowy w łazience ale tylko jeśli nie podniesie to znacznie kosztów - instalator coś przebąkiwał o spotej dopłacie za to bo niby potrzebny dodatkowy sprzęt jeśli chce grzejnik. Ciekawie wyglądają linkowane tu kotły Immergas, szczegolnie kusi 5 lat gwarancji. W projkecie instalacji grzewczej którą dostałem gratis z projektem domu jest piec dwufunkcyjny kondensacyjny firmy na B za 13tyś.... o mocy 24 KW. Wydaje mi sie to za dużo...

Całościowo podłogówkę z kotłownią i kawałkiem instalacji gazowej wyceniono mi na 29tys, wydaje mi sie b. drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Do 90m2 spokojnie wystarczy kocioł 12kW. I koniecznie zasobnik a nie kocioł 2-funkcyjny. Tym bardziej że są 2 maluszki. Przy kąpieli dziecka potrzebujesz czasami bardzo mały strumień wody a to trudne dla kotła 2-funkcyjnego.

Moc kotła 24kW którą masz w projekcie jest dobrana prawidłowo bo to kocioł 2-funkcyjny i musi miec dużo kW by przepływowo ogrzać wodę.

Grzejnik drabinkowy w łazience zrób na powrocie z podłogówki. Będzie letni a nie gorący ale nie poniesiesz dodatkowych kosztów bo będzie tylko jeden obieg .

Do 90m2 nie potrzebujesz sprzęgła jeśli wszystko będzie na 1 obiegu. Pompa z kotła to pociągnie.

Proponuję zmienić instalatora na takiego który ma w ofercie kotły innych marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cactus

Ja proponuję drabinkę zrobić jako osobny obwód i podpiąć ją do rozdzielacza - zasze możesz ją odciąć od ogrzewania, włączyć kiedy chcesz, regulować przepływ...

Oczywiście Twoją instalację pociągnie pompa w kotle - nie ma ŻADNEJ potrzeby aby instalować dodatkowe pompy i sprzęgła - nie daj sobie tego wcisnąć. Jaki bieg pompy będzie potrzebny, to wyjdzie w praniu.

Polecam też zasobnik jak kolega wyżej.

Wtedy oczywiście kocioł 12-14 KW z jak najmniejszą mocą minimalną:)

Pozdro

Edytowane przez franco78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby mi nie uciekło

 

 

http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/program-wydluzonej-gwarancji.html

 

 

http://www.viessmann.zgora.pl/wp-content/uploads/program-przedluzonej-gwarancji.jpg

 

 

PS to tak w ramach dokladniejszego przygladania się gwaranacjom... o tkórym mowa w poprzedniej wypowedzi

 

 

PS2

no i cholera wygląda na to, że całą powyższą symulację opłacalności z trudem kleconą przez kolegę fotohobby, jego wywody na temat tego co sie rozleci co sie nie rozleci i kiedy sie rozleci i ile to trzeba bedzie wydać na nowe częsci trafił tak zwany szlag.

bywa...

No a jeżeli nie to będziee ona wymagała spooorej korekty..

 

Czyżby przepowiednie "katastrofy" spowodowanej wcześneijszym klapnięciem urządzenia Viessmanna w połaczaeniu z drogimi czesciami miały się nie sprawdzić??

 

 

Nie ważne. Czasami jednak warto sprawdzić informacje, przed wywieszeniem ich na sztandarach.

 

Miłego dnia.

 

 

POZDRAV

Edytowane przez forscher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest koszt takiej przedłużonej gwarancji? Mam ich kocioł.

 

tego niestety nie wiem.. ale informacje taką uzyskasz na pewno w pierwszym lepszym salonie Viessmanna. A takowe znaleźć nie jest trudno. Wszak do Niemiec jest bliżej niz do Włoch.

:D

 

 

PS koszt na pewno mały nie bedzie.. strzelam ze bedize to okolo 700 - 800 za przedluzenie na 3 lata.

czyli jakies 22 - 23 pln na miesiac..

Wiecej razej to nie powinno kosztować.

Viessmann ma kotłu o róznym stopniu skomplkowania dlatego penwie opłatqa bedzie rozna dla roznych kotłow objetych możliwościa przedłużenia gwaranacji.. Tak robi wiele niemeickich firm. Zdziwiłbym sie gdyby było inaczej.

 

 

 

Przyjdize czas decydowania i zakupu to przysiądę do tematu jeszcze dokładniej.

 

 

Pozdrav

Edytowane przez forscher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby mi nie uciekło

 

 

http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/program-wydluzonej-gwarancji.html

 

 

http://www.viessmann.zgora.pl/wp-content/uploads/program-przedluzonej-gwarancji.jpg

 

 

PS to tak w ramach dokladniejszego przygladania się gwaranacjom... o tkórym mowa w poprzedniej wypowedzi

 

 

PS2

no i cholera wygląda na to, że całą powyższą symulację opłacalności z trudem kleconą przez kolegę fotohobby, jego wywody na temat tego co sie rozleci co sie nie rozleci i kiedy sie rozleci i ile to trzeba bedzie wydać na nowe częsci trafił tak zwany szlag.

bywa...

No a jeżeli nie to będziee ona wymagała spooorej korekty..

 

Czyżby przepowiednie "katastrofy" spowodowanej wcześneijszym klapnięciem urządzenia Viessmanna w połaczaeniu z drogimi czesciami miały się nie sprawdzić??

 

 

Nie ważne. Czasami jednak warto sprawdzić informacje, przed wywieszeniem ich na sztandarach.

 

Miłego dnia.

 

 

POZDRAV

 

Widzisz, własnie dałeś popis swojej prostackiej złośliwości...

 

Bo niby dlaczego napisałeś:

powyższą symulację opłacalności z trudem kleconą przez kolegę fotohobby

 

?

 

Dla twojej wiadomości : ani "z trudem", ani "klecona"

 

I nie wiem, co niby ta gwarancja zmienia, jesli, jak piszesz trzeba za nią zapłacić 600-800 ?

Ja przypominam przyjąłem koszt napraw na przez 10 lat po gwarancji 1200zl

 

Ale dobrze przyjmuje wiec 700zl za gwarancję + 500 zł za naprawy przez pozostałe 7 lat .

 

Coś się zmienia ?

Bo musisz ZAPŁACIĆ za gwarancję ?

 

Ty to sie naprawdę idealnie nadajesz do tego, co robi Viessmann...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój kocioł to koszt 750 zł za przedłużenie gwarancji. Można rozłożyć na raty 3 x 260 zł. Do tego dochodzi koszt przeglądu 320 zł netto.

 

wiec sie pewnie niezbyt kalkuluje mając na względize wspomnianą wcześniej z trudem kleconą symulację.

 

A jaki masz koocioł? 222 F? czy 300 W ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dorzuce swoje 3 grosze na temat Buderusa

http://www.buderus.pl/o-nas/serwis/gwarancja-na-urzadzenia.html

Gwarancja podstawowa 2 lata od pierwszego uruchomienia a potem można wydłużać co roku do 5 lat.

Nie znam jeszcze kosztów, ale chyba zaraz zadzwonię i się dowiem ... ;)

Użytkuję z powodzeniem wesję 2,9-14kW.

 

Edit:

Koszt serwisu ok. 200zł + przedłużenie gwarancji 80zł/rok

Edytowane przez franco78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franco i Zbigor dzięki za porady.

Tak tez myślałem że ta pompa i sprzęgło dodatkowe dane sa na wyrost.

Mam jeszcze pytanko o sterowanie. Czy do tego Immergas można dobrać jakis nowoczesny sterownik? Niekoniecznie musze mieć sterowanie przez smartfona itd ale chce znać mozliwości tego kotła. Będzie mozliwosc sterowania kazdego pomieszczenia z osobna czy to juz bardziej zależy od struktury całego CO a nie samego pieca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec sie pewnie niezbyt kalkuluje mając na względize wspomnianą wcześniej z trudem kleconą symulację.

 

A jaki masz koocioł? 222 F? czy 300 W ?

 

Jakby nie ta "z trudem klecona symulacja" to nadal byłbyś jak dziecko we mgle i miał zerowe pojęcie co sie kalkuluje, co nie :)

Polecam się na przyszłosc, jakbyś znów miał problem z prostymi obliczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cactus

W wersji ekonomiczneji najprostszej masz sterowanie w rozdzielaczu na rotametrach - regulujesz przepływy w pętlach (temperaturę pętli) czyli temperaturę podłogi (pomieszczenia). Często robi się to raz a dobrze i tak się zostawia. W niedużym domu i przy podłogówce moim zdaniem bez sensu ładować się w siłowniki , temostaty itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do tego Immergas można dobrać jakis nowoczesny sterownik? Niekoniecznie musze mieć sterowanie przez smartfona itd ale chce znać mozliwości tego kotła. Będzie mozliwosc sterowania kazdego pomieszczenia z osobna czy to juz bardziej zależy od struktury całego CO a nie samego pieca ?

Sterownik Immergas CAR w zupełności wystarczy.

Co do sterowania temperaturą pomieszczeń to tak jak napisał mój poprzednik powinno wystarczyć ustawienie przepływu na rotametrach.

Możesz sie i miesiąc z tym bawić ale dasz radę.

Ale możesz zrobić tak jak ja. Tzn podciągnij do rozdzielaczy prąd żebyś w razie czego miał możliwość ich zasilenia.

Gdy zdecydujesz że jednak chcesz sterować każdym pomieszczeniem z osobna to wtedy zmieniasz osprzęt rozdzielaczy na odpowiedni dajesz bezprzewodowe regulatory w pokojach i gotowe.

Jednak sens takiej regulacji przy bezwłądności podłogówki jest wątpliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo - seria TT ma inny wymiennik aluminiowo-magnezowo-krzemowy, zamiast Inoxa.

Gdy szukałem dla siebie kotła to czytałem opinie, że ten pierwszy obrasta z czasem jakimś nalotem, który ciężko się usuwa. Na ile to prawda to nie wiem, zamówiłem x24 2I i przestałem się tym interesować.

 

Aha - i jeszcze jedna kwestia - zwróć uwagę na sprawność. Nie wiem na ile to prawda, na ile błąd w druku / tłumaczeniu instrukcji ale X24 większą sprawność osiąga przy obciążeniu nominalnym, a TT przy minimalnym. Nie znalazłem nigdzie wytłumaczenia tego, a polski serwis nie raczył mi odpisać na emaila z wytłumaczeniem....

 

Mi te 20 kW wystarczy w zupełności czyli wersja TT jest lepsza od x24

ERP to wersja z oszczędniejszą pompą tak ?

Edytowane przez Karenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...