Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Lepiej byłoby grzać taki dom prądem.

Natomiast, jeśli już upierasz się płacić za przyłącze, abonament, opłaty przesyłowe to najmniejszy z możliwych - czyli Immergas Victrix 12kW, jednofunkcyjny.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To ja podepnę się pod temat. Potrzebuję Waszej rady co do wyboru pieca gazowego.

Jak najmniejszej mocy np. Immergas Victrix 12, Junkers Smart ZSB 14-5C, Junkers Compact ZSB 14-3CE i inne firmy. Całość zrób na podłogówce i będziesz zadowolony.

A jeśli chodzi o prąd, to faktycznie fotohobby ma trochę racji. Bufor nagrzewany w 2 taryfie i masz porównywalną cenę do gazu, a instalacja o wiele tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczy samej. Najlepsza odpowiedź na pytanie inwestora-więcej energii jest potrzebne na CWU niż na CO, więc po co ten gaz? Jeśli komuś udaje się bez stresu ogrzewać CWU prądem, to i z ogrzewaniem domu nie powinien mieć problemu.

Jest jedna nieco pozorna rzecz na przyszłość, bieżące opłaty. Na pewno za energię czerpaną z gazu zapłaci się mniej niż za energię elektryczną. Trzeba tylko niestety przy budowie zainwestować dużo więcej w system ogrzewania. Jest to wygodne dla tych którzy w trakcie budowy zarabiają dużo, a obawiają się o spadek dochodów w przyszłości.

Jednak najważniejszy powinien być rachunek ekonomiczny i bezobsługowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3000kWh przy gazie to jakieś 690zł.

Bajka.

Tylko trzeba jeszcze zapłacić za przegląd kotła (200-300zł).

I wówczas cena ogrzewania prądem (około 1000zł) nie robi się jakaś straszna.

 

Do tego CWU - i tu gaz będzie rocznie tańszy o 350-400zł.

Tylko, że do CWU można zainwestować 4,5tys zł w pompę ciepła i wówczas robi się taniej, niż przy gazie....

 

A mimo tej inwestycji koszt założenia gazu nadal będzie większy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalatorzy czy raczej projektanci pisząc "24kW" w projekcie???

Przerabiałem temat, że tak powiem od tyłu.

Najpierw wizyty instalatorów.

Z całym szacunkiem dla fachowców, ale tylu palantów ilu u mnie było ....

Jeden nawet twierdził, ze nie produkuje się kotłów o mocy 12-15kW, ten wyleciał bez dalszego ciągu rozmowy...

Rozpiętość wyceny wykonania instalacji gazowej wraz z podłączeniem gazu do kotła od 1500 zł do 3100 zł.

Straszne matolstwo i próby wyłudzenia ile się da ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Instalatorzy czy raczej projektanci pisząc "24kW" w projekcie???
A inwestor bezmyślnie łyka nie interesując się ile jego dom potrzebuje energii na ogrzewanie i jaką mocą tą energię musi dostarczyć ?To ci... nie inwestorzy :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc :)

Gaz mam w działce, więc koszty przyłączenia są minimalne, poza tym nawet do głowy mi nie przyszło, że mógłbym grzać prądem. W mojej świadomości (i pewnie większości laików w tym temacie), takie rozwiązanie to olbrzymie koszty miesięczne, ale jak widać mocno się myliłem i jestem zaskoczony. Poza tym, jak trafnie zauważył kolega noc, na tą chwilą moje dochody pozwalają na większe wydatki, żeby na starość dom nie był dla mnie i rodziny nadmiernym obciążeniem. Gaz był rozwiązaniem optymalnym, jak się wydawało. Nie miał kto doradzić... Teraz już jest komin, pomieszczenie gospodarcze i raczej temat zamknięty, co do wyboru gaz/prąd.

Wracając jeszcze do tematu, czy w moim przypadku 2-funkcyjny z wbudowanym zasobnikiem nie będzie lepszym rozwiązaniem aniżeli 1-funkcyjny? Rodzina 2+1, z łazienki korzystamy na zmianę, więc nie tak znaczne zapotrzebowanie na dużą ilość ciepłej wody "od ręki" ze zbiornika przy 1-funkcyjnym. Czytam forum i zaczynam mieć mętlik w głowie.

I jeszcze jedno - czy te wyliczenia dla CWU Q k,h = 6042 kWh/rok Q p,h = 6813 kWh/rok w porównaniu do wyliczeń co do ogrzewania na poziomie ok. 4300 kWh/rok są właściwe???

Edytowane przez łojniewiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto wie, jaka a 30 będzie relacja ceny gaz/prąd ??

Tym bardziej, że wtedy każdy posiadacz domu będzie produkował prąd, przynajmniej częściowo pokrywając swoje zapotrzebowanie.

A gazu nie wyprodukuje.

Ale jak chcesz, rób ten błąd co ja :)

 

PS: te minimalne koszty podłączenia gazu i wyposażenia kotłowni to jakieś 13-14 tys.

Za to masz zbiornik buforowy z grzałką i do wyboru - klimatyzator z funkcją grzania, lub pompę ciepła do CWU.

Jedno i drugie urządzenie daje energię w cenie dużo niższej, niż gaz.

Komin, no cóż, postawiony niepotrzebnie, pomieszczenie techniczne na bufor/pompę ciepłą do CWU i tak byłoby potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie ze sprzedawcą, który twierdzi, że Immergas 12 tt to może być na styk piec dla mojego domku i on radzi coś ok 20 kw. Dodam, że wydaje mi się dom nieźle ocieplony i mały, dla przypomnienia:

 

- ocieplenie: elewacja 20 cm grafit , fundament 10 cm xps, podłoga 20 cm 0,038 dach/podłoga, dach 25 cm wełny, okna 3szybowe

- dom 122 metry po podłodze

 

Sądząc po waszych wcześniejszych wypowiedziach nie ma racji, ale może faktycznie lepiej kupić piec mocniejszy, bo zimy mogą*być*różne... ostatnie lata to zimniejsza jesień ale w tym roku już zapowiadają*najzimniejszą zimę*od lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym poradzić się jaki piec i jaki ewentualnie konkretny model pieca wybrać instalacja gazowa z własnym zbiornikiem naziemnym 2700l dom jednorodzinny około 150m2 piec ma mieć spaliny przez ścianę tyle wiem czy mógłby ktoś mi doradzić co wybrać czym się kierować przy kupnie na co zwrócić uwagę i jak taki piec wyjdzie cenowo??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym poradzić się jaki piec i jaki ewentualnie konkretny model pieca wybrać instalacja gazowa z własnym zbiornikiem naziemnym 2700l dom jednorodzinny około 150m2 piec ma mieć spaliny przez ścianę tyle wiem czy mógłby ktoś mi doradzić co wybrać czym się kierować przy kupnie na co zwrócić uwagę i jak taki piec wyjdzie cenowo??

 

Witam,

 

Warto abyś spróbował oszacować swoje zapotrzebowanie na moc cieplną, sama powierzchnia 150m2 coś już nam mówi, ale potrzebujemy trochę więcej informacji typu: czy dom jest nowy/ modernizowany, jaka izolacja jaki system grzejniki/podłogówka. Przydadzą się również informację ile osób mieszka, żeby oszacować jak dużo mocy trzeba przekazać na cele ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

 

Zachęcam też do zapoznania się z ofertą naszych kotłów TUTAJ

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym poradzić się jaki piec i jaki ewentualnie konkretny model pieca wybrać instalacja gazowa z własnym zbiornikiem naziemnym 2700l dom jednorodzinny około 150m2 piec ma mieć spaliny przez ścianę tyle wiem czy mógłby ktoś mi doradzić co wybrać czym się kierować przy kupnie na co zwrócić uwagę i jak taki piec wyjdzie cenowo??

 

Ile energii do ogrzewania potrzebuje Twój dom i ile osób będzie korzystać z CWU?

Albo inaczej, jeśli tego nie znasz. Jak i czym masz zaizolowany dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok budowy domu 1996, nie ocieplony, w tamtym roku były wymienione okna , grzejniki także nowe 2 letnie około 90 żeberek w instalacji tylko jedna podłogówka około 15m2, zużycie wody hmm raczej niskie korzystamy tylko z prysznica. Zamieszkują dwie osoby oraz 5 letni syn. Wg kalkulatorów przeliczeniowych 180kwh.

 

W sklepie proponowano nam piec Viessmann Vitodens 100W w cenie 3850 oraz termet ecocondens gold 20 w cenie 4000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Podepne się pod temat żeby nie zakładać nowego. Kupiłem mieszkanie 60m2 stan developerski zamknięty, ogrzewanie gazowe. Gaz tylko do ogrzewania wody i kaloryferów. Brak gazu w kuchni. Przede mną wybór pieca, prosił bym o informację na co powinienem zwrócić uwagę oraz ew. jakie modele powinny mnie zainteresować. Mieszkanie ma 3 pokoje w tym aneks kuchenny. Będą w nim 4 kaloryfery, a sam piec będzie w łazience 4,9m2. Niestety nie wiem jeszcze jakie dokładnie będą to kaloryfery (pewnie zapytam o to w osobnym temacie). Dodatkowo w łazience będzie ogrzewanie podłogowe matą elektryczną.

 

Stawiam na piec kondensacyjny jednak słyszałem, opinie że do takiego mieszkania wystarczy zwykły. Piec chcielibyśmy zamknąć w szafce żeby nie był na widoku. Niestety ogrzewanie gazowe pamiętam z czasów jak Junkers odpalałem zapałkami więc nie orientuje się w nowej technologii. Jak podałem za dużo zbędnych informacji to przepraszam i proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz taki, który potrafi pracować z jak najniższą mocą (na kloce o mocy minimalnej w okolicach 5-7kW nawet nie patrz). Pozostaje Ci jeszcze decyzja czy ma być 2 funkcyjny czy jednofunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem (polecam jeśli uda Ci się wygospodarować trochę więcej miejsca).

Jeśli zamkniesz kocioł w szafce to... pan serwisant raczej nie będzie Cię lubił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz taki, który potrafi pracować z jak najniższą mocą (na kloce o mocy minimalnej w okolicach 5-7kW nawet nie patrz). Pozostaje Ci jeszcze decyzja czy ma być 2 funkcyjny czy jednofunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem (polecam jeśli uda Ci się wygospodarować trochę więcej miejsca).

Jeśli zamkniesz kocioł w szafce to... pan serwisant raczej nie będzie Cię lubił.

 

Szafke raczej zrobie na hakach żeby ją zdjąć jak przyjdzie serwisant. Nie będzie to szczególnie cięzka konstrukcja, tym bardziej że od góry i od dołu będzie otwarta.

 

Co do pieca to wszędzie widzę 24-30kW (chyba że mi się mieszają jednostki), a co do piecy to faktycznie chciałbym z wbudowanym zasobnikiem warstwowym (jakoś tak to się nazywa), ale jak już znajde jakiś taki piec w internecie to nigdzie nie widzę cen. Jakieś wskazówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...