Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam pytanie do praktyków. Czy w przypadku domu (120m) z samymi grzejnikami (bez podłógówki) z prostym sterownikiem pokojowym również warto się mocno "bić" o kocioł z małą mocą minimalną?

Czy może w takim przypadku nie ma to takiego znaczenie jak przy podłogówce i niskiej temperaturze wody?

Zazwyczaj takie piecie są droższe i również bardziej złożone (potencjalnie bardziej podatne na awarie).

Mam kilkunastoletni kocioł który moduluje od 8 do 12 kw, powoli zaczyna sprawiać problemy więc myślę zawczasu o wyborze nowego.

Teraz w tych kotłach to ten zakres też jest bardzo duży. W moim budżetowym Immergasie mieści się on w granicach 10-35kw. Więc po co miałbym brać mniejszy, jak i tak wiem, że mieszczę się powyżej dolnej wartości. Górna natomiast im wyższa, tym właściwie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł taktuje i to kilka razy dziennie :)

Z punktu widzenia komfortu nie widzę szczególnych uciążliwości z tym związanych.

Jako, że jestem laikiem to zastanawiam się co na taktowaniu tracę: wyższe zużycie gazu czy może szybsze zużycie sprzętu?

A w zasadzie to chciałbym oszacować ile na tym tracę - o ile to jest w ogóle możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jeżeli chodzi o dostęp do czesci zamiennych to jest to wierutna bzdura. Części zamienne do urządzeń firmy Viessmann są normalnym towarem handlowym i można je sprzedawać każdy punkt majacy podpisaną z nami umowe handlową ( odróżnieniu od innych firm gdzie dostęp do czesci mają jedynie firmy serwisowe).

 

Skoro są ograniczenia to jest wysoka cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł taktuje i to kilka razy dziennie :)

Z punktu widzenia komfortu nie widzę szczególnych uciążliwości z tym związanych.

Jako, że jestem laikiem to zastanawiam się co na taktowaniu tracę: wyższe zużycie gazu czy może szybsze zużycie sprzętu?

A w zasadzie to chciałbym oszacować ile na tym tracę - o ile to jest w ogóle możliwe.

 

A dlaczego zakładasz, że na taktowaniu tracisz? Bo może być zupełnie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam Kolegów,

Mam prośbę o poradę co do kotła.

 

Myślę o ECOCONDENS SOLID PLUS https://www.termet.com.pl/pl/produkt/ecocondens-solid-plus/6 – który 20kW? 25 kW?

 

Mam (mieć):

- nowy dom 160m2 podłogówki + trochę w garażu (z czego nie planuję raczej korzystać),

- brak grzejników wodnych

- na dole kuchnia i łazienka z prysznicem oddalone kilka metrów od kotłowni

- na górze, nad kotłownią łazienka z wanną.

 

W domku 5 osób:

- ja z wanny rzadko korzystam, moje kochanie moim częściej (tj. co 2 dni)

- 3 dzieci (2,6,9) – na razie nie ma problemu jednoczesnego korzystania nie wiem jak za kilka lat.

 

Dlaczego Termet? Przekonują mnie argumenty „forumowe”: dostępne, niedrogie części; rozwinięty serwis; w środku „to samo gdzie indziej” więc po co przepłacać.

 

Dlaczego „lodówka”?

Rozmiar i estetyka - kotłownia będzie jeszcze inne funkcje pełnić więc fajni byłoby pogodzić…

 

Czy ten Termet to dobry wybór?

- Zasobnik pojemnościowy 107l czy nie za mały jak dla mnie?

- Słyszałem, że dla mnie bardziej sprawdziłby się zasobnik warstwowy ale ten piec nie ma?

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Prosiłbym o pomoc z wyborem pieca gazowego kondensacyjnego. Dom, 150m2 użytkowej, około 200m2 podłogówki, brak "normalnych" grzejników, 2 łazienki, wanna (głównie żona korzysta), prysznic. Dobrze ocieplony 30cm wełny, 20cm styropianu, rekuperacja. W gospodarstwie 3 osoby w tym dziecko.

 

Rozważałem narazie piece Vaillanta:

 

  • VC 146/5-5 + 120/150l zasobnik - czy 14kW wystarczy? Na plus stosunkowo niska moc minimalna: 3,2kW
  • VC 206/5-5 + 150l zasobnik - cena podobna jak poprzedni, a dużo moc pozwoli szybciej podgrzać wodę - niestety moc minimalna 4,2kW
  • VC 256/5-7 + 150l zasobnik - bardzo niska moc minimalna (1,9kW), podobno bardziej ekonomiczny, cena już dużo wyższa - ale w komplecie z reku od Vaillanta wyjdzie podobnie (tylko nie wiem czy chcę od nich reku)

 

 

 

Co polecacie?

 

A może nie warto przepłacać i kupić coś tańszego? Termet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam od 2 lat dom 220m (110m2 użytkowy parter i piętro + 110m2 piwnica ogrzewana ale grzejniki zawsze zakręcone).

Mam problem z wysokością rachunków za gaz. Poprzedni właściciel 12lat temu kupił piec gazowy Viessmann Vitogas 100. Konstrukcja leciwa ale chyba też niezbyt oszczędna.

 

Wymienione zostały też okna (5lat temu). Po pierwszej zimie i też dużych rachunkach wezwaliśmy specjaliste który miał obejrzeć okna, wyregulować i doszczelnić. Wszystko zrobił 3 okna były mocno rozregulowane, reszta w miarę ok. Niestety mimo słabej zimy rachunki za gaz praktycznie te same 5000-5500zł.

Dom zbudowany jest z podwójnej czerwonej cegły oddzielonej 10cm wypustką w której jest styropian. W przyszłości chciałbym ocieplić dom wełną.(z chęci zmiany wyglądu elewacji)

Instalacja CO całkowicie nowa rury wraz z grzejnikami.

 

Mam pytanie czy to może być spowodowane starym piecem? Czy zmieniając piec odczuję różnicę?

Czy posiadając teraz zestaw Viessmanna piec + bojler mogę kupić jakiś sprawdzony piec nie kosztujący krocie innej firmy i połączyć go z bojlerem firmy Viessmann?

Edytowane przez Mike_Ogrodnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się ocenić czy piec jest oszczędny bez podania konkretnego modelu i sprawdzeniu jego specyfikacji, może być to zwykły piec gazowy firmy Viessmann lub kondensacyjny który odzyskuje ciepło ze spalin co sprawia że jest około 30% wydajniejszy od tego zwykłego. Być może problem tkwi w ociepleniu, 10cm styropianu to nie dużo a cegła też słabo izoluje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

Przygotowuje się do wymiany pieca (ekogroszek) na gazowy. Mój dom to 90m2 parterówka, rok budowy 2013. Instalacja podłogowo-grzejnikowa. Podłogówka łazienka i przedpokój pozostałem pomieszczenia instalacja grzejnikowa.

Do tego posiadam również pompę ciepła powietrze-woda (http://www.tweetop.pl/system-tweetop-home/pompy-ciepla-tweetop/ecoheat-pro/ ). Chciałbym zakupić piec gazowy (prawdopodobnie jednofunkcyjny) który mógłby podgrzewać wodę w zasobniku (pompie ciepła, jest dwu-wężownicowa) i ogrzewać dom.

Czy mogę liczyć na pomoc z Państwa strony w doborze odpowiedniego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do złożenia zapytania ofertowego! Zaufaj naszym specjalistom, a oni przygotują dla Ciebie propozycję i wycenę systemu grzewczego odpowiednią dla Twojego domu. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje. Nasi specjaliści każdą wycenę przygotowują indywidualnie, dostosowując ją do potrzeb budynku oraz inwestora.

 

https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

 

Wklejam link i zachęcam do złożenia zapytania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

Przygotowuje się do wymiany pieca (ekogroszek) na gazowy. Mój dom to 90m2 parterówka, rok budowy 2013. Instalacja podłogowo-grzejnikowa. Podłogówka łazienka i przedpokój pozostałem pomieszczenia instalacja grzejnikowa.

Do tego posiadam również pompę ciepła powietrze-woda (http://www.tweetop.pl/system-tweetop-home/pompy-ciepla-tweetop/ecoheat-pro/ ). Chciałbym zakupić piec gazowy (prawdopodobnie jednofunkcyjny) który mógłby podgrzewać wodę w zasobniku (pompie ciepła, jest dwu-wężownicowa) i ogrzewać dom.

Czy mogę liczyć na pomoc z Państwa strony w doborze odpowiedniego urządzenia.

 

Zapewne jakiś kondensat.

Tylko pamiętaj, że kondensujesz gdy pracujesz na niskiej temperaturze zasilania.

Więc większe grzejniki zapewne trzeba żeby zasilać je ok 50 stopni.

Edytowane przez slimakfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów,

Mam prośbę o poradę co do kotła.

 

[...]

 

Mam (mieć):

- nowy dom 160m2 podłogówki + trochę w garażu (z czego nie planuję raczej korzystać),

- brak grzejników wodnych

- na dole kuchnia i łazienka z prysznicem oddalone kilka metrów od kotłowni

- na górze, nad kotłownią łazienka z wanną.

 

W domku 5 osób:

- ja z wanny rzadko korzystam, moje kochanie moim częściej (tj. co 2 dni)

- 3 dzieci (2,6,9) – na razie nie ma problemu jednoczesnego korzystania nie wiem jak za kilka lat.

 

Dlaczego Termet? Przekonują mnie argumenty „forumowe”: dostępne, niedrogie części; rozwinięty serwis; w środku „to samo gdzie indziej” więc po co przepłacać.

 

 

 

W tych warunkach jeżeli nie Termet ECOCONDENS SOLID PLUS to jaki byście polecili kocioł zintegrowany z podgrewaczem producenta typu "dostępne, niedrogie części; rozwinięty serwis"?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam porady w prawie doboru kotła do świeżo wyremontowanego domu. Budynek parterowy około 82m. zbudowany z bala 20, izolacja: ściany łącznie ok 25-35wełny, strop 60 wełny, 15 xps w podłodze, okna 3 szybowe. 100% podłogówka, jeszcze waham się nad drabinką na powrocie pętli z łazienki, WM z reku. Stronka cieplowlasciwie.pl pokazuje 1,2kW jako przeciętna moc grzewcza oraz 2,6kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza. 6kW jako niezbędna łączna moc grzewcza. Planuje zasobnik około 100-120litrów (3osoby w domu).

Im więcej czytam tym mniej wiem. Skłaniam się ku victrix 12 ze względu na małą moc minimalną. Instalator ze względu na lepszy wymiennik doradza VICTRIX EXA i ograniczenie mocy. Gość który instalował mi podłogówkę doradza markę Vailant i też skręcenie mocy.

Co polecacie? Cena nie jest dla mnie priorytetem, lecz szukam czegoś w najlepszej relacji cena/jakość. Najważniejsza jest trwałość i bezproblemowa eksploatacja. Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...