Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drenaż fundamentów z korzyścią dla ogrodu.


leda16

Recommended Posts

Nikt nie odpowiedział, a sprawa jest dla mnie bardzo ważna.Muszę wiosną zlecić wykonanie drenażu fundamentów domu z powodu podniesienia się poziomu wód gruntowych wskutek ruchów tektonicznych ziemi. Dom jest częściowo (ściana płd i zach.) zdrenowany. Woda rurą od b głębokiej studzienki odprowadzona jest 50 m. dalej do wykopanego na ok. metrowej głębokości rowu. W czasie intensywnych opadów rów wypełnia się całkowicie wodą, a nawet podczas długotrwałej suszy ziemia jest tam zawsze mokra, co daje takie efekty:

http://images22.fotosik.pl/167/f2ff1b6d396a07b1m.jpg http://images11.fotosik.pl/83/83f30655185382c7m.jpg

http://images12.fotosik.pl/95/3f5f57051e441508m.jpg http://images12.fotosik.pl/95/c018492ba2760d2bm.jpg

Jaki rodzaj drenażu zastosować, żeby woda odprowadzana od fundamentów ściany wschodniej i płn. nawadniała inne części ogrodu? Jak głęboko musi iść rura i czy tam też trzeba taki rów wykopać? Czy drenaż opaskowy, który radził zastosować sąsiad nie spowoduje wyschniecia dotychczas nawadnianego terenu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leda jeśli ukształtowanie terenu pozwoli na naturalne odprowadzenie wody z drenażu w kierunku ogrodu to pół biedy. Drenaż wokół domu powinien być usytuowany na poziomie ław fundamentowych a potem obniżać się w kierunku ogrodu . Ze zdjęć zamieszczonych przez Ciebie wynika, że teren w ogrodzie dość wilgotny . Rozprowadzenie drenażu po takim ogrodzie może przynieść efekt odwrotny . Moim zdaniem należy drenaż opaskowy wokół domu odprowadzić do wspomnianego rowu lub wkomponowanego w otoczenie ogrodu, oczka wodnego . Oczko ( lub rów) muszą być tak wykonane, by wylot rur drenarskich nie ulegał zalaniu nawet przy intensywnych opadach . Jeśli to nie możliwe to należy przewidzieć zastosowanie pompy, która będzie kontrolowała poziom wody.

 

Drenaż wokół budynku spowoduje zmianę warunków gruntowo-wodnych ( czyli osuszenie terenu) na powierzchni ok 2 m od ściany budynku, bez szkody dla pozostałej części ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Dopytam jeszcze, bo nie wszystko rozumiem. Czyli rura ma być jak najwyżej i sterczeć pionowo w górę? Rów nie zawsze jest wypełniony wodą, tylko podczas roztopów i b. intensywnych opadów deszczu. W zasadzie jest tam wody po brzegi tylko wówczas, gdy w krakowskim ogłaszają stan alarmowy :roll: Zwykle ona ustawicznie spływa z fundamentów do tego rowu, dlatego ciągle jest tam wilgoć. Na terenie jest duży spad. Inne części ogrodu są aż za suche. Może dam zdjęcia: Trochę w lewo za różą jest studzienka, straszliwie głęboka a w środku rura, z której wypływa woda i ona drugą rurą leci w głąb ogrodu, do tego rowu.

http://images21.fotosik.pl/337/33dd3ff1afa4c666m.jpgZ lewej strony, równo ze ścianą domu sąsiada jest ten rów

URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8fd6fd0e212ad959]http://images20.fotosik.pl/361/8fd6fd0e212ad959m.jpg[/url]

Tutaj ten spad widać wyraźniej. Rów jest na końcu szpaleru drzew.

http://images21.fotosik.pl/302/06a3b3ff41c5992cm.jpg

Z tej strony, prostopadle do domu sąsiada, 3 m. od siatki jest chyba prowizorka, czyli woda z rynny wpada w płytko zakopaną rurę dł ok 10m. W praktyce nic to roślinom nie daje. Czy należy ja wykopać?

http://images21.fotosik.pl/297/edc1b63fff380220m.jpg

Żałuję, że nie mam zdjęcia tego "odwodnienia". W przyszłym tygodniu pojadę tam i obfotografuję całość. W domu jest jakiś otwór kontrolny w którym plywa woda. :( A tą pompę, to gdzie ewentualnie należy zamontować i czy ona jest spalinowa, bo tam nie mam prądu. Póki dom w stanie surowym i odwiedzany tylko w weekendy nie mogę ryzykować, że mi menele będą prąd czerpać a ja za to płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogród masz bardzo ładny :D i tylko pozazdrościć takiej bujnej zieleni. Z tych zdjęć jednak nie bardzo można wywnioskować jakie masz ukształtowanie terenu i gdzie tkwi problem.

Leda rury drenarskie powinny leżeć w poziomie i z zachowaniem odpowiedniego ok. 2-3% spadku, a ich wyloty w rowie do którego jest odprowadzana woda nie mogą być zalewane bo woda będzie się cofać pod budynek i nawadniać fundamenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Witam... Jestem tu nowy, ale ciekawy...

 

Mam pytanie. Mieszkam w starym domu. Zdecydowałem się zrobić ocieplenie fundamentow lacznie z drenazem opaskowym. I tu mam zapytanie. Czy moge caly wykop wokol domu uzupelnic kruszywem? Tzn kobie row wokol domu troche zwiru, geo, rura, zawijam geo, i uzupelniam az do poziomu ziemi kruszywem? Oczywiscie chce to dobrze ubic/zagescic. Proszr mi odpowiedzic bo juz sam nie wiem. Fundament mam kamienny stary, niemam law. Pozdro. dziekuje z gory za informacje. I co z tym metrem czy dwoma od domu przy kladzeniu drenazu. Jaki to ma wplyw, jezeli ma na skutecznosc dzialania (chodzi mi o stare budynki). Pozdrawaim / Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...