Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 732
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niestety dużo ludzi jest ignorantami i wycinają drzewa jak leci.

 

Dokładnie tak. Nieopodal Krakowa pewne małżeństwo "z miasta" kupiło stare siedlisko. Wystąpili o wycinkę sporej liczby drzew w tym starej, na oko dwustuletniej lipy bo rzekomo zacieniała im dom (rosnąc 20m od domu i po jego północnej stronie). Na dużą część drzew dostali zgodę ale na lipę nie. To co zrobili? Obcięli wszystkie konary na wysokości 4-5m i tłumaczyli, że były spróchniałe i grodziły złamaniem. Lipa padła a oni mają teraz problem, bo choć nie została wpisana na listę zabytków, to ktoś miał na to oko i zrobił wcześniej zdjęcia.

 

Mam nadzieję, że dostaną taką karę że ich to zrujnuje. Wtedy będzie nauczka dla innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Nieopodal Krakowa pewne małżeństwo "z miasta" kupiło stare siedlisko. Wystąpili o wycinkę sporej liczby drzew w tym starej, na oko dwustuletniej lipy bo rzekomo zacieniała im dom (rosnąc 20m od domu i po jego północnej stronie). Na dużą część drzew dostali zgodę ale na lipę nie. To co zrobili? Obcięli wszystkie konary na wysokości 4-5m i tłumaczyli, że były spróchniałe i grodziły złamaniem. Lipa padła a oni mają teraz problem, bo choć nie została wpisana na listę zabytków, to ktoś miał na to oko i zrobił wcześniej zdjęcia.

 

Mam nadzieję, że dostaną taką karę że ich to zrujnuje. Wtedy będzie nauczka dla innych.

 

Nikomu źle nie życzę, ale za ich głupotę i bezmyślność należy im się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dużo ludzi jest ignorantami i wycinają drzewa jak leci. Wiem, że działka jest to czyjaś własność, ale chyba jest częścią otaczającego krajobrazu, scenerii.

 

no niestety wielu jest ignorantami...

 

Pomijając już walory krajobrazowe, zdrowotne, estetyczne, przyrodnicze a nawet edukacyjne, to drzewa przy domu warto mieć z powodów ekonomicznych - nieruchomości z drzewami / w bezpośrednim sąsiedztwie drzew osiągają na rynku nieruchomości wyższą cenę, niż te z trawniczkiem i szpalerem tujek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorzej jest jak ludzie zabierają się do przycinania gałęzi. Nie mając o tym pojęcia, ogołocą drzewo na samym czubku i wygląda tak, że chyba rzeczywiście lepiej to wyciąć żeby nie straszyło.

No właśnie, a jak jest z przycinaniem gałęzi? Można to robić dowolnie i według uznania czy tez trzeba mieć pozwolenie na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od każdej dycyzji mozna się odwołać.

 

obawiam się, że skutkiem takiego odwołania będzie zmiana decyzji urzędu... a dokładnie brak zgody na jakąkolwiek wycinkę.

przepis ustawy o ochronie przyrody daje urzędnikom pełną dowolność w decydowaniu czy ktoś może ściąć drzewo czy nie i nie ma siły żeby w jakikolwiek sposób na tą decyzję wpłynąć. więc w przypadku odwołania można spodziewać się odpowiedzi "nie, bo nie...".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawa jest w legislacji od ładnych paru lat i póki co nikt nie powiedział, że wejdzie w przyszłym roku. co prawda bardzo bym tego chciał, ale poczekamy - zobaczymy.

a w założeniach do tej ustawy i tak nie ma zgody na cięcie wszystkich drzew jak leci tylko do pewnej średnicy - ma to rozwiać wątpliwości czy drzewo ma 10 lat czy 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawa jest w legislacji od ładnych paru lat i póki co nikt nie powiedział, że wejdzie w przyszłym roku. co prawda bardzo bym tego chciał, ale poczekamy - zobaczymy.

a w założeniach do tej ustawy i tak nie ma zgody na cięcie wszystkich drzew jak leci tylko do pewnej średnicy - ma to rozwiać wątpliwości czy drzewo ma 10 lat czy 12.

 

Trochę bez sensu, bo niektóre drzewa rosną szybciej, a niektóre wolniej. Drzewo, które ma mniejszą średnicę może być starsze od tego które rosło szybciej i ma większą średnicę.

Czy jest na to jakieś logiczne wytłumaczenie że tak jest w ustawie, czy brak w tym logiki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę bez sensu...

szukasz sensu w ustawach? :)

 

a co do samych założeń projektu:

Art. 83f. 1. Przepisów art. 83 ust. 1 nie stosuje się do:

1) ...

2) ...

3) drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

a) 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

b) 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;

4) ...

 

moim zdaniem znowu półśrodek, ale przynajmniej teraz jest jakiś konkret - wymiar. dotychczasowe 10 lat skutecznie można było określić jedynie po ścięciu drzewa, więc było to trochę ryzykowne.

przy takim podejściu do tematu to w następnej nowelizacji może być wprowadzona konieczność uzyskania pozwolenia na nowe nasadzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Najgorzej jest jak ludzie zabierają się do przycinania gałęzi. Nie mając o tym pojęcia, ogołocą drzewo na samym czubku i wygląda tak, że chyba rzeczywiście lepiej to wyciąć żeby nie straszyło.

No właśnie, a jak jest z przycinaniem gałęzi? Można to robić dowolnie i według uznania czy tez trzeba mieć pozwolenie na to?

 

chyba 20% korony można obciąć bez pozwolenia, ale nie sprawdzałam tej informacji - tak jest w mojej gminie, wierzę urzędnikom :D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Gość Konto usunięte_12*
Raczej taka ustawa nie przyniesie nic dobrego

Jestem w tej sprawie liberałem - guzik Państwu do tego, co zrobię ze swoją WŁASNOŚCIĄ !!:mad:

Tym bardziej w przypadku drzew, które sam sadziłem!

Mam swoje poczucie estetyki i chciałbym mieszkać w miłym i ładnym miejscu, ale bez pouczania przez władze zawsze wiedzące lepiej ode mnie, co jest dla oczu najlepsze.

Większym problemem dla estetyki krajobrazu jest wymuszona "przepisami" możliwość ścięcia jedynie części korony.

Jest w mojej okolicy kilka takich "drzew". To prawdziwie nieestetyczne "koszmarki" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...