Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 732
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jedyne co mi się nie podoba, to to, że piła dostanie w kośc. Szarpnąłem się kiedyś na pocięcie korzenia i zajechałem kilka razy łańcuch. Poza tym idea słuszna - karczowanie to taka sobie robota, bez ciężkiego sprzętu to praca za "karę"

 

korzenie będę siekał siekierą - szkoda piły i łańcucha. piłą jedynie będę ciął zwalone drzewo na mniejsze kawałki.

co do ręcznego karczowania to nie ma znowu takiej tragedii. dawno temu wycinałem podobne drzewa w następujący sposób - ścięcie na wysokości ok. 0,5 mkw, obcięcie gałęzi siekierą i pocięcie pnia na kawałki, okopanie pozostałego pnia i obcięcie głównych korzeni, a potem zwiesia, liny stalowe i ręczna wyciągarka... jakoś to szło. miałem za mało miejsca na wejście ciężkiego sprzętu (dosyć gęste zadrzewienie) i musiałem się tak bawić. na początku może i było ciężko, ale jak już wyrobiłem odpowiednią technikę to takie drzewo znikało w ciągu 25-30 minut!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

w poniedziałek - 20 lipca - Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy samorządzie gminnym i innych ustaw, która zmienia również ustawę o ochronie przyrody.

teraz nie trzeba będzie się zastanawiać czy drzewo ma 10 czy 11 lat - ustawa precyzyjnie określa jaki ma mieć obwód - 25 lub 35 cm (w zależności od gatunku) na wysokości 5 cm.

ustawa wchodzi w życie 30 dni od dnia podpisania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

mam pytanie za 100 punktów w kwestii formalnej...

za trzy tygodnie wchodzi w życie nowelizcja ustway i urząd - przy zaleceniu nasadzenia zastępczego - będzie mógł wskazać miejsce sadzenia drzew, ich gatunek i minimalny obwód. jednoczesnie urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o wycinkę. czy jak złożę wniosek przed wejściem w życie nowelizacji, a urząd będzie czekał do 30 dnia, to czy będzie miał prawo rozpatrzyć mój wniosek wg nowych przepisów. czy może, mimo wejścia w życie nowelizacji w momencie wydawania zezwolenia, będzie musiał mnie traktować 'po staremu', bo wniosek był zlozony jak obowiązywały 'sare' zasady?

wniosek tak czy inaczej złożę przed wejściem w życie nowych przepisów, chciałbym jednak wiedzieć co może z tego wyniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
a jak ma się nowa ustawa co do przycinania drzew. Mam taką sytuację, że chcę przyciąć kilka sosen i świerków. Mają około 15-20 metrów wysokości i nigdy nie były przycinane. Chcę przyciąć po 3 metry by nie rosły dalej. Dzwoniłem dziś do Referatu Ochrony Przyrody i miła Pani powiedziała mi tak że praktycznie nie wolno nic robić w obrębie korny, bo to drzewa stare ale niby można. Taka enigmatyczna odpowiedź. Na przepisach się nie znam. Najgorsze jest to że nikt w urzędzie nie sprawdzi mi czy moje przycięcie jest zgodne z prawem. Ale gdy ja się pomylę to pewnie będę miał kłopoty. Ja chciałem uzyskać krótką odpowiedź mająca poparcie w przepisach: można przyciąć 20 metrowy świerk do 17 metrów wysokości? Proszę o kilka zdań, może ktoś się z tym już uporał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tnij. Wszystkie firmy ogrodnicze tną drzewa w ogrodach, bo przecież nie zawsze jest miejsce na wzrost.

Przepis został stworzony po to by gminy nie robiły czegoś takiego:

 

http://bi.gazeta.pl/im/31/d0/10/z17632305AA,Ogolocone-drzewa-przy-spoldzielni-na-Dzialkowej.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...