Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

mam zamiar zainwestowac w rolety zewnętrzne okienne. Proszę odpowiedzcie mi, czy one rzeczywiście tłumią hałas dobiegający z zewnątrz (chodzi o ruchliwą ulicę) - w zaletach rolet wpisywane jest punkt - tłumienie hałasu od 11-16 dB.

Rolety głównie wykorzystywałabym nocą (sypalnie mam niestety od strony ulicy).

Czy warto wydac na nie pieniądze?

Czy lepiej sprawdza się zabudowa balkonu?

 

Z góry dziekuje za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

mam zamiar zainwestowac w rolety zewnętrzne okienne. Proszę odpowiedzcie mi, czy one rzeczywiście tłumią hałas dobiegający z zewnątrz (chodzi o ruchliwą ulicę) - w zaletach rolet wpisywane jest punkt - tłumienie hałasu od 11-16 dB.

Rolety głównie wykorzystywałabym nocą (sypalnie mam niestety od strony ulicy).

Czy warto wydac na nie pieniądze?

Czy lepiej sprawdza się zabudowa balkonu?

 

Z góry dziekuje za opinie.

W nadchodzący czwartek będziemy montować :D

Braliśmy jeszcze inne argumenty po uwagę: dodatkowa izolacja - nie duża ale zawsze, osłona przed ostrym nasłonecznieniem latem, mozliwość zostawienia uchylonego okna przy rozszczelnionej rolecie, utrudnienie we włamaniu - odpukać, zniżki w ubezpieczeniu, mycie okien zimą w mrozie :D itp. Czy warto ? Czas pokaże czy to była trafna decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam zamiar zainwestowac w rolety zewnętrzne okienne. Proszę odpowiedzcie mi, czy one rzeczywiście tłumią hałas dobiegający z zewnątrz (chodzi o ruchliwą ulicę) - w zaletach rolet wpisywane jest punkt - tłumienie hałasu od 11-16 dB.

Rolety głównie wykorzystywałabym nocą (sypalnie mam niestety od strony ulicy).

Czy warto wydac na nie pieniądze?

Czy lepiej sprawdza się zabudowa balkonu?

 

Z góry dziekuje za opinie.

 

Witaj! Mój mąz sprzedaje rolety i oto co mi o nich powiedział:

- tłumią hałas (w środu sa wypełnione jakas pianką tak jak uszczelnienie okna)

- dodatkowo ocieplają (a lbo raczej chronią przed utrata ciepła)

- wpływają na poczucie bezpieczenstwa (sama roleta coprawda nie jest antywłamaniowa, ale z zewnątrz nie mozna tego odróznić, dlatego sama w sobie jest straszakiem dla złodziei)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Oczywiście :D

Żonka pewnie jakieś fotki wstawi :wink:

Ale tak na 100% to wypowiedzieć się będziemy mogli dopiero jak się wprowadzimy, a to niestety jescze trochę potrwa :(

Zdjęcia są w albumie, na razie same kasty, ale na dniach będa i rolety 8)

 

http://www.cosgan.de/smiliegenerator/ablage/194/344.png

 

http://dolasie.photosite.com/~photos/tn/244_104.ts1142440008000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też rolety, wprowadzam sie 1 maja (sprzedałem mieszkanie i czas nagli), ale juz teraz wiem że:

- izolują cieplnie, ale tylko trochę

- nic tak nie izoluje hałasu jak okna

- w lato otwierasz okna, spuszczasz rolety i jest chłodniej (rolety oczywiście "rozszczelnione")

- antywłamaniowych aspektów rolet brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to choć nie potrafię przedstawić na to dowodów,to tak na "logikę" biorąc w jakiś sposób izolacja przed hałasem jest jakaś dodatkowa,cieplna to może i nie,ale na pewno zabezpiecza szyby w oknach np. przy silnych i zimnych wiatrach....

Zabezpieczeniem przeciwwłamaniowym to za wielkim nie będą...

Ja zamontowałem we wszystkich oknach.

Podstawową zaletą jednak jest to ,że jak sie chce z żonką pobaraszkować w innych niż sypialnia miejscach,to zasuwam rolety i ..hulaj dusza,nikt nie patrzy:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam z innej beczki o sterowanie...

Obecnie rolety mamy podłączone indywidualnie bez przekaźników i z czasem chcemy zrobić sterowanie centralne bo mamy tak przygotowaną instalację. Czy do takiego sterowania przekaźnikowego mogą być wyłączniki roletowe zwykłe ( ręcznie zwierane i rozwierane - bo takie właśnie mam ) czy muszą być jak ja to nazywam... dzwonkowe ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paulko!

Twój mąż za przeproszeniem wpuścił Cię trochę w maliny - zachował sie jak typowy sprzedawca rolet. Ja też w ten sposób zarabiam na kieliszek chleba i śmiem powiedzieć, że często po zewnętrznym wyglądzie rolety ( a raczej płaszcza ) da się stwierdzić czy i jakie zabezpieczenia dodatkowe zostały zastosowane.

Przykład:

Jesli zamontujesz w rolecie rygle płaszcza, to odbojniki są o wiele bliżej siebie i jest to wskazówką dla "dobrego" złodzieja, jak podejść do otwarcia rolety. A "dobry" złodziej poradzi sobie z każdym rodzajem zabezpieczeń w rolecie w kilka minut.

"Antywłamaniowość" rolety polega na tym, że powdouje trochę hałasu przy przejściu i daje właścicielowi lub ekipie interwencyjnej kilka minut na reakcję. TO WSZYSTKO.

A poza tym zastosowań ma kilka innych, które w większości zostały już tu wymienione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie w spr. ,,planowania" rolet: w którym momencie można zdecydować, czy montujemy rolety, czy nie? Czy już adaptacja musi to zawierać? Czy w czasie budowania trzeba zostawić miejsce na skrzynki, zeby nie było ich poźniej widać? Czy przy tynkowaniu?

Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie w spr. ,,planowania" rolet: w którym momencie można zdecydować, czy montujemy rolety, czy nie? Czy już adaptacja musi to zawierać? Czy w czasie budowania trzeba zostawić miejsce na skrzynki, zeby nie było ich poźniej widać? Czy przy tynkowaniu?

Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

 

Zależy jaki typ rolet chcesz zamontować.Jeśli chcesz mieć najpopularniejsze rolety SKS z dolną rewizją,to powinnaś to przewidzieć już w momencie wykonywania adaptacji projektu do warunków miejscowych.

Zakładając ,ze masz w projekcie otwór na okno,należy go powiększyć od góry o 20cm bodajże.

Wzór takiej rolety pokazał :jareko

o tutaj w którymś poście jest schemat takiej rolety przeczytaj wątki bo są ciekawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie w spr. ,,planowania" rolet: w którym momencie można zdecydować, czy montujemy rolety, czy nie? Czy już adaptacja musi to zawierać? Czy w czasie budowania trzeba zostawić miejsce na skrzynki, zeby nie było ich poźniej widać? Czy przy tynkowaniu?

Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

 

Zależy jaki typ rolet chcesz zamontować.Jeśli chcesz mieć najpopularniejsze rolety SKS z dolną rewizją,to powinnaś to przewidzieć już w momencie wykonywania adaptacji projektu do warunków miejscowych.

Zakładając ,ze masz w projekcie otwór na okno,należy go powiększyć od góry o 20cm bodajże.

Wzór takiej rolety pokazał :jareko

o tutaj w którymś poście jest schemat takiej rolety przeczytaj wątki bo są ciekawe

Dodam jeszcze że jeśli planuje się rolety z silnikami to warto przy wykonuwaniu instalacji elektrycznej przewidzieć ich podłączenie, miejscowe lub centralne. Można też oczywiście sterować roletami radiowo, bez kabli, my wybraliśmy kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Ja też w sprawie rolet ;)

 

Jesteśmy na etapie stanu mocno surowego, więc jeszcze można się zdecydować na wszystko - aspekt tłumienia hałasu mnie nie interesuje, aspekt antywłamaniowości - to już wiem, że one służą do robienia hałasu i zainstalowania dodatkowych kontaktronów, aspekt izolacyjny jest dosyć kuszący (zarówno w lecie jak i zimą).

 

Jeśli bym się decydował, to tylko na system skrzynek w otworach okiennych, te natynkowe średnio mi się podobają.

 

1. Czy można na początku zrobić je sterowane ręcznie z założeniem, że kiedyś jak będzie kasa - założy się elektryczne?

 

2. Czy jest sens inwestować w jakąkolwiek antywłamaniowość rolet, czy to pieniądz wyrzucony?

 

3. Czy są jakieś firmy "lepsze" i "gorsze", a konkretnie chodzi mi o takie z dobrym stosunkiem jakości do ceny?

 

4. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pragnę tylko zwrócić uwagę na jeden aspekt - jeśli chodzi o izolacyjność cieplną rolet: zimą może ma to swoje zalety, ale z praktyki wiem, że ciemne rolety po stronie zachodniej w lecie to niezbyt dobre rozwiązanie. Dają cień, to fakt, ale potrafią tak się rozgrzać, że w środku jest nie do wytrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że po stronie zachodniej to ja mam 1 okienko - i to w kibelku :lol: gdzie rolet raczej nie planuję - większość przeszklenia jest od południa i trochę od północy. Natomiast nad kolorem istotnie się zastanawiam - no bo tak:

- białe - odbijają światło, w sumie nie pogryzą się z żadnym kolorem, a być może elewację też zrobimy na biało i wtedy to już w ogóle pełna harmonia

- pod kolor dachu -hmm... jak dach będzie brązowy to ok, ale ceglaste rolety? dziwne...

- pod kolor elewacji - tu będzie trudno, jeśli kolor ten będzie inny niż biały, bo jak ktoś wcześniej słusznie napisał - paleta barw rolet nie jest nieskończona, a jest wręcz uboga, może być problem z dobraniem. Pewnie skończy się na białych :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga. Roleta zewnętrzna montowana metodą "na ramę okienną" zwłaszcza w kolorach ciemnych powoduje bardzo duże nagrzanie okna, a przy oknie otwartym pomieszczenia. Wiadomo oczywiście że od strony słonecznej. Płaszcz rolety jest tak blisko szyby i okna, że temperatury są naprawdę wysokie. Po otwarciu okna całe gorąco wpada do pomieszczenia. I niewiele pomaga nawet perforacja płaszcza. Kilku klientów miało już o to spore pretensje.

 

Przy planowaniu rolet z napędem elektrycznym przewód musi być czterożyłowy. Przeważnie inwestor ma przygotowany trzy żyłowy i trzeba zrezygnować z uziemienia.

 

Rygle zabezpieczające montowane w dolnej lamelce (dwa bolce) mają zimą tendencję do zamarzania, Często dochodzi wtedy do uszkodzenia rolety bo niczego nieświadomy użytkownik ciągnie na siłę i kolps.

 

Przy montażu rolet należy zwracać uwagę na zabrudzenie sznurka, linki. Zabrudzony sznurek, linkę można potem tylko wymienić na nowy. Mycie, czyszczenie raczej nie pomaga. Więcej, zabrudzony sznyrek, linka ma tendencje do "sztywnienia" co zmniejsza komfort użytkowania.

 

Przy montażu skrzynek typu Integro (pod ocieplenie) nalezy dopilnować aby ocieplenie było wykonane tak, aby był dostęp do nitów umożliwiających zdjęcie klapy rewizyjnej.

 

Sprężynę prowadzącą sznurek, linkę (przy montażu rolet na mur) należy umieszczać w ścianie w rurce z tworzywa sztucznego. Brak rurki spowoduje szybkie zabrudzenie i zniszczenie sznyrka, linki.

 

Otwór w murze do przeprowadzenia sprężyny z linką musi być bardzo dokładnie oczyszczony, przedmuchany. Inaczej sznurek ulegnie zabrudzeniu i szybkiemu zniszczeniu.

 

Przy większym rozmiarze rolety naprawdę warto zainwestować w zwijacz korbowy. (no chyba że decydujemy się na elektryczną). Roleta ma swoją wagę, a pociąganie za sznurek, linkę ręką szybko się znudzi.

 

Przy montażu rolet "na okno" należy bezwzględnie zwrócić uwagę (niestety często osoby robiące pomiary o tym zapominają) czy od strony wewnętrznej (w pomieszczeniu) rolka prowadząca linkę, zmieści się między ścianą a skrzydłem okna z odpowiednim luzem. W przeciwnym wypadku podczas otwierania okna będziemy łamać rolkę.

 

Nie wszystkie firmy montują tzw. bufory. Nie we wszystkich przypadkach. Moim zdaniem lepiej mieć je od razu. Wystarczy kilka razy roletę wciągnąć przy podnoszeniu zbyt mocno i można spowodować uszkodzenia rolety.

 

Jeżeli po montażu roleta ma postrzępiony sznurek, linkę (nawet delikatnie) neleży go bezzwłocznie wymienić. Na pewno będzie się strzępił jeszcze bardziej, aż do przetarcia. Oczywiście należy również usunąć przyczynę przecierania. (coś ostrego w otworze przez który przechodzi sprężyna, źle przycięta sprężyna ma zadzior który niszczy sznurek).

 

Jeżeli roleta po zamonowaniu zacina się, nie chce sama opadać, zwijacz sprężynowy nie wciąga całego sznurka, przy podciąganiu czuć opór -roleta jest źle zamontowana - nic się nie wyrobi samo z czasem - jak lubią sobie powiedzieć montażyści.

 

No i oczywiście roleta musi być zamontowana w poziomie a prowadnice w pionie. (niektórzy montarzyści powiadają że dobrze kiedy prowadnice delikatnie (2-3 milimetry) rozchodzą się na zewnątrz, zwłaszcza przy ciemnych kolorach rolert) Jak jest nie wiem, nie testowałem :wink:

 

Jak sobie coś przypomnę to się odezwę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...