Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wreszcie jakieś konkrety :D -wielkie dzięki, Aleksandryto za tak dość szczegółowe podsumowanie.

Napisz jeszcze, czy twoje rolety to rks-y, czy może zakładane razem z oknem (sks-y)?

 

Chciałabym założyć sks-y, ale po wypowiedzi Aleksandryty mam poważne obawy :(

 

A może jeszcze jakiś użytkownik się dołączy do tych rozwojowych wywodów -będę naprawdę wdzięczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko tak się zastanawiam, czy świat zewnętrzy usłyszałby krzyki mordowanej przez bandytów rodziny w domu ze spuszczonymi żaluzjami

 

ło matko boska

ale argument

chyba mnie przekonał

No i te kwiatki - marzą mi się pelargonie na parapecie zewnętrznym.

 

ale z kolei może okiennice?

albo zamiast tego porządne szyby antywłamaniowe a żaluzje poziome w środku np drewniane, takie z Ikei żeby zasłaniały od światła - taras mam od południa. Okiennice są chyba OK.

 

Przekonało mnie też czyszczenie i niemożność zawieszenia karnisza.

Karnisza zawieszanego u sufitu nie będzie w moim domu nigdy więcej, nie znoszę ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK, proponuję okucia i szyby antywłamaniowe od włamania, a okiennice żaluzjowe od słońca, o ile pasują do elewacji domu. Ja tak robię. Okiennice metalowe, będą przepuszczać dużo powietrza. Na mojej działce nie powinno być problemu z hałasem, inaczej dałbym chyba okiennice drewniane albo rolokasety - u sąsiada co mieszka 300 m dalej, przy samej szosie, rolokasety baaaardzo pomogły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz M,

czy msz może jakiegoś linka do stron gdzie te okiennice metalowe są opisane i pokazane?

Problemów z hałasem nie mam - hałasuja świerszcze i żaby ale to przyjemny hałas, grzechem byłoby się od niego odgradzać.

Z kolei bardzo chciałabym zasypiać przy otwartym oknie i budzić sie w jasno oświetlonej słonkiem sypialni więc chyba żaluzje odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie mam takich linków. U mnie okiennice były rozrysowane w projekcie, poszedłem do ślusarza, powiedział, że może zrobić i za ile. Później oczywiście okazało się, że nie da rady zrobić dokładnie tak jak w projekcie - architekt nie jest "metalowcem" (jak sam zastrzegał), ale to co ślusarz niedawno przygotował jako próbkę jest całkiem OK, dość lekkie i estetyczne. U mnie jest trochę komplikacji, bo niektóre okna szerokie, a miejsca do odkładania okiennic na ściany małowato, czyli muszą się się składać na pół (okiennice, nie okna ani ściany :lol: ), a w jednym miejscu nawet na cztery części. W sumie ostatecznego efektu jeszcze nie znam, ale jestem optymistą. Oczywiście ażurowe okiennice będą wpuszczać znacznie więcej światła i powietrza niż rolety, ale żeby mieć efekt zaglądania porannego słonka do sypialni musiałbym zainwestować dodatkowo w sterowanie elektryczne okiennic i system luster :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolety są OK

1. zabezpieczenie takie sobie ale zawsze

2. najlepiej dodać na dole takie małe haczyki (zasuwki) są dużo bardziej skuteczne niż mechanizmy blokujące w kasecie

3. z tym ciemnym pokojem kwiatami i takimi tam .....łami to przesada a rozwiązanie jest proste wystarczy dołączyć silnik (tani nie jest jakieś 600 za sztukę) podłączyć go do centralki alarmowej i można zamykać z poziomu klawiatury alarmu oraz programować kiedy mają się zamykać i otwierać (więcej w wątku programowalne instalacje elektryczne dla entuzjastów - albo jakoś tak

 

istotnym pytaniem jest to czy kasetę chować w ścianie czy nie. Wyżej jest kilka argumentów za i przeciw ja dołożę jeszcze jeden - kasa

1. zewnętrzne są tańsze

2. nie trzeba ich kupować od razu i nie koniecznie od razu wszystkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha! jeszcze zapomniałam o dwóch sprawach:

1) z rolokaset leci na salon zimno, tyle że podkreślam mam je od 7 lat, więc teraz może pomyśleli o ucieczce ciepła z domu lub zawiewaniu zimnego, czyli o ociepleniu. W ogóle sufit nad rolokasetami taki jakiś ciemny się robi :roll: ,

2) żaluzję na okna i drzwi do ogrodu mam dwuczęściową (chyba 2 razy po 1,5m - nie wiem :roll: ) i wewnątrz domu po obu stronach tych okien i drzwi wiszą taśmy idące od rolokasety w dół, zakończone na wysokości 1,5 m takim młynkiem, kręciołkiem, żeby te rolety zamykać i otwierać. W oknach na piętrze taka taśma wisi obok okna. Naprawdę nie wygląda to estetycznie.Można to zasłonić jakąś zasłoną, tylko ktoś może wie gdzie kupić taki karnisz (listwę) na zasłony do przymocowania na suficie, który jest zrobiony na a'la mosiądz, a nie biały plastik- takie badziewie z Castoramy :roll:

BK - do Twojego domku tylko okiennice, aż się prosi. :D Pomyśl nad tym, bo to inwestycja na całe życie :wink:. Żaluzje niby są w porządku, ale teraz w ofercie są dobre okna antywłamaniowe. Policz. Czy cena okna średniej jakości plus żaluzje wcale nie antywłamaniowe 8) ! zrównoważy cenę za b. dobre okna antywłamaniowe. A sama dobrze wiesz, że prawdziwe żaluzje antywłamaniowe kosztują majątek. Moje absolutnie nie są antywłamaniowe. Jak pisałam mąż kopnął niechcący i się "wygły" i trzeba było wzywać fachmana. 8) Ja nie miałam takiej szansy na wybór.

Ja jeśli zdecydowałabym się na żaluzje, to tylko zewnętrzne albo kupić okna (otwierane!żeby umyć roletę od środka!) z roletami (czyli w całości). A po tych naszych duskusjach poszłabym z kasą w dobre okna z tymi bajerami antywłamaniowymi, ale naprawdę w dobre okna 8),

 

kasieńka - Na pewno RKS-y W tamtych czasach nie było nawet takich okien z żaluzjami w ofercie. :)

A o tym mordowaniu rodziny, chyba dzisiaj jestem w złym nastroju :wink:

 

I jeszcze jedno: jak zamykasz żaluzję, aby uciec od słońca, to tracisz kontakt z ogrodem i widokami. Czy to ma sens? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja wtrącę swoje trzy grosze :lol: .

 

Rolet jeszcze nie mam, ale mieć będę. Za to z racji wykonywanego zawodu, zwiedzam wiele obiektów (nie tylko domów) z zamontowanymi różnymi systemami rolet. Zbieram opinie użytkowników. Na podstawie tych opinii dochodzę do następujących wniosków:

- w połączeniu z czujnikami systemu alarmowego - doskonała ochrona (nawet przy zwykłej rolecie aluminiowej)

- rolety montowane w rolokasetach "wnoszą" do domu wilgoć (stąd zapewne u Aleksandryty robi się nad nimi czarny nalot

- rolokasety, to wielki mostek termiczny (niezależnie od ocieplenia), co w połączeniu z wilgocią jest potencjalnym źródłem pleśni lub grzyba w domu

- rolokasety, to problem z serwisowym dostępem (niby łatwo, bo klapa od wewnątrz, ale tak, jak pisze Aleksandryta jak trzeba się do tego dostać, to gwarantowany syf w domu)

- przy roletach można hodować kwiatki. Wcale nie trzeba do tego automatyzować rolet. Wystarczy automat zegarowy włączający lampkę :wink:

- rolety na oknach nie otwieralnych, to zgroza. Nie ma jak ich umyć od wewnątrz. Jest co prawda sposób, ale bardzo skomplikowany. Trzeba otworzyć kasetę rolety i wywinąć ją na zewnątrz, umyć i zwinąć ponownie 8)

 

To, o czym pisze Przem1 również jest prawdą, czyli:

- ochrona przed zimnem (około 5-6 stopni cieplej przy szybie 1,1)

- ochrona przed hałasem

- pomieszczenie przy dużych upałach się nie nagrzewa

- po zmroku nie widać z zewnątrz co dzieje się w domu

- dodatkowym plusem jest to iż dziecko idąc spać ma zawsze ciemno w

pokoju i szybko zasypia

 

Widziałem też bardzo ciekawe wykonanie rolet. W ścianie trójwarstwowej na zewnątrz, nad oknem była wykonana wnęka i w niej zamontowana kaseta rolety. Dzięki takiemu rozwiązaniu kaseta rolety nie sterczy na zewnątrz i nie rzuca się w oczy, a zarazem pozbawiona jest wad, jakie można przypisać rolokasecie.

 

Widziałem też dziwne wykonanie rolet zespolonych z oknem (Butzbah - czy jak się to pisze :wink: ). Roleta plastikowa :o , nie wiem jakie ma zalety, bo wad wiele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Trzeba je co pewien czas myć, z zewnątrz mały problem, ale jak się ma na 3,5 m okien ogrodowych otwierane tylko 80 cm, to jak umyć żaluzje od wewnątrz w pozostałej części, nie wciśniesz ręki między szybę, a spuszczoną żaluzję . Zapewniam Was, że już po roku są straszliwie brudne od środka, gdyż tam wszelakie robactwo lubi siedzieć i rozmnażać się oraz zakładać pajęczyny, bo wie, że ręka ludzka tam nie sięgnie ...

 

Wow!

No i o tym nie pomyśleliśmy !!! :-(

I jak teraz będziemy myć od wewnątrz roletę na nieotwieranym wielkim oknie ???

Aleksandryta, jak sobie radzisz na swoich oknach ogrodowych ???

Bo chyba jakoś sobie radzisz, prawdaaa ???

 

pozdrawiam

Roert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCH_ z twojej wypowiedzi wynika, że faktycznie wiesz co w roletach piszczy :lol: , i mam nadzieję, że informacje pochodzą z obserwacji i rozmów z użytkownikami.

W związku z tym, jakie rolety polecałbyś??? -czy sks to taki sam most termiczny co rks? -czy może ciut mniejszy :-?

 

Moje ściana to BK 24 + 10 styropek, więc naściennej chyba ukryć się całkowicie nie da...?

 

Proszę o obiektywną odpowiedź -jestem za sks-em, ale pytanie jak powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bilbo serdecznie Ci współczuję, że nie pomyśleliście o myciu wewnętrznej strony żaluzji, bo ja też nie pomyślałam :roll: i od tego właśnie jest Forum, żeby pytać :D Po prostu nie będziesz mył. Ja umyłam teraz tylko dlatego, że właśnie popsuła mi się i trzeba było wszystko rozwalać. Dzisiaj zmierzyłam długość moich rolet, mam 2 razy po 2 m na oknach i drzwiach do ogrodu. Rozłożyłam w ogródku i dalej ze szlaufem do mycia! No iszczotką na kijku z jakąś dobrą chemią, żeby te wszystkie resztki ograniczne przyklejone do wewnętrznej strony żaluzji zlikwidować. Boże ile tego robactwa było poprzyklejane od wewnętrznej strony tych rolet. I to wszystko zwija się razem z roletą :evil: No i po dwóch tygodniach znów robaczki powoli zapełniają stronę wewnętrzną żaluzji :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam u siebie rolety i w nowym domu też będę miał.

popieram to co napisał ZBYCH choć chciałbym wskazać na jedną malutką wadę rolet zwłaszcza sypialni usytuowanej od zachodu:

MOŻNA SPAĆ, SPAĆ, SPAĆ, ..., I SPAĆ

jak szczelnie zamknę roletę to trace poczucie czasu i spię do południa

w nowej chałupie mam scianę 3W i zastosowałem rozwiązanie o którym wspomina ZBYCH.

ważne jest jeszcze sposób poruszania rolet - ręczny czy elektryczny

bo w zależności od metody z jednej strony należy zostawić więcej miejsca we wnęce.

wzzystkim posiadaczom dużych i ciężkich rolet daję pod rozwagę napęd elektryczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksandryta,

ja chce zrobić rolety z napędem elektrycznym, na pilota,

wiem, bajer ale praktyczny na co dzień

mam na parterze 8 okien 4 drzwi balkonowe,i jak mam codziennie 2-3 razy łazić i zasłaniać-odsłaniać to szkoda sił i czasu

polecam takie rozwiązanie choć mam świadomość kosztów - ale warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCH_ z twojej wypowiedzi wynika, że faktycznie wiesz co w roletach piszczy :lol: , i mam nadzieję, że informacje pochodzą z obserwacji i rozmów z użytkownikami.

W związku z tym, jakie rolety polecałbyś??? -czy sks to taki sam most termiczny co rks? -czy może ciut mniejszy :-?

 

Moje ściana to BK 24 + 10 styropek, więc naściennej chyba ukryć się całkowicie nie da...?

 

Proszę o obiektywną odpowiedź -jestem za sks-em, ale pytanie jak powyżej.

 

Najlepsze (moim skromnym zdaniem :wink: ) jest rozwiązanie INTEGRO , ale w wersji lewobieżnej (jak się da), czyli pancerz rolety zrównany z elewacją, a nie z oknem. Właśnie o takim rozwiązaniu pisałem.

Zalety:

- nie widać kasety

- mniejszy mostek termiczny niż w przypadku kaset RKS

- brak możliwości nawiewania zimnego powietrza do wnętrza domu

- prosty serwis (klapa rewizyjna na zewnątrz pomieszczenia, a w wersji lewobieżnej po zamknięciu rolety dostęp do klapy jest zasłonięty

Ponadto w wersji lewobieżnej:

- łatwy montaż i skuteczne działanie czujników systemu alarmowego

- możliwość oczyszczenia rolety od wewnątrz (w pewnym stopniu i przy pewnej wprawie :wink: )

- powietrze zamknięte między roletą, a oknem izoluje 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...