Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ponieważ "bieżące" zużycie w prosumencie jest bilansowanie. Nie ma sensu robić instalacji PV tylko pod CO i CWU, bo więcej z niej wyciągniesz jeśli w trakcie produkcji prądu zużycie jego będzie jak największe.

Bilansowanie jest tylko chwilowe. Żeby było dobrze, trzeba sobie zainstalować odpowiednie sterowanie z priorytetami (tzw. strażnik mocy, są fabryczne, można zrobić na Arduinie). Cwu najlepiej ogrzewać gdy pojawiają się nadmiary prądu ponad bieżące zużycie przez inne urządzenia. Ja z mojej instalacji latem (tzn. do końca września) spokojnie bym ogrzał nadmiarami prądu cwu bez szkody dla bieżącego zużycia, ale mam panele wodne, więc nie mam takiej potrzeby.

Jeśli chcesz instalować na dachu, to polecam mono lub poli, a nie amorficzne, bo są mniejsze, mniejsza i tańsza jest konstrukcja, łatwiej się zakłada, są mniej delikatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bilansowanie jest tylko chwilowe. Żeby było dobrze, trzeba sobie zainstalować odpowiednie sterowanie z priorytetami (tzw. strażnik mocy, są fabryczne, można zrobić na Arduinie). Cwu najlepiej ogrzewać gdy pojawiają się nadmiary prądu ponad bieżące zużycie przez inne urządzenia.

 

Dokładnie tak.

Czekam na info o dotacji, ponieważ u mnie opłacać się może instalacja z bateriami (ładowanie auta).

 

Jeśli chcesz instalować na dachu, to polecam mono lub poli, a nie amorficzne, bo są mniejsze, mniejsza i tańsza jest konstrukcja, łatwiej się zakłada, są mniej delikatne.

 

Raczej będą to panele CIGS lub hybrydowe np. Sharp: http://www.sharp.pl/cps/rde/xchg/pl/hs.xsl/-/html/szczegoly_produktu.htm?product=NAE135L5&cat=46010

Edytowane przez Barth3z
link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dofinansowanie o którym pisze nfosigw to 40% na instalację PV i PC. Przy takim dofinansowaniu opłaca się wziąć instalację z bateriami.

 

Wersja skrótowa PV 40%/30% a PC 20%/15%

 

Wersja długa źródlana:

do 15% dofinansowania dla instalacji [...] a w okresie lat 2014–2015 do 20% dofinansowania

a) źródła ciepła opalane biomasą o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,

b) pompy ciepła o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,

c) kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt

 

do 30% dofinansowania dla instalacji [...] a w okresie lat 2014–2015 do 40% dofinansowania

d) systemy fotowoltaiczne o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp,

e) małe elektrownie wiatrowe o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe,

f) mikrokogeneracja o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Stał się cud,Feniks z popiołów wstał ;)

Nie będę się rozwodził tutaj o aktualnej sytuacji na forum ale konkrety same.

Od dwóch dni mam G12W,procedura zmiany z G11 w Tauron Gliwice to jeden dzień,pojechałem do BOK,wypełniłem formularz a na drugi dzień zmiana taryfy i licznik wyzerowany.

A grzeje z COP1 co zresztą w stopce zaznaczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było. Za chwile zamknę wam ten cudownie offtopowy temat i będzie spokój.

 

I szczerze ci powiem, że jak mnie tu nie było w ostatnim czasie i tylko sobie czytałem te wasze przepychanki, to stwierdziłem, że chyba by to było najlepsze rozwiązanie.

Z drugiej strony, ogrzewanie prądem to szereg naczyń połączonych i same kabelki czy PC to nie wszystko. Ja uważam (jasiek zresztą też), że ogrzewamy dom zyskami bytowymi, a tylko brakującą resztę dostarczamy w inny sposób. Im dom lepiej ocieplony, lub im wiecej zysków bytowych, tym mniej musimy czymś dogrzewać. W takim razie pisząc że ogrzewamy dom kablami a dogrzewamy klimą (PC), czym według ciebie jest? Tego nie da się tak prosto zaszufladkować.

Dlatego napisałem wam, zostawcie ten temat w spokoju, niech ścierają się w nim różne poglądy, a kto chce pisać jedynie o kabelkach niech zmiata na kabelki. I tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watek np dla mnie, bo wlasnie klade kable w budownym domu i poszukuje opinii od ich uzytkownikow.

 

Poza tym nie mam problemu z tym,ze grzeje gazem i klima, jestem tu ze wzgledu na kable a nie chec rozmowy o grzaniu gazem.

 

Wy, posiadajacy PC za niemale kwoty generalnie niewiele tutaj mozecie znalesc, ewentualnie chec ublizania "kablarzom" moze was tu przyciagac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla tych wszytskich

 

 

 

 

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watek np dla mnie, bo wlasnie klade kable w budownym domu i poszukuje opinii od ich uzytkownikow.

 

Poza tym nie mam problemu z tym,ze grzeje gazem i klima, jestem tu ze wzgledu na kable a nie chec rozmowy o grzaniu gazem.

 

Wy, posiadajacy PC za niemale kwoty generalnie niewiele tutaj mozecie znalesc, ewentualnie chec ublizania "kablarzom" moze was tu przyciagac.

 

Dlaczego tak generalizujesz. Już napisałem, że np. ja ogrzewam dom zyskami bytowymi, podobnie ty i inni, one też nie są z COP1. Temat dla kabli jest osobny założony i nie sądzę by w nim ktoś pisał o PC. Ale zadam jedno proste pytanie. Jeżeli wiecej energii na ogrzewanie w ciągu roku wydobędziemy z klimy i zysków bytowych niż z kabi, to ogrzewamy dom kablami czy PC?

Uważam że niektórzy na tym wątku maja klapki na oczach i widzą tylko kable, ale prąd to cały szereg rozwiązań i powinni wszyscy ogrzewający energią elektryczną wystąpić :p TO NIE JEST TEMAT ZAREZERWOWANY WYŁĄCZNIE DLA JEDNEGO SYSTEMU GRZEWCZEGO. ZAŁOŻYCIEL TEGO TEMATU NIE WYKLUCZYŁ DYSKUSJI NA TEMAT PC!. Może nawet nie wiedział wtedy jeszcze o ich istnieniu, a może były wtedy zbyt drogie i nie znane? Czasy się zmieniają i to co było wczoraj, wcale nie musi być jutro.

O kablach piszcie w w temacie kablarzy, nawet tam nie zajrzę :p

 

Odnośnie ublizania kablarzom.

Widziałeś wątek "Kabelki kontra KLAMOT"? Ciekawe kto go założył... (Elfir też to nie przeszkadzało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego ma mi przeszkadzać nazwa wątku? Obraża jakiegoś forumiwcza?

 

Elektryczne ogrzewanie to też grzejniki akumulacyjne, nadmuch podgrzany grzałką elektryczną.

I tylko takie będzie tolerowane. Nie masz co dalej się tu produkowac Liwko, twoje posty o PC pójda na odstrzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a teraz zobaczcie ilu już tu nie ma , 480 osób czytających wątek (subskrypcja) a udzielajacych sie XXX w tym YYY osob ktore jako głowne urzadzenie grzewcze wybrały PC

 


 

Najpierw podziel to przez 3 (wielokrotne wcielenia forumowiczów (Elfir sama o tym pisała że to nagminne i normalne)), natępnie podziel przez 11 i wybierz z nich te osoby, które jednak zdecydowały się na kable. Bo na pewno znajdą się tacy, którzy dziekują Bogu że w to nie weszli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Watek np dla mnie, bo wlasnie klade kable w budownym domu i poszukuje opinii od ich uzytkownikow.

No i znajdziesz takie opinie,jaki widzisz problem ?

Głos rozsądku:

Ten wątek, to jeden z najdłuższych wątków na FM, w dodatku jeden z najstarszych (jestem autorem jednych z pierwszych postów w tym wątku).

Jakoś przez 11 lat nikomu nie przeszkadzał jego tytuł. Po co to COP=1 ?

Jedenaście lat temu sytuacja wyglądała inaczej - wystarczy przeczytać pierwszych kilka stron tego wątku. Inne były ceny energii elektrycznej i inne relacje tych cen do innych źródeł energii. Temat pomp ciepła już wtedy był wałkowany, ale ceny instalacji w tamtym czasie szokowały i tylko nieliczni się na nie decydowali. Dzisiaj pompy ciepła różnej "maści" trafiły pod strzech. Może nie każdy się na takie urządzenie decyduje, ale każdy co najmniej sprawdza jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Wyłączenie z tego wątku uwag na temat pomp ciepła nie służy postępowi, tylko monopolowi mało efektywnych systemów grzewczych.

Ale też doszły inne możliwości - np. panele PV, o których wtedy nikt nie myślał. Instalacja PV + ogrzewanie elektryczne to bardzo dobra alternatywa dla innych systemów grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo - chodzi o to, że te opinie toną w zalewie nawracania Świadków Pompy.

PC ma własny dział. Może spokojnie dyskutowac o wyższości PC we wątku "jakie ogrzewanie wybrać?". Ale jak każda sekta stale im mało.

Tematy z cyklu "ogrzewanie kablami" powstały, bo po prostu tu już zrobiło się tak pompiarsko, że nie dało się wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, a co z pytanie. Co zrobisz z tym, którzy do nowych domów będą pakowali i kable i PC, bo inaczej nie dostanie niedługo już nikt zezwolenia? Też ich stąd wywalisz? Zastanów się co ty robisz. Tak się zapętliłaś, że teraz trudno ci się wycofać z bzdurnych deklaracji! Przemyśl to dokładnie. Do jutra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo - chodzi o to, że te opinie toną w zalewie nawracania Świadków Pompy.

PC ma własny dział. Może spokojnie dyskutowac o wyższości PC we wątku "jakie ogrzewanie wybrać?". Ale jak każda sekta stale im mało.

Tematy z cyklu "ogrzewanie kablami" powstały, bo po prostu tu już zrobiło się tak pompiarsko, że nie dało się wytrzymać.

Od tego jest właśnie Moderator,żeby wyłapał takie "nawracanie" i takiego nawracającego uspokoił a nie robi się tego poprzez zmianę tytułu wątku.

Ja jakoś nie zauważyłem,że jeśli ktoś się pyta o kable ktoś inny wciska mu pompę,jeśli już to Kospela z wodną podłogówką czyli również ogrzewanie prądem z COP1.

Nie jestem zwolennikiem kabli ale jestem zwolennikiem ogrzewania prądem np przez wodną podłogówkę czy to z Kospelem czy to z buforem i sam chciałem takie ogrzewanie zapodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, a co z pytanie. Co zrobisz z tym, którzy do nowych domów będą pakowali i kable i PC, bo inaczej nie dostanie niedługo już nikt zezwolenia? Też ich stąd wywalisz? Zastanów się co ty robisz. Tak się zapętliłaś, że teraz trudno ci się wycofać z bzdurnych deklaracji! Przemyśl to dokładnie. Do jutra.

 

 

To wątek umrze śmiercią naturalną i pytający bedą szukać wątków w stylu "co wybrac zamiast grzania kablami", albo "jaką PC wybrać".

Niczego nie zamierzam przemyślić - zamierzam wywalać stad wpisy o PC.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...