Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pamietaj perm ze mowimy tutaj o roznicach kilkaset zl na sezon grzewczy.

 

Pamietaj, ze coraz cieplejsze domy skracaja znaczeni sezon grzewczy, a juz teo odpowiednio usytuowane, ocieplone z 3,4 mieszkancami potrzebuja ogrzewania tylko w wieksze mrozy. I tu nalezy sie zastanowic, po co inwestowac 10 tys PLN kiedy te nascie dni z roku mozna opedzic farelkami/kablami za kilkaste PLN?

 

Ta dyskusja wyglada jakby te roznice szly w tysiace zl. Po za tym wodna podlogowka tez nie ejst idealna, bo jak np grzac sama lazienke, dolozyc sterownik czy lazic do rozdzielacza i krecic?

 

Kabel zalatwia wszelkie niedogodnosci co do dokladnego zaprogramowania per pomieszczenie. I zaden system w standardwoej konfiguracji nie ma z nim szans.

 

A jak do wodnej dolozysz sterowniki na kazde pomieszczenie to ich koszt bedzie porownywaly z cena kabli.

Bardziej chodzi mi o to, że podłogówka z kotłem elektrycznym ma takie same możliwości jak i zbliżoną cenę do kabli a jest bardziej uniwersalna. Nie jest też prawdą, że kable nie mogą się zepsuć, tu podłogówka z pętlami bez połączeń ma przewagę. Dom o bardzo małym zużyciu energii to jest zupełnie inna bajka. W takim tylko "farelka". :) Kabelki mogą być, czemu nie ale ceną farelki nie przebiją. Jest też (nie biorąc pod uwagę ceny) kompleksowe rozwiązanie wentylacji, CWU i CO czyli PC P/W z funkcją wentylacji. Gdyby nie ta cena wynikająca chyba tylko z pazerności i jakiegoś rodzaju monopolu producentów byłyby świetnym rozwiązaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktos w końcu rozgraniczy temperaturę wylewki od temperatury powierzchniowej pracującej wężownicy w betonie?

Grzanie podłogą z czynnikiem nie przekraczającym 30-32 st C przez większośc sezonu grzewczego odbywa się na zasadzie samoregulacji.

Przy oporowych kablach grzewczych temperatura powierzchniowa wynosi 60-65 st. C dla mocy rzędu 10W/m, przy wyższych mocach temperatura powierzchniowa proporcjonalnie podnosi się.

Dlatego grzanie tym systemem odbywa się impulsowo - dużo w krótkim czasie.

Im mniejsza moc kabla na jednostke długości tym większy komfort grzania - to akurat wie mieczysław, który zezygnował z mocniejszych i tańszych kabli i zainstalował te droższe i słabsze.

Impulsowe grzanie z dużą mocą wiąże się z prognozowaniem, ale dzięki czujnikowi podłogowemu pilnującemu temperatury wylewki udało się zbliżyć komfort grzania kablami oporowymi do komfortu z podłogówką wodną.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1 gdzie 27-30 a gdzie 60

po 2 rozróżnij temperature wylewki a temperature posadzki

 

Czy ktos w końcu rozgraniczy temperaturę wylewki od temperatury powierzchniowej pracującej wężownicy w betonie?

 

wlasnie to zrobiłem -czyżbyś przeoczył ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad - perm rozsądnie opisuje

mnie nurtuje jedno przy jakiejkolwiek podłogówce - ja pod wieczór np o 19 mam na termometrze 23 ale komfort cieplny [odczuwalny ] jakiś do dupy jest

przy kablach jakoś inaczej jest.?

już więcej nie dopiszę bo mnie wykopiesz

 

może bufor jak waflos

ja przy swojej protezie jakoś mniej będę przeżywał ten problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest kwestia swiadomego wyboru grzania g11 i g12 - tu wszyscy jada na 1 wozku - nie ma pompy zle , kable dobre czy na odwrot , reszta zalezy od izolacji domu i tego czy i jak grzejesz od 13 do 15 - bo u Was w tych godzinach to roznie bywa - macie pewna zaleznosc ktorej w COP=1 nie ma

 

ja Cie nigdzie nie wykopie - kazdy tu pisac moze , zreszta modem juz nie jestem

 

Tomek B. - wez sobie 1m kabla 17W/m owin dlon i podlacz do pradu - jak sie poparzysz nim to stawiam Ci flaszeczke

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec odpowiedz brzmi - u mnie ze wzgledu na izolacje, na to ze pelne 2h 13-15 sa przeznaczone tylko na grzanie CO (tzn CWU chodzi równolegle a nie albo to albo to) nie zauwazam dyskomfortu zwiazanego ze spadkiem temperatury *

 

* tu gwiazdka - czasami - bardzo rzadko to wystepuje ale zauwazam zwiazek z wilgotnoscia na zewnatrz a nie tym o czym piszemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name=perm;6681979W takim tylko "farelka". :) Kabelki mogą być' date=' czemu nie ale ceną farelki nie przebiją.[/quote]

A głośnością ? :)

Kilka farelek w domu to męczarnia . Ja wiem że ta farelka to w cudzysłowie , ale zwykłe to hebel , a te wygladające jak grzejniki panelowe nie sa tanie.

2 kw to koszt 200 PLN w góre. Co ze sterowaniem ? Mają grzać w płaskiej czy dwutaryfowo? Jeśli 2 taryfowo to co ze sterowaniem , trzeba doliczyć lub biegać jak portier.

Żeby uzyskać efekt w krótkim czasie ,ich ilość - "farelek " - też musi być większa lub moc. jeśli moc to "dedykowane " na etapie instalacji kontakty lub spięcie to w jakiś "system " = koszt. Może banał ale nie dla każdego. Tak to widzę ....

No i COPfarelka czyli split wydaje się być lepsza...

Edytowane przez noname2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A głośnością ? :)

Kilka farelek w domu to męczarnia . Ja wiem że ta farelka to w cudzysłowie , ale zwykłe to hebel , a te wygladające jak grzejniki panelowe nie sa tanie.

2 kw to koszt 200 PLN w góre. Co ze sterowaniem ? Mają grzać w płaskiej czy dwutaryfowo? Jeśli 2 taryfowo to co ze sterowaniem , trzeba doliczyć lub biegać jak portier.

Żeby uzyskać efekt w krótkim czasie ,ich ilość - "farelek " - też musi być większa lub moc. jeśli moc to "dedykowane " na etapie instalacji kontakty lub spięcie to w jakiś "system " = koszt. Może banał ale nie dla każdego. Tak to widzę ....

No i COPfarelka czyli split wydaje się być lepsza...

 

Mozesz wsadzic jedna do nawiewu wentylacji :) Sterownik czasowy to 12 zl, nagrzewnica kanalowa z 350 :) chociaz wiem ze to rozwiazanie ma wiele wad, ale mozna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być o Kospelu

 

Temat zaczyna się pytaniem o Kospela i ogrzewanie wodne nie widze przeciwskazań do rozmów m.in na jego temat.

Jak dla mnie dyskusja czy wodne czy bezpośrednio kable jest jak dyskusja o wyższości świąt - kwestia aktualnych potrzeb, ocena ryzyka i posiadanych finansów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz wsadzic jedna do nawiewu wentylacji :) Sterownik czasowy to 12 zl, nagrzewnica kanalowa z 350 :) chociaz wiem ze to rozwiazanie ma wiele wad, ale mozna.

biegałem za tematem ostatnio ,

http://olx.pl/oferta/nagrzewnica-kanalowa-venture-dh200-4-5kw-CID628-ID77xch.html

nagrzewnica kanałowa - 150 zł .

Obudować "farelke" , pospinać , coś tam coś tam i wyjdzie na to samo . Jest czym , jest gdzie , tylko po co ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pod wieczór np o 19 mam na termometrze 23 ale komfort cieplny [odczuwalny ] jakiś do dupy jest

przy kablach jakoś inaczej jest.?

 

hej, też to u siebie zauważyłem.. jak nie grzeje się dłuższy czas i posadzka wystudzi się to jednak czuć może nie chłód, ale brak grzania... brakuje promieniowania cieplnego :) szczególnie niewiasty są czułe na to hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, też to u siebie zauważyłem.. jak nie grzeje się dłuższy czas i posadzka wystudzi się to jednak czuć może nie chłód, ale brak grzania... brakuje promieniowania cieplnego :) szczególnie niewiasty są czułe na to hehe

I tu przydałaby się COPfarelka

tylko pytanie , czy qubikowa za 699 , czy wypaśna za 2000 PLN i w górę . Bo ta pierwsza to do 0 C , opędzi takie okresy z brakiem promieniowania , co pradwa w drogiej taryfie ale z COP-em i wtedy lecimy jak w taniej taryfie :)

Tylko ile jest tych dni ? I czy warto ? Za farelką z dopalczem przemawia jeszcze klima latem.

 

60 zł hebel x 2 vs qubicowy 699 plus instalacja vs wypaśny plus instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie nurtuje jedno przy jakiejkolwiek podłogówce - ja pod wieczór np o 19 mam na termometrze 23 ale komfort cieplny [odczuwalny ] jakiś do dupy jest

a jesteś pewny że masz 23 C?

bo ja już nie wiem jakie mam temperatury . w zasadzie mogę mówić że jest komfort lub dyskomfort.

Robię testy ostanio. Wziąłem 4 termometry (które rozstawilem rok temu ) obok siebie i odchyłki temp są do 1,4 C.

O wilgotności to nawet nie ma co pisać bo jest w cały świat ,od 32 % do 59 %

który pokazuje właściwą temp ??????

Strzelam - ŻĄDEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowlany laiku: mozesz podac wszystkei elementy wchodzace w sklad ogrzewania kospelem?

 

Czy CWU grzejesz oddzielnie?

 

Za kotlem masz jakis zawor 3D? Jak dobierasz temp? Jakis sterownik?

A może inaczej , ile osób na tym wątku grzeje kospelem lub kospelopodobnym ?

Mogliby się ujawnić i powiedzieć jak tym sterują .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...