Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nspisz jak masz ustawione?Będzie mozna cos pomóc wtedy...

Jakiej mocy kocioł?

13-15 -22 C okres przejściowy (wymuszenie pracy od niedawna) , w okresie regularnego grzania 21,5 C

3-6-21,5 C

22-22.30 -22

histereza biega :) korci mnie

 

gdzie jest problem ...

chodzi o to żeby kocioł był wyłączony przez temp a nie priorytet i chodził na możliwie najniższej temp ? i jak najdłużej ? żeby przerwa do czasu zadziałania w oknie 13-15 była mozliwie najkrótsza lub zawsze 7 h

kocioł 12 KWh

sprawdzam czasy pracy i staram się żeby nie taktował .tylko to wraz z temp na zewnątrz się zmienia i najlepiej byłoby ustawić np 45 (co czynie ) i mieć to w d.... czy to jest optymalne?

 

Albo jeszcze inaczej : jak powinno być prawidłowo ? jakie są zasady ?

Edytowane przez noname2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , nie leje się . To jaką byś ustawił ?

 

Wszystko zależy od tego jakie masz straty przez przegrody. U mnie temperatura czynnika w podłodze w zeszłym sezonie nie przekroczyła 32st C ale to nie ma nic do Twojego domu - każdy jest inny. Metodą prób i błędów na pewno dojdziesz to właściwych ustawień ale jeśli będziesz musiał przekraczać temp. rzędu 35 st C to zapomnij o komforcie z ogrzewaniem podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego , możesz napisać ?

EDIT : na jakiej temp pracują kable ?

EDIT 2 - dlaczego wodna nie może chodzić jak kable ?

 

IMHO - tylko "przegięcie " temp tworzy układ bezobsługowy , bo inaczej jest się portierem. Kilka razy na sezon , ale jednak

Edytowane przez noname2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie ogrzewanie z COP=1 już działa na 123 m2. wygląda to tak:

- rurki, dwa rozdzielacze, folia i listwy montażowe 5000 zł

- buforek 200 L, grzałka, pompa, zawór 3-D, regulator do zaworu i bezprzewodowy regulator pokojowy - 3200 zł

- trochę miedzi i mam hydraulika w rodzinie, który mi to połączył - około 1000 zł

- bojler CWU - jeszcze nie mam

 

Cały system grzewczy z dużym wkładem pracy własnej (podłogówka) z CWU powinien zamknąć się w 10000 zł. dzięki niewielkiemu buforowi można wpuścić trochę ciepłej wody w podłogę w godzinach popołudniowych, co może podnieść komfort. planowane rachunki - 1520 zł rocznie za CO i CWU (DUON - 19gr/kWh, 5000 kWh na CO, 3000 kWh na CWU - rodzina 2+1).

 

ale mam jeden problem i rozwiązaniem jest system NCO. może w łazienkach zainstaluję maty pod płytkami na okresy przejściowe. myślałem o kablach, ale nie wiedziałem jak to połączyć z rurkami w stosunkowo niegrubej wylewce. wszystkie pomieszczenia mam dogrzane słońcem od południa, poza łazienkami. a w łazienkach powinno jednak być trochę cieplej, więc w moim przypadku tam sezon zacznie się wcześniej. tylko jaki sterownik do takiej maty zastosować? taki, żeby dało się zaprogramować kilka stref czasowych (tania taryfa) i szybko włączyć w trybie ręcznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13-15 -22 C okres przejściowy (wymuszenie pracy od niedawna) , w okresie regularnego grzania 21,5 C

3-6-21,5 C

22-22.30 -22

histereza biega :) korci mnie

 

gdzie jest problem ...

chodzi o to żeby kocioł był wyłączony przez temp a nie priorytet i chodził na możliwie najniższej temp ? i jak najdłużej ? żeby przerwa do czasu zadziałania w oknie 13-15 była mozliwie najkrótsza lub zawsze 7 h

kocioł 12 KWh

sprawdzam czasy pracy i staram się żeby nie taktował .tylko to wraz z temp na zewnątrz się zmienia i najlepiej byłoby ustawić np 45 (co czynie ) i mieć to w d.... czy to jest optymalne?

 

Albo jeszcze inaczej : jak powinno być prawidłowo ? jakie są zasady ?

Znasz zapotrzebowanie budynku?

Ile metrów ogrzewasz?

Edytowane przez pyton79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek podawał temp podłogi i po grzaniu w tanim okienku w dzień podłoga osiągała od 27-30 st przy temp wewn 23 i zewn ok.5st.

 

przez dwie godziny? - no i ważne od jakiej temperatury podłogi startował..

 

Bufor 200 litrów to starczy na maks godzinę pracy. O to chodziło ?

 

zależy przy jakiej temperaturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żre. To w ostatecznym rozrachunku zamienia się w ciepło a o to chyba w ogrzewaniu chodzi? :)

 

no tak zamienia się w ciepło, jak robi to w taryfie taniej to nie mam nic przeciwko :) ale w drogiej - nie chcę tego... ale jakby tak zamienić na pompkę energo to może chodzić cały czas, czemu nie.. sumarycznie i tak zużyje mniej niż ta stara pompka tylko w taryfie taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jaki sterownik do takiej maty zastosować? taki, żeby dało się zaprogramować kilka stref czasowych (tania taryfa) i szybko włączyć w trybie ręcznym.

 

http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=4300&sess_id=cbaa230ae5a4941f9b1ec8a1fe34c78d

http://allegro.pl/dotykowy-regulator-temperatury-sterownik-termostat-i4796399957.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy ogrzewanie kablami powoduje, że podłoga jest cieplejsza niż przy wodnej podłogówce? Jeśli grzeje się w taniej taryfie, to chyba trzeba trochę bardziej podgrzać jastrych?

Chodzi mi o możliwość/sensowność ułożenia parkietu na podłodze. Czy w alternatywnym, ale zgodnym z wątkiem (bo rozumiem, że chodzi o jak najtańszą instalację), ogrzewaniu, można lepiej to rozwiązać (bufory wodne) - czy to podnosi inwestycję na tyle, że nie warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od izolacji domu

parkiet mozesz spokojnie dawac przy zasileniu tak sadze 30-40 stopni - bo takie same temperatury masz w lecie i nic sie nie dzieje

 

kiedys sprawdzalem u siebie to odczucie posadzki ciepla/zimna jest dla roznicy 0,5 stopnia

bodajze 21 i 21,5 stopnia - taka mialem kiedys roznice miedzy kuchnia i salonem i gola stopa to wyczuwala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 200 litrów to starczy na maks godzinę pracy. O to chodziło ?

 

dla projektowanego zasilania 35*C bufor rozgrzany 75*C to nieco ponad 9 kWh. przy obciążeniu cieplnym domu 3,5 kW (liczone dla 22*C wewnątrz) to oznacza 2,5 godziny grzania. generalnie kupiłem to zamiast Kospela. ogrzewając przepływowo ludzie mieszczą się w taniej taryfie. liczę, że z tym nie będzie problemu, szczególnie przy dużej masie domu. bufor tylko po to, żeby nikt nie narzekał, że termometr pokazuje prawidłową temperaturę, ale odczuwa się chłód, bo temperatura przegród spadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...