Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Mieszkam we własnym domu 5 rok, ciągle dochodzi coraz to nowe urządzenie, prąd bytowy tylko rośnie, mieszkańców też już więcej i dzisiaj bardzo żałuję, że podczas budowy ani PC PW ani paneli nie można było dostać chociażby za 200% obecnych kosztów.

 

Można było, tylko się nie wierzyło :p (mieszkam dłużej od ciebie)

 

Co do samej PC - mam piec gazowy za jakieś 5000 zł, 2 razy miał już przestój, drobne naprawy za grosze, ale ten dzień czy dwa kiedy kocioł nie pracuje oznacza, że z dzieciakami trzeba się gdzieś wynieść i jakoś normalnie żyć.

 

A wszyscy tu piszą, że im 0,5-1 stopień na dobę dom traci :D

 

Niecentralne ogrzewanie tej wady nie ma

 

Jak prądu nie będzie to ci nic nie pomoże. Ja rozpalę w kominku, ty albo będziesz szukał agregatu albo butli gazowej i grzał słoneczkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na dzień dzisiejszy 5KW paneli pv razem z trzema nowymi inwerterami + dwa zapasowe :) zamknęła się w kwocie 10tys. PLN.

Montaż i uruchomienie na wiosnę.

Przy bieżącym zużyciu wychodzi, że za cały rok będę dopłacał do 3000kwh taryfy nocnej+opłaty stałe w taryfie G12w.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Zużycie na co cwu mamy tak jak w stopce+ 6mcsx200kwh na wodę żeby uwzględnić cwu na cały rok. Doliczając do tego prąd bytowy jesteśmy na poziomie ok 6000kwh rocznie.

......

 

3500 + 6x200 = 4700

Prąd bytowy miesięcznie wychodzi u Ciebie około 100kWh - mieszkasz w domu tylko w weekendy i masz wszystkie sprzęty klasy A++++++?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3500 + 6x200 = 4700

Prąd bytowy miesięcznie wychodzi u Ciebie około 100kWh - mieszkasz w domu tylko w weekendy i masz wszystkie sprzęty klasy A++++++?

Mamy same ledy i laptoki. Zmywarka i pralka jest programowana na tanie taryfy. Reszta używana kiedy potrzebna.

W 1 roku wyszło nam 1400kwh w drogiej taryfie. Możesz wierzyć lub nie - nie stawiam sobie za punkt honoru przekonywania kogokolwiek do własnego zużycia. Tak samo z resztą jak część osób grzejąca czystym prądem opisując swoje zużycia i odwieczne pyskówki i przebąkiwania niektórych że to niemożliwe. Niech to zużycie wzrośnie nawet do 3000, nie mówię że nie wzrośnie. W dalszym ciągu przy planowanej mocy oscylujemy na poziomie ~1000zł za cały prąd w domu.

Dorzucenie kolejnych 2kwp jeśli wyjdą ekonomicznie uzasadnione nie stanowi w naszym przypadku problemu bo jest na tyle miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z Tobą. Wydanie pieniędzy na PV czy PC to inwestycja w niskie koszty utrzymania.

 

 

Inwestycja musi się opłacać, żeby miała sens. Jeżeli rozsypie się zanim przyniesie korzyści, które pokryją koszty nabycia i utrzymania, to nie ma sensu.

I w większości domów współcześnie budowanych nie zdąży się zwrócić (i to w optymistycznej wersji). Do tego można tylko zgadywać, jakie będą koszty napraw i konserwacji gdy będzie zbliżał się moment, w którym zacznie powodować ekonomiczną opłacalność takiego przedsięwzięcia.

 

Taki stary żart mi się przypomniał:

- Ta maszyna zastępuje pracę 5 ludzi

- A kto ją obsługuje?

- 7 specjalistów

 

Oczywiście OZC i oferty w dłoń i trzeba przeliczyć każdą sytuację. Bo są takie, gdzie się zwróci w 6-8 lat (o ile nie nastąpi jakaś usterka kosztowna w naprawie) - wtedy ma sens.

 

Co do samej PC - mam piec gazowy za jakieś 5000 zł, 2 razy miał już przestój, drobne naprawy za grosze, ale ten dzień czy dwa kiedy kocioł nie pracuje oznacza, że z dzieciakami trzeba się gdzieś wynieść i jakoś normalnie żyć.

 

Niecentralne ogrzewanie tej wady nie ma, mało tego, jak tylko zimą pyknie coś z paneli można maksymalizować auto-konsumpcję.

 

Ale jakiej wady nie ma? I co niecentralne? Że jak masz PC to się nie zepsuje? Że przerwy w dostawie prądu nie będzie?

Jesteś w super sytuacji, skoro masz i gaz, i prąd. Czemu nie dołożysz grzałki do zasobnika za grosze, żeby właśnie w takiej sytuacji sobie dogrzać prądem? Do tego nie trzeba PC ani PV.

Za to jak masz wszystko na prąd (nawet z PV on-grid) - to faktycznie takie sytuacje stwarzają problem.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestycja musi się opłacać, żeby miała sens. Jeżeli rozsypie się zanim przyniesie korzyści, które pokryją koszty nabycia i utrzymania, to nie ma sensu.

I w większości domów współcześnie budowanych nie zdąży się zwrócić (i to w optymistycznej wersji). Do tego można tylko zgadywać, jakie będą koszty napraw i konserwacji gdy będzie zbliżał się moment, w którym zacznie powodować ekonomiczną opłacalność takiego przedsięwzięcia.

 

Taki stary żart mi się przypomniał:

- Ta maszyna zastępuje pracę 5 ludzi

- A kto ją obsługuje?

- 7 specjalistów

 

Oczywiście OZC i oferty w dłoń i trzeba przeliczyć każdą sytuację. Bo są takie, gdzie się zwróci w 6-8 lat (o ile nie nastąpi jakaś usterka kosztowna w naprawie) - wtedy ma sens.

 

A wydanie tego na elementy wykończenia będzie miało większy sens?

 

Proszę Cię, buduję się, mam budżet i decyduje na co go wydam. Jeden ma dodatkowy pokój, inny podwójny garaż, a ja trochę zrobię sam i mam minimalne koszty stałe za energię od pierwszego dnia skorzystania.

 

Przez dobre 15 lat czy będę miał pracę czy nie koszty będą minimalne. Chodzi o skierowanie budżetu na budowę domu na obniżenie kosztów jego użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestycja musi się opłacać, żeby miała sens. Jeżeli rozsypie się zanim przyniesie korzyści, które pokryją koszty nabycia i utrzymania, to nie ma sensu.

I w większości domów współcześnie budowanych nie zdąży się zwrócić (i to w optymistycznej wersji). Do tego można tylko zgadywać, jakie będą koszty napraw i konserwacji gdy będzie zbliżał się moment, w którym zacznie powodować ekonomiczną opłacalność takiego przedsięwzięcia.

 

Taki stary żart mi się przypomniał:

- Ta maszyna zastępuje pracę 5 ludzi

- A kto ją obsługuje?

- 7 specjalistów

 

Oczywiście OZC i oferty w dłoń i trzeba przeliczyć każdą sytuację. Bo są takie, gdzie się zwróci w 6-8 lat (o ile nie nastąpi jakaś usterka kosztowna w naprawie) - wtedy ma sens.

 

 

 

Ale jakiej wady nie ma? I co niecentralne? Że jak masz PC to się nie zepsuje? Że przerwy w dostawie prądu nie będzie?

Jesteś w super sytuacji, skoro masz i gaz, i prąd. Czemu nie dołożysz grzałki do zasobnika za grosze, żeby właśnie w takiej sytuacji sobie dogrzać prądem? Do tego nie trzeba PC ani PV.

Za to jak masz wszystko na prąd (nawet z PV on-grid) - to faktycznie takie sytuacje stwarzają problem.

Nie zgodzę się z tobą bo przecież to można napisać o każdej współczesnej rzeczy, od żarówki w lampie (bo można siedzieć przy świeczce która nigdy się nie zepsuje tylko wypali i zmienisz na nową) po PV/pompę ciepła a na domu i samochodzie kończąc. Tylko gdzie byśmy z tym doszli jakby wszyscy dalej konno jeździli i mieszkali w szałasach.

Za wynajem mieszkania też możesz płacić 1000zł/mcs ale decydujesz się na kupno działki i budowę domu za często ponad 250k+. Kiedy to ci się zwróci pod względem ekonomicznym na który się powołujesz. A jeszcze remonty, malowania itp. A tak wynajmujesz i masz problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wydanie tego na elementy wykończenia będzie miało większy sens?

 

Proszę Cię, buduję się, mam budżet i decyduje na co go wydam. Jeden ma dodatkowy pokój, inny podwójny garaż, a ja trochę zrobię sam i mam minimalne koszty stałe za energię od pierwszego dnia skorzystania.

 

Przez dobre 15 lat czy będę miał pracę czy nie koszty będą minimalne. Chodzi o skierowanie budżetu na budowę domu na obniżenie kosztów jego użytkowania.

 

dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wydanie tego na elementy wykończenia będzie miało większy sens?

 

Proszę Cię, buduję się, mam budżet i decyduje na co go wydam.

 

Oczywiście, że Ty decydujesz. Pewnie, że można wydać 500zł/m2 płytek, bo ktoś tak ceni ich walory estetyczne. Nie o tym tu dyskutuję.

Dyskutowane tu rozwiązania są funkcjonalnie niemal tożsame. A nawet powiedziałbym, że dołożenie PV czy PC zwiększa obsługowość i awaryjność systemu. Czyli ma same wady - i tylko jedną zaletę mniejsze koszty eksploatacji.

Więc na dobrą sprawę jedyny argument za PV i PC to portfel. Tyle, że ten parametr, przy dokładnym policzeniu, jest niekorzystny dla PV i PC w konfrontacji z kupnem prądu w G12 w większości domów współczesnych. Oczywiście powtórzę, że oferty i OZC w dłoń, i trzeba przeliczyć konkretny przypadek.

 

Przez dobre 15 lat czy będę miał pracę czy nie koszty będą minimalne.

 

No właśnie takie podejście nie ma sensu - jakbyś odłożył te pieniądze do banku (nawet przy dzisiejszym oprocentowaniu) to ekonomicznie i tak Ci się bardziej opłaci. I będziesz miał z czego pokryć rachunki.

Nigdy nie rozumiałem podejścia, że muszę wydać wszystko, co mam. Bo kiedyś nie będę miał. Zawsze warto odłożyć jakieś pieniądze na taką okoliczność, o jakiej piszesz zamiast wydawać teraz. Co z tego, że wydasz pieniądze teraz, jak w przyszłości nie będziesz miał nawet na zapłacenie tych minimalnych (oby się nie psuły sprzęty) kosztów.

A jak teraz nie masz lepszej alternatywy na wydanie pieniędzy, niż nieopłacalna ekonomicznie inwestycja zwiększająca pracochłonność, obsługowość i awaryjność systemu, to pozazdrościć.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że Ty decydujesz. Pewnie, że można wydać 500zł/m2 płytek, bo ktoś tak ceni ich walory estetyczne. Nie o tym tu dyskutuję.

Dyskutowane tu rozwiązania są funkcjonalnie niemal tożsame. A nawet powiedziałbym, że dołożenie PV czy PC zwiększa obsługowość i awaryjność systemu. Czyli ma same wady - i tylko jedną zaletę mniejsze koszty eksploatacji.

Więc na dobrą sprawę jedyny argument za PV i PC to portfel. Tyle, że ten parametr, przy dokładnym policzeniu, jest niekorzystny dla PV i PC w konfrontacji z kupnem prądu w G12 w większości domów współczesnych. Oczywiście powtórzę, że oferty i OZC w dłoń, i trzeba przeliczyć konkretny przypadek.

 

 

 

No właśnie takie podejście nie ma sensu - jakbyś odłożył te pieniądze do banku (nawet przy dzisiejszym oprocentowaniu) to ekonomicznie i tak Ci się bardziej opłaci. I będziesz miał z czego pokryć rachunki.

Nigdy nie rozumiałem podejścia, że muszę wydać wszystko, co mam. Bo kiedyś nie będę miał. Zawsze warto odłożyć jakieś pieniądze na taką okoliczność, o jakiej piszesz zamiast wydawać teraz. Co z tego, że wydasz pieniądze teraz, jak w przyszłości nie będziesz miał nawet na zapłacenie tych minimalnych (oby się nie psuły sprzęty) kosztów.

A jak teraz nie masz lepszej alternatywy na wydanie pieniędzy, niż nieopłacalna ekonomicznie inwestycja zwiększająca pracochłonność, obsługowość i awaryjność systemu, to pozazdrościć.

 

W Twoim dzienniku stoi, iż będziesz miał PC PW i kominek. Jakoś w swoich wypowiedziach zalecasz nieco inną drogę. Mógłbyś to sprostować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wynajem mieszkania też możesz płacić 1000zł/mcs ale decydujesz się na kupno działki i budowę domu za często ponad 250k+.

 

Zdecydowałem się na budowę, bo to jest najtańsze rozwiązanie, które zaspokoi moje potrzeby funkcjonalne.

Potrzebuję zamkniętego, prywatnego ogródka dla dzieci, gabinetu, trzech sypialni i części dziennej. Jak wynajmiesz mi takie mieszkanie w bliskiej okolicy lub w Warszawie nawet za 2K zł, to biorę i rezygnuję z budowy. Niech nawet utrzymanie kosztuje dodatkowy 500 zł drożej miesięcznie, niż ma mnie kosztować dom (niestety, wiem jak funkcjonują wspólnoty i spółdzielnie - a do tego standardy energetyczne budynków są "trochę" inne niż domu, który buduję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim dzienniku stoi, iż będziesz miał PC PW i kominek.

 

Możesz zacytować? Nie przypominam sobie, żebym podjął decyzję odkąd zacząłem liczyć. Ciągle liczę i rozważam różne opcje.

 

A nie dalej jak wczoraj napisałem:

Jak w takie rzeczy jeszcze wierzyłem, to w ciemno kupując projekt chciałem zmienić ogrzewanie na PC. A potem zacząłem liczyć i myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...