Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czytaj moje pierwsze zdanie:

"Przyjmijmy twój budynek , średnie ceny i stawki Tauron na dziś oraz COP=3"

Nie zagłębiałem się jakie były ceny materiałów i sprzętu w 2011.

 

No ale przyznasz, ze jakie by nie byly, to policzenie rurek nascie tysiecy drozej to spore naginanie rzeczywistosci. To samo z COP=3.

Kupowalem rurki Wavina i rozdzielacze Ferro. Dobre ceny byly wynikiem poszukiwan przez internet i sporych zakupow w jednej firmie.

 

Powiem Ci, ze przy budowie domu wydetek dodatkowych 25 tys zl z perspektywa jego zwrotu w realnym czasie, to jedna z najbardziej udanych inwestycji. :)

Wiekszosc z inwestorow robi takie "inwestycje" np w egzotyczne drewno na podlodze, czy wloski kamien w lazience i jakos wcale inaczej na Swiat nie patrzy.

 

Pompe mam 5 lat. Jest po gwarancji. I co z tego? PCI to nie jest nierozbieralne urzadzenie ktore musze w calosci wyrzucic i kupic nowe w przypadku awarii. To sie naprawia. Nie tragizujmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli piszesz, że w gorący letni dzień (30*C) pompa PW ma taki sam COP jak pompa gruntowa, której czynnik ma ok. powiedzmy 15*C? No to dla mnie trochę to jest dziwne...

 

Duzo wiekszy wplyw na zuzycie energii na przygotowanie CWU ma temperatura wody uzytkowej zasilajacej zasobnik. Latem jest znacznie cieplejsza i to sa glowne oszczednosci.

Oczywiscie temperatura DZ tez ma znaczenie i pompa PW bedzie miala wtedy wyzsza sprawnosc, ale to "letnie" grzanie CWU to przedzial 10% ogolnego zuzycia energii przez pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, ze przy budowie domu wydetek dodatkowych 25 tys zl z perspektywa jego zwrotu w realnym czasie, to jedna z najbardziej udanych inwestycji. :)

 

Z tego co pamiętam, to część prac wykonałeś samodzielnie lub/i dostałeś bardzo dobrą ceną na montaż i instalację dz. Sądzę, że ciężko byłoby dziś uzyskać taką ofertę. Po drugie, zwrot z inwestycji liczysz bez kosztów oprocentowania kredytu (większość inwestorów buduje jednak z kredytu).

 

Nie mniej jednak, mało sensownym byłoby ogrzewać twój dom kablami. Pompa ciepła w twoim przypadku to optymalne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, ze przy budowie domu wydetek dodatkowych 25 tys zl z perspektywa jego zwrotu w realnym czasie, to jedna z najbardziej udanych inwestycji. :)

 

2K zł rocznie daje 12,5 roku czasu zwrotu licząc bardzo na korzyść PC (żadnych kosztów serwisu, konserwacji, napraw, nie uwzględniając wartości pieniądza w czasie ani ryzyka że się posypie. A może się posypać jeszcze przed końcem gwarancji - ale jak ktoś nie robi przeglądów, to jej nie ma. A jak je płaci, to dolicza co roku z 350-500zł na przeglądy i konserwacje (bez napraw) i się robi czas zwrotu 17 lat. A Mitsubishi pisze, że przewidywany czas życia PC 15 lat. Nie zdąży na siebie zarobić nawet, jak się nie zepsuje ani razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2K zł rocznie daje 12,5 roku czasu zwrotu licząc bardzo na korzyść PC (żadnych kosztów serwisu, konserwacji, napraw, nie uwzględniając wartości pieniądza w czasie ani ryzyka że się posypie. A może się posypać jeszcze przed końcem gwarancji - ale jak ktoś nie robi przeglądów, to jej nie ma. A jak je płaci, to dolicza co roku z 350-500zł na przeglądy i konserwacje (bez napraw) i się robi czas zwrotu 17 lat. A Mitsubishi pisze, że przewidywany czas życia PC 15 lat. Nie zdąży na siebie zarobić nawet, jak się nie zepsuje ani razu.

 

jak to było...

 

Lepiej nic nie mówić, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2K zł rocznie daje 12,5 roku czasu zwrotu licząc bardzo na korzyść PC (żadnych kosztów serwisu, konserwacji, napraw, nie uwzględniając wartości pieniądza w czasie ani ryzyka że się posypie. A może się posypać jeszcze przed końcem gwarancji - ale jak ktoś nie robi przeglądów, to jej nie ma. A jak je płaci, to dolicza co roku z 350-500zł na przeglądy i konserwacje (bez napraw) i się robi czas zwrotu 17 lat. A Mitsubishi pisze, że przewidywany czas życia PC 15 lat. Nie zdąży na siebie zarobić nawet, jak się nie zepsuje ani razu.

 

Ale to znowu "piekny umysl" sie przewija.

U mnie nie wychodzi 2 tys a wiecej i to liczac w sumie nedzny COP i nie liczac CWU. Skad te 12 czy 17 lat wziales?

Nie musialem miec zadnych platnych przegladow na gwarancji i urzadzenia ktore takowych wymaga bym po prostu nie kupil, bo to dojenie inwestora jest. Wiec to tez odpada.

Czy Mitsubishi pisze o gruntowce, czy moze o pompach PW?

 

No koowa same plagi i nieszczescia wymieniles. A np wzrost cen pradu uwzgledniasz? A to, ze sie kabel upali i bedziesz musial w salonie podloge rozkuwac?

 

Napisze tak: Jak bym zrobil druty w posadzce, to bym sobie nigdy tego nie wybaczyl. Mam tanio CO i CWU. Mam cieplo bez ratowania doopska klima. Moj dom nie traci na wejsciu 25% na wartosci ze wzgledu na tak "wyrafinowana" instalacje CO + CWU i bedziesz mogl przysiegac na wszytko co najcenniejsze i pokazywac rachunki za prad - tego tez nie liczysz. Ale liczysz "wartosc pieniadza w czasie", jak by ta wartosc miala jakims cudem rosnac. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to część prac wykonałeś samodzielnie lub/i dostałeś bardzo dobrą ceną na montaż i instalację dz. Sądzę, że ciężko byłoby dziś uzyskać taką ofertę. Po drugie, zwrot z inwestycji liczysz bez kosztów oprocentowania kredytu (większość inwestorów buduje jednak z kredytu).

 

Nie samodzielnie, ale pokazujac paluchem co i jak zrobic. Zalatwilem w dobrej cenie rury, koparke, glikol propylenowy, rozdzielacze. Kosztowalo to troche czasu na telefonie. Hydraulicy u mnie pierwszy raz podlaczali PCi. Powiedzialem czego oczekuje. Kupilem materialy. Dziala, bo to zadna sztuka dla fachowcow.

 

Na tej samej zasadzie kazdy wydatek w docieplenie to strata kasy, bo przeciez koszty kredytu. Polozenie plytek w lazienkach tez, bo mozna lamperie zrobic.

 

Nie mniej jednak, mało sensownym byłoby ogrzewać twój dom kablami. Pompa ciepła w twoim przypadku to optymalne rozwiązanie.

 

Trudno mi sie z tym nie zgodzic. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie wychodzi 2 tys a wiecej

 

W podpisie masz rachunki w okolicach tysiąca - więc wziąłem COP3 i wychodzi, że płaciłbyś 3K zamiast jednego, więc 2K rocznie oszczędzasz na prądzie.

 

 

Skad te 12 czy 17 lat wziales?

 

25k/2k i 25/1,5K .

 

Nie musialem miec zadnych platnych przegladow na gwarancji

 

Wrzucisz skan warunków gwarancji?

 

i urzadzenia ktore takowych wymaga bym po prostu nie kupil, bo to dojenie inwestora jest. Wiec to tez odpada.

Czy Mitsubishi pisze o gruntowce, czy moze o pompach PW?

 

 

A np wzrost cen pradu uwzgledniasz?

Mam uwzględnić spadek chyba?

Z Twojego podpisu

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=382266

 

cena kWh wychodzi kolejno

0,320284697508897

0,311746987951807

0,268888250502729

0,173860549351041

 

Co rok, to taniej za kWh.

Zapytasz jak to policzyłem, czy potrafisz dzielić?

Swoją drogą fajne ceny. Tylko pozazdrościć. Jesteś tych liczb pewien, czy brak Ci pięknego umysłu?

 

A to, ze sie kabel upali i bedziesz musial w salonie podloge rozkuwac?

 

Nie słyszałem o takim przypadku. Za to tutaj kolega pisał, że mu jeden odwiert się rozszczelnił.

PyxisSign.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to znowu "piekny umysl" sie przewija.

U mnie nie wychodzi 2 tys a wiecej i to liczac w sumie nedzny COP i nie liczac CWU. Skad te 12 czy 17 lat wziales?

Nie musialem miec zadnych platnych przegladow na gwarancji i urzadzenia ktore takowych wymaga bym po prostu nie kupil, bo to dojenie inwestora jest. Wiec to tez odpada.

Czy Mitsubishi pisze o gruntowce, czy moze o pompach PW?

 

No koowa same plagi i nieszczescia wymieniles. A np wzrost cen pradu uwzgledniasz? A to, ze sie kabel upali i bedziesz musial w salonie podloge rozkuwac?

 

Napisze tak: Jak bym zrobil druty w posadzce, to bym sobie nigdy tego nie wybaczyl. Mam tanio CO i CWU. Mam cieplo bez ratowania doopska klima. Moj dom nie traci na wejsciu 25% na wartosci ze wzgledu na tak "wyrafinowana" instalacje CO + CWU i bedziesz mogl przysiegac na wszytko co najcenniejsze i pokazywac rachunki za prad - tego tez nie liczysz. Ale liczysz "wartosc pieniadza w czasie", jak by ta wartosc miala jakims cudem rosnac. :)

 

Ale to także Twój " piękny umysł" się przewija jako jedyny i słuszny...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mi kable pożarły dwutysieczną kilowatogodzinę, więc ratuję dupsko klimą i grzeję do 25 stopni, co mnie dotąd kosztowało prawie równo tysiaka. Do tego CWU 170kWh miesięcznie i gdyby elektrownię trafiła jakaś bomba, to sobie chrustem z lasu w kozie za dwie stówki zapalę i też będzie ciepło. I tym miłym akcentem żegnam się z panami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Napisze tak: Jak bym zrobil druty w posadzce, to bym sobie nigdy tego nie wybaczyl. Mam tanio CO i CWU. Mam cieplo bez ratowania doopska klima.

 

Ale jak dobrze pamiętam, to masz tak ciepło, że klimatyzacje też instalowałeś dodatkowo na poddaszu bo się przegrzewało w lecie?

 

Najsensowniej obecnie (moim zdaniem oczywiście) wygląda to kombo Samsunga P-W/P-P co w cenie około 25 kPLN może grzać i podłogę i powietrze - i oczywiście chłodzić.

 

Inna sprawa, że grzejąc CWU zwykłym bojlerem elektrycznym w taniej taryfie płacę około 600 PLN za rok ( rodzina 2+2 ) - zaraz pewnie usłyszę że się nie myjemy :)

 

Liwko pisał o zużyciu na CWU około 30 PLN w lecie - więc znowu COP <2 w stosunku do mojego bojlera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podpisie masz rachunki w okolicach tysiąca - więc wziąłem COP3 i wychodzi, że płaciłbyś 3K zamiast jednego, więc 2K rocznie oszczędzasz na prądzie.

 

A dlaczego nie powiedzmy COP=4. On jest blizej realnego, bo pompa wiekszosc zezonu pracuje na parametrach B5W30 a nie B0W35 dla ktorych to jest COP w specyfikacjach.

Pisalem pare postow wyzej. Zapytasz jak to policzylem, czy potrafisz czytac?

 

Wrzucisz skan warunków gwarancji?

 

Nie wiem gdzie (i czy) mam jeszcze takie papiery. To juz minelo 6 lat od zakupu.

Zawsze mozesz do producenta mojej pompy zadzwonic i dopytac z pierwszej reki.

 

Mam uwzględnić spadek chyba?

Z Twojego podpisu

 

Co rok, to taniej za kWh.

Zapytasz jak to policzyłem, czy potrafisz dzielić?

Swoją drogą fajne ceny. Tylko pozazdrościć. Jesteś tych liczb pewien, czy brak Ci pięknego umysłu?

 

W tym sezonie juz bedzie drozej. Myslisz, ze caly czas bedzie taka duonowa promocja?

Tak, cen jestem pewiem. Liczone wraz z oplatami stalymi.

 

Nie słyszałem o takim przypadku. Za to tutaj kolega pisał, że mu jeden odwiert się rozszczelnił.

 

No to mamy badanie statystycznie na sporej grupie kontrolnej. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak dobrze pamiętam, to masz tak ciepło, że klimatyzacje też instalowałeś dodatkowo na poddaszu bo się przegrzewało w lecie?

 

Ale co maja wspolnego "druciarskie" proby ratowania tylka zima z chlodzeniem poddasza latem?

 

 

Liwko pisał o zużyciu na CWU około 30 PLN w lecie - więc znowu COP <2 w stosunku do mojego bojlera ;)

 

To forum niestety jest pelne takich bezsensownych "porownan".

Jak sie Liwko przestanie myc, to moze sie okazac, ze twoja grzala dziala z wieksza sprawnoscia niz jego PCi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozesz do producenta mojej pompy zadzwonic i dopytac z pierwszej reki.

 

Standardowo producenci nie chwalą się - zwalają na instalatorów, którzy są gwarantami.

 

 

W tym sezonie juz bedzie drozej. Myslisz, ze caly czas bedzie taka duonowa promocja?

 

Co roku płacisz taniej za kWh. A Duon, jak rozumiem, dopiero pierwszy rok?

I będzie drożej niż poprzedni sezon, czy pierwszy?

Tak czy inaczej to tylko świadczy o zaślepieniu, jak podnosisz argument drożejącego prądu mając w stopce namacalny dowód na własnej skórze, że prąd tanieje.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2K zł rocznie daje 12,5 roku czasu zwrotu licząc bardzo na korzyść PC (żadnych kosztów serwisu, konserwacji, napraw, nie uwzględniając wartości pieniądza w czasie ani ryzyka że się posypie. A może się posypać jeszcze przed końcem gwarancji - ale jak ktoś nie robi przeglądów, to jej nie ma. A jak je płaci, to dolicza co roku z 350-500zł na przeglądy i konserwacje (bez napraw) i się robi czas zwrotu 17 lat. A Mitsubishi pisze, że przewidywany czas życia PC 15 lat. Nie zdąży na siebie zarobić nawet, jak się nie zepsuje ani razu.

 

 

Zgadzam się z Tobą w 100%. Bezosobsługowość, niezawodność i decentralność oraz brak dodatkowych ukrytych kosztów to podstawowe zalety ogrzewania elektrycznego czy to kabli grzejnych czy konwektorów.

 

Posiadam konwektory od 13 lat i nie zamieniłbym na inny system może z wyjątkiem podłogówki w kuchni bo nie mam. Po 13 latach wydałem na ogrzewanie prądem około 26 tysięcy.

W 2003 roku za przyłącze gazowe (bo linia gazowa jest u mnie dostępna) oraz najtańsze centralne wodne z grzejnikami i kotłem 2 funkcyjnym zapłaciłbym łącznie około 30 tys (za samo przyłącze na cito miało być około 6 tys a jak nie to czekanie 3 lata bez gwarancji pewności uruchomienia ja wprowadziłem się po 7 miesiącach od startu).

 

Czyli gdyby gaz był całkowicie za darmo to jeszcze by się to nie zwróciło.

 

Za kilka lat przymierzam się do remontu kapitalniejszego mojego domku i "zachorowałem na PC" mentalność owcy się odezwała a właściwie barana ;). No ale z uwagi na brak układów grzejnych wodnych rozważałem/am ? ogrzewanie nadmuchowe i pomimo kosztu na poziomie około 15-17 tys co uważam za akceptowalny wydatek wyliczyłem że to będzie fanaberia całkowicie nieopłacalna. Bonusem będzie klimatyzacja poddasza (bo parter jej nie wymaga) natomiast dojdzie skomplikowanie układu grzewczego.

 

Argumenty że PC nie wymagają obsługi zakładają, że w domu zawsze ktoś będzie od czasu do czasu. A co w przypadku kiedy w domu nie będzie nikogo np przez kilka miesięcy i to zimowych? Bo np właściciel przebywa na wycieczce albo w wymarzonym domku w Chorwacji. Jakoś łatwiej mi uwierzyć w pozostawienie domu na konwektorach ewentualnie podłogówce działającej tylko w 2 strefie na kilkunastu stopniach niż jakiejkolwiek pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo producenci nie chwalą się - zwalają na instalatorów, którzy są gwarantami.

 

 

 

 

Co roku płacisz taniej za kWh. A Duon, jak rozumiem, dopiero pierwszy rok?

I będzie drożej niż poprzedni sezon, czy pierwszy?

Tak czy inaczej to tylko świadczy o zaślepieniu, jak podnosisz argument drożejącego prądu mając w stopce namacalny dowód na własnej skórze, że prąd tanieje.

I znowu się trochę z Tobą zgodzę, Doun przesadził z agresywną polityką promocyjną i "zbankrutował"został wykupiony przez fiński FORTUM. Rozpocząłem umowę jeszcze z Duon w maju 2015 roku i pozostaję do końca 2018 roku. Jak dla mnie jest to absolutna rewelacja a obecne oferty nawet się do mojej nie zbliżyły.

Mentalność większości ludzi mnie dobija bo prąd jest drogi i najlepiej nie zmieniać dostawcy bo jak będzie awaria to nikt nie naprawi. Cóż debili nie sieją.

 

Prąd relatywnie tanieje i to w stosunku do dochodów, cen paliw, żywności, itp. Niestety mentalność ludzi jest żenująca ja nie prubuję już nawet tłumaczyć że ogrzewanie prądem jest opłacalne. Kiedy słyszę zwłaszcza od mieszkańców czworaków/bloków że "ojej jak to jest drogo ogrzewać dom prądem" (a o kosztach utrzymania domu to oni wszystko wiedzą:D) to robię zbolałą minę i mówię że tak i że muszę z tym jakoś żyć. Im poprawia się humor że jestem frajerem a mi również bo mam ich w dupie i jak lubią być bzykani przez administratorów mieszkań w każdy otwór z nosem i oczami włącznie na kosztach eksploatacyjnych to niech będą, a co tam nad gustami ponoć się nie dyskutuje.:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą w 100%. Bezosobsługowość, niezawodność i decentralność oraz brak dodatkowych ukrytych kosztów to podstawowe zalety ogrzewania elektrycznego czy to kabli grzejnych czy konwektorów.

 

Posiadam konwektory od 13 lat i nie zamieniłbym na inny system może z wyjątkiem podłogówki w kuchni bo nie mam. Po 13 latach wydałem na ogrzewanie prądem około 26 tysięcy.

W 2003 roku za przyłącze gazowe (bo linia gazowa jest u mnie dostępna) oraz najtańsze centralne wodne z grzejnikami i kotłem 2 funkcyjnym zapłaciłbym łącznie około 30 tys (za samo przyłącze na cito miało być około 6 tys a jak nie to czekanie 3 lata bez gwarancji pewności uruchomienia ja wprowadziłem się po 7 miesiącach od startu).

 

Czyli gdyby gaz był całkowicie za darmo to jeszcze by się to nie zwróciło.

 

Za kilka lat przymierzam się do remontu kapitalniejszego mojego domku i "zachorowałem na PC" mentalność owcy się odezwała a właściwie barana ;). No ale z uwagi na brak układów grzejnych wodnych rozważałem/am ? ogrzewanie nadmuchowe i pomimo kosztu na poziomie około 15-17 tys co uważam za akceptowalny wydatek wyliczyłem że to będzie fanaberia całkowicie nieopłacalna. Bonusem będzie klimatyzacja poddasza (bo parter jej nie wymaga) natomiast dojdzie skomplikowanie układu grzewczego.

 

Argumenty że PC nie wymagają obsługi zakładają, że w domu zawsze ktoś będzie od czasu do czasu. A co w przypadku kiedy w domu nie będzie nikogo np przez kilka miesięcy i to zimowych? Bo np właściciel przebywa na wycieczce albo w wymarzonym domku w Chorwacji. Jakoś łatwiej mi uwierzyć w pozostawienie domu na konwektorach ewentualnie podłogówce działającej tylko w 2 strefie na kilkunastu stopniach niż jakiejkolwiek pompy.

Jak duzy masz dom? Jak izolowany. Te 17 tys złotych to dużo za dużo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom 130 metrów ocieplony standardowo jak na dzisiejsze czasy, liczyłem w 17 tyś tak na szybko wymiennik kanałowy na poddaszy do 3 pokoi, na dole na cały parter konsolę podokienną a na zewnątrz inwerter jakiś niefirmowy. Ale się wyleczyłem z wyżej opisanych względów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...