Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Widać że się nie znasz na kotłach ekogroszek. :no: Taki kocioł czyści się co 2-3 tygodnie, nie rzadziej niż miesiąc ponieważ nalot wewnątrz zmniejsza sprawność co objawia się dłuższą pracą. Ponadto węgiel trzeba kupić latem żeby był suchy. Mokry pali się źle i więcej idzie.

 

Tyle mowi teoria, a zycie swoje.

Mam sasiadow z kotlami i gadamy nieraz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widać że się nie znasz na kotłach ekogroszek. :no: Taki kocioł czyści się co 2-3 tygodnie, nie rzadziej niż miesiąc ponieważ nalot wewnątrz zmniejsza sprawność co objawia się dłuższą pracą. Ponadto węgiel trzeba kupić latem żeby był suchy. Mokry pali się źle i więcej idzie.

 

Potwierdzam... u szwagra jak testował piec i różny groszek czyścił piec co 2 tyg bo taki syf się zbierał ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Po nowelizacji prawa budowlanego od 2017 domu grzać prądem nie można. A tu pompy ciepła w te najlepsze...:confused: sam chciałbym ogrzewać przyszły domek całoroczny 16m2 tylko prądem (pompa ciepła), ale podobno według nowych przepisów nie jest to możliwe, bo nie wyjdzie planowana charakterystyka energetyczn. Przynajmniej w biurze projektowym z którego mam upatrzony projekt tak mi powiedzieli. Głównym źródłem ogrzewania musiałby być kominek z płaszczem wodnym na biomasę (suche polana drewna) udział 80%, a klimatyzacja (powietrze/powietrze) z nadmuchem może mieć udział 20% Nie podoba mi się pomysł grzania czymś co wymaga komina (!), generuje smród (!), spaliny (!), czad (!) i sadze (!) Ktoś wie jak ominąć to co narzucają jacyś oderwani od rzeczywistości ludzie z PE? Czy instalacja na dachu paneli PV i aku do zasilania tego klimatyzatora załatwi sprawę? Z jednej strony urzędnicy z Brukseli wprowadzają auta elektryczne, a z drugiej zakaz grzania budynków mieszkalnych prądem....gdzie tu logika? :sick: Edytowane przez igor89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Po nowelizacji prawa budowlanego od 2017 domu grzać prądem nie można. A tu pompy ciepła w te najlepsze...:confused: sam chciałbym ogrzewać przyszły domek całoroczny 16m2 tylko prądem (pompa ciepła), :sick:

 

Samym prądem to kable grzejne, piece akumulacyjne itp. Pompa ciepła "wyciąga" ciepło ze złoża sama przy okazji konsumując prąd.

Edytowane przez Duży Boban
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie rzecz w tym że samym prądem już nie można. Musi być dodatkowo źródło odnawialne w postaci np. kolektorów słonecznych, turbiny wiatrowej lub pieca na biomasę. Także rekuperator jest wskazany. Ale tu powierzchnia użytkowa wynosi zaledwie 16m2!!! Jaki to ma sens ekonomiczny poza dawaniem w kieszenie wszelkim producentom tych "ekologicznych" nowinek?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie rzecz w tym że samym prądem już nie można. Musi być dodatkowo źródło odnawialne w postaci np. kolektorów słonecznych, turbiny wiatrowej lub pieca na biomasę. Także rekuperator jest wskazany. Ale tu powierzchnia użytkowa wynosi zaledwie 16m2!!! Jaki to ma sens ekonomiczny poza dawaniem w kieszenie wszelkim producentom tych "ekologicznych" nowinek?!

 

 

Poważnie? Nie dostanę pozwolenia na budowę, jak planuję ogrzewanie akumulacyjne prądem? Jak to obejść? To jakiś absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre żarty, a ja pytam poważnie. Właśnie, jak te "mądre" przepisy obejść? polskie prawo pod dyktando Brukseli, tylko u nas inne warunki klimatyczne i możliwości są jak tam. Wszyscy piszą że paneli PV sie nie opłaca, podobnie jak kolektorów. Tym bardziej w naszym chmurzastym klimacie i na tak małą skalę, jak u mnie dla 1 osoby to grubo. :rolleyes: Edytowane przez igor89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre żarty, a ja pytam poważnie. Właśnie, jak te "mądre" przepisy obejść? polskie prawo pod dyktando Brukseli, tylko u nas inne warunki klimatyczne i możliwości są jak tam. Wszyscy piszą że paneli PV sie nie opłaca, podobnie jak kolektorów. Tym bardziej w naszym chmurzastym klimacie i na tak małą skalę, jak u mnie dla 1 osoby to grubo. :rolleyes:

 

Dobrze ociepl i zrób wentylacje mechaniczną (z suszarki do włosów :) )z nagrzewnicą. O tej nagrzewnicy nikt nawet nie musi wiedzieć. Będziesz miał dom pasywny.

Tak też nie wolno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre żarty, a ja pytam poważnie. Właśnie, jak te "mądre" przepisy obejść?

 

Z tego co wiem, to współczynniki za poszczególne rodzaje energii określa rozporządzenie (nie wiem jednak czy wynika ono z przepisów unijnych). A ominąć nie można projektując np. PC, ale jej nie montując później?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ociepl i zrób wentylacje mechaniczną (z suszarki do włosów :) )z nagrzewnicą. O tej nagrzewnicy nikt nawet nie musi wiedzieć. Będziesz miał dom pasywny.

Tak też nie wolno?

 

Suszarki?? Pewnie wolno, ale grzejąc prądem charakterystyki nie dostanę, a o to tu się rozchodzi żeby niczym nie palić. Ja chcę ogrzewanie oprzeć na prądzie.

 

Z tego co wiem, to współczynniki za poszczególne rodzaje energii określa rozporządzenie (nie wiem jednak czy wynika ono z przepisów unijnych). A ominąć nie można projektując np. PC, ale jej nie montując później?

 

Dokładnie i czystego prądu może być tylko 20% reszta muszą być źródła odnawialne. Nie rozumiem tylko jak to się ma do dużych domów, tj. gdzie jest piec retortowy i ogrzewanie eko-[groszkiem]węglem. Czyżby były one bardziej "eko" od naszych polskich elektrowni opalanych także węglem? Nie wiem, bo odbiór potem chyba ktoś musi podpisać, ale bez wykonanej instalacji c.o.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie i czystego prądu może być tylko 20% reszta muszą być źródła odnawialne

 

Z czego to niby ma wynikać (z jakiego przepisu)? IMO to twierdzenie jest tak dalekie od prawdy, jak to tylko możliwe. Ważne jest tylko EP i sposób jego liczenia. A tu nie ma żadnego wymogu co do odnawialności czy nie - wszystko zawarte jest we współczynnikach i można nimi żonglować. Najprościej chyba przeprosić się z kominem i zrobić kominek na biomasę. I w wielu przypadkach to już wystarczy - mieć kominek. Nie trzeba z niego korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suszarki?? Pewnie wolno, ale grzejąc prądem charakterystyki nie dostanę, a o to tu się rozchodzi żeby niczym nie palić. Ja chcę ogrzewanie oprzeć na prądzie.

 

 

 

Dokładnie i czystego prądu może być tylko 20% reszta muszą być źródła odnawialne. Nie rozumiem tylko jak to się ma do dużych domów, tj. gdzie jest piec retortowy i ogrzewanie eko-[groszkiem]węglem. Czyżby były one bardziej "eko" od naszych polskich elektrowni opalanych także węglem? Nie wiem, bo odbiór potem chyba ktoś musi podpisać, ale bez wykonanej instalacji c.o.?

 

Ja nie mam c,o, tylko ogrzewanie elektryczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego to niby ma wynikać (z jakiego przepisu)? IMO to twierdzenie jest tak dalekie od prawdy, jak to tylko możliwe. Ważne jest tylko EP i sposób jego liczenia. A tu nie ma żadnego wymogu co do odnawialności czy nie - wszystko zawarte jest we współczynnikach i można nimi żonglować. Najprościej chyba przeprosić się z kominem i zrobić kominek na biomasę. I w wielu przypadkach to już wystarczy - mieć kominek. Nie trzeba z niego korzystać.

 

Rozumiem, wydać kasę na komin, kominek zeby tylko stał, choć nie używany, zajmował miejsce. A komin dodatkowo będzie wychładzał wnętrze...no genialne, dlaczego nie wpadłem na to wcześniej??

 

Ja nie mam c,o, tylko ogrzewanie elektryczne

 

projekt wydany po 1 styczeń 2017 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...