Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co do deszczówki. Liczyłem opady w moim regionie oraz potrzebną ilość do podlewania ogrodu biorąc pod uwagę wielkość zbiornika (5 m3). To była teoria, bowiem teraz zużywam wodę tylko do podlania trawnika (60 m2) oraz skrzynek warzywnych. Reszta roślin sobie radzi.

No do samego podlewania ogródka i trawy, to rzeczywiście kiepsko. Ja myślę o spłuczkach, a nawet do prania i mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kocioł 2.400 zł, bojler 700 zł. Rozdzielacz 700 zł.

 

CO ok. 1000 zł, łączny rachunek za cały rok za prąd ok. 3000 zł.

 

Ale same te "rzeczy" kotłowni nie czynią.

 

Ja bym założył, iż kotłownia z Kospelem to tak 5-7k, do tego pełna podłogówka, którą normalnie robi firma.

 

Czy dzisiaj zamiast budować pod pasywniaka i grzać prądem nie wolałbyś płacić maks. połowę rachunku za prąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale same te "rzeczy" kotłowni nie czynią.

 

Ja bym założył, iż kotłownia z Kospelem to tak 5-7k, do tego pełna podłogówka, którą normalnie robi firma.

 

Czy dzisiaj zamiast budować pod pasywniaka i grzać prądem nie wolałbyś płacić maks. połowę rachunku za prąd?

I znowu... a przy PC podłogówki robić nie trzeba? Jak już porównywać to, to samo Kospel a PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę dzisiaj porównywać kable i PV do innych rozwiązań. Tylko ten duet jest w stanie cały rachunek za prąd minimalizować. I tak, tutaj podłogówki nie trzeba.
A to ok, myślałem, że o PC Ci chodzi. PV ma tę wadę, że polityków mamy takich jakich mamy, w każdej chwili bilansowanie mogą znieść, a wtedy kicha totalna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale same te "rzeczy" kotłowni nie czynią.

 

Ja bym założył, iż kotłownia z Kospelem to tak 5-7k, do tego pełna podłogówka, którą normalnie robi firma.

 

Czy dzisiaj zamiast budować pod pasywniaka i grzać prądem nie wolałbyś płacić maks. połowę rachunku za prąd?

PV też liczyłem... Zyskują firmy, gminy, państwo, banki - tylko nie inwestor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ok, myślałem, że o PC Ci chodzi. PV ma tę wadę, że polityków mamy takich jakich mamy, w każdej chwili bilansowanie mogą znieść, a wtedy kicha totalna.

 

No ,jeszcze niedawno oszczędzałem w 2 i 3 filarze na emeryturę , wpłącałem ponoć na moje własne indywidualne konto , to były moje pieniążki , nawet ktoś to mógł ponoć dziedziczyć , teraz już wiem że te pieniążki które wpłacałem wcale nie były ( i już nie są ) moje .

Nie obstawiałbym raczej na dłuższą perspektywę bilansowania PV . To w stosunku do OFE mały pryszczyk dla Państwa jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ok, myślałem, że o PC Ci chodzi. PV ma tę wadę, że polityków mamy takich jakich mamy, w każdej chwili bilansowanie mogą znieść, a wtedy kicha totalna.

 

Akurat przy grzaniu kablami i grzałką będzie mniej bolesne, niż gdy nie będzie miał ktoś grzania. Czy wyprodukowany prąd wpuszcza ktoś do sieci, czy w posadzkę albo zasobnik - mała różnica. Problem to będą mieli ci, co nie mają takiego "bufora" na nadprodukcję prądu, gdy nie będzie można go wpuścić do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat przy grzaniu kablami i grzałką będzie mniej bolesne, niż gdy nie będzie miał ktoś grzania. Czy wyprodukowany prąd wpuszcza ktoś do sieci, czy w posadzkę albo zasobnik - mała różnica. Problem to będą mieli ci, co nie mają takiego "bufora" na nadprodukcję prądu, gdy nie będzie można go wpuścić do sieci.

 

To może lepiej pomyśleć o jednej większej instalacji na kilka domów?

 

Dołożyć car sharing - ze 2 hybryfy plug-in na 4 domy i gotowe :) Za kilka lat auto co samo do domu wraca lub po nas przyjeżdża może być już całkiem dostępne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podobnie do TB, on tez nie liczy, a wie.

Niektórzy liczą, wiedzą, ale klientom tej wiedzy nie przekazują, bo można (trzeba) zarobić (podłogówka w kościele by asolt). :yes:

 

Mnie cieszy, że po Liwko i moich 'prośbach' znalazłeś w końcu kasiorę na PP.

 

Może 'oświecona góra rankingu' z PP policzy opłacalność zbiornika na deszczówkę do podlania 60 m2 trawnika i 4 skrzynek z warzywami? :)

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy liczą, wiedzą, ale klientom tej wiedzy nie przekazują, bo można (trzeba) zarobić (podłogówka w kościele by asolt). :yes:

 

Mnie cieszy, że po Liwko i moich 'prośbach' znalazłeś w końcu kasiorę na PP.

 

Może 'oświecona góra rankingu' z PP policzy opłacalność zbiornika na deszczówkę do podlania 60 m2 trawnika i 4 skrzynek z warzywami? :)

 

Ale dlaczego ja mam liczyc opłacalnosc zbiornika na deszczówkę?, napisałes ze to Ty policzyłes wiec zapytałem jak. Ciekawią mnie obliczenia opłacalnosci wszelkich instalacji, bo praktycznie mam codziennie takie zapytania. Z drugiej strony wiadomo ze liczenie opłacalnosci ociera sie o przepowiadanie przyszłosci co akurat nie jest moją domeną (kto moze tak twierdzic?: wrózka, jasnowidz, prorok) . Kazde obliczenia opierają sie na pewnych załozeniach, mniej lub bardziej wiarygodnych ale zawsze załozenia muszą byc. Bez nich to tylko przypuszczenia i gdybania. Podałes czas zwrotu nie mniejszy niz 20 lat. skąd to wiadomo czy to tylko przypuszczenie czy wynik obliczen?

Nie wiem co ma do tematu podłogówka w kosciele, owszem znam takie rozwiązanie ale nie jestem jego autorem, skoro o nim juz mowa jest to bardzo praktyczne i komfortowe rozwiązanie i bardziej oszczedne w stosunku do poprzedniego systemu grzewczego. Wadą jest dosc wysoki koszt instalacyjny oraz ograniczenia konserwatorskie w przypadku kosciołow zabytkowych. Cieszy mnie Twoje zadowolenie z mojego PP, ale nie mogę pojac co ono ma do tematu tej dyskusji. Widac nie jestem zbyt domyslny, ale nie mozna miec wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja prosiłbym byś pokazał tu jak Ty policzysz opłacalność zakupu zbiornika na deszczówkę do podlania 60 m2 trawnika i 4 skrzynek warzywnych. Bo patrząc na to, nie potrzeba żadnych obliczeń (i prognoz), by stwierdzić, że szkoda sobie zawracać tym głowę.

 

Ja liczyłem, swoje założenia miałem, i inwestycja nie była warta zachodu. I jak pisałem, był to wynik obliczeń (mam gdzieś xls), a nie przypuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja prosiłbym byś pokazał tu jak Ty policzysz opłacalność zakupu zbiornika na deszczówkę do podlania 60 m2 trawnika i 4 skrzynek warzywnych. Bo patrząc na to, nie potrzeba żadnych obliczeń (i prognoz), by stwierdzić, że szkoda sobie zawracać tym głowę.

 

Ja liczyłem, swoje założenia miałem, i inwestycja nie była warta zachodu. I jak pisałem, był to wynik obliczeń (mam gdzieś xls), a nie przypuszczenia.

 

Skoro obliczenia nie były konieczne to po co je wykonałes i na dodatek je utajniłes, bo nie chcesz ich tu pokazac? Nadmiar wolnego czasu, cheć sprawdzenia siebie a moze były jakies inne powody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...